Jenerikler ve farmakolojik pazarın sorunları

Jenerik nedir?

Bir jenerik, aktif terkip maddesinin bileşimine göre orijinal ilacın bir kopyası olan jenerik bir ilaçtır. Jenerikler (analoglar) sadece orijinal ilacın aktif maddesinin patent koruması süresinin sona ermesinden sonra serbest bırakılabilir. ucuz - sol, pahalı - sağ İdeal bir muadili şunları yapmalıdır:

 1. vücuda aynı miktarda aktif bileşen (biyolojik eşdeğerlik) taşımak için;
 2. aynı bileşenlerden oluşur (farmasötik eşdeğerlik);
 3. orijinal (terapötik etkinlik) ile aynı terapötik etkiye sahiptir.

Uygulamada, Rusya dahil çoğu ülkede, sadece ilk gösterge kontrol edilmektedir .

Jenerik şirketler, aktif içeriğin orijinal ilaçla aynı olduğunu kanıtlamak zorundadır. Ancak eksipiyanlar (dolgu maddeleri, koruyucu maddeler, boyalar) genellikle analoglarında (daha ucuz) farklıdır. Bu durum jenerik terapötik etkinliğini azaltabilir.

Jenerik ilaçların uluslararası ilaç pazarındaki payı sürekli artmaktadır. Bu oran, çoğu hasta orijinalini kaldırabilecek yüksek maddi yaşam standardı olan ülkelerde daha düşüktür.

Orijinal daha mı iyi?

Orijinal ilacın maliyetinin ana kısmı, yeni bir ilacın yaratılması için üreticinin devasa maliyetlerinin geri ödenmesidir. Aşağıdaki adımları içerir:

 • Yeni bir ilaç maddesinin geliştirilmesi;
 • etkinlik ve yan etkilerin incelenmesi;
 • üretim teknolojisinin gelişimi;
 • hayvanlar ve gönüllüler üzerinde yapılan testler;
 • aktif piyasa girişi için reklam kampanyaları.

iyi mi kötülük mü? Yeni bir ilaç için alınan patent 20-25 yaşındadır. Bu dönemin ilk yarısı olan ilaç şirketi, ortaya çıkan masrafları karşılar ve ikinci yarısı kar eder. Bu, ilaç pazarındaki faaliyetlerine devam etmesini sağlar. Küresel ilaç pazarında yenilikçi ilaçlar üreten şirketlerin sayısı yarım bini aşmamaktadır.

Orijinal ilaçlar pahalıdır. Ancak bu ilaçları alan hasta, kaliteleri ve etkililiğinden emin olabilir.

Bu tür ilaçların yan etkileri optimal seçim ve yardımcı maddeler nedeniyle en aza indirgenir.

Orijinal ilaçlar, maddenin daha yüksek saflığıdır. Bu, Hint veya Çin hammaddelerinden yapılan birçok jenerik için geçerli değildir.

Analog ne verir

Ucuz hap mı yoksa pahalı mı? Jeneriklerin maliyeti, orijinal ilacın fiyatından birkaç kat daha azdır. Objektif faktörlerden dolayı düşük maliyet. Sonuçta, analog üreticileri, aktif tıbbi maddenin hazır formülü kullanırlar. İlacın oluşturulmasına yatırılan büyük fonları telafi etmek zorunda değildir. Onbinlerce şirket analog üretimine katılıyor.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, ucuz analogların kalitesi arzu edilmek üzere çok fazla kalmaktadır. Jenerik üreticiler ilaç pazarını kazanma ve ilaç için iyi bir itibar yaratma göreviyle karşı karşıya değildir. Bu zaten başkaları tarafından yapılmıştır.

Bu nedenle, yardımcı maddelerle aktif maddelerin kombinasyonuna ve kimyasal bir bileşiğin stabilitesine çok daha az dikkat edilir. Yanlış seçilen aktif olmayan bileşenler, aktif bileşenlerin terapötik etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir.

bulgular

Omuzdan kesmeyeceğiz. Ucuz bir eşdeğer satın almak iyi kalitede olabilir, ancak her zaman değil .

Çoğu analog, en azından bir şekilde prototipe göre daha düşüktür. Bütçeniz izin veriyorsa, orijinal ilaçlar satın alın.

Onları satın alırken, düşük kaliteli bir ilaca girmemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Doktorlara danışmalısınız: sadece orijinal ilaçların değil, analoglarının da kalitesinden haberdardırlar;
 • İlk yıl değil, jenerik satın almak daha iyidir;
 • onların itibarına değer veren büyük eczanelerde ilaç almak daha iyidir;
 • Eğer mümkünse, ilaç pazarında gelişmiş bir kontrol sistemi olan ülkelerde üretilen ilaçları satın almalısınız (Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Avustralya, Japonya'nın eski üyeleri).

Orijinali alma deneyimine sahip olan hastalar, kural olarak, karşılaştırmanın etkisiyle jenerik etkisini kontrol edebilirler.

Kullandığınız jeneriklerin ve kaliteyle ilgili düşüncelerinizi yazın. Makale yardımcı olduysa, "paylaş" ı tıklayın.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.