Erythrasma: Aşırı kilolu insanların hastalığı

Şişman adam Erythrasma - Ayrıca terleme koltukaltı ve obez insanlar hastalığı olarak adlandırılan yüzeysel psödomikoz.

Bunun nedeni, Corynebacterium minutissum mikroorganizmalarının hastalığa neden olan etkenlerinin, cildin koruyucu özellikleri ihlal edildiğinde büyük ve aktif bir şekilde yeniden üretilmeleridir: aşırı terleme, cildin pH'ının alkali bir ortamda değişmesine neden olur, bebek bezi döküntüsü, çeşitli dermatit , hijyen.

Erythrasma yıllarca asemptomatik olabilir ve sadece alevlenmeler sırasında hastalar ağrı, kasık bölgesinde cilt gerginliği ve normal harekete müdahale eden kaşıntıdan şikayetçidir.

Psödomikozun klinik tablosu ve teşhisi

Eritra hastaları nadiren bir dermatoloğa başvururlar, çünkü bu hastalıkları banal bebek bezi döküntüsü için alırlar. Erythrasma, sıcak mevsimde, çok miktarda ter salınması norm olduğunda gerçekten tespit edilir. Bununla birlikte, kimsenin, çocuk bezi döküntüsünden ve sürtünme giysilerinin deri üzerindeki etkileri psödomikozdan ayırt edilebilecek bir dizi işaret vardır.

Eritrizma lokalizasyonu:

 • Kasık bölgesi (erkeklerde)
 • İç uyluk (erkekler için)
 • Anüs çevresindeki deri (erkeklerde)
 • Meme bezlerinin altındaki kıvrımlar (kadınlarda)
 • Aksiller kıvrımlar
 • Periopupal bölgesi
 • Karındaki kıvrımlar (obez kişilerde)
 • Parmaklar arasındaki boşluklar
 • Sünnet derisi ve glans penisi (çok nadiren)
 • Yüz (nadiren)

Çiviler ve saçlar erythrasma'dan etkilenmez.

İlginç gerçek: çoğu zaman eritraz erkekler acı çeker, çocuklar - neredeyse hiç.

Eritrasma gibi görünüyor Görsel belirtiler:

 • renklendirme. Yuvarlak şeklin renk odakları sarıdan kırmızı-kahverengiye, tuğlaya kadar değişebilir. Orta topuk hem soluklaşabilir hem de daha kahverengi bir gölgeye sahip olabilir.
 • odak çapı. Birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilir. Odaklar çapta artma eğilimindedir ve birbirleriyle birleşir. Birleşmeden sonra, ocak alanı avuç içi boyutunu geçebilir.
 • odak yüzey karakteristiği. Eritrama bulanık noktalarının ana hatları (bir yayı veya bir taraklı kenara sahip olabilir). Bazen lekelerin kenarları bir merdaneyle çerçevelenir. Noktanın kendisi pürüzsüzdür, ancak zamanla zayıf dökülme küçük ölçeklerle başlar. Kasık eritraması ocağın kenarlarını yumuşattığında. Yaz aylarında, yüzeyde sızıntı, vesikülasyon, ödem ve diğer akut inflamatuar olaylar mümkündür.

Hastalık hisleri:

Erythrasma hoş olmayan hislere neden olmaz. Bu nedenle, birçok hasta, hastalığın ilk belirtileri anından itibaren 10-15 yıl sonra uzmanlara yönelir. Kaşıntı ve yanma, sadece eritramanın hiperhidroz, obezite ve diyabetin arka planında meydana gelmesi durumunda ortaya çıkar.

Erythrasma bulaşıcılığıyla doludur, çünkü hastalığın nedensel ajanları cinsel ilişki sırasında, yataklama yoluyla, başkasının kıyafetlerini giyerek veya birisinin kişisel hijyen maddelerini kullanarak bedenden vücuda geçerler. Bu nedenle, yukarıdaki bilgilerin okunması eritrama şüphesi ortaya çıkarsa, o zaman bir dermatologdan tavsiye almak gerekir. Uzman, kapsamlı bir muayene geçirmiş olmalıdır, çünkü eritramanın gözle teşhis edilmesi imkansızdır.

Bu yüzden, Wood'un lambasının yaptığı ışıltılı araştırma kesinlikle gerçekleştiriliyor. Bu lamba ışınlandığında, eritrazma lekeleri kırmızımsı bir renk yayar. Lambanın çalışmasından önce odakların hiçbir tedavisi yapılamamaktadır, çünkü hastalığın nedensel ajanı tarafından salgılanan suda çözünür porfirinler yıkanabilir.

Başka bir tanı aracı, ölçeklerin mikroskobik incelenmesidir. Mikroskop altında, eğer gerçekten eritratom ise, dermatolog mantar miselyumunu andıran uzun ve kokoid hücreleri görecektir.

İlaçlar ve halk ilaçları ile tedavi

salitsiloviy-Spirt Cilt dezenfeksiyonu ve soyulmasını destekleyen yerel açık çareler kullanarak eritraz tedavisi için.

Belirli bir ilacın seçimi, cildin (akut veya kronik) iltihabının tipine, vücuttaki eritrama odaklarının konumuna ve lekelerin prevalansına bağlıdır. Özellikle, etkilenen alan büyükse, antibiyotikler reçete edilir.

Dış terapinin özellikleri

Tedavinin amacı: hastalığın nedenini ortadan kaldırmak (patojeni nötralize etmek) ve deride meydana gelen değişimleri; Eritrasma odaklarını dış etkilerden korur.

