alerji

alerji belirtileri ile kız Her saniyede insan vücudu, virüs, mantar, bakteri ve “nefis kutsalların” her nefesiyle, bir parça su ve yiyecekle nüfuz eden diğer daha az tehlikeli maddeler tarafından saldırıya uğrar. Bağışıklık sistemi bu yabancı ajanlarla savaşır.

Sorun, vücudun bazen antijenler gibi tamamen zararsız maddelere tepki vermesi ve bunlarla savaşmak için çok fazla antikor üretmesidir.

Antijen ve antikor, bazofiller ve mast hücreleriyle birleştirilir. Ve bu kompleksler, kan dolaşımına organlara (deri, burun, akciğerler, mide) girerek içeri girerler. Alerjen tekrar vücuda girdiğinde, bazofiller ve mast hücreleri, alerjiyle mücadele etmek için tasarlanmış kimyasal bir madde olan histamin sentezlemeye başlar.

Histamin etkisi altında:

  • vasküler düz kasların, bronşların, mide ve bağırsakların spazmı başlar;
  • kılcal damarlar genişler, kan basıncında azalmaya neden olur;
  • şişme belirir;
  • kan pıhtıları.

Alerjik reaksiyon gelişir.

Alerjileri kışkırtan birçok faktör var, burada sadece en popüler olanları:

Kendinize alerjiniz olduğunu öğrenmeye çalışabilirsiniz, ancak özel testleri geçmek daha iyidir.

Alerjinin tezahürü, alerjenin tipine ve temasının insan vücudunun belirli bir kısmına olan yerine bağlıdır. Ürtiker , dermatit , burun akıntısı , konjonktivit , öksürük , alerjik astım , anjiyoödem , anafilaktik şok olabilir .

Farklı reaksiyon türlerinin detayları ve fotoğrafları ..

Tedavi aşağıdaki adımlardan oluşur:

  1. İlk ve en önemli şey alerjen ile teması ortadan kaldırmaktır. Pek çoğu bu noktayı görmezden gelir ve tamamen boşuna. Sorunun çözümü ile geciktirirseniz, durumu büyük ölçüde kötüleştirebilir, basit bir diyatezi egzama dönüşebilir, normal ürtiker anafilaktik bir şoka dönüşecektir.
  2. Eğer reaksiyon kuvvetli ise, örneğin, nefes almada veya hızlı büyüyen ödemde zorluk vardır, daha sonra bir ambulans çağırılmalıdır.
  3. Herkes üçüncü nokta - antihistaminikler bilir, reçetesiz satılır ve etkilidir. İlk kuşak uyuşturucuları çabuk hareket eder, ancak istismar edilemezler. Üçüncü ve dördüncü nesil haplar - etki bu kadar belirgin değildir, fakat en azından yan etkiler ve olası uzun süreli kullanımdır. Rinit reçete zaman konjunktivit ile - damlalar .
  4. Dahası - daha güçlü ilaçlar - glukokortikosteroidler veya GCS. Dermatit, ürtiker ve çeşitli döküntüler için GCS'yi bir merhem olarak kullanın. Sistemik reaksiyonlarda intramüsküler olarak yerleştirilirler ( prednizon veya betametazon gibi ). Sadece bir doktor bu ilaçları reçete edebilir, oldukça etkilidir, fakat birçok kontraendikasyonları vardır ve yanlış kullanımları iyi olandan daha fazla zarar verebilir.
  5. Alerjen spesifik immünoterapi (ASIT) ve autolymphocytotherapy (ALT) nispeten yeni tedavilerdir. Bağışıklık sistemini uyarlamak ve reaksiyonu normalleştirmek için bir alerjenin kademeli olarak dahil edilmesinden oluşur. Bu yöntemler, diğerlerinin aksine, semptomları değil, hastalığın nedenini ortadan kaldırır.
  6. Diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı önemli faktörlerdir çünkü Gıda hem ana neden hem de reaksiyonu tetikleyen “tetikleyici” olabilir.

Tabii ki, her reaksiyon tipinin kendine özgü tedavi özellikleri vardır. Hamilelik gibi özel durumlar için olduğu gibi. Hepsi aşağıda açıklanmıştır:

Alerjik reaksiyonların çeşitleri

Herhangi bir alerjik reaksiyonun tedavisi ayrılmaz bir şekilde alerjenin tanımlanması ve histamin yükünü azaltan önleyici tedbirlerle bağlantılıdır. Tedavilerinin en popüler reaksiyonlarını ve özelliklerini düşünün.

