Yün alerjisi

Çocuk ve kedi Alerji bizim zamanımızda bir şekilde veya başka bir şekilde çok sayıda insanın ıstırap çektiği bir hastalıktır.

Bu hastalığın en yaygın çeşitlerinden biri, hayvanlarla insan temasına toleranssız bir kişidir.

Birçok durumda, hastalık, yeni dört ayaklı aile üyeleriyle ilk temastan hemen sonra gelişmez, ancak bir süre sonra.

Hangi maddeler reaksiyona neden olur?

Tıbbi araştırmalara göre, tahriş edici yünün kendisi değil, yağ bezlerinin proteinleridir. Bu bileşikler deride, tükürükte ve hayvanların dışkısında bulunabilir, böylece yünlere kolayca yapışırlar.

Çok küçük boyutlu olması nedeniyle, tüylü ve koruyucu tüylerle birlikte alerjen taşıyıcıları olan ölü hücreler hava yoluyla uçar, mobilyalara, kazık halılara vb. Yapışır. Daha sonra, solunum yoluna veya insan derisinin yüzeyine girerek protein-proteinleri kışkırtır. şiddetli alerjik reaksiyonlar.

Beklenmeyen alerjinin sebebi evcil hayvanla iletişimde bile olmayabilir, ancak tamamen zararsız şeylerle düzenli temas halinde olabilir. Bir kişi, boğulmaya başlayabilmek için, bazen ya da evdeki bir kişinin yatakta yatak örtülerini değiştirmesi için yeterlidir. Bu durumda, alerjen yastığın tüylerinde veya battaniyenin dokunulduğu deve yünü içinde bulunur.

semptomlar

En sık görülen semptom, şiddetli kaşıntı ile birlikte gece başlangıcıyla birlikte artan bir deri döküntüsüdür . Ve bazı insanlar için bu hastalık daha da şiddetli - yüz, kollar, bacaklar ve hatta iç organların şişmesi şeklinde.

Hayvan kılığına karşı yaygın alerji semptomları, hastalar burun akıntısı , kuru boğaz ve ses kısıklığı ile kuru öksürük şikayet ettiğinde, solunum sisteminde anormalliklerdir. Nadir durumlarda hayvanlarla iletişim, bronşiyal astım gibi ciddi bir hastalığı olan bir kişiyi tehdit eder.

Alerjenle kısa süreli temas halinde, birkaç saat boyunca hoş olmayan belirtiler görülebilir, ancak bir kişinin fiziksel durumunun daha uzun süre kötüleştiği durumlar vardır.

Hastanın agresif bir madde ile düzenli teması, semptomlarda artış ve nörodermatit ve egzama gibi inatçı rahatsızlıkların gelişmesiyle hastayı tehdit eder.

Son derece nadir durumlarda, hoşgörüsüzlük reaksiyonu, baş dönmesi, uyumsuzluk, hızlı nefes alma ve taşikardi şeklinde kendini gösterir. Küçük çocuklarda, bağırsak kolik, kusma ve ishal ile birlikte hazımsızlık görülebilir.

tanılama

deriye iğne testi tutan Modern tıbbı bir prik testi kullanarak bir hayvanın alerjisini teşhis eder - bir köpek ya da kedinin saçından elde edilen bir protein-polisakkarit komplekslerinin bir su-tuzu çözeltisi olan bir alerjen enjeksiyonu.

Bir deri testi yapılması mümkün değilse (örneğin kontrendikasyonların varlığı nedeniyle), hayvan alerjenlerine karşı antikorlar tespit edilir.

En etkili terapötik ajanların seçiminde zorluk varsa, bir bronşiyal provokasyon testi önerilebilir.

Yün alerjilerinin önlenmesi ve tedavisi

köpeklerde yasağı görüntüsü Yün alerjisinin oluşmasını önlemenin en etkili metodu hayvanlarla temasın tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Evde bir evcil hayvan varsa, akraba ya da arkadaşlara vermek ve sonra kalışının tüm izlerinden kurtulmak daha iyidir. Bu, hayvanın kişisel eşyalarının (kafes, soba, çöp, oyuncak, vb.) Ayrıca, yerlerinin sınırlarının dışına çıkarılması gerektiği anlamına gelir.

Bir sonraki adım, zeminleri, mobilyaları ve diğer ev aletlerini iyice temizlemektir. Buna ek olarak, evdeki tüm eşyaları ve özellikle de yumuşacık ürünleri - halı, halı, battaniye, mobilya döşemesi, yumuşak oyuncaklar vb.

