Modern insanın bir yardımcısı olarak mantar hastalıkları

3D mantarlara karşı mücadele Günümüzde cildin mantar hastalıkları nasıl tedavi edilir ve cildin yüzeyinde bir kez neden kendini yıllarca gösterir ve güçlü ilaçlara maruz kaldığında ölmezler?

İstila mantarlarının lokalizasyon yerine ve inflamatuar reaksiyonun derecesine bağlı olarak, mantar hastalıkları yüzeysel ve subkutanöz (derin) olanlara ayrılır. Genel olarak, tüm mantar hastalıkları aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 1. Keratomikoz (trikosporia, liken renkli ).
 2. Dermatofitoz (atlet ayağı, kasık sporcu hastalığı, rubromikoz, trikofitoz (pürüzsüz cilt, kafa derisi , tırnaklar, favus; mikrosporia ).
 3. Kandidiyaz (tırnak, mukoza zarları, kronik jeneralize).
 4. Derin mikozlar (blastomikoz, mukoza, histoplazmoz, aspergilloz, kromomikoz, penisilin, vb.).

Fungal cilt hastalıklarının tedavisi, patojen tipine bağlı olarak, bir ayaktan ya da yatarak tedavi edilir.

kandidiaz

Hastalık hakkında genel bilgiler:

Kitlelerde hastalıklara pamukçuk denir. Kandidiyazın etken maddesi maya benzeri mantar Candida'dır (bunların 80'den fazla türü vardır). Bu cinsin mantarları şartlı patojenik olarak kabul edilir, çünkü sadece belirli koşullar altında insanlar için yıkıcı hale gelirler.

Hastalığın gelişmesinin ana nedenleri: antibiyotikler, sitostatikler, steroid hormonları, dolaşım bozuklukları, yaralanmalar, aşırı terleme, düşük bağışıklık, otonom sinir sisteminin fonksiyonel bozuklukları, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler.

tedavi

grib Başlangıçta, hastalığın ortaya çıkmasına yol açan nedenler tanımlanır ve mümkünse ortadan kaldırılır. Hasta zamanında bir mikoloji uzmanına (dermatolog) dönerse (kandidiyazis derecesi hafiftir), o zaman dış hastalıkların kullanımı mantar hastalıklarının tedavisi için yeterlidir. Bunlar, aniline boyaların, Castellani, fukortsin boyasının alkollü ve sulu çözeltilerini içerir. Ciltte etkilenen bölgeler günde 2-3 kez yağlanmalıdır.

Ağız boşluğunun mantar hastalıklarının tedavisi gerekliyse, tedavi her yemekten sonra yapılır (yenidoğan durumunda). Gliserin, Lugol , Kanesten, dekaminom (salma formu - karamel) ve klasik soda durulamalarında (% 20 kaynatılmış su 1 çay kaşığı soda)% 10-20 sodyum boron çözeltisi ile boğaz ve ağız mukozasının mantar hastalıklarının tedavisi mümkündür. . Dişlerin zorunlu olarak yeniden düzenlenmesini veya protezlerin tedavisini yapmazsanız, bu kandidiyaz formunun tedavisi etkili olmayacaktır. Ayrıca, hekimler, nistatin , dekaminova, levorin, mikotoptik merhem ve klotrimazol kullanırlar .

Genital organların (kadın ve erkek) fungal hastalıkları, nistatin, levorin, vajinal tabletler " Kanesten " ve levorino-gramicidin macun ile süpozituvarlarla tedavi edilir.

Tırnak mantar hastalıkları - onikula ve paronişi (periungual doku ve tırnak plağı) tedavi etmek daha zor kabul edilir. Şu anda, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir: Nizoral (4-6 ay, 200 mg, günde bir kez), Diflucan veya Mikoflyukan (haftada bir kez 3-6 ay. 150 mg). Şanslı Loceryl ve Batrafen , talimatlara göre keratolitik yapıştırıcı ile temizlendikten sonra uygulanır. Birkaç yıl önce kullanılmış olan soda banyoları, anilin boyaları ve amfoterisin merhemleri de elektroforez reçete edilir, ancak tırnakların ve silindirlerin etkilenen bölgelerinin ultrason tarafından seslendirilmesi en popüler yöntemdir.

