Çocuklarda atopik dermatit

içerik

Atopik dermatit (AD), toksinlerin veya irritanların etkisi altında geliştirilen inflamatuar-alerjik deri patolojileri kategorisine karşılık gelir. Ayrıca çocuk egzama denir. Benzer patoloji 2 yaşından önce başlar, bu nedenle konjenital hastalıklar olarak adlandırılır.

İlk kez benzer semptomlar daha yaşlı bir yaşta ortaya çıktıysa, büyük olasılıkla bu, hastalığın atopik formu değil, örneğin alerjik bir reaksiyon değildir .

Erişkinlerde AD hakkında makale .

Örneğin, yeni kıyafetlerle temas ettikten sonra semptomlar ortaya çıkarsa ya da giysiler yeni bir toz ile yıkanırsa ve döküntüler temas yerlerinde kesinlikle bulunursa, o zaman basit kontakt dermatit olur .

AD'nin gelişiminde belirleyici faktör genetik bir yatkınlıktır , bu nedenle atopik dermatiti olan çocuklar genellikle konjunktivit , rinit , polinosis, astım veya gıda alerjileri gibi diğer alerjik semptomlara sahiptir.

İstatistikler, doğumdan sonraki ilk yıl içinde, 10 bebeğin 6'sının alerjik belirtilerden şikayet ettiğini bildirmektedir. Ve 5 yaşından sonra - sadece 2 - 10. Bu tür kronik tekrarlayan durumun tedavisi çok zordur, çünkü genellikle diğer hastalıklar ile kombine edilir.

Çalışmalara göre, atopik dermatit vakalarının% 95'inden fazlası alerjik etiyolojidir, ancak biraz farklıdır. Bu patolojik durum, saf formunda bir alerji değildir ve birçok durumda doğada tamamen alerjik değildir.

nedenleri

Bu patolojinin gelişmesinin altında yatan neden, kalıtsal bir eğilim olup olumsuz çevresel faktörlerdir.

Blame genleri Gözlemler, her iki ebeveyn de herhangi bir maddeye karşı bireysel hoşgörüsüzlük yaşadığında, çocuklarında atopik dermatit riski% 80'e yükseldiğini göstermektedir.

Alerjik bir eğilim sadece bir ebeveynde ortaya çıktığında, risk% 40'a düşürülür.

Bu nedenle dermatologlar, genlere ek olarak, patolojinin gelişiminde birçok faktörün önemli bir rol oynadığına inanmaktadır:

 • Şiddetli gebelik. Bir bebek taşıma sürecinde, bir kadının herhangi bir sağlık sorunu varsa, o zaman çocuk atopik dermatit eğilimi ile doğabilir. Bu tür sorunlar arasında kronik alevlenmeler veya enfeksiyöz patolojilerin ortaya çıkması, düşük yapma tehdidi, oksijen açlığı veya fetusun enfeksiyonu yer alır.
 • Gıda alerjileri. Yaşamın başlangıcında, bir yemek etiyolojisi alerjisi sıklıkla bu tür dermatit için bir tetikleyici faktör olarak hizmet eder. Çocuğun taşınması sırasında veya emzirirken yasaklanmış yüksek alerjenik ürünlerin kötüye kullanılması, genellikle beslenmeyle veya erken besleme, aşırı beslenen bebeklerle beslenmesinden kaynaklanır. Ek olarak, çocuğun gıda hipersensitivitesi, enfeksiyöz viral yapının patolojilerinde sindirim bozukluklarının arka planında ortaya çıkabilir.
 • İlgili durumlar. Uygulama, enterokolit, gastrit, bağırsak disbakteriyozu, parazitler, vb. Gibi gastrointestinal sistem patolojileri olan çocukların sıklıkla atopik dermatitten muzdarip olduklarını göstermektedir.
 • Uyaranla iletişim kurun. Bazen atopik dermatitin başlangıç ​​faktörü, çeşitli kremlerin ve çocuk hijyeni için diğer araçların aşırı kullanımıdır. Evde kuru bir mikro iklim ve cildin dehidrasyonu, oyuncaklar, dişler için diş fırçaları, emzikler, uygun olmayan kumaşlardan giyim eşyaları da hastalığın başlangıcını tahrik edebilir.
 • Ev inhalasyon ajanları. Böyle bir durumun gelişimi, genellikle, hava temizleyiciler, ev kimyasalları, çamaşır deterjanı, akarlar, ev polenleri, toz birikintileri, vb. Gibi maddelere maruz kalmaktan kaynaklanır.
 • İlaçlar. Ayrıca sıklıkla dermatolojik hastalığın provokatörleri olurlar.