Yerel ilaçların uygulanması, cildin daha önce uygulanan merhemler, kabuklar vb. Kalıntılardan arındırılmasını öngörür. Ayrıca, iyi bir uzman ilacın tolerabilitesini kontrol etmeyi önerir, bunun için ilacın eritramanın etkilediği bölgeye zayıf bir konsantrasyonda uygulanır. Bu tavsiyeyi ihmal etmeyin ve unutmayın: erythrasma ne kadar keskin olursa, o kadar nazik tıbbi tedavi olmalıdır.

Kullanılan ilaçların listesi:

 1. Eritromisin merhem veya eritromisin% 2 solüsyonu (günde 2 kez, tedavi süresi - 7 gün).
 2. Kükürt katranı merhem% 10 (günde 2 kez, süre - bir hafta).
 3. Alkol iyot çözeltisi% 2 (7-10 gün).
 4. Salisilik alkol% 5.
 5. Salisilik resorsinol alkol.
 6. Gliserin-salisilik alkol% 5.
 7. % 60 sodyum tiyosülfat çözeltisi (sürtünme)
 8. Demianovich yöntemine (7-10 gün) göre% 6 konsantre hidroklorik asit çözeltisi.
 9. Mikospor (krem).
 10. Klotrimazol (krem) .
 11. Anilin boyaların sulu çözeltileri (şişlik ve kızarıklık varsa).
 12. % 1-2 kafur alkolü, talk, borik toz (tekrarı önlemek için).
 13. Eritromisin ağızdan (250 mg dozda geniş lezyonlar için reçete edilir. 4 gün boyunca günde 4 kez)

eritromisin Ultraviyole ışık ile iyi kurulmuş fizyoterapi. Işınların peeling ve antiseptik, dezenfekte edici etkisi vardır ve eritrama odakları hızla kaybolur. Yaz aylarında bronzlaşmayı ihmal etmemelisiniz: Sabah ya da akşam güneşinin ışınları altında 30-40 dakika ultraviyole mükemmel bir alternatiftir.

İlaç tedavisi, hastanın çarşaflarını ve giysilerini dezenfekte etmeden, yatak çarşaflarını kaynatmadan başarılı olmaz. Önemli bir nokta - hijyenik rejime uyum. Yani, hem erkek hem de kadınlar, günde iki kez sıvı anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar sabun ile duş almalıdır.

Geleneksel tıbbı kullanarak erythrasma'yı tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, bitkisel terapi ve ilaç tedavisini birleştirebilirsiniz.

 1. Huş tomurcuklarının (veya cevizdeki yaprakların) alkol tentürü. Bitkisel hammaddeler, 1:10 oranında votka ile karıştırılır, 7 gün ısrar edildikten sonra filtrelenir ve bir pamuklu çubukla eritrazın odaklarını silmek için kullanılır.
 2. Erythrasma lekeleri, rengi bozulmamış, meşe kabuğu, St. John's wort ve papatya ile yıkanabilir.
 3. Şifalı otlar kaynatma ile yararlı banyo. Şifacılar banyoya eşit oranlarda eklemenizi önerir:
  • Aziz John'un şarabı, adaçayı ve nane ;
  • Frenk üzümü yaprakları, string, kekik, papatya eczane;
  • meşe kabuğu

Her zamanki gibi, size hatırlatırız - geleneksel tedaviyi ihmal etmeyin, halk yöntemleri sadece ek olarak kabul edilebilir.

Nüks önleme

seni cildimin altında buldum Eritrasma lekeleri iz bırakmadan ortadan kalktıktan sonra, nüksü önlemek için hastalığın gelişim faktörlerini (bireysel özellikleri düzeltmek için) ortadan kaldırmak gerekir.

İlk olarak, aşırı terleme ile mücadele başlatmak için gereklidir. Aşırı terleme ile düzenli deodorantlar yardımcı olmaz, bu yüzden bir eczaneye gidin ve yüksek bir alüminyum içeriği (% 35'e kadar) ile bir deodorant alın. Ter bezlerini daraltır ve terden kurtulmaya yardımcı olur. Onun kullanımı tek başına 4-10 gün terlemeyi ortadan kaldırır. Ek olarak, intradermal olarak toksin botulizm A tipi ilaçların sokulması mümkündür. Bir kaç dakika ve terleme 3-8 ay kalacaktır. Aşırı bir ölçüm, lokal anestezi altında ter bezlerinin ince bir lazer enstrümanı ile çıkarılmasıdır.

İkincisi, aşırı kilolu savaşmaya, cildin aşırı ısınmasına, aşırı soğumaya, maserasyona ve mikrotravmalara karşı korunmasını sağlamak için, sentetik kumaştan yapılmış kıyafetleri ve kıyafetleri giymeyi bırakmaya değer.

Üçüncü olarak, duş ve banyodan sonra, cildin iyice kuruması ve günlük olarak cildinizi bir kafur ya da salisilik alkol solüsyonu ile silip, borik talk pudrası ile kıvrımları tozlamak gerekir.

3 yorum

 • Eugene :

  Eritravma ve eritromisin merheminden muzdarip babam ona çok yardımcı oldu.

 • Maxim :

  Söylesene, eğer cilt bacakların arasındaki kasık bölgesinde soyulursa, bu bir çeşit mantar hastalığı mıdır?

 • Michael :

  Bu hastalık her zaman yaz aylarında görülebilir) Katılıyorum, tedavi edilmesi gerekiyor! Dahası, çok fazla fon var.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.