Çocukta süt alerjisi

Süt, B grubu vitamin A ve D vitaminleri açısından zengin olan kalsiyum ve fosfordaki bir şampiyondur. Ancak, bu içecek tüm çocuklar için eşit derecede yararlıdır. Neden ve eğer bebek bu fenomeni aşacaksa, bu aşağıda tartışılacaktır.

Neden süt alerjene dönüşür?

Anne bebek biberon süt besler 1 yaşın altındaki bebeklerin yaklaşık% 8'i alerjiden muzdariptir.

Alerji altında, bitki poleni , hayvan kılı , ürünlerinde bulunan bazı maddelerin, antijenlerin etkilerine vücudun artan hassaslığını anlar. Herhangi bir alerjik reaksiyon iki şekilde gelişebilir:

 1. Hala olgunlaşmamış bir sindirim sistemi olan bir bebeğin (2 yaşından sonra tamamen oluşmuş) bazı süt içeren ürünleri içerdiği veya yediği ve vücudunun gelen proteinlerle baş edemediği durumlarda gerçek bir alerji gelişir.
 2. Pseudoallergy, semptomların, aşırı miktarda süt tüketimiyle, gerekli enzimlerin yeterli üretimine karşı ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.

Süt, en aktif olanı kazeinojen, laktalbumin, a- ve β-laktoglobulin olmak üzere 25 antijenden biraz daha fazlasını içerir. Bu, ana alerjen olarak kabul edilen son proteindir, ancak anne sütünde değildir, bu nedenle bu tür gıdalara alerjisi yoktur.

Kimyasal yapıya göre, proteinler bağırsak içine girerek, enzimlerin etkisi altında ayrı elementlere ayrılan bir dizi amino asittir. Bu şekilde tamamen emilirler.

Bununla birlikte, bebeklerde sindirim henüz tam olarak oluşmaz ve bu nedenle küçük enzim üretilir. Daha sonra protein zinciri, birkaç amino asidi birleştirerek kısmen yok edilir. Bu kompleks yapılar bağırsaklarda emilmez, bu nedenle bir bağışıklık tepkisi bir alerji şeklinde gelişir.

Reaksiyonun nedenleri

Bir bebekte süt de dahil olmak üzere belirli ürünlere aşırı duyarlılığın ortaya çıkması kalıtım yoluyla belirlenir. Yani, eğer anne alerjisi varsa, bebekte bu tür reaksiyonların riski hızla artmaktadır. Gebeliğin olumsuz koşulları, sürekli stres, herhangi bir patoloji (fetal hipoksi, gestosis) çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bu nedenle, bebeklerde süt alerjisi iki durumda gelişebilir:

 1. Anne emziren anne, inek sütü üzerine bir çeşit ürün yerse;
 2. genellikle süt bazlı olan karışımları kullanarak.

semptomlar

Ağlayan bebek 1 yaşın altındaki çocuklarda, gıda alerjileri genellikle ishal ile ifade edilir. Sindirim organları “direk görevleri” ile baş edemedikleri için, yeterince sindirilmemiş gıda kalıntıları (tamamlayıcı gıdaların dahil edilmesinden sonra), dışkıda süzülen sütler fark edilir. Bazen kusma mümkündür ve yenidoğanda sık ve bol miktarda regurjitasyon şeklinde kendini gösterir.

Eritrositlerin yanı sıra kan damarları da genel analiz sırasında dışkı kitlesinde tespit edilebilir. Bu, bebeğin cildinde, bağırsak mukozasına zarar veren belirtilerin yokluğunda bile şiddetli bir alerjiye işaret eder.

Çoğunlukla çocuk huzursuz olur, sürekli yaramaz, bacakları mide üzerine bastırır ve bu nedenle birçok ebeveyn yanlışlıkla kolik tedavi etmeye başlar. Bununla birlikte, bu durum sadece süt vücuda, özellikle de inek veya süt ürünlerine girdiğinde ortaya çıkar.

Doğal olarak, anne sütü alerjilerin doğrudan nedeni olamaz, ancak gıda iyi olabilir ve inek sütü istisna değildir.

1 yaşındaki bebeklerden sonra, herhangi bir süt ürünü yedikten sonra karındaki (göbek çevresinde) ağrı sürekli olarak ortaya çıkar. Bu acı verici saldırılar yaklaşık 20-25 dakika sürer. Ek olarak, sindirim enzimlerinin ikincil bir eksikliği gelişir, bu da gluten ve laktoz emiliminin bozulmasına yol açar.

Deri üzerinde "süt" alerjisi bu belirtilerle kendini gösterir:

