hipertermi

Tıpta hipertermi terimi, bir dizi nedenden ötürü gelişen ve sıcakta hızlı bir artışa yol açan insan vücudunun aşırı ısınmasını ifade eder.

Yüksek sıcaklık İnsan vücudunun kendisi de dahil olmak üzere tüm vücut ve iç organların sıcaklığını düzenleyebilir. Bu, iki işlemden kaynaklanır - ısı üretimi ve ısı transferi.

Isı, vücudun tüm dokuları tarafından üretilir, ancak çoğu karaciğer ve iskelet kaslarında üretilir. Sırasıyla, ısı transferi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Deri ve mukoza zarının yüzeyine en yakın bitişik küçük kan damarları. Kan damarlarının genişlemesi, ısı transferini artırır, daraltır, azalır. Sıcaklığın yaklaşık% 60'ı, ellerin küçük kaplarından çıkarılır.
 • Cilt bütünlüğü. Cildimiz ter bezleri içerir, terleme aşırı derecede aşırı ısınma sırasında artar ve bu da vücudun soğumasına yol açar. Ve soğuğun etkisi altında kas lifleri azalır, cilt üzerindeki tüyler kaldırılır ve böylece sıcak havayı tutan koşullar oluşur.
 • Nefes. Soluma ve ekshalasyon yaparken, sıvı buharlaşır, bu da ısı transferini artırır.

Hipertermi, herhangi bir nedenden ötürü, ısının üretiminin etkisinin üzerinde hakim olmaya başlaması durumunda gelişir. Böyle bir durum, birçok iç organın işleyişinin bozulmasına yol açtığı için tehlikeli kabul edilir ve dolaşım ve kardiyovasküler sistemler büyük bir yükü deneyimlemeye başlar.

nedenleri

İki tip hipertermi vardır, endojen ve eksojendir. Vücutta üretilen maddelerin etkisi altında ısı transferi bozulduğunda endojen oluşur. Olumsuz çevresel faktörler tarafından tetiklenen dışsal veya başka türlü fiziksel.

Endojen hipertermi nedenleri:

 • Adrenal bezler, tiroid, yumurtalıklar aşırı hormonları nedeniyle artan ısı üretimi. Endokrin patolojilerle artan hormon üretimi provoke edilir.
 • Termolizde azalma. Bu durumun ana nedeni, sempatik sinir sisteminin tonu arttığında ortaya çıkan kan damarlarının daralmasıdır. Kan damarlarının keskin bir spazmı, sıcaklık artışının sadece birkaç dakika içinde gerçekleşmesine neden olur ve bu durumda termometrenin ölçeği 40-41 dereceyi gösterir. Damarlar daraldığında, deri soluklaşır, bu nedenle bu durum genellikle beyaz veya soluk hipertermi terimi ile gösterilir. Bu tür ani ateşler 3-4 derece obezite olan obez bireylerin karakteristiğidir. Hipodermleri, aşırı ısının kaçmasını önleyen ve termoregülasyon dengesizliği meydana getiren çok gelişmiştir.

Ekzojen hiperterminin nedenleri:

 • Çalışma veya konaklama yerinde yüksek sıcaklık. Sıcak güneş banyosunda uzun bir süre kaldıktan sonra, sıcak güneşte çalıştıktan sonra, meslekleri sıcak dükkanlarda çalışan kişilerde hipertermi görülür. Vücut, gelen aşırı ısınma ile çabuk baş edemez ve bu nedenle ısı transferinin ihlali söz konusudur.
 • Yüksek neme sahip iklim. Artan nem ile cildin gözenekleri tıkanır ve terleme tam olarak gerçekleşmez, yani termoregülasyon mekanizmalarından biri işten çıkarılır.
 • Doğru miktarda hava ve neme izin vermeyen sıcak hava kıyafetleri giymek.

Ateşin gelişimini provoke etmek için anestezi ilaçları, beyin tümörleri, kafatası yaralanmaları, inme. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda hipertermi daha kolay gerçekleşir, termoregülasyon mekanizmaları mükemmel değildir.

