Herpes tipi 6

Herpes virüs patolojilerinin tüm çeşitleri arasında , herpes tip 6 oldukça yaygın bir durum olarak kabul edilir.

Hem havadaki damlacıklar hem de temasla bulaştığından, herpes tipi 6 herhangi bir yaş ve cinsiyetteki nüfusu etkiler, ancak bu hastalık çocuklarda daha sık bulunur.

Erişkin hastalarda, bu herpetik form, kronik yorgunluğu ve çocuklarda, roseola, deri döküntüleri ve sürekli hipertermi ile birlikte provokasyona neden olur.

nedenleri

doctor2 Herpetik nedenler oldukça çeşitlidir. Herpes tip 6 temel olarak belli hastalıklara karşı immün savunmaların oluşumuna katkıda bulunan lenfositik hücreleri etkiler.

Genel olarak, herpes 6'nın 2 alt tipi vardır: A ve B. Herpes 6A, bağışıklık koruması, örneğin hemoblastozlu veya HIV ile enfekte kişilerde, bağışıklık koruması olan hastalarda gözlemlenmiştir.

Ek olarak, herpes virüsü 6A, sinir liflerinin patolojilerinden muzdarip kişilerde sıklıkla bulunur (örneğin, multipl sklerozda). Böyle bir herpetik tip nispeten azdır.

Alt tip 6B daha yaygın olarak kabul edilir ve farklı yaşlardaki hastalarda bulunur. Genel olarak, bu uçuk türü oldukça yaygındır.

Bu virüsün çoğu taşıyıcısı, vücut ona antikorlar üretir. Yenidoğanlar annelerinden antikor alırlar, bu yüzden yaşamın ilk aylarından korunurlar.

Yavaş yavaş, antikorlar artık virüsün saldırısına direnmez ve sonra herpes yanlış bir kızamıkçık veya ekzantema olarak görünür.

Yetişkinlerde, herpes 6B uykuda bir durumdadır ve hepatit, pnömoni veya ensefalit gibi bir dizi faktör tarafından uyanır.

Enfeksiyon yolları

Bu herpesvirüs formu ile enfeksiyon çeşitli şekillerde yapılabilir:

 • Havadaki damlacık;
 • Ev eşyaları aracılığıyla;
 • Donör organları naklederken;
 • Steril olmayan şırınga iğneleri ve diğer tıbbi aletler aracılığıyla;
 • Kan transfüzyonu sürecinde;
 • Hamilelik sırasında anneden fetüs bulaşır;
 • Ve elbette herpevirüs korunmasız seks yoluyla bulaşır.

istatistik

İstatistiklere göre, 6 çocukluk virüsü, çoğunluğu çocuk olan nüfusun% 90'ında mevcuttur. Fakat eğer bağışıklık koruması uygun seviyede ise, virüs hiçbir şeyi tehdit etmez, çünkü bağışıklık başarısız olduğunda herpes aktive olur.

Patolojinin karakteristik belirtileri ve semptomları

Herpes tip 6 tarafından provoke edilen patolojinin ana semptomatolojisi, pseudorasnuha veya roseola adı verilen ince taneli bir yapının döküntüsüdür.

Çocuğun tüm vücudu kaşıntılı duyumları eşlik etmeyen, deri yüzeyinin biraz üzerinde yükselen döküntülerle kaplıdır. Tipik olarak, döküntülerin oluşmasından önce, hasta ateş konusunda endişelidir, ancak çocuğun aktivitesini etkilemez.

Tipik olarak, hipertermi durumu yaklaşık 4-5 gün sürer, daha sonra ateş azalır ve çocuk döküntü ile kaplanır.

Fotoğraf (ortaya çıkarmak için tıklayın)

Bazen, herpes tip 6, kızamık veya enterovirüs gibi sıklıkla hatalı bir tanıya yol açan bir döküntü geliştirmez. İlginç bir gerçek, sıklıkla ateşin aktive edilmiş herpes virüsünün bir sonucudur. Altıncı herpes, kızamık, orta kulak iltihabı veya kızamıkçık, sepsis, menenjit veya zatürre, ilaç reaksiyonları, eritem vb.

ateş Herpetik bir döküntü zaten ortaya çıktığında, çok uzun sürmez, birkaç saat sonra, nadiren günler sonra kendi kendine kaybolacaktır. Hastanın iştahı, sinirlilik, hareket kabiliyeti ve lenf düğümleri artabilir.