Eğer kronik kandidiyazis ise, dışarıda kullanılan araçların dışında, antifungal antibiyotikler reçete edilir: Nystatin (10-14 gün, 500,000 U, günde 3-4 kez), amfoterisin B (damardan verilir ve yüksek toksisiteye bağlı nadir durumlarda kullanılır) , levorin (10–15 gün, 500,000 IU, 3-4 kez bir gün), Flukonazol ve ona dayalı ilaçlar (Forkan, Diflucan - haftada 150 mg), nizoral (günde 2 tablet). Bazı kandidiyaz formlarında, pimafucin , mikonazol , piramisin, mistroklin, pimafucort reçete edilir .

Epidermofitiya dur ve onikomikoz

mushroom150 Hastalık hakkında genel bilgiler:

Çoğu durumda, nedensel ajanlar Trichophyton rubrum mantarlarıdır. Genel kullanım öğeleri, "erkeklerin ayakkabıları" vb. Sporcu hastalığının gelişimine, ayakların vasküler hastalıklarına, düz ayaklara, sıkı ve nefes almayan ayakkabıların uzun süreli kullanımına, terlemenin bozulmasına, vitamin eksikliğine katkıda bulunur.

Sporcu belirtilerinin formları:

 1. pullu
 2. interdijital
 3. disgidroticheskaya
 4. eksüdatif (akut)

tedavi

Hastalığın klinik formunu dikkate alarak atayın.

Akut formdaki ayağın mantar hastalıklarının tedavisi, enflamasyonun nötralizasyonuyla başlar (yani şişkinliği, ağlamayı, kızarıklığı ortadan kaldırır). Bunu başarmak için, Castellani sıvısı ile erozyona ve aniline boyalarının çözeltilerine, rivanol veya resorcin ile losyon veya pansuman uygulayarak erozyona yol açarlar. Cilt kuruduktan sonra reçete edilir:

 • mikoseptin
 • Mikozolon
 • Mitrofungin
 • % 2 iyodin çözeltisi
 • Tsinkundan
 • Oktation
 • Amikazol
 • Esulan
 • Sülfür İlythyol Merhem
 • Kükürt katranı merhem
 • Makarna Teymurova
 • Salisilik merhem

shroomboy Skuamöz formdaki ayakların fungal hastalıklarının tedavisi, epidermisin stratum corneum tabanından kopmaya başlar. Bunu yapmak için, bir süre (genellikle 6-7 gün) özel merhem veya salisilik benzoik kolodion cilt üzerine empoze. Eksfoliye edilmiş epidermis, soda veya sabun banyosu aldıktan sonra evde çıkarılır. İyot-merhem prosedürlerinin tedavisine devam edin: sabahları iyot çözeltisi kullanılır, akşamları talimatlara göre merhem sürülür. Bugün, aşağıdaki tedaviler ve merhemler harici tedavi için kullanılmaktadır: "Lamisil", " Pimafucin ", " Travogen ", " Exifin ", " Terbizil ", " Mikospor " vb.

Onikomikoz tedavisi hem lokal hem de sistemik olabilir. İlk durumda, mantar tırnak hastalıklarının tedavisi yerel yollarla gerçekleştirilir. Böyle bir tedavi, insanlar için en güvenli olanıdır, ancak çivi yüzeyine uygulanan ilaçların aktif bileşenleri, her zaman matris ve tırnak yatağındaki mantarlara ulaşmaz. Lokal tedavilerin etkinliğini arttırmak için tırnak plağının çıkarılması ve yumuşatılmasına başvurdular (mantar öldürücü ve keratolitik yamalar, ameliyatla çıkarılma, sodalı banyolar). Şu anda geçerli olan en etkili vernikler - "Batrafen" ve "Loceryl".

