Yenidoğanlarda Eksfolyatif Dermatit Ritter

Eksfoliyatif dermatit Ritter - bakteriyel kaynaklı yenidoğanlarda enfeksiyöz bir cilt hastalığıdır. Ritter'in dermatiti, yeni doğanların epidemik pemfigusunun ciddi bir şeklidir.

Nedenleri ve risk faktörleri

çile Ritter'in dermatiti, yüksek oranda toksik olan Staphylococcus aureus (S.aureus) 'dan kaynaklanır. Bazı durumlarda, streptococcus ve staphylococcus'un bir kombinasyonu.

Yenidoğanların cildi özel bir reaktivite ile işaretlenir. Yutulduğunda, bakteriler toksinleri serbest bırakır. Cildindeki harekete tepki olarak hemen kabarcıklar oluşturur. Hastalığın seyri prematürite, doğum travması, hamilelik sırasında toksikoz varlığı ile şiddetlenir.

Hastalık oldukça bulaşıcıdır.

Hastalığın kaynakları

 • Sağlık personeli - hemşireler, doktorlar, hemşireler, hasta veya stafilokok enfeksiyonu vardı.
 • Staphylococcal deri lezyonları (furuncle, hydradenitis) geçiren çocuğun annesi.
 • Çocukların pürülan enfeksiyonlarının odakları (genellikle omfalit göbek halkasının iltihabıdır).
 • Bakteriyel taşıyıcılar, akut hastalığı olmayan, ancak bakterileri yayan bir çocuğun sağlık personeli veya ebeveynleridir.
 • Diğer hasta çocuklar. Etken madde, tıbbi personel, iç giyim ve enstrümantasyonun eliyle ev içi iletişim yoluyla iletilir. Asepsi ve antisepsi kurallarına sıkı sıkıya uyulmasından dolayı, bu kaynak nadirdir.

semptomlar

Eksfoliyatif dermatit Ritter genellikle çocuğun hayatının 7-10 günlerinde akut olarak ortaya çıkar. Zehirlenme belirtileri vardır - ateş ve kusma.

Not: Yetişkinlerde eksfolyatif dermatit , aynı adaya rağmen tamamen farklı bir hastalıktır.

Hastalığın gelişiminde üç aşama vardır.

Eritematöz evre

rdalmaati Ağız bölgesinde, boyun, göbek, genital ve anüsün kıvrımları bölgesinde cilde hızla geçen parlak ödem kızarıklığı görülür. Kırmızı lekelerin arka planında küçük gergin baloncuklar bir bezelye büyüklüğünde görünür. Bu kabarcıklar, şeffaf içeriklerle dolu, cildin üzerinde yükselir. Epidermis şişer, gevşer.

Eksfoliatif evre

Kabarcıklar hızla büyürler (çap olarak birkaç santimetreye kadar). İçeriği çamurlu hale gelir. Giysi giyerken cildin travmatize olmasının bir sonucu olarak, hızla açılarak, parlak, geniş, ağlayan erozyona neden olurlar. Etrafındaki deri soyulur ve pul pul dökülür. Epidermisi erozyona yakın cımbızlarla sıkarken, sağlıklı bir cilt sınırına (Nikolsky'nin semptomu) dekolmanı sürdürebilirsiniz.

Bu dönem en zor olanıdır. Çocuk 2 derece yanık hastasını andırır. Yüksek sıcaklık, kusma, kilo kaybı vardır. Kan testleri anemi, lökosit ve eozinofil seviyesinde bir artış gösterir ve bir ESR artar.

Rejeneratif Aşama

Bu aşamada, cildin şişmesi ve kızarması azalır. Eroziv yüzeyler iyileşir.

Hastalığın daha hafif formlarında, aşamalar açıkça ifade edilmez. Hastalık 10-14 gün sürer.

Ciddi eksfolyatif dermatit Ritter durumunda, hastalık sepsisin tipine göre devam eder. Sıklıkla komplikasyonlar vardır - pnömoni, otitis, omfalit, akut enterokolit. Bu koşullar ölümcül olabilir.

Ritter dermatiti olan küçük hasta örnekleri:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Hastalığın şiddeti yaşa bağlı. Yaşamın 2-3 haftasında hasta olan çocuklarda hafif bir dermatit iltihabı vardır. İlk haftanın gelişimi ile hastalık çok zordur.

Diferansiyel teşhis

nedonow_1_65 Geniş dermatit Ritter, Lyell'in sendromu, yanıklar, pemfigus erken konjenital sifiliz, konjenital epidermolizis ile farklılaşır.

Lyell sendromu ile, ilaç almak ile net bir bağlantı vardır. Hastalığın alerjik doğası vardır. Antibiyotik ve antipiretik ilaçların kullanımından sonra her yaşta ortaya çıkabilir.

Mesane erken doğuştan sifiliz doğum sırasında zaten kendini gösterir. Kabarcıklar avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve kalçalarda oluşur. Erken konjenital sifilizin diğer belirtileri mevcuttur.

Yanıklar yüksek sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra, örneğin ısıtma pedleri kullanıldığında meydana gelir.

Konjenital epidermoliz durumunda, travmalar en çok etkilenen bölgelerde (baş, omuzlar, alt ekstremiteler) izole edilir. Enflamasyon yoktur.

Dermatit Ritter Tedavisi

Tedavi sadece hastanede gerçekleştirilir.

Bir couveze çocuk

Bir couveze çocuk

Çocuk sadece steril keten ve aletler kullanarak ayrı bir odada izole edilir. Hastanın bir kuluçka makinesinde olması önerilir.

Yerel tedavi

 • Kabarcıklar açılır, kalıntılarını giderir.
 • Erozyonlar antiseptik ve glukokortikoid merhemlerle kaplıdır.
 • Bebeğin yıkanması ve yıkanması, potasyum permanganat ile ılık suda yapılır.

Genel tedavi

 • Detoksifikasyon tedavisi, antibiyotik tedavisi yapın.
 • C ve B grubu vitaminleri uygulayın.
 • Sepsis gelişirse, çocuğa plazma transfüzyonu yapılır ve kan replasmanı enjekte edilir.

önleme

Doğum evlerinde ve doğum yapan kadınların sağlık çalışanları arasında Staphylococcus aureus ve Streptococcus taşıyıcısı olan bireyleri zamanında tespit etmek önemlidir. Bu amaçla tıbbi muayeneler yapın.

Annelik hastanelerindeki odalar kuartz olmalı ve düzenli ıslak temizlik yapılmalıdır.

Hastaneden taburcu olduktan sonra hijyen gözetilmelidir.

Bir kez daha: Herhangi bir şekilde kendi kendine ilaç verme! Eksfoliyatif dermatit şüphesi varsa, Ritter derhal tıbbi yardım almalıdır. Bu hastalık ölümcül olabilir .

Ayrıca diğer dermatit formlarına da bakınız.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.