Cilde alerjiler - kırmızı lekeler ve kaşıntı

Bu semptom sadece alerjiler değil. Çeşitli dermatolojik, otoimmün ve sistemik hastalıklar benzer benzerliklere sahip olabilir. Hastalığın erken evresinde uygun tanı önemlidir. Seçilen terapi ve başarısı tamamen hastalığın kesin tanımına bağlıdır.

Her zaman bir alerji midir?

yüz döküntüsü Deri, insan vücudunun çeşitli sistemlerinde birçok değişikliği yansıtır.

Neredeyse her hastalık epidermiste bir şekilde kendini gösterir: uyuşukluk, buruşukluk, pürülan fokal lezyonlar, döküntü, pigment lekeleri - bu tüm semptomların eksik bir listesidir.

Alerji belirtileri, çok parlak görünür ve hiçbir şeyle karıştırılamaz. Bu güven bazen mağdurlara karşı oynar - kendini tedavi ve teşhis sıklıkla hastalığın ihmal edilmesine, kronik forma geçişine yol açar.

Derideki lekelerin görünmesinin doğasını belirlemek için bir dermatoloğa veya alerjistiye başvurmak önemlidir.

Cildin kızarıklık nedeni olarak duygusal dengesizlik

Sinir şokları, sık görülen deneyimler vejetatif vasküler distoniyi provoke edebilir. Bu hastalığın tezahürlerinden biri, farklı bölgelerdeki cildin kızarmasıdır, uzun bir süre yok olmaz.

Sindirim sistemi tıkanıklığı: sadece gıda alerjilerinden değil diyet

Aşırı şekerleme ürünleri, fırınlama, füme etler, turşu, baharatlı ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesi gastrointestinal sistemin işlevsizleşmesine ve tek tek organların hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmakta ve bu durumun semptomları (özellikle de yüzünde sıklıkla görülen) bir döküntü olabilir. Buna ek olarak, bu dengesiz beslenme, cilt bulgularına da sahip olan vitamin eksikliği ile doludur.

Lupus eritematozus

yüzünde lupus

Sistemik hastalık, karakteristik bir semptom olan bir kelebek benzer bir şekilde yüzünde kırmızı döküntüdür.

Uzmanların gözetimi altında karmaşık ve sürekli tedavi gerektirir. Sık relaps ve tedavi olmaması ile ölüm vakaları olabilir.

Deprive ve çeşitleri

Döküntü nedeni çok renkli olabilir. Soyulmuş kahverengi bir renk tonu ile kırmızı lekeler şeklinde tezahür ettirilir ve sonra cildin pigmentasyonu olmaksızın yerine parlak alanlarda bırakılır.

Pembe liken azalmış bağışıklık sonucu oluşur ve büyük bir kırmızımsı leke görünümü vardır. İlerlerken, döküntü boyutu küçülür, ancak birden fazla olur. Hastalığa kaşıntı eşlik ediyor.

Saçkıran, pembeye çok benzemektedir, ancak saç içerisine yerleştiğinde, alopesiye neden olur.

Seboreik egzama

Hastalık kafa derisini etkiler, yüz ve semptomlar sıklıkla sedef hastalığına benzer. Saç hastalığı büyümeye engel olmaz, ancak kozmetik bir kusur ve ciltte bol miktarda deri lekesi nedeniyle kayda değer rahatsızlık verir.

Psoriatik hastalık: Dermatolojik bulgularla birlikte sistemik bir hastalık

lupus eritematoz

Psoriasis, cildin fleksiyon bölgelerinde (dirsekler, parmaklar, dizler, alt sırt, kalçalar) kırmızı fokal lezyonları ile karakterizedir; bu sonuçta ölü deri tabakalarını gri plaklar şeklinde sıyrmaya ve ayırmaya başlar.

Hastalık sadece cildi değil, aynı zamanda eklemleri de etkiler, sinir sistemi üzerinde bir etkisi vardır, bu nedenle tedavi hemen başlamalıdır.

Vücudun üzerinde bir döküntü ile kendini gösteren bulaşıcı hastalıklar

Bulaşıcı hastalıkların yayılması kolaydır (özellikle hava yolu ile). Gelişimin ilk aşamasında, vücut ısısında önemli bir artışa neden olan döküntülerle karakterizedirler.

