Güneşe karşı alerji, fotodermatit, fotodermatoz.

güneş ile kız Güneş, insan vücudunun tam olarak işlev göremediği dışsal bir faktördür. Cilt üzerindeki etkisi altında vücuttaki kalsiyum emiliminde gerekli olan vazgeçilmez bir vitamin oluşur - D vitamini

Ultraviyole radyasyonun vücut yüzeyi üzerindeki etkisinden dolayı, kas dokusunda ve subkütanöz yağda metabolik süreçlerin hızlandırıldığına dikkat edilmelidir. Bu, obezite, selülit riskini azaltır ve fiziksel efor sırasında oluşan kaslardan laktik asit atılımını hızlandırır.

Ancak bazı insanlar güneş ışığına karşı artan bir duyarlılığa sahiptir ve bu cilt üzerinde alerjik belirtiler şeklinde kendini gösterir.

nedenleri

el güneşi kapsar Ultraviyole radyasyona karşı hassasiyette bir artışa katkıda bulunabilecek ve buna neden olabilecek eksojen (dış) ve içsel (iç) faktörler vardır.

Günümüzde ana endojen sebep ozon tabakasının tahrip edilmesidir. Bazı yerlerde, bildiğiniz gibi, ozon delikleri vardır ve diğer yerlerde yavaş yavaş incelir, bu da Dünya'ya ulaşan güneş ışığında ultraviyole radyasyon seviyesinde bir artışa yol açar.

Diğer bir yaygın neden çeşitli kozmetiklerin kullanılmasıdır. Bu durumda alerjinin gelişiminin patogenezi, kremler, kollojenler, losyonlar vb. İçerdiği kimyasalların, ultraviyole ile kimyasal reaksiyona girmesi ve cilt tahrişine neden olması gerçeğinde yatmaktadır.

Bir insan neredeyse her zaman provoke edici bir faktör olan bitkiler tarafından çevrelenir. Bunun nedeni, polen furokoumarinleri ile çiçeklenme sırasında, cilt üzerinde biriken maddelerin çevreye girmesidir. Ancak, tüm insanlarda değil, yalnızca bu biyolojik olarak aktif maddelere karşı artan bir duyarlılığa sahip olanlarda alerjik reaksiyon gelişmesine katkıda bulunurlar. UV'nin etkisi altında cildin kızarmasına ve döküntülerin ortaya çıkmasına neden olurlar.

Kadınlar arasında çok popüler olan güzellik salonlarına yapılan ziyaret, cildin güneş ışığına duyarlılığını artırabilir. Cilt temizleme prosedürleri, cildin üst tabakasının bütünlüğünün ihlaline neden olur. Bu artan hassasiyete yol açar.

Bazı ilaçların bu hastalığın ortaya çıkması üzerindeki etkiyi de belirtmek gerekir.

Hangi hastalıklar fotodermatoza neden olabilir?

Güneşe alerjinin görülmesi üzerindeki en büyük etki, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahiptir. İmmün yetmezlik durumlarına dikkat çekmeye değer. Bunlar, endokrin bezleri, HIV, karaciğer hastalığı patolojilerini içerir. Ayrıca sindirim sistemi, kan, bağ dokusu kronik hastalıklarını da etkiler.

Kimler risk altında?

En savunmasız şartlar şunlardır:

  • küçük çocuklar;
  • hamile kadınlar;
  • yetersiz cilt pigmentasyonu olan kişiler;
  • dövmeli insanlar;
  • şezlong müşterileri.

Ancak, aslında, güneşe karşı alerjik bir reaksiyon yaşamı boyunca en az bir kez kendini gösterir, ama hepsi düzenli görünmez.

semptomlar

Güneşe alerjinin belirtileri, ultraviyole radyasyona karşı cilt hassasiyetine bağlıdır. Duyarlılık ne kadar yüksek olursa, tezahürler o kadar hızlı olur ve daha belirgin olurlar. Bu nedenle, ilk belirtiler açık ten üzerinde güneşe maruz kaldıktan sonra birkaç dakikadan birkaç güne kadar ortaya çıkar.

Yani, fotodermatozun başlıca belirtileri şunlardır:

Bu tezahürlerin lokalizasyonu, vücudun hangi kısmının ultraviyole radyasyona maruz kaldığına bağlıdır.

İlk yardım

İlk belirtilerin ortaya çıkması, durumun kötüleşmesini ve hastalığın hızla bitmesini önlemek için tıbbi bakım sağlanmasını gerektirir.

İlk yardım sağlayın hem doğaçlama araçlar, hem de varsa ilaç olabilir.

Evde olabilen araçlara şunlar dahildir: elma sirkesi, bal, aloe suyu, salatalık veya karpuz. Bu fonlar, anti-enflamatuar, anti-ödem ve antipruritik özelliklere sahiptir. Kuvvetli çay kullanımı ile sıkıştırır, kalendula kaynatma ve arka arkaya aynı özelliklere sahiptir.

Evde ilaç varsa veya yakındaki bir eczane varsa, nikotinik asit, kalsiyum klorür çözeltisi, methyluracil veya çinko merhemi kullanılabilir.

Fotodermatit ile zamanında yardım, semptomların daha fazla gelişimini ve yayılmalarını durdurabilir. Yukarıdaki vasıtalardan en az biri, insan durumunu bulabilir ve hafifletebilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.