Ağız yoluyla alınan ilaçlar (sistemik tedavi) doğrudan kan yoluyla etki gösterir. Ayak tırnaklarında mantar hastalıklarının tedavisi için kullanılabilir: “ Orungal ”, “ Nizoral ”, “ Griseofulvin ”, “ Terbizil ”, “ Lamisil ”, “ Exifin ”, “ Candide ” ve diğer ilaçlar. Bacakların onikomikozu ile, en az 3 ay boyunca alınır, eldeki tırnaklar için tedavi süreci biraz daha kısadır - 1.5 ay. Antimikotikler alındığında her 10 günde bir tam kan sayımı ve idrar tahlili yapılmalıdır.

Tedavinin tamamlandığı veya devam ettiği ayak tırnaklarının mantar hastalıklarına, özel solüsyon veya cihazlarla ayakkabıların dezenfekte edilmesi eşlik etmelidir.

Tırnak mantarını nasıl tedavi edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Deri ve kafa derisi hastalıkları

Saçlı deri hastalıkları hakkında genel bilgiler:

Liken renginde versicolor , tropik iklime sahip ülkelerin bir özelliğidir. Düzensiz bir şekle sahip olan, sarımsı-pembe veya kahverengi rengin küçük odakları şeklinde üst ekstremite veya gövdede kendini gösterir.

Tricosporia - beyaz, açık kahverengi veya siyah renkli olan saç yüzeyinde küçük ve yoğun nodüller.

Trikofitoz . Yüzeysel - soluk pembe renge sahip doğru yuvarlak şeklin küçük merkezleri. Başın kafa derisinde belirgin bir gri skala tabakası vardır, saç 1-2 mm seviyesinde kırılır.

Microsporia . Saç derisinde pembe rengin yuvarlak odakları vardır. Pürüzsüz cilt üzerinde - Yontulmuş peeling ile pembe renk oval odakları. Enfeksiyon, enfekte hayvanlarla temastan sonra ortaya çıkar.

Favus. Saç renginde değişim, kafa derisi üzerinde koyu sarı-sarı kabukların görünümü. Kabuklar bol ise, saç ile birlikte ortadan kaybolur ve yara izi atrofisine neden olurlar. Bazen tırnaklar etkilenir: Plakalar parçalanır, kalınlaşır ve rengi kaybeder.

tedavi

mantar saldırıları Çok renkli liken. Baş - pullu ve fungisidal ilaçların fungal hastalıklarının tedavisinin temeli. Çok renkli liken bölgeleri küçük ise, o zaman % 1 kanül çözeltisi ,% 3-5 iyot çözeltisi,% 3-5 resorsinol alkol ile işlemek için yeterlidir. Merhemler kendilerini iyi kanıtlamışlardır: mikozolon, triderm, nizoral , lamisil (günde iki kez saç derisine sürülür). Hastalığın ilerlemiş formunda Demianovich yöntemine göre tedavi edilir:% 60'lık bir sodyum tiyosülfat çözeltisinin sürtünmesi ve daha sonra,% 6'lık hidroklorik asit çözeltisi kuruduktan sonra. Buna ek olarak, sistemik ilaçlar oral olarak reçete edilir: Orungal (günde 100 mg doz), Nizoral (doz - günde 200 mg), Diflucan (doz - bir seferde haftada 300 mg).

Cildin ve saçın mantar hastalıklarını önlemek için -% 2 salisilik alkol solüsyonu.

Trihosporiya. En büyük etki tıraş saçını getirir. Bir alternatif saçlarınızı her gün nezneleri taramadan önce saçlarınızı sabun ve sıcak su ile yıkamanın yanı sıra sıcak bir mercurik klorür (cıva diklorür) çözeltisiyle yıkamaktır.