Cildi etkileyen enfeksiyonlar:

 • kızıl ateş;
 • tavuk çiçeği;
 • kızamıkçık;
 • kızamık;
 • menenjit;
 • tifo ateşi;
 • ilerleyici sifiliz.

Bu hastalıkların bir kısmı çocukluk özelliğidir ve bu dönemde iyi tolere edilir. Ancak, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için hastanın doğru teşhisi ve izolasyonu gereklidir.

Atopik dermatit

Bebeğin boynunda kırmızı lekeler Karakteristik döküntüler ve ciltte kalınlaşma ile kronik hastalık. Çoğunlukla doğumdan 5 yaşına kadar çocuklarda kendini gösterir.

Soğuk mevsimde tırmandırmaya eğilimlidir.

Alevlenme döneminde antihistaminiklerle ve hormonal ilaçların ( hidrokortizon , Beloderm , Advantan ) lokal olarak uygulanmasını gerektirir.

fotodermatit

Ultraviyole ışınlarına cilt reaksiyonu . Kızarıklık ve güneşe son maruz kalma arasında net bir bağlantı vardır. Ultraviyole ışığa maruz kalmanın alkol, narenciye, kozmetik ya da parfümeri kullanımı ile eşlik etmesi halinde böyle bir alerjinin olasılığı artar.

egzama

eldeki egzama Alerjik doğanın başka bir hastalığı, kendini döküntü kabarcıkları şeklinde gösterir.

Çoğu zaman tetikle ciltle temas ettiğinde ortaya çıkar (ev kimyasalları, kozmetikler, böcek ısırıkları).

Bazen doğum sonrası dönemde stresli ve kadınlarda görülür.

Derideki alerjilere karşı mücadelenin temeli: antihistaminikler ve hormonlar

Tanı yöntemlerinin uygulanmasından sonra “alerji” tanısı doğrulanırsa, antihistamin preparatları (oral yoldan) ve lokal uygulamanın hormonal preparatları temelinde bir tedavi sistemi geliştirilir.

Antihistamin preparatları:

 1. piperazin türevleri: Zyrtec , Zodak , Allertek, Tinset, Cetrin , Emetostop, Bonin, Letizen;
 2. fenotiyazin türevleri: Teralen, Torekan, Pipolfen, Pilfen, Diprazin;
 3. aminoalkil esterler: Donormil, Sondox, Dimedrol, Tavegil ;
 4. ikame edilmiş alkilaminler: fenistil ;
 5. sübstitüe edilmiş etilendiamin: Supragistim, Suprastin ;
 6. Diğer antihistaminik gruplar: Protadin, Loratadin , Peritol, Astemisan, Hisalong, Claritin , Omeril, Azolin, Diazolin , Erolin, Flonidam, Agistam, Zaditen, Zetifren, Lorfast, Sempreks, Erius , Fenkarol , Alfast, Telfast .

Hastalığın seyri ve ilgili semptomların karmaşıklığına bağlı olarak, farklı nesil antihistaminikler seçilir.

Hormonal topikal ajanlar :

 1. Düşük bir hormon içeriği ile: Hydrocortisone , Prednisolone ;
 2. orta miktarda aktif bileşen ile: Zinacort, Fluorocort ;
 3. önemli miktarda hormon olan merhem: Apulein;
 4. yüksek düzeyde aktif maddeler ile: Dermoveit, Galcinoid.

Kortikosteroid ilaç kullanımının başlaması en zayıfla başlamalıdır. Tedavi, doza sıkı sıkıya bağlı bir hekimin gözetiminde gerçekleşir, bu özellikle yüz lekelerinin tedavisinde önemlidir.

Hastalığın semptomları çok benzer olabilir, bu nedenle sadece görsel incelemeye dayanarak tanıyı belirlememelisiniz. Laboratuvar testleri (genel ve biyokimyasal kan testleri, kazıma, alerji testleri) diğer hastalıkların ortadan kaldırılmasına ve etkili tedavilerin yapılmasına yardımcı olacaktır.

Ciddi sorunlar, ihmal edilmiş bir durumda ve tedavinin yokluğunda, ölümcül bir sonuca (lupus, menenjit) neden olabilecek döküntülerin ardında saklanabilir, bu nedenle döküntüleri küçük bir kozmetik kusur olarak tedavi etmemelisiniz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.