Erişkinlerde alerjik öksürük

kadın öksürük Yetişkinlerde alerjik öksürük bağımsız bir hastalık değildir, alerjik bronşit veya tracheitis gibi alerjik reaksiyonların bir tezahürüdür.

Gelişime katkıda bulunan ana faktörler:

 • ikamet bölgesinde elverişsiz ekolojik durum;
 • bir kişinin alerjiye genetik yatkınlığı;
 • kötü alışkanlıklar (örneğin, tütün ürünlerinin kötüye kullanılması);
 • yetersiz beslenme.

İrritanlar, özellikle çiçeklenme döneminde bitkilerin poleni olduğundan, her zaman günlük hayatta bulunan evcil hayvan dander, mikroskobik akar organizmaları - saprofitlerdir.

Bu tür alerjenler vücuda solunum organları yoluyla girerler, daha sonra bronşlara yerleşirler ve spazmları uyarırlar. Sonuç olarak, hasta acı veren öksürük şikayeti başlar.

Herhangi bir alerjenin, hatta gıda maddelerinin, böyle bir reaksiyona neden olabileceğini ve böyle bir öksürüğe neden olan alerjeni doğru olarak belirlemek oldukça zor olduğunu belirtmek gerekir. Yetişkinlerde böyle bir öksürüğün süresi birkaç hafta olabilir, bazıları da soğuk algınlığına maruz kalabilir.

semptomlar

Çoğu hasta, yaygın soğuk öksürük için alerjik reaksiyon alır. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonu karakterize eden bazı belirtiler vardır.

bebek öksürük Gerçek şu ki, böyle bir öksürük bir haftadan daha uzun bir süre boyunca bir hastaya eşlik edebilir, başka bir soğuk algınlığı (ateş, baş ağrısı) tespit edilmez.

Çoğu durumda, bu öksürük refleksleri gece meydana gelir, ancak bazen gün boyunca hastayı rahatsız eder.

Alerjik öksürük ve soğuk algınlığı arasında önemli bir fark balgam yokluğu. Bazı durumlarda, irin şeklinde safsızlıklar içermeyen az miktarda saf mukus salınır.

Ayrıca, alerjik bir reaksiyona boğaz ağrısı ve burun akıntısı eşlik edebilir. Bu belirtiler, hastaların sıklıkla viral bulgularla karışmasıdır.

Semptomlar ilkbaharda, ayrıca sonbaharda (genellikle Eylül ayında) kötüleşir. Nadir durumlarda, kış mevsiminde alerjinin belirtileri görülebilir.

Tanı özellikleri

Öksürüğün tam doğasını belirlemek için, bir uzman geçici olarak antitüsif ilaçları reçete edebilir. Vücut üzerinde herhangi bir olumlu etkisi yoksa, alerjik reaksiyon hakkında konuşabiliriz.

Daha doğru teşhis için, alerji belirleyebileceğiniz yardımı ile, alerji testleri reçete edilir. Bu tür kan testlerinin sonuçları, tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamayı mümkün kılar.

tedavi

astım Alerjik bir doğanın öksürüğünün tedavi edilmesi oldukça zordur, bu nedenle bir alerjistin ziyaretini ertelemek tavsiye edilmez. Böyle bir öksürüğün ilk belirtilerinde, ana nedenden kurtulmaya başlamalısınız - alerjenin etkileri.

Aksi halde, komplikasyonlar gelişebilir, bronşiyal astım kronik hale gelecek olan normal alerjiye katılacaktır.

Alerji uzmanı, mümkünse, bu madde ile teması dışlamak için, hasta için kesin alerjeni tanımlamalıdır.

Ayrıca hastaya özel antihistaminikler reçete edilir ( Suprastin , Diazolin , Cetirizine , Loratadine ).

Bu tür ilaçların uzun süre alınmasının imkansız olduğu, yan etkilere neden olduğu ve tedavi etkisini azalttığı unutulmamalıdır.

Sadece alevlenme döneminde kullanılmalıdır. Ve seçiminizi ve dozajınızı doktorunuzla tartışmak en iyisidir.

Antihistamin ilaçları ve tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diyet tedavisi de önemlidir. Alerjilerin gelişmesini önlemek için, aşağıdaki ürünleri diyetinizden çıkarmanız önerilir:

 • bal;
 • sosis;
 • çikolata;
 • sert kabuklu yemişler;
 • süt ;
 • yumurtalar ;
 • tatlar ile herhangi bir tabak.

Tam menü katılan uzman tarafından derlenir, en azından bu tür mevsimsel hastalıkların alevlenme döneminde, yani sonbaharda ve ilkbaharda buna uyulması tavsiye edilir.

Alerjik öksürük önlenmesi

vakumlama Alerjik reaksiyonun başlamasını önlemek için belirli önlemlerin alınması gerekir. Çalıştığınız ve dinlendiğiniz odayı düzenli olarak havalandırın, buna ek olarak günlük olarak ıslak bir temizlik yapın: bu şekilde alerjen olan tozlardan kurtulacaksınız.

Çiçekli bitkiler döneminde, onlardan uzaklaşmaya çalışın ve gerekirse koruyucu gazlı bez veya özel bir maske kullanın.

Kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın, gerekli besin ve vitamin miktarıyla kendiniz için tam bir diyet yapın, temiz havada yürüyüş yapın (ancak polenden uzakta) ve bazı fiziksel egzersizler yapın.

Alerjik reaksiyonlara eğilimliyseniz, özellikle de öksürüğe neden olabilecek inhalasyonu olan deterjanlarla agresif deterjan ve deterjanlarla temastan kaçının.

Şimdi, öksürüğe ve diğer olumsuz reaksiyonlara neden olmayan özel bir bileşime sahip özel hipoalerjenik deterjanlar piyasaya çıktı.

Alerjik öksürük akut atak ile ne yapmalı?

Sonbaharda veya ilkbaharda, hastalar öksürük refleksinin akut bir saldırısından muzdariptirler, bu da ciddi bir ızdırabı beraberinde getirebilir: sık ve sürekli bir öksürük hastayı basitçe tüketir. Bu durumda hastaya nasıl yardım edilir?

Birincisi, nefes almakta zorlandığınızdan şüpheleniyorsanız öksürük ve boğulma saldırısı arasında ayrım yapmak gereklidir - hemen bir ambulans çağırın.

pencereyi aç Hastayı boğarken, temiz havaya erişim sağlamak gerekir. Bundan sonra, boğaz ve sinüsler bir tuz çözeltisi (bir bardak suya iki çay kaşığı) ile yıkanır. Bu ölçüm nedeniyle, alerjen solunum yolundan çıkarılacak ve hastanın durumu iyileşecektir.

Bundan sonra, hastaya bir antihistamin (örneğin, Suprastin ) sunabilirsiniz .

Uyarı! Alınan önlemler olumlu sonuç vermezse, ambulans çağırmak zorunludur, aksi halde öksürük uyumu boğulma ve ölüme neden olabilir.

Böylece, yetişkinlerde alerjik bir öksürük öksürüğü yine de tedavi edilebilir olan oldukça yaygın bir olgudur.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.