Hipo-alerjik evcil hayvanlar: seçim mümkündür.

hayvanlar Evcil dairenin enerjisini iyileştirir, olumlu bir ruh hali ve sahiplerine olan sevgiyi verir. Bir evcil hayvanın görünüşü, günlük yaşamdaki birçok problemle ilişkilidir: tuvaleti temizlemenin ve bir diyetin çeşitliliğini izlemek için hayvanı (köpek ise) yürümeye ihtiyacı.

Genellikle evde kabarık "anti-stres" varlığı, öksürük , sürekli hapşırma, yırtılma , ürtiker , vb gibi hoş olmayan belirtiler eşliğinde aile üyeleri arasında alerji gelişmesine yol açar Ve kuyruklu bir evcil hayvan başlatmak için arzu çok güçlü ise, Hastalığın belirtileri, sonra hangi evcil hayvanların alerjiye neden olmadığını anlamanız gerekir.

nedenleri

Alerjiler, evcil hayvanın hayati aktivitesiyle ilişkili kimyasal bir tahrişe maruz kalmaya karşı gelişir. Çoğu durumda, hastalığın evcil hayvanın paltosunu kışkırttığı düşünülmektedir. Bu her zaman geçerli değildir; hayvandan, kokusundan, deri yağından ve hatta kepekten çıkan kokuya alerjiler oluşabilir.

Çoğu zaman, hastalık insan vücudunun kan, idrar ve hayvanın tükürüğünde bulunan bir proteine ​​reaksiyonu olarak gelişir. Aynı zamanda, alerjenler vücutta uzun süre birikebilir ve evcil hayvan ediniminden altı ay veya bir yıl sonra aniden ortaya çıkabilir.

Hayvan seçimi

Oğlan ve chinchilla Alerjiler için ideal evcil hayvan, yünü olmayan, ter ve yağ bezleri içermeyen, tepsiyi çıkarmak için gerekli değildir ve kimyasal safsızlıklar olmadan diyet gıdaları tüketir. Böyle bir hayvan, doğada mevcut değildir, bu yüzden insanlarda bir tepkinin ortaya çıkması için en düşük riski temsil eden temsilcilerin seçilmesi gerekir .

Hipoalerjenik evcil hayvanlar bir reaksiyon olasılığını arttırmak amacıyla:

 • akvaryum balıkları;
 • sürüngenler;
 • kemirgenler
 • Kediler ve köpekler ırklarını seçin.

Akvaryum sakinleri

süs balığı Akvaryum - alerjiler için idealdir, sessiz insanlar ve çocuklar için uygundur. Aktif shalunishkam ve birçok yetişkin, balık, karides ve salyangoz monoton koşuşturma izlemek için sıkıcı çünkü onlar, hatta konuşamaz balık ile konuşamazsınız.

Aynı zamanda suyu düzenli olarak değiştirme ihtiyacını, akan şaft ve çeşitli akvaryum aksesuarlarını akan su altında durulama, suda yaşayan bitkileri “incelt”. Balık yeminden kaynaklanan özel koku, ürünün raf ömrünü uzatmak için tasarlanmış çok sayıda koruyucudan dolayı alerjiye neden olabilir.

Uyarı! Akvaryumdaki suyu nadiren tazeler ve beslendiğinde önerilen günlük rasyonları düzenli olarak aşarsanız, küf tank duvarlarına yerleşebilir ve eğer örtü bulunmazsa dökülmüş sudan buharlaşma hastalığın gelişimine neden olabilir.

Sürüngenler

kaplumbağa Bir kaplumbağa, çeşitli kertenkeleler (iguana ve bukalemun), bir çöpçü ve hatta bir yılan, bağışıklık sistemine zarar vermeden bir eve yerleştirilebilen hayvanların örnekleridir. Bunları izlemek ilginçtir, alınabilir ve ütülenebilir, ancak sürüngenlerin soğuk erişilemezliği herkese hitap etmez.

