Neden pamukçukum var?

Pamukçuğun gelişiminin temel nedenini tanımlamak, başarılı tedaviye doğru ilk adımdır. Kandidiyazın nedenleri çoktur ve kapsamlı bir inceleme ile tanımlanabilir.

Peki, hastalığın gelişimini etkileyen nedir?

Kadın-okuma-a-kitap-on-kanepe Kadınlarda veya vajinal kandidiyazda pamukçuk, ölümcül olmamasına rağmen, semptomlarının oldukça hoş olmayan bir belirtisidir. Güçlü yanma hissi, rahatsızlığa neden olan kaşıntı ve cinsel yaşam üzerinde olumsuz etkiler, kandidiyazın tek değil, ana belirtileridir.

Hastalığı hızlı ve etkin bir şekilde tedavi etmek için, kadınlarda pamukçukun ana nedenlerini bulmak gerekir ve ilk bakışta göründüğü kadar az değildir. Hastalığı provoke eden faktörün aydınlatılması, doktor tarafından reçete edilen tedavinin etkinliğini ve gelecekte hastalığın alevlenmesinin yokluğunu etkileyen etkisini ortadan kaldırır.

Yaygın nedenleri

Üreme çağındaki her kadın ve kızın vücudu bireyseldir ve bu nedenle iç ve dış faktörlerin etkisi iç organların işleyişinde tamamen farklı bir etkiye sahiptir. Yani vajinadaki maya benzeri mantarların seviyesinde bir artış tek bir sebeple tetiklenemez.

kadın-konuşma-to-doktor Deneyimli bir jinekolog, hastalığında bu hastalığa neden olan faktörü tanımlamaya çalışmakta, bu hem tedavi kalitesini hem de kadının refahını birkaç gün içinde iyileştirmektedir. Çoğu durumda pamukçuk nedenleri vücutta aşağıdaki değişikliklerin etkisi altında meydana gelir:

 • Azaltılmış bağışıklık arka planı.
 • Antibiyotikler ve diğer ilaçlarla tedavi sırasında.
 • Vücutta hormonal başarısızlık olduğunda.
 • Endokrin bozuklukların arka planı.
 • Bulaşıcı hastalıklar sırasında.
 • Uzun süreli psiko-duygusal stresin etkisi altında.
 • Gerekli hijyen kurallarına uyulmaması.
 • Alerjenlerin etkisi altında.

Bu kışkırtıcı faktörler, pamukçuk ile en sık saptanan etkenlerdir, ancak sadece bunlar değildir. Bazen, genellikle ağırlaştırılmış kandidiyazın nedenini bulmak için, bir tanı ölçütleri döngüsünden geçmek zorundadır ve birinin bunun mantıklı olmadığını varsaymasına gerek yoktur.

Vajinal kandidiyazisin ana ve en önemli nedeninin açıklığa kavuşturulması özellikle gebe kalmayan ya da düşükle sonuçlanan kadınlar için gereklidir. Pamukçuk bazen gebeliğin seyrini olumsuz etkiler ve yeni doğmuş bir bebekte kandidiyaza neden olabilir.

Azalmış bağışıklık sistemi

dokunulmazlık Çoğu durumda pamukçuk, iç organların kronik hastalıklarına sahip olan veya ciddi bir hastalığı olan kadınlarda tespit edilir.

Azaltılmış bağışıklık ile, vücut gerçekleşen tüm biyokimyasal reaksiyonları ve yararlı mikroflora seviyesini düzenleyemez, bu nedenle, mantarların büyüme gözlenir.

Özellikle de, gastrointestinal sistemin kronik hastalıklarına sahip olan hastalarda maya benzeri mikroorganizma sayısındaki artış gözlenmektedir.

Genellikle kandidiyaz ilk kez görülür veya cerrahi, abdominal operasyonlardan sonra şiddetlenir. Bu, vücudun genel zayıflaması ve antibiyotik ve diğer farmakolojik ilaçların alımı ile açıklanır.

Antibiyotik tedavisi

Antibiyotiklerin icadı ile insanlık binlerce yaşamı iddia eden birçok hastalıkla başa çıkmayı başardı. Antibiyotiklerin aktif maddeleri hızla hastalığa saldıran bakterilerle baş edebilmekte ve sadece birkaç gün içinde bir kişiyi tedavi edebilmektedir.

antib2 Ancak bu madalya için bir dezavantaj vardır - devam eden antibakteriyel tedavi aynı zamanda patojen mikrofloranın büyümesini kontrol eden vücuttaki yararlı mikrofloranın azalmasını da etkiler.

Laktobasilin vajina ve bağırsaklardaki tahribatı, maya benzeri mantarların hızla çoğalmaya başlaması gerçeğine yol açar. Uzun süreli antibiyotik tedavisinden sonraki dönemde kadınlarda pamukçuk neden olur.

Neyse ki, şimdi vajinal mikroflorayı hızla geri kazandıracak takviyeler var, örneğin:

Endokrin hastalıklar

Diyabetli kadınlar, sıklıkla kandidiