Hamilelik sırasında alerji

Hamile kadın yalan Hamilelik öncesi alerji belirtileri olmayan kadınların yaklaşık% 35'i, çocuk doğurma döneminde bu problemle karşı karşıya kalmıştır. Bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye olan atipik tepkisi, rahimde embriyonun üzerinde sergilenmekte ve antihistaminikler kan akışını azaltarak uteroplasental kan akışını azaltmaktadır.

Hamilelik sırasında alerjileri ve diğer hastalıkları tedavi etme yolları çocuğa olan etki nedeniyle sınırlıdır, bu yüzden bir reaksiyondan kaçınmak için maksimum çaba göstermeniz veya bu mümkün değilse en iyi huylu tedavi yöntemini seçmeniz gerekir.

Gebe kadınlarda alerjilerin tedavisi için preparatlar

Bir kadın bir “alerjisi olan” alerjisi olan ve bu hastalığa bir fetüs etmeden önce bir eğilime sahip olsa bile, tanıdık ilaçlara başvurmamalısınız - hamilelikle uyumsuz olabilir ve embriyonun bir komplikasyonu olabilir. Bir atipik reaksiyonun en ufak bir kuşkuyla, bir doktora danışmak gerekir, böylece en iyi ilaçlara dayanan bir terapi süreci hazırlar ve diyet konusunda tavsiyede bulunur.

Aslında, hamile kadınlarda kullanım için onaylanmış bir NO antihistamin yoktur. Hepsi bir şekilde kontrendikedir. Gelecekte anne için gerçek bir hastalığın olması durumunda böyle bir ilacı sadece bir doktor reçete edebilir.

Bir doktorun belirli koşullar altında reçete edebileceği ilaçlar:

 1. Setirizin ( Cetrin , Zodak ) - 700'den fazla gebelik sonucunun prospektif verilerini analiz ederken, setirizin kullanımı ile belirgin bir nedensel ilişki ile malformasyon, embriyonik ve neonatal toksisite oluşumu vakası yoktu. Bununla birlikte, kontrol grubu ile yeterli ve sıkı kontrol edilen çalışmalar yapılmamıştır, bu nedenle, ilaç resmen kontrendikedir ve sadece kesinlikle gerekli ve tıbbi gözetim altında kullanılabilir. FDA-B'ye göre fetus üzerinde bir aksiyon kategorisine sahip birkaç antihistaminiklerden biri (bu, “hayvan çalışmaları, fetus üzerinde olumsuz bir etki riski ortaya koymadı, hamile kadınlarda yeterli çalışma yoktu”).
 2. Levocetirizine ( Xyzal , Suprastexex ), benzer şekilde FDA - B tarafından fetusun eylem kategorisidir.
 3. Difenhidol - uterusun hipertonisitesine neden olur, bu etki özellikle gebeliğin son döneminde güçlüdür. Kategori FDA - B. Gebeliğin süresi içinde izin verilen ilacın maksimum dozu - 50 mg.

En iyi refrakte edilen popüler ilaçlar:

 1. Suprastin - yeterli araştırma yoktu. İlk üç aylık dönemde, sadece beklenen fayda fetusun riskinden daha büyük ise, 2. tanesinde yasaktır. Claritin , Loratadin , Feksadin - aynı şekilde. FDA - C tarafından fetus üzerindeki etki kategorisi (hayvan çalışmaları, ilacın fetus üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır);
 2. Piperacillin, gebelik ve emzirme döneminde yasaktır.
 3. Astemizol - Bu ilacın alımı nedeniyle, çocuk sarhoş, bu yüzden kaçınılmalıdır.
 4. Terfenaid - fetüsün kilo alımı süreci üzerinde karamsar bir etki.
 5. Tavegil yasaktır - deneylerin sonucu olarak, laboratuvar hayvanlarının kardiyak septum defekti ve pençelerin deformitesi ile doğumları kaydedildi.

Hamile salata yemek Gebe kadınlarda tedavi ve alerjilerin önlenmesi temel olarak doğru beslenme , alerjenin vücuttan alınmasıdır ( adsorbanlarla detoksifikasyon ve ağır içme).

Bir hekim tarafından reçete edilen bir tedavi süreci, iyileşme gerçekleşmiş olsa bile kesintiye uğramamalıdır. Tedavi süresi 5 ila 14 gün arasında değişir ve dozaj ayrı ayrı belirlenir.

Gebe kadınlarda alerjinin en sık görülen belirtileri

Alerji belirtileri insan vücudunun birçok sistemini etkiler. Hastalığın belirtileri her zaman net olarak tanımlanmamıştır ve tanıyı belirlemek kolaydır.

Rinit: alerjik veya hormonal?

Gebe kadınlarda, nazal mukoza en savunmasız hale gelir.

Burun tıkanıklığı, mukus sekresyonları ve solunum zorluğu şeklindeki problemler 2 ve 3 trimesterlerin karakteristiğidir. Eğer bu süre bitkilerin çiçeklenme dönemine rastlarsa veya yüksek oranda alerjik bir gıda ürünü ile temas ederse, o zaman muhtemelen " alerjik rinit " tanısını doğrulayabilirsiniz.

Genellikle karakteristik hastalık - östrojen ve progesteron miktarındaki artış nedeniyle gebe kadınlarda ortaya çıkan bir hormonal burun akıntısı ile karıştırılır. Düz kasların gevşemesi, vasküler hipotoni ve nazal mukozanın şişmesine neden olurlar - bu değişiklikler mukozada akıntıya, sık sık hapşırmaya ve tıkanıklığa neden olur.

Böyle bir hastalık olasılığından haberdar olmalısınız ve doktorunuzla vazokonstriktör ilaçların kullanımı hakkında danışmalısınız (aşırı doz ve sık kullanım fetus için güvenli olmayabilir).

Alerjilerde dermatolojik bulgular

Alerjinin dermatolojik bulguları da sık görülür - egzema, atopik dermatit , nörodermatit, ürtiker - bu belirtiler hamile kadınlarda nüks ile karakterizedir. Bir alerji uzmanı veya bir dermatoloğu ziyaret ederek ve döküntülerin arifesinde tetikleyicilerle muhtemel temasları izleyerek tanı konulmalıdır.

Alerjik cilt değişiklikleri, doktor tarafından seçilen lokal tedaviye iyi cevap verir.

Alerjik astım. Hamilelik Tahminleri

Alerjik reaksiyonların en zor belirtilerinden biri, bronşiyal astıma dönüşen solunum sistemindeki değişikliklerdir. Bu hastalık, gebe kadınların% 2'sidir ve bu zamanda ilk kez oldukça nadirdir.

Hastalığın seyrinin prognozunda, üçüncül kural kullanılır: Gebelik dönemindeki kadınların 1 / 3'ü kötüleşmez, 1/3 oranında komplikasyon, 1/3'ü aksine olur - alevlenmelerin yokluğunda iyileşme kaydeder.

Alerjik astım nüksü genellikle 24-36 hafta arasında ortaya çıkar ve son ayda belirgin bir düzelme vardır. Günümüzde astım gebelikte kontrendikasyon olarak kabul edilmemektedir.

Doğum alerjik kadınlar için nasıl hazırlanır?

kadın alerji testi prosedürü Çocuğun doğumunu planlarken ve alerjik reaksiyonlara yatkınlıklarını bilerek, doktoru bilgilendirmeli ve bir alerjiyi ziyaret etmelisiniz.

Alerji testleri yaparak kendinizi ve fetusu önceden koruyabilirsiniz. Bu, alerjenlerle öngörülemeyen iletişimi en aza indirecek ve durumu kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Alerjiniz ne olduğunu kendiniz öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Ayrıca, birçok ayarlamaya rağmen kendinizi gıda tetikleyicilerinden korumanız gerekir. Gelecekteki annenin beslenmesinde nelerin olmaması gerekir?

 • deniz ürünleri (kabuklu deniz ürünleri, yengeç, karides);
 • balık, havyar;
 • sebze ve meyveler parlak renkler;
 • sert kabuklu yemişler;
 • tavuk ve domuz eti;
 • inek sütü;
 • bal;
 • yumurta;
 • turşu ve konserve yiyecekler;
 • füme, baharatlı ve marine edilmiş yemekler;
 • suları.

Bu ürünlere dayalı bir menü geliştirmek gerekir:

 • Et, hindi, dana eti, dana eti veya kuzu eti.
 • Mevsim sebzeleri - patates (tuzlu suda önceden ıslatılmış), kabak, kabak, salatalık, lahana, bezelye, fasulye, yeşil ve sarı elma, muz.
 • İçme, gazsız zayıf bir çay veya sudır.

Gıda alerjenlerine ek olarak, vücut toz akarlarından korunmalıdır (odada ıslak temizliği zamanında gerçekleştirin, tüy yastıklarını sentetik olanlara değiştirin), hayvan yünü ve tiftiği , ev kimyasalları.

Hamilelik sırasında normal hijyen araçlarını değiştirmek gerekli değildir: kozmetik: alerjisi olmayan kanıtlanmış ürünler bırakılmalı ve deneyler daha sonraya ertelenmelidir.

Son zamanlarda, alerjistler, nikotinin, atipik bir reaksiyona kalıtsal bir yatkınlıkla bağlandığına işaret etmişlerdir - sigara içen annelerin çocukları, diğerlerine göre, bronşiyal astım ve atopik dermatite eğilimlidir. Etkinin hem aktif hem de pasif içiciliği olması önemlidir.

hamilelik sırasında sigara Embriyonun gelişiminde bir alerji ortaya çıkabilir, ancak yanlış tedavisi daha sık olumsuz sonuçlara yol açar. Bu nedenle, kendi kendine tedavi kabul edilemez - hamilelik sırasında alerjisi olan kadınlar iyi tolere ve etkili olmasına rağmen, çocuk doğmadan önce kullanılan ilaçları alamazlar.

Uzman, riskleri değerlendirmeli ve anne adayının durumuna göre çocuğun acı çekmeyeceği tedaviyi reçete etmelidir.

Alerjen ve diyetle temasın olmaması, sağlıklı bir bebeğin başarılı bir şekilde yapılmasına yardımcı olacak temel önlem yöntemleri olmaya devam etmektedir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.