Bu hayvanların spesifik bir diyetleri vardır, ayrı bir ikamet yerinin aydınlatma ve nem gibi parametrelere uygun olarak donatılması gerekir.

Teraryumdaki standart nem değerlerine uyulmaması, mantar oluşumuna yol açabilir ve bu faktör zaten alerji atağını tetikleyebilir.

Kemirgenler

Kitabın üzerine sıçan Komik kemirgenler telaşlı ve enerjiktir, gözlemlemek ve onlarla ilgilenmek çok kolaydır. Hipoalerjenik bir evcil hayvan olarak, şunları seçebilirsiniz:

 • egzotik chinchilla;
 • Suriye hamsteri;
 • "Çıplak" kobay Baldwin cinsi.

Kılsız gine domuzlarının yanı sıra, Suriyeli kemirgenlere karşı alerji çok nadiren gerçekleşir. Evdeki bir chinchilla varlığına tepkinin dökülmemesi ve tükürük ve ter bezleri olmaması nedeniyle ortaya çıkabileceğine inanılmaktadır.

Tabii ki, bu kemirgen, mevsimsel olarak yılda iki kez “dökülmez” (sonbahar ve ilkbaharda), ancak yine de, saç yenilenmesi düzenli olarak meydana gelmez. Bununla birlikte, hayvanın hareketi kafesin dışıyla sınırlıdır, bu yüzden her yerde yün “dağıtamaz”.

Chinchilla aktif, duygusal ve eğlenceli, varlığı aile yaşam tarzını çeşitlendirebilir.

Uyarı! Çoğunlukla, hayvanın kendisinde, fakat idrar veya dışkılarında, tarakta veya samanlıkta yatak olarak kullanılan kaçınılmaz olarak mevcut olan toz üzerinde alerjik bir reaksiyon meydana gelmez.

Aşağıdaki durumlarda alerjen yayılma riskini azaltabilirsiniz:

 • kemirgen kafesini düzenli olarak temizler;
 • yatak odasına veya kreşe bir kafes koymamak (nerede uyuyorlar);
 • gazlı bez bandaj veya solunum cihazında temizlik yapmak;
 • bir hayvanla konuştuktan sonra ellerini yıkamak;
 • düzenli olarak hava temizleyici kullanın;
 • Daha çok hayvanın yaşadığı odada ıslak temizlik yapar.

Kediler ve köpekler

Yavru kedi ve yavru kedi En çok sevilen evcil hayvan kedi ve köpek. Onları inme yapabilir, konuşabilirler, eğlenceli ve duygusal olarak ısınabilirler. Bununla birlikte, bu hayvan kategorisinde bir alerjik reaksiyonun görülme sıklığı çok sık görülmektedir .

Uzun saçlı kedilerin alerjiye sahip olamayacağı düşünülmektedir. En yaygın alerjen vill değildir, fakat kedinin tükürüğünde bulunan spesifik protein Fel D1'dir. Her gün, kürkünün bakımı sürecinde, kedi tükürüğü tüm vücudu kaplar.

Hayvanın sürekli hareketlerinin sonucu olarak, bu kötü sonuçlanmış protein her yerde bulunur: evdeki tozda, halılarda, yataklarda, hatta havada. Mukoza zarını veya bir kişinin cildini almak, bu madde reseptörleri tahriş eder ve alerjinin ana semptomları ortaya çıkar.

Bazı ırklar daha az glikoprotein üretirler ve kısa tüylere sahiptirler ve hipoalerjenik hayvanlar olarak sınıflandırılırlar.

Dört ayaklı bir arkadaşla sohbet etmek alerjiler tarafından gölgede kalabilir. Ve hepsi tükürükte ve köpeğin paltosunda bulunan aynı protein yüzünden. En azından alerjik reaksiyonlar, pratik olarak dökülmeyen (biraz) ve aşırı "tükürük" ile ayırt edilmeyen hayvanlardan kaynaklanır.