Dış belirtiler

termia-1 Nedeni ne olursa olsun hipertermi, neredeyse benzer belirtilerle kendini gösterir. Gelişiminde üç aşama vardır:

 • Uyarlanabilir aşama, taşikardi, sık solunum, ağır terleme ve vazodilatasyon ile karakterizedir. Bu değişiklikler nedeniyle, bedenin kendisi ısı transferini ayarlamaya çalışıyor. Bir kişi baş ağrısı ve kas ağrısı, halsizlik hisseder. Yardımın yokluğunda, patolojik durum gelişimin ikinci aşamasına geçer.
 • Uyarma aşaması yüksek sıcaklık ile kendini gösterir, 39 dereceye kadar yükselebilir. Bilinç karışıklık, nabız, hızlı nefes alma, hasta yoğun baş ağrısı, mide bulantısı, şiddetli halsizlik şikayet ediyor. Cilt nemli, solgun veya hiperemiktir. Çoğunlukla, hasta sinirlilik gözlenir, sanrılar veya halüsinasyonlar olabilir.
 • Üçüncü aşama solunum ve vasomotor merkez felç ile kendini gösterir. Bu değişiklikler bir kişi için son derece tehlikelidir ve ölümüne sebep olabilir.

Bir tür hipertermi, sıcak çarpmasıdır. 42-43 derecede kritik değerlerin sıcaklığı birkaç dakika içinde ulaşır, bu durumun nedeni, hipertermi kompanzasyonu aşamasında vücudun adaptif reaksiyonlarının bozulmasıdır.

Zamanında tıbbi bakımın yokluğunda, solunum bozuktur, zehirlenme artar ve kalp yetmezliği oluşur.

Soluk hipertermi, cildin parlatılmasıyla kendini gösterir, palpasyonla, soğuk ve ıslak ellere, ayaklara dikkat edebilirsiniz.

Farklılıklar ateş ve hipertermi

Hipertermi, bir febril sendromu gibi tedavi edilmez, bu nedenle bu iki semptom arasındaki temel farklılıkları bilmek önemlidir.

 • Ateş ve hipertermi tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkar. Ateşli sendromun gelişimi en çok inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların arka planında ortaya çıkar.
 • Sıcaklık artışının aşamaları farklıdır. Ateş sırasında, nabız atım 10'dan fazla artmaz ve her bir dereceye kadar yükselen sıcaklık için normdan üçer nefes alır, hasta üşüme hisseder. Hipertermi ile, sıcaklık bir dereceye kadar yükselse bile solunum hareketleri 10-15 artar, kişi güçlü bir ateş hisseder.
 • Vücudun soğutulması halinde, hipertermi azalacak ve ateş sırasındaki sıcaklık aynı seviyede kalacaktır.
 • Hipertermide, antipiretik ilaçlar sıcaklıkta bir düşüşe neden olmaz.

tedavi

cerrah Şiddetli yükselen vücut ısısı ile, ilk ateş veya hipertermi olup olmadığını belirlemek için gereklidir. Bir kişiye yardım yerinde sağlanmalı ve aşağıdaki faaliyetlerden oluşur:

 • Ekstra kıyafetler bir kişiden çıkarılmalı, eğer sıcak güneşin dışındaysa serin bir yere taşınmalıdır.
 • Odada pencereyi açmalı veya kişiye çalışan bir fan göndermelisiniz.
 • Mağdur mümkün olduğunca içmeli. Eğer bütünlükler pembe ise, o zaman soluk bir cilt ile soğuk bir içecek verilir, ılık sıvı ile sulanmalıdır.
 • Koltuk altlarında, kasık bölgesinde, boynun üzerine bir soğuk konmalıdır - buzlu bir dondurucu ped, dondurulmuş besinler.
 • Mümkünse, serin bir banyo veya duş düzenleyin. Su 32 derecede olmalıdır.
 • Hastanın vücudunu vodka veya bir masa sirkesi solüsyonuyla silmeniz önerilir.

Bir kişinin soluk hipertermisi varsa, o zaman öncelikle uzuvları ısıtmalıdır. Bu sürtünme, yün eldivenler ve çorap giyerek elde edilir. Bu tür önlemler kan damarlarının spazmı ortadan kaldırır ve termoregülasyon işlemi normalleştirilir.

Bir hastanede ya da ambulansta kurbanlara tıbbi yardım verilecektir. Soluk hipertermisi olan antispazmodiklerin ve pembe ile serin solüsyonların tanıtımından oluşur.

Bir operasyon sırasında hiperterminin gelişmesi durumunda, kişinin bakımı resüsitasyon ekibi tarafından sağlanmalıdır. İntüzyonlu infüzyon solüsyonları, antikonvülzanlar, gerekirse trakeal entübasyon.

Zamanında yardım olmadan hipertermi ölümcül bir sonuca neden olabilir. Bu nedenle, güneşte, sıcak odalarda kalırken tüm güvenlik önlemlerini almak her zaman önemlidir. Sıcaklığa neden olmayan sebeplerden dolayı hipertermi durumunda, tam bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.