 • Bir çocuğun ön kısmı üzerinde süt kazıma Süt kabağı ya da gnays, baş, taç, baş, kulaklar, bebeğin kaşları üzerinde kafa üzerinde bir kabuktur. Yapay çocuklarda, seboreik kabukların ortaya çıkışı her zaman diyatezin ilk belirtisidir. Kabuk sıcak bitkisel yağ ile yağlanabilir ve pamuklu bir bezle hafifçe çıkarılabilir.
 • Egzama - çoğunlukla patlayan küçük baloncukların yanaklarında ve yerlerinde erozyonlar meydana gelir. Ülserler yavaşça sıkılır ve yoğun kabuklar oluşur. Alerjinin bu belirtileri altı aya kadar bebeklerde görülür.
 • Kuru yoğun ölçekler ile kaplı plak şeklinde, dirsek ve popliteal kavite lokal atopik dermatit . Çocuklar şiddetli kaşıntı yüzünden yaramazlar.
 • Çocukta kinin ödemi Quincke'nin ödemi , ani tipte alerjik reaksiyonları ifade eder. Ağız, dudak, göz kapağı ve cinsel organların mukoza zarı alanında deri altı dokunun ödeminin ani bir görünümüdür. Kaşıntı genellikle değildir. Özellikle tehlikeli olan laringeal ödemdir, çünkü solunum yolları üst üste gelir ve bebek boğulabilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, acil yardım için hemen aramalısınız.
 • Ürtiker başka bir anlık alerjik reaksiyon türüdür. Kabarcıklar cilt üzerinde görünür ve çocuk çok kaşıntılı hisseder.
Uyarı! Çok nadiren, süt proteini alerjileri hapşırma, alerjik rinit , solunum problemleri olarak kendini gösterebilir. Bununla birlikte, bazı bebekler, ligamentlerin şiştiği, daha fazla boğulma (boğulma) ile tehlikeli olan laringospazm geliştirebilirler.

Ürünlere aşırı duyarlılık belirtileri ortaya çıkarsa, bir çocuk doktoruna ve / veya bir alerjistine başvurmalısınız. Doktor anamnezleri toplar, yani bebeğin bu tür reaksiyonlara genetik duyarlılığını belirler, ürtiker veya atopik dermatitin tezahürlerini teyit eder , eğer varsa, sandalyenin ihlali olup olmadığını, çocukta kilo bulunup bulunmadığını öğrenir.

Bundan sonra, süt alerjisini diğer ürünlere, laktaz eksikliğine benzer reaksiyonlardan ayırt etmek için ek testler reçete edilir. Doktor genellikle bir karprogram (genel fekal analiz), bağırsak disbakteriyozu için dışkı muayenesi, allerjenler için kan testleri, E vitamini immünoglobulinlerini süt proteinlerine, deri alerjilerine saptamayı amaçlamaktadır.

Alerji veya laktaz eksikliği

Laktoz intoleransının (süt şekeri) tezahürleri, süt proteinlerine olan hassasiyete çok benzemektedir. Çocuk kolik, şişkinlik, sık regurjitasyon, üzgün dışkı vardır. Bununla birlikte, dışkı tutarlılığı değişir. Sulu ve köpüklü hale gelir, yeşilimsi bir renk alır. Bununla birlikte, laktaz eksikliği genellikle süt proteinine karşı alerji ile birleştirilir.

Laktoz intoleransı bu semptomların ana sebebi laktaz eksikliği olarak kabul edilir. Bu enzimin etkisi altında, laktoz vücutta tamamen emilen basit karbonhidratlara ayrılır. Küçük laktaz varsa, bağırsakta süt şekeri değişmeden kalır.

Laktoz intoleransını süt alerjisinden ayırt etmek için böyle bir test yapabilirsiniz. 5-7 gün boyunca laktoz içermeyen bir diyet yapmalısınız:

 • Yapay bebeklerin laktoz içermeyen bir karışıma aktarılması tavsiye edilir (“Nenny” keçi sütü için uygundur, hidroliz “Friseppe AS”);
 • Emziren anne süt içermeyen bir diyet izler.

Eğer alerjinin belirtileri daha az belirginleştiyse veya tamamen ortadan kalktıysa, o zaman bebeğin bir laktaz eksikliği vardır. Sonuçta, eğer süt proteinine karşı alerjiniz varsa, semptomlar çok hızlı geçmeyecektir, çünkü alerjeni vücuttan çıkarmak birkaç günden fazla zaman alacaktır.

Ne yapmalı

Kadın bir bebek emzirme Doğal olarak, emzirme bebek için idealdir . Bu nedenle, tüm pediatristler mümkün olduğunca uzun süre bu tür gıdalara yapışmayı öneriyor ve herhangi bir alerjinin belirtileri emzirmeyi reddetmek için bir bahane değildir. Sadece bu durumda, anne hipoalerjenik diyet takip etmelidir.

Herhangi bir formda süt içeren ürünlerden vazgeçmeliyiz. Bu da dondurma, sütlü çikolata, tereyağı, ayrıca fındık, yumurta, balık gibi çocuklarda da alerjiye neden oluyor. Eğer alerjik belirtiler belirtileri göstermiyorsa, anne sütü fermente süt ürünleri (kefir, ryazhenka, süzme peynir) ile değiştirebilir.

Çocuğun durumu sadece bir ay içinde belirgin olarak iyileşecektir. Eğer süt alerjisi doğrulanırsa ve diyet etkisiz kalırsa, çocuğu özel protein hidroliz karışımlarına aktarmanız gerekir.

Uyarı! Eğer ineğin sütüne alerjiniz varsa, keçi ile aynı reaksiyon mümkündür.

Süt intoleransı, çocuk menülerinde yavaş yavaş fermente süt ürünlerini piyasaya sürdüğünde. Yani, 7 ay içinde ev yapımı yoğurt ve 10 ay içinde süzme peynir girebilirsiniz. Gerçek şu ki, souring süt proteinleri, iyi emilen daha basit amino asitlere ayrılır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.