İnsan bağışıklık sisteminin apartmanda belirli bir hayvanın varlığına tepki gösterip göstermeyeceğini önceden belirlemek için, bu yakın temas sürecinde belirlenir. Kediler ve köpeklerle uğraşırken alerji geliştirme olasılığını azaltın ve bu tür olaylara yardımcı olun:

 • dairenin düzenli ıslak temizliği;
 • Hayvanların bakımında hijyen prosedürlerinin uygulanması (yıkama, tarama, banyo);
 • tepsi ve yemek kasesinin günlük temizliği;
 • tüm yatay düzlemlerin (kanepeler, yataklar, sandalyeler) bir yıkama elektrikli süpürge ile periyodik olarak işlenmesi;
 • hipoalerjenik cinsin seçimi.

Hipoalerjenik kedi ırkları

kedi Alerjik reaksiyon riski az ise, o zaman riski alabilirsiniz. Ancak, bir evcil hayvana başlamadan önce, kendiniz kontrol etmek için onunla iletişim kurmaya çalışın.

Kara saçlı evcil hayvanların, parlak muadillerine göre alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğuna ve tedavi edilmemiş kedilerin tükürüğündeki protein konsantrasyonunun, kedilere kıyasla daha yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Bazı ırklar nispi hipoalerjeniteyle ayırt edilir:

 • Don Sphynx çok bağımsız, ama aynı zamanda oynak ve zeki. Görünüşü özeldir, ancak yünün yokluğu, bu cinsin kedilerinin alerjik olmayan hayvanların listesini oluşturmasına izin verir;
 • Devon Rex inanılmaz derecede etkileyici gözleri ve büyük çıkıntılı kulaklarıyla savunmasız bir elfe benziyor. Kedinin yanında sadece bir kişinin varlığını hissettirmekle kalmaz, sahibi gerçekten sever ve hiçbir zaman bir çocuğu pençe kaldırmaz. Pratik olarak alerjik reaksiyonlara neden olmaz;
 • Cornish Rex - bir pelüş oyuncak gibi kısa saçlı, zarif, bu cins bir kedi bir oynak düzen vardır;
 • İskoç Fold ve İngiliz ırkları, onların nezaket ve bağımsızlıkları ile ayırt edilir, onların varlığı çok nadiren bile alerjik insanlar arasında bir reaksiyona sahiptir;
 • Bali kedileri huzurlu ve uysal. Bu hayvanların kalın saçları olmasına rağmen, hastalığın oluşma riski en azdır;
 • Oriental Shorthair inanılmaz derecede zarif ve zariftir. Bu cins ile uğraşırken kısa bir pürüzsüz bir ceket, alerji pratik olarak hariç tutulur;
 • Sibirya kedisi, yoğun bir astar ile uzun bir kat olmasına rağmen, nispeten düşük alerjenik bir cins olarak kabul edilir.

Bir zamanlar, Simon Brody gibi hipoalerjenik kedi ırkları iddia eden sahtekarlar ortaya çıktı: 7,000 dolar değerinde olan harika “alerjisi” başka bir kediden farklı değildi.

Hayal kırıklığına uğramış mal sahipleri, bir hile bulmakla birlikte, davayı dava açmak ve tazminat taleplerini karşılamak için şirket kurmaya başladı ve kurnaz girişimci bir süreliğine ortadan kayboldu.

Ancak, birkaç yıl sonra, yine yeni bir his ile ortaya çıktı - yarı vahşi “Asher” sadece hipoalerjenik değil, aynı zamanda kendi genotipinde eşsiz ve bu yüzden çok daha pahalı - 20.000 $! Ve yine de bir kez daha sahtekarlığa inandıkları insanlar vardı. Ve yine hastalıklı büyük puanı kırdı ve kaçtı, bu sefer Kanada'ya.

NOT! Tüm dünyada, bir allerjen proteini üretmeyecek en az bir kedi bireyi bulmak imkansızdır.