Trihofitia. Kronik ve yüzeysel formda:

 • Griseofulvin (18 mg / kg'lık bir dozda 10 gün, 4 gün - bir duraklama, 18mg / kg'lık bir dozda 7 gün). İlacın alınması, vitaminlerin alınması, bitkisel yağda veya 1 çay kaşığıyla hazırlanan gıdalarla bir antibiyotik kullanılması ile birleştirilir. balık yağı.
 • terbinafin (20 kg'a kadar - 62.2 mg, 20 ila 40 kg - 125 mg, 40 kg'dan fazla - 250 mg - 1 veya 2 dozda 4-6 hafta).
 • ketokonazol (günde 200 mg, kurs - 4 hafta).

Tıraş saçından sonra harici tedavi için preparatlar: yatmadan önce% 5 salisilik merhem, uykudan sonra% 5 iyot çözeltisi; sülfür-salisilik merhem, kükürt-katran merhem, amikazol, mikoseptin , esulan, oktasyon. Terbinafin bazlı ürünler etkilidir: lamikalı, lamisil, exifan, terbizil. Günde iki kez uygulanırlar.

Ne zaman süpüratif formu:% 10-20 ichthyol merhem , anilin boyaların çözeltileri.

Favus. Vitaminlere ek olarak, griseofulvin yerel preparatlar ile kombinasyon halinde reçete edilir:% 5 salisilik merhem,% 5 iyot, sabunla iyice etkilenen yıkama alanları.

Deri hastalıkları ve tedavisi hakkında genel bilgiler

goomba Hastalık, cildinde yuvarlak pembe lekelerin ortaya çıkmasıyla karakterizedir ve bu hücreler büyür ve orta kısımları pullarla kaplıdır. Kızarıklık ve kaşıntı var.

Yüzdeki cildin fungal hastalıkları sebore, rosacea, akne, rosacea ve alerjik dermatit oluşumuna neden olur.

Fungal bir cilt hastalığı tespit edildiğinde hasta, endokrin sistemi ve immün yetmezlik durumlarının varlığı açısından incelenir. Fungisidal tedavi ve düzeltici tedaviye atandı. Kozmetik, hastalığın tedavi edilmediği anlamına gelir.

Parazitik mantarların neden olduğu diğer hastalıklar

Otomikoz - dış kulak yolunun iltihaplanması sonucu kulak kirlenmesi, yabancı cisim kulakta kalması, pürülan otitis. Mantarlar kandidiyazis ve genital kandidiyazis varlığında kulağa getirilebilir. Etken madde, Candida cinsi mantarın, Aspergillus cinsinin küf mantarlarının mantarıdır.

Kulakların fungal hastalıklarının tedavisi, antimikotik ajanların çözeltileri ile yıkamadan oluşur: chinosol, amfoterisinam, Burov ve Castellani sıvı, nistatin, klotrimazol vb. Ek olarak, mutlaka tedaviyi ve vitamin terapisini güçlendirir. Hasta antibiyotik kullanıyorsa, iptal edilir.

Fungal kulak hastalığı otomikozu da yerel prosedürleri gerektirir. Böylece, işitsel meatus spesifik antifungal merhemler ile bulaşır, ancak sadece kulağın tuvaletinden sonra. Kulak kanalını% 3 peroksit veya borik asit çözeltisi ile yıkamak, plakayı çıkarmak ve 5 damla% 2-4 salisilik asit çözeltisi damlatmaktan oluşur.

Birkaç mantar türünün neden olduğu hastalıklar fungal-bakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir: flukonazol, intrakonazol ve ketokonazol.

Çoğu zaman deri mantar hastalıklarının zamanında tedavisi hızlı bir iyileşme ile sona ermektedir.

2 yorum

 • Ksenia :

  antibiyotikler nedeniyle kandidiyaz başladı .. ama iptal edemiyorum, şimdi tekrar kabul ediyorum.

 • Mary :

  Bir insanın kaç hastalığı var? Sadece korkunç ... Kontrol etme zamanı geldi, ama sonra asla bilmeyeceksin ... O zaman tedavi edilmek pahalı olacak

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.