Ayrıca 6 herpes kendini gösterebilir:

 1. miyokardit;
 2. Çeşitli pnömoni;
 3. meningoensefalit;
 4. Hepatit Fulminant formu;
 5. purpura;
 6. Mononükleoz sendromu, vb.

Herpes simpleks tip 6 için, kurs eşzamanlı bir patoloji olarak tipiktir, bu nedenle semptomları genellikle altta yatan hastalığın belirtileri ile karıştırılır. Çocuklukta bir çocuğun 6 tipi herpes virüsü enfeksiyonu varsa, bu patolojiye olan bağışıklığı yaşam için oluşturulur. Yetişkinlerde, herpes kan testlerinde bulunsa da yinelenebilir, ancak asemptomatik olabilir.

Herpes virüsünün altıncı tipi ilk kez vücuda girerse, hastalar çocuklara benzer bir klinik tabloya, yani döküntü ve hipertermiye sahiptir .

Tedavi taktikleri

Herpes virüsü 6'nın tüm tedavi metotları semptomatiktir, çünkü modern tıbbı henüz nasıl ondan kurtulacağını henüz öğrenmemiştir. Uzmanlar, herpes tip 6'nın birincil tezahürleriyle mücadele etmenin anlamsız olduğunu düşünür, çünkü vücudun antikor üretmek için zamana ve yaşam boyu bağışıklığa daha fazla ihtiyaç duyması gerekir.

Alevlenme sırasında ne yapmalı

Rebenok-boleet Bir çocuk patoloji belirtileri geliştirirse, klinik duruma göre ilaç reçete edecek bir çocuk doktoru ziyaret etmek gerekir. Antiviraller genellikle reçete edilir, gerekirse antipiretik ilaçlar gerekebilir.

İlaçlara ek olarak, hastanın komposto, meyve içeceği veya su gibi bol miktarda bitkisel çay içmesi gerekir. Aynı derecede önemli olan, retinol, tokoferol ve askorbik aside dayanan vitamin preparatlarıdır.

Bazen altıncı herpes virüsünün semptomları organ nakli nedeniyle erişkinlerde görülür, çünkü bu tür hastalarda bağışıklık, özellikle greft doku reddini önlemek için bastırılır. Bu durumda, herpes tedavi edilmez, çünkü hasta düşük bağışıklığı korumak için hayati önem taşır.

Ortak ilaçlar

Çoğu zaman, Ganciclovir, Foscarnet veya Tsidofovir gibi ilaçlar, herpes tip 6'ya karşı kullanılır. Ganciclovir, herpesvirüs 6B'ye karşı en etkili olarak kabul edilir ve Foscarnet, her iki patoloji alt tipine de eşit derecede aktiftir. Bu fonların , 12 yaşın üzerindeki hastaların tedavisinde kullanılmasına izin verildiği unutulmamalıdır.

antib2 Adefovir veya Lobukovir gibi ilaçların antiherptik tedavide kullanılma olasılığı test ediliyor, ancak şimdiye kadar test ediliyor. Herpes tip 6'ya karşı bir aşı da geliştirilmektedir.

Ateşi rahatlatmak için çocuğa ibuprofen veya parasetamol gibi aktif bir madde verilebilir. Nurofen veya Panadol gibi bu tür antipiretik ilaçlar genellikle reçete edilir. Kızarıklık nedeniyle enfeksiyondan korkmayın, çünkü kaşınan rahatsızlığa neden olmazlar, bu nedenle çocuk çizmez ve yırmaz.

Tedaviye iyi bir multivitamin kompleksi eklenmelidir.

Patoloji Önleme

Altıncı herpes virüsü ile enfeksiyonu önlemek için, bu tür önerilere yardımcı olacak yüksek bir bağışıklık durumunu sürekli olarak korumanız gerekir:

 • Dengeli çalışma modu, dinlenme, uyku;
 • Motor aktivite, eğlence, beden eğitimi, spor aktiviteleri;
 • Taze sebzeler, meyveler ve meyveler günlük menüde, özellikle soğuk mevsimde mevcut olmalıdır;
 • Sertleştirme prosedürleri, sık sık tatile çıkma yürüyüşleri, ülke istirahati açıktır.

Emzirme, bebeklerde bağışıklığı güçlendirmek için mükemmel bir önleyici tedbirdir, çünkü bebeğin yüksek bağışıklık durumunu sürdürmesi için gerekli olan tüm eser elementler ve diğer maddeler anne sütünde mevcuttur.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.