Hipoalerjenik köpek ırkları

Köpek tasmaları ve köpek yavrusu Bir cinsin hipoalerjenikliğinin derecesi aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

 • hayvanın büyüklüğü. Köpeğin ne kadar küçük olduğu, penye yokluğunda villus sayısı ne kadar küçük olursa, halı ve zemin üzerinde olacaktır;
 • karakteri. Havlayan bir hayvanda huzursuz ve sürekli yırtılmanın, bir metre saç üzerinde sakin bir kurt köpeğinden daha fazla “yayılabileceğine” inanılmaktadır. Bu nedenle küçük aktif ve genellikle havlayan köpeklerin alerjilere uyma olasılığı düşüktür;
 • anatomik yapı. Böylece, bir bulldog vücudun yapısına bağlı olarak saçma "akış" olamaz.

İnsanlarda alerjiye neden olmayan köpek ırkları için, şartlı olarak (!)

 • Avustralya İpeksi Terrier (İpeksi Terrier). Köpek çok küçük ve küçüktür, canlı ve enerjik bir karaktere sahiptir. Ceket düz ve uzun, ancak sürekli iletişim ile alerji riskini azaltır, hiçbir astar yoktur;
 • Amerikan çıplak terrier. Bu küçük köpek tamamen yünden yoksundur, "salya" saçma eğilimi yoktur ve bu nedenle alerjisi olanlar için kesinlikle güvenlidir
 • bedlington terrier İyi karakter, nezaket, özveri ve samimiyetle karakterize edilirler. Yün çok yoğun, kalın, yünü andırıyor. Saçmalamadan sonra çıkan tüyler yere çok fazla düşmez, ancak kıvrık villusun oluşturduğu yumuşak derinliklerde kelimenin tam anlamıyla “sıkışır”;
 • Bichon Frise. Peluş bir oyuncak hatırlatıyor. Ceket uzun, kalın ve çok kıvırcık, nadiren alerjidir;
 • Bolognese. Köpek çok aktif değil, çok samimi ve huzurlu değil. Pratik olarak dökülmez, yünün bir tabakası vardır, astarsızlık bu sevimli köpekle mahalleye alerjik reaksiyonun gelişmesini engeller;
 • sınır terrier İnatçı bir karakteri var, ama çocuklarla iyi geçiniyor. Yün kısa, kıvırcık, incedir, alerjiye sebep olmaz;
 • Galce Terrier. Köpekler aktif ve neşeli. Saç iki tabakalı olmasına rağmen, çok sert, bu nedenle, nadiren bırakılan kıllar havada "uçmuyor", ama hızla yere yerleşir. Cins döküm yapmaya müsait değildir, bu nedenle bu köpek tavsiye edilebilir ve alerjik olabilir;
 • İrlandalı su Spaniel. Dikkat çekici bir şekilde çocuklarla birlikte olur, ama aynı zamanda köpek mükemmel bir bekçi. Ceket kıvırcıktır, dikkatli bir bakım gerektirmez ve pratik olarak solmaz;
 • çıplak çince tepeli. Köpek biraz huzursuz, ama çok samimi ve sadık. Yün yoktur, temastan sonra alerjiye çok nadiren rastlanır;
 • Kerry Blue Terrier. Hayvanlar aktif olarak yürümeyi çok eğlenceli oynarlar. Yün kıvırcıkdır, astarı yoktur, pratik olarak solmaz;
 • Xoloitzcuintle. Bu cinsin temsilcileri hem çıplak hem de kısa saçlı olabilir;
 • Malta. Bu sevimli köpeklerin uzun ipeksi bir ceketi olmasına rağmen, pratik olarak dökülmezler ve eğer gerekliyse (taranarak) alerjiye neden olmazlar;
 • kaniş. Köpekler, hafif süzülen astarsız, kıvırcık yoğun yünlere sahiptir.

Alerji - bir evcil hayvan olmadan donuk bir varoluşa bir cümle değil. Çeşitli hipoalerjenik hayvanlar, bir kaplumbağadan bir köpeğe kalbe sevgili bir arkadaş seçmenize yardımcı olacaktır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.