Fazla beslemeyin bebek Atopik dermatitin nüksü, sinirsel veya duygusal aşırı uyarım, stresli durumlar tarafından tetiklenir.

Olumsuz ekoloji de hastalığın gelişimine ve seyrine katkıda bulunur. Uzmanlar pasif sigara içme, hiper-dökülme, mevsimsel iklim değişiklikleri gibi faktörlerin de çocukların bağışıklık sistemini etkilediğini ve atopik doğanın alerjik reaksiyonlarını provoke ettiğini belirtmektedirler.

AD nasıl belirlenir

Patolojinin klinik belirtileri, şiddetli kaşıntı oluşumu ile başlar, yavaş yavaş boyun, yüz, ekstansör bölgeler, tüylü yüzey, kalça üzerinde dağıtılan derinin egzematoöz lezyonlarına dönüşür (bkz. Fotoğraf). Bu resim bebekler için tipiktir.

Aşağıdaki fotoğrafta, kızarıklığın basit kızarıklıktan yaralara kadar farklı olduğu görülebilir:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

İlk resim en sık görülen yeri gösterir, ancak genelde vücutta döküntüler olabilir.

Daha büyük çocuklarda kaşıntılı duyular, aksiller ve kasık bölgesinde, gözler ve ağız çevresinde, uzuvların ve boynun kıvrımlarında deri lezyonlarına dönüşür. Dahası, patolojinin semptomatolojisi, soğuk mevsimlerde (kış mevsiminde, geç sonbaharda, erken ilkbaharda) alevlenme eğilimi gösterir.

Kaşıntı ve egzama gibi ana semptomlara ek olarak, hastalar aşağıdakilerle karakterize olan, sebore ile olduğu gibi, pulların görünümünden endişe duymaktadırlar:

 • Baş ve kulaklar, fontanel ve kaşlarda sarımsı soyma ve kabuklar;
 • Artan sebum sekresyonu;
 • Yanaklar ve yüzdeki büyük çaplı kızarıklık, çatlaklar, keratinizasyon, şiddetli kaşıntı, kaşınma ve yanma ile birlikte.

Bebek kaşıntı Benzer bir durumdaki bir çocuk yoğun bir şekilde kilo vermeye başlar, iyi uyumuyor. Bazı durumlarda hastalık, püstüler döküntü ile tamamlanmaktadır.

Eğer atopik dermatit ilk kez ortaya çıkmazsa, bu durumun kötüleşmesi, deri örüntüsünün, pigment noktalarının ve göz kapaklarındaki derin kırışıklıkların yoğunlaşması, başın arkasındaki saç çizgisinin incelmesiyle başlar. Bazı belirtilerin varlığı çocuğun yaşına bağlıdır.

Hastalık kronik olduğundan, belirli faktörlerin etkisi altında ağırlaşır. Yetişkinlikte, nörodermatit, egzama ve diğer cilt bozuklukları şeklinde kendini gösterir, ancak ilk kez bir hastalık her zaman erken çocukluk döneminde ortaya çıkar.

Çocuklarda başka hangi dermatit görülür: bebek bezi Dr. Ritter .

Nasıl tedavi edilir

Doktor en iyisini bilir Çocuklarda atopik doğanın dermatiti, uyuz, sedef hastalığı, yoksunluk, egzama, kontakt allerjik veya seboreik dermatit ve immün yetmezlik gibi patolojik durumlardan ayırt edilmelidir. Bu muayene sırasında doktor tarafından yapılabilir.

Tedavi, entegre bir yaklaşıma dayanır.

Kök nedeninin ortadan kaldırılması ve çevresel koşulların kalitesinin iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Hafif AD ile, çoğu durumda, bu çocuğun relapsları kurtarmak ve önlemek için yeterlidir .

Daha önce belirtildiği gibi, reaksiyon çoğu zaman alerjiyi tetikler. Bunu belirlemedeki zorluk, AD'nin doğasında yatmaktadır. Deri döküntüsü alerjenle temastan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin özellikle dikkatli olması gerekir:

 • Prikorma başlamadan önce, tüm ürünler, porsiyonlar ve bunlara tepkiler kaydedilecek bir günlük başlatın. Yeni ürünler, birkaç günde bir defadan fazla olmamak kaydıyla, en küçükten normale doğru giderek artan bir oranda artırılmalıdır.
 • Yeni oyuncaklar, kıyafetler, ilaçlar, ev kimyasalları kullanımı konusunda çok dikkatli olmak. Yalnızca, iddia edilen allrgen reaksiyonunun ortadan kaldırılmasından birkaç gün sonra ortadan kalktığında sonuçlar çıkar.
 • Daire doğru sıcaklığı (20-23 ° C) ve nemi (% 50-55) korumalıdır.
 • Daima bir doktora danışın.

222 Cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için yumuşatıcılar kullanılır, banyodan sonra günde bir kez uygulanır.

Çocukta atopik dermatit oldukça zor ise, kortikosteroid lokal preparatların kullanımına başvurulmalıdır.

Bu ilaçlar semptomların hızlı bir şekilde rahatlamasına katkıda bulunurlar, ancak sadece doktorun izni ile kullanılmaları gerekir, çünkü çok fazla yan etkisi vardır.

En yaygın kullanılanlar:

 • Hidrokortizon merhem - inflamasyon odaklarında bağ dokusu oluşumunu yavaşlatır. Merhem günde birkaç kez uygulanır, tedavi 1-3 hafta sürer;
 • Advantan . 4 aydan itibaren kullanılabilir, merhem, günde 1 kez etkilenen bölgelere hafifçe sürtünerek ince bir tabaka ile uygulanır;
 • Fluorocort . Çocuklar için izin verilir (uzun süreli kullanımdan kaçının). Günde 2-3 kez uygulayın;
 • Flutsinar - etkili yanma ve kaşıntı hissi ortadan kaldırır, anti-inflamatuar, anti-alerjik ve anti-eksüdatif etkileri vardır. Çocuklar günde sadece bir kez ince bir tabaka halinde uygulanabilir, en az bir hafta bir kurs, 2 yaşın altındaki çocukların tedavisinde kullanılamaz ;
 • Dermoveit - en güçlü ilaç olarak kabul edilir, bu nedenle 5 günden fazla kullanamazsınız, kaşıntıyı, eksudatif döküntüyü etkili bir şekilde ortadan kaldırır, anti-alerjik ve anti-proliferatif etkisi vardır. En ince tabaka ile günde bir kez ovuşturulur, bir yıl ve yetişkinlerden daha yaşlı çocuklara uygulanır .
Çocuğa herhangi bir ilaç yazmadan önce bir hekime danışın.

160046 Kortikosteroidlere ek olarak antihistaminikler de kullanılır .

Tavegil , Tsetrin , Erius , Zyrtek veya Zodak gibi antihistaminik etkileri en modern olanlardan biri, bağımlılık ve uyuşukluğa neden olmaz.

Erken çocukluk döneminde atopik dermatitin tedavisine iyi bir şekilde katılmak daha iyidir, böylece daha sonra kronik hastalıklar ve solunum yolu komplikasyonları, egzama, nörodermatit gibi dermatolojik özellikler ortaya çıkar.

Bullosa ve ağlayan dt özellikleri

önleme

Primer korunma, atopik dermatitin önlenmesi ve ikincil anti-relaps önlemleridir.

Hamilelik sırasında toksemiden kaçınmak ve ilaç almak, patolojiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır, bebek maması beslenmesi istenmeyen bir durumdur. Anti-relaps önlemleri, provoke edici faktörlerin hariç tutulmasını, kronik patolojilerin nüksetmesinin önlenmesini, hipoalerjenik diyetin , duyguların kontrolünü vb.

Ergenliğin başlangıcı ile birlikte, bazı çocuklar nadir olmayan seboreik dermatitlerle karşılaşırlar, ancak başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.