Oku ...
ürtiker

Ürtiker (ürtiker veya ürtiker ateşi) en yaygın alerjik reaksiyonlardan biri olarak kabul edilir. Bazı verilere göre, akut akan ısırgan ateşi semptomları, dünya nüfusunun üçte birinden daha fazla bir oranda yaşamda en az bir kez yaşanmıştır. Hastalık hızlı bir başlangıç ​​ile karakterize edilir - iltihaplı kaşıntılı kabarcıklar vücutta görünmeye başlar.

Oku ...
faktörler

Teorik reaksiyona neden olan faktör herhangi bir madde olabilir. Sıradan suya bir tepki bile vardır (aslında tetikleyici genellikle kireç klorürdür). Onlardan kaçınmanın ve iyileşmek için ne yapılacağının en sık görülen durumlarını düşünün.

Oku ...
Alerjilere neyin sebep olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

Alerjiler, sonuçlarla başa çıkmaktan daha kolay önlenebilir. Çünkü hastalığın semptomlarına neyin neden olduğunu bilmek ve alerjenlerle teması önlemek çok önemlidir. Alerjinin nedenini tam olarak öğrenmek için bir doktora danışmanız gerekir. Özel muayene yöntemlerinin yardımıyla bir alerji alerjeni ön plana çıkarabilir ve hastalığın tedavisi konusunda tavsiyede bulunabilir.

Oku ...
ASIT ve ALT hakkında her şey

Alerjilerden kurtulmanın en etkili yolları alerjene özgü immünoterapi ve oto-aktivositoterapidir. İlk yöntemin özü, alerjenin giderek artan dozlarının vücuda girmesidir ve bu da, daha önce alerjiye neden olan maddeye karşı immünolojik toleransa yol açar. İkincisinin özü, kendi lenfositleriyle alerjinin düzeltilmesidir. Vücudun daha önce patolojik semptomlara neden olan maddelere uyum sağlamasına izin verir.

Oku ...
Çocuklarda ve yetişkinlerde kronik alerjiler
çiçekli bir alanda adam

Kronik alerjiler sadece bir doktor tarafından tedavi edilebilir, birçok nüans ve tuzak vardır, her hasta benzersizdir. Bu kadar zor bir durumda kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız, uzmanlarla iletişime geçmeniz gerekiyor.Ancak, hasta kendini bir şeyler yapabilir, bu bizim makalemiz.

Oku ...
Bebeklerde alerjinin nedenleri

Emziren alerjik hastalıklara ve bebeklere tuhaf şekilde duyarlı. Çocuğun yaşamının bu döneminde, sorunun tanısı ve alerjenin tanımlanması kendi özelliklerine sahiptir. Alerjik reaksiyonların önemli bir kısmı, bakım veren bir anne tarafından hipoalerjenik diyetin ihlali sonucu ortaya çıkar. Herhangi bir güçlü alerjeni yememeyi bilmeden, kendinizi tavsiye edilen ve yasaklanmış yiyecekler listesine alıştırmanız gerekir.

Oku ...
Hamilelik sırasında alerji
hamile yalan

Hamilelik öncesi alerji belirtileri olmayan kadınların yaklaşık% 35'i, çocuk doğurma döneminde bu problemle karşı karşıya kalmıştır. Bir atipik reaksiyonun en ufak bir kuşkuyla, bir doktora danışmak gerekir, böylece en iyi ilaçlara dayanan bir terapi süreci hazırlar ve diyet konusunda tavsiyede bulunur. Alerjen ve diyetle temasın olmaması, sağlıklı bir bebeğin başarılı bir şekilde yapılmasına yardımcı olacak temel önlem yöntemleri olmaya devam etmektedir.

Oku ...
Hipo-alerjik evcil hayvanlar: seçim mümkündür.

Çoğu zaman, bir evde bir evcil hayvanın varlığı, aile üyeleri arasında, öksürme, sürekli hapşırma, lakrimasyon, ürtiker gibi hoş olmayan semptomların eşlik ettiği alerji gelişmesine yol açar. Çoğu zaman, hastalık insan vücudunun kan, idrar, tükürükte bulunan bir proteine ​​reaksiyonu olarak gelişir. pet.

Oku ...