Serebral Kafa Derisi Dermatiti

İçindekiler:

nedenleri

Kafa kaşıntı Seboreik dermatit iki provoke edici faktörün etkisi altında gelişir - patojenik mantar Malassezia furfur patojen eşzamanlı maruz kalma ile aşırı sebum salgılanması.

Çok sayıda çalışma mantarların cildin dış tabakasının mikroflorasının ayrılmaz bir parçası olduğunu, mikroorganizmaların saç tomurcuğu folikülleri etrafında yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Cildin bu yerlerinde, mantarların büyümesi ve gelişmesi için gerekli ana besin olan sebum üretimi gerçekleşir.

Seboreik dermatit sadece kafa derisinde değil, aynı zamanda yüzünde de lokalize olur. Daha fazla oku ..

Sebasöz bezlerin normal çalışması sırasında, mantarlar kendilerini göstermezler ve etkilerini hissetmezler, provoke edici faktörlerin etkisi altında mantarlarda artış görülür ve sebore belirtileri görülür.

Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar Seboreik dermatitin nedenleri iç ve dış olarak ayrılır. İç faktörler şunları içerir:

 • Sindirim sistemi hastalıkları. Pasereatit durumunda, hepatit, kolit, metabolizma bozukluğu ortaya çıkar, bu da bozunma ürünlerinin deriden salınmasına neden olur ve epidermisin mikroflorasının durumu, mantarların aktivitesini arttırmak için uygun bir çevre yönünde değişir;
 • İmmün yetmezlikler. Seboreik dermatit sıklıkla uzun ve ciddi bir hastalıktan sonra gelişir.
 • Felç de dahil olmak üzere sinir sistemi hastalıkları, Parkinson hastalığı. Doktorlar motor aktivitenin kısıtlanması sonucunda, Malassezia furfur'un gelişimi için ideal bir ortam olan sebase sekresyon birikiminin meydana geldiğini öne sürmüşlerdir.

Kafa derisinin seboreik dermatiti, aşağıdaki gibi dış faktörlerin etkisi altında gelişebilir:

 • Stafilokok, streptokoklar. Yine, bu patojenler vücudun savunmalarını zayıflarken güçlü aktivitelerini geliştirirler;
 • Agresif alkali kafa derisi temizleyicisinin sık kullanımı;
 • Sıcaklık düşüşünün etkileri. Diyabet, düşük veya yüksek sıcaklıklarda başlığın takılmasını ihmal eden kişilerde gelişebilir.

Seboreik dermatit sıklıkla aynı ailenin üyeleri ile kayıtlıdır, bu da genetik bir faktörün etkisini gösterir. Ergenlerde, menopoz döneminde vücudun hormonal düzenlenmesi sırasında mantar kolonilerinde aşırı büyüme görülür. Yaşamın ilk yılındaki çocuklarda, seboreik dermatit maternal hormonların etkisi altında oluşur.

Yetişkinlerde başka hangi dermatit formları:

Hastalığın belirtileri

Seboreik dermatitte deri bulguları, sebase bezlerin büyük bir birikimi olan yerlerde, kafa derisinde, kulakların üstünde, kaşların üstünde, nazolabial kıvrımlarda, koridorlarda, erkeklerde bu sakal ve bıyık bölgesidir.

Gövde bölgesinde, seboreik dermatit belirtileri göğüs bölgesinde, aksiller bölgelerde, inguinal kıvrımda, göğsün altında görülür. Seboreik dermatitin yüz, baş ve vücudun diğer kısımları yavaş yavaş gelişir. Hastalığın başlangıcında, cildin hafif bir kuruması, aralıklı kaşıntı, renksiz lekelerin görünümü, beyaz veya sarımsı bir pul ortaya çıkabilir.

Kafa derisi sebore fotoğrafı:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Klinik belirtilerde farklılık gösteren çeşitli sebore türleri vardır.

Yağlı sebore, ergenliğe girenlerin karakteristiğidir. Bu tür hastalıklarda kıl foliküllerinin ağzı genişler ve çok miktarda sebase sekresyon ortaya çıkar, cilt ise yağlı bir parlaklık kazanır ve parlar. Cildin gözenekleri genişler ve portakal kabuğu etkisi görülür, bu kusur özellikle yüzünde fark edilir.

Sebore yağlı formda, saç iltihaplanma sürecine girer, yağlı olur, birbirine yapışır, sarımsı ölçeklerle kaplanır. Kafa derisinin seboreik dermatiti, kaşınmanın ortaya çıkmasına neden olan, kaşınmaya ve sürekli kaşıntıya neden olur. Ciltteki yağlı parlaklık, alkol içeren sıvılar ile kolayca temizlenir, ancak bir süre sonra parlaklık tekrar ortaya çıkar.

Hastalığın uzun seyri ve kişisel hijyen kurallarının ihmal edilmesi, vücuttan ve ikincil bir enfeksiyondan hoş olmayan bir kokuya yol açar. Yağlı sebore arka planı, geniş akne sık sık gelişir.

Kuru sebore , deride aşırı kuruluk ile karakterize, baş ve gövde üzerinde dermatit neden olur. Kuru sebore oluşumu durumunda, sebum üretimindeki azalma meydana gelir, bunun sonucu olarak saçlar donuklaşır, kırılgan hale gelir, cilt çatlaklarla kaplanır ve sürekli bir sıkışma hissi oluşur. Saç derisini tararken periyodik kaşıntı, beyazımsı, kuru ölçekler ayrılır.

Karışık bir sebore türü, aşırı yağlı olarak değişen kuru cilt bölgelerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. En karakteristik kombinasyon, kafa derisinin kuru sebore tarafından etkilenmesidir, yüzün cildi yağlıdır.

Seboreik ekzematid , başın, kaşların yoğun bir şekilde ayrılmaya eğilimli olmayan küçük lezyonların ortaya çıkması ile karakterize olan seboreun en kolay tezahürüdür.

Benekli seboreik dermatit kronik bir hastalıktır. Semptomları vücudun her yerinde bulunan pullu lekelerdir. Seboreik dermatit tedavisi

Doktor ve hasta Seborein tedavisinin etkinliği, provoke edici faktörleri tanımlamak için vücudun tam bir incelemesine bağlıdır, bu nedenle seboreik dermatitin nasıl tedavi edileceğine dair karar, analizler temelinde yapılmalıdır. Seborein ana karmaşık tedavisi:

 • İç organların, hormonal ve endokrin bozuklukların hastalıklarının saptanması;
 • Normal mikrofloranın restorasyonu;
 • Kişisel hijyen;
 • Halk yöntemlerinin kullanımı;
 • Diyet.

Seboreik dermatitin baş üstüne uygulanması, maskeler ve losyonlar uygulayarak terapötik bileşenlerle özel şampuanların kullanımını içerir. Dış deri tedavisi ile sindirim sistemi hastalıklarının ortaya çıkması durumunda, organın düzgün çalışması için belirtilen ilaçların alınması gereklidir.

Ergenlikte, dış antiseptikler kullanılarak, özel bir diyet gözlendiğinde semptomlarda gözle görülür bir rahatlama görülür.

Dermatit halk ilaçlarının tedavisi, bağırsak mikroflorasını stabilize etmek için bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlamalıdır. Halk tarifleri, kuru cilde, kıllı kısmının tahriş olmasına bile dikkat çekiyor.

Gençler için, daha fazla psikolojik problem, seborein başındaki belirtilerin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkmaktadır, bu nedenle modern tıp, yeni etkili ilaçların geliştirilmesine büyük önem vermektedir.

tedavi

şampuan ile güzel resim Saç derisinin sebore tedavisi birkaç bileşenden oluşur:

Seborein başındaki en önemli başarı, etkili bir şampuanın seçimi olarak düşünülebilir. Sebore tedavisi için terapötik şampuanlar ketokanosol, katran, çinko, salisilik asit, selenyum sülfit gibi bileşenler içerebilir.

nizoral şampuan İnstruction instruction instruction instruction instruction every instruction medical medical medical medical every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every every Bazı kozmetik markaları için, saçları yıkamak yeterli olacaktır, bazıları için belli bir pozlama süresine dayanmak gerekir. İlaç bileşenli şampuanlar, hastalığın akut belirtileri bitene kadar uygulanırlar, daha sonra profilaktik kullanıma gönderilirler ve haftada 2 defaya kadar ulaşırlar. Tek bir şampuanın olumlu etkisi zamanla zayıflayabilir, bu nedenle seçilen şampuanın periyodik olarak değiştirilmesi tavsiye edilir.

Saç derisinin dermatitinin etkin tedavisi, mantarın aktivitesini ve gelişimini azaltan ketokanol içeren ürünler kullanıldığında gözlenir. Bu ilaçlar şampuan Nizoral içerir , aynı zamanda mantar gelişiminin bastırılmasını etkiler ve soyma ve kaşıntıyı hafifletir.

keto şampuanı artı Sebore olan hastaların tedavisi için yaygın olarak kullanılır ve bileşen ketonazole ve çinko ile birlikte Keto Plus kombine. Bu şampuan antimikotik aktiviteye sahiptir, özellikle yağlı sebore için önemli olan saç derisini kurutur.

Katran ile çok miktarda şampuan üretilir, ürünün bileşenleri patojenin büyümesini yavaşlatır ve cildin tahrişini hafifletir. Kuru sebore için çinko içeren şampuanlar kullanılır.

Enflamatuar sürecin çökme süresi boyunca, agresif deterjanların etkisini ortadan kaldırmak gerekir, bu nedenle kişisel hijyen için, çocuklar için ya da otlar temelinde üretilen ürünleri kullanmak en iyisidir. Bir şampuan seçerken, bileşimine dikkat etmek gerekir - tatlar, koruyucular ve boyalar ne kadar az olursa, kalıcı kullanım için o kadar uygundur.

sağlıklı gıda Plak, kaşıntı nedeniyle sürekli kaşıma nedeniyle başın üzerine yayılır ve akut fazda bu semptom antihistaminler kullanılarak çıkarılabilir. Küçük çocuklarda tırnakların kısa bir süre için kesilmesi gerekir, bu nedenle kaşıntılı derilerin taranması azalır. Doktor bir nemlendirici reçete edebilir.

Saçlı derilerin seboreik dermatiti daha hızlıdır, eğer tatlılar, füme ve baharatlı yiyecekler haricinde bir diyet uygularsanız ve daha fazla sebze ve meyvenin diyetine dahil olursanız. Daha fazla detay .

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.