Tüm bu önlemlerin zamanında benimsenmesi, agresif maddelerin çoğundan kurtulmaya yardımcı olacaktır, ancak bazıları hala dairede kalacaktır. Bu nedenle, bir evcil hayvanla ayrıldıktan sonraki ilk ay boyunca, sahipleri sık sık temizlik yapmak zorunda kalacaklardır.

Hayvan kılığına aşırı duyarlılığı olan hastalar, evcil hayvan veya ev çiftliği olan akraba ve arkadaşlara yapılan ziyaretleri dışlamalıdır. Ve misafirleri evlerine davet ederken, alerjik bir kişi onları hayvanlarla almamaları konusunda uyarmalı ve sık sık kabarık veya tüylü koğuşlarıyla temas ettikleri şeylere gelmemelidir.

Evcil hayvanların yaşadığı bir eve bir ziyaret iptal edilemezse, planlanan ziyaretten birkaç gün önce antihistaminikler almaya başlamalıdır. Bu ölçüm, alerjik reaksiyonların tezahürünü tamamen veya kısmen engelleyecektir.

Çocuk için hipoalerjenik bir evcil hayvan seçerek bir uzlaşma bulabilirsiniz.

Bir evcil hayvanla ayrılmak imkansızsa

Sahipleri evcil hayvanlarına diğer insanlara (kedi, köpek ya da diğer hayvan) vermek istemiyorlar. Bu durumda, saldırgan protein-protein kaynağına karşı toleranssız bir aile üyesini korumak için azami gayret göstermelidirler. Bunun için ihtiyacınız var:

  • Hayvanı düzenli olarak yıkayın ve taraklayın, evini temizleyin (kafes, köpek kulübesi vb.).
  • Genellikle bir apartmanda ıslak temizlik yapmak, nemlendiriciler ve hava temizleyicileri kurmak.
  • Minimal olarak, hastayla hayvanın temaslarının sayısını azaltın: alerjik de dahil olmak üzere tüm hanelerin (örneğin, koridor, oturma odası, mutfak) bulunduğu odalarda hayvanın “yatak odası” ve “yemek odası” ayarlamayın; Bu amaçla, yalıtımlı balkon veya başka bir (sağlıklı) aile üyesinin odasını almak daha iyidir.
  • Ev tozu biriktirme eğiliminde olan her şeyden kurtulun. Örneğin, kumaş döşemesi deriye dönüştürülebilir, halılar tamamen atılmalı ve pencere üzerindeki tekstil perdeleri körlerle değiştirilebilir.
Bu önemli! Ailenin birisinin atopik dermatit veya bronşiyal astımdan muzdarip olması durumunda, doktorun önceden bildirmeksizin bir evcil hayvanı çalıştırması kabul edilemez çünkü bu durum hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

İlaç tedavisi

Bir adam burnuna bir sprey püskürtür Alerjilerin hayvan kılığına uygulanması şu yollarla gerçekleştirilir:

  1. Antialerjik spreyler ve burun ve gözler için damla. Bu ilaçların yerel bir etkisi vardır, yani hastalığın uygulandığı organlardaki hastalık belirtilerini ortadan kaldırırlar. Ana aktif maddeleri antihistamin, vazokonstriktör veya kortikosteroid bileşenleridir. Farklı davranmalarına rağmen, sonuçlarının özdeşliği aynıdır - bu alerji semptomlarının ortadan kalkmasıdır.
  2. Antihistaminiklerin yardımıyla, hap halinde üretilir. Vücudun tümünde hastalığın tezahürlerini bastırırlar.
  3. Bağışıklık sisteminin seçici inhibisyonu olan kortikosteroidlerin enjeksiyonunun amacı. Bu yöntemin yalnızca aşırı durumlarda ve sadece doktor reçetesiyle - yün alerjisi özellikle şiddetli olduğunda veya önceki tedavinin istenen sonucu vermediği durumlarda - kullanılmasına izin verilir.
  4. ASIT ve ALT .

Alerjisi olanlar için uygun hayvanların ırkları: gerçek ve kurgu

Sphynx kedi Çin Tepeli ve çeşitli sfenks türleri olan çıplak cins köpekler ve kediler yetiştiricileri, potansiyel alıcılarına yünlere alerjisi olan kişiler için ideal evcil hayvan olarak sunarlar.

Ama bu bilgiye inanmayın, çünkü bu sadece zor bir ticari harekettir. Yukarıda belirtildiği gibi, agresif protein yünden değil, hayvanın biyolojik sıvılarından salınmaz. Bu nedenle, yünün yokluğu sadece semptomları azaltır, çünkü bu durumda protein ev boyunca daha az dağılır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.