Ürtiker ile neler olabilir ve olamaz

Ürtiker tedavisi, hastanın belirli bir rejimi gözlemlemesi gereken birkaç ay sürebilir. Beslenme ve hijyen, banyo ve ilaç kullanımı ile ilgili birçok nüans vardır. Bu nedenle, bu tavsiyelere gereken özeni göstermeye değer.

Su arıtma

Cilt kirlenmişse, yüzeyinde mikropların ve bakterilerin çoğalması için elverişli koşullar yaratılır, ürtiker banyo için kontrendikasyon değildir. Sadece hasarlı cildin tedavisi mümkün olduğunca dikkatli olmalıdır.

Bu nedenle, çok sayıda kimyasal katkı maddesi ve koku içeren banyo ürünlerinin seçilmesi gerekli değildir, bu da alerjik reaksiyonu şiddetlendirebilir.

Papatya ile banyoda kız

 • Sıcak ve çok soğuk su yüzme için uygun değildir;
 • Su prosedürlerini 20 dakikadan fazla sürmeyecek şekilde yıkayın, böyle bir süre banyo yapmak vücuda zarar vermez;
 • Vücut ve yüzün durulanması için bitkisel infüzyonların (papatya veya calendula ile) kullanılması tavsiye edilir;
 • Ürtikerden etkilenen cilt üzerinde olumlu etki, deniz tuzu ve suya sahiptir. Mümkünse denizde daha sık yüzmek ya da deniz tuzu ile banyo yapmak tavsiye edilir. Sonra hiperemi, bir kaşıntı ve bir ciltte kabarcıklar daha hızlı geçer.

Soğuk algınlığı veya güneş ürtikeri muzdarip olanlar denizde yüzmekten vazgeçmek zorunda kalacaklar.

Kategorik olarak havuz ve saunadaki ürtikerlere gitmek imkansızdır. Ancak banyo prosedürlerine ilişkin düşünce çok açık değil. Ürtiker nedenlerine bağlı olarak, bir buhar odası, ısı veya soğuk maruziyetin arka planında meydana gelmedikçe, hastalığın seyri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Ürtikerlere püstüler bir döküntü eşlik ediyorsa, su prosedürlerinin terk edilmesi gerekecektir. Böyle bir klinik durumda, sadece bir bez ve sürtünmesiz sürtünme olmaksızın duş prosedürlerine izin verilir.

Güneş banyoları

bir şemsiye altında sahilde couple Güneşlenmek ve bronzlaşmaya gelince (solaryumda), bu bir süreliğine unutmak zorunda kalacak. Gerçek şu ki, ürtiker mor ötesi maruziyetin arka planında meydana gelebilir.

Fakat erüpsiyonların sebepleri tamamen farklı olsa bile, güneşlenmektan vazgeçmek daha iyidir.

Çünkü ultraviyole sadece hastalığın seyrini kızdırır, kaşınma gibi hoş olmayan semptomları arttırır.

Gerçekten sahilde olmak istiyorsanız, 11'e kadar ve öğleden sonra saat 4'ten sonra gölgede güneşlenmek tercih edilir.

Kötü alışkanlıklar

Ürtikerli alkollü içecekler yasak yiyecekler listesinde yer almaktadır. Bazı hastalar alkol içtikten sonra döküntülerin kayda değer ölçüde daha küçük olduğunu belirtmesine rağmen. Ama bu geçici bir fenomendir ve bir veya iki gün içinde hastalık kendi kendine çekecek, döküntü tam olarak kendini gösterecektir.

Ürtikere yatkın hastalar için nispeten güvenli (karaciğer ve beyin üzerindeki toksik etkiler dışında) votka, brendi ve ev yapımı şarap gibi güçlü içeceklerdir.

Bira, fabrika şarabı ve çeşitli kirliliklere (tekila, viski vb.) Sahip alkol gibi, kesinlikle terk edilmeleri gerekiyor. Her durumda, içme olasılığı doktora danışılmalıdır.

Sigara içmek de hastalığı şiddetlendirebilir.

gebelik

Kronik ürtikeri olan birçok hasta, alerjiden dolayı gelecekteki hamileliğin imkansız olduğu, komplikasyonların olacağı ve çocuğun da ürtikerden gelecekte de zarar göreceği mitinden korkmaktadır. Kronik ürtiker için hamilelik şeklinde kontrendikasyon bulunmadığını derhal açıklayın.

hamile kadın ellerinde krema ile

 • Eğer bir kadın kronik ürtiker varsa, o zaman hamilelik hakkında bir karar verdikten sonra, gebelik döneminde ürtikerin alevlenme olasılığını azaltmak için tedaviye önleyici bir tedaviden geçmesi önerilir.
 • Ayrıca hamilelik sırasında daha önce kaydettiğiniz antihistamin ilaçlarını bırakmak çok önemlidir ;
 • Böyle bir hastalığı olan hamilelik, özellikle bir doğum uzmanı ve bir alerjist olmak üzere uzmanların daha dikkatli kontrolü altında olmalıdır;
 • Zorunlu diyet ve ürtiker belirtileri bastırır enterosorbents alımı.

Ne yazık ki, çocuğun bu acıyı geçme olasılığı, devam ediyor. Fakat burada hasta bir çocuğun isterse çocuk sahibi olup olmayacağına karar vermeli veya hala alerjik doğacağından korkmalıdır.

Spor aktiviteleri

Aslında ürtiker spor eğitiminin reddedilmesinde ciddi bir neden olamaz.

kız fitness nişanlı

Eğer spor aktiviteleri düzenli olarak yaşanıyorsa, o zaman egzersiz sırasında vücudun maruz kaldığı ısı artışının ürtikerde bir artışa neden olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, sınıfların sayısını ve süresini azaltmak gereklidir.

Bu gibi işaretlerin yokluğunda ve eğitime sakin bir tepki vermeden, onları dışlamak için bir neden yoktur. Fiziksel aktiviteden sonra, kaşıntıyı ve şişmeyi hafifletecek 15 dakikalık yulaf ezmesi banyosu yaptırmak yararlıdır.

Yarım fincan yulaf ezmesi alın, gazlı bezle sarın ve bir demet halinde bağlayıp, banyoyu sıcak suyla yıkayın. Sadece su soğudukça ısınırsa, banyo yapabilirsiniz.

Antihistaminikler kullanımı

Ürtiker tedavisinin temeli, alerjenin dışlanmasına ek olarak, antihistaminiklerdir . Bu ilaçlar, patolojiyi içeriden durdurmaya izin veren histamin sentezini bloke eder.

Üç nesil antihistaminik var, her bir birbirini izleyen nesil ilaç daha öncekinden daha mükemmel ve etkilidir:

antihistaminikler

 1. İlk nesil antihistaminikler Suprastin , difenhidramin ve Tavegil'dir . Bu araçlar ürtikerin akut belirtilerini hafifletir, ancak yan etkilere neden olur;
 2. İkinci nesil antihistaminikler Terfen, Cetirizine ve Hismanal tarafından temsil edilmektedir. Daha belirgin bir antialerjik ve antipruritik etkiye sahipken, yan etkileri belirgin olarak daha azdır;
 3. Üçüncü nesil antihistaminikler arasında Hifenadine , Telfast ve Erius bulunur . Ürtiker kliniğini etkili bir şekilde ortadan kaldıran kolayca tolere edilen ilaçlar. Neredeyse yan etkilere neden olmazlar ve kontrendikasyonları yoktur.

Zelenka - yardım ya da değil?

Ürtikerle yeşil şeylerin yardımı ile başa çıkmak işe yaramaz . Hastalıktan kurtulmak için alerjen ile temastan kaçınmak ve antihistaminik aldığınızdan emin olmak gerekir. Ek bir yaptırım olarak, uzmanlar patlama çözeltilerinin bir elmas çözeltisiyle işlenmesine izin veriyor.

Güç özellikleri

Aynı derecede önemli olan hipoalerjenik ilkelere dayanan diyettir . Alerjik reaksiyonları provoke edebilecek gıdaların diyetinden dışlanmasını içerir.

sebze ve masanın üstünde defter Bu nedenle alerjistler, et suyu, tütsülenmiş ve kavrulmuş, sosis ve şekerleme ürünlerini, baharatları, üzümleri ve ananas, karpuz gibi meyveleri hariç tutmayı tavsiye ederler. Süt ve peynir sadece pişirilir.

Kabak, mısır, lahana, patates, salatalık ve bitkisel yağlar, maydanoz ve dereotu, vejeteryan çorbalar vb. Sebzeleri yiyebilir (ve yapmalısınız). Yeşil çay ve kuru meyve kompostosu içeceklerden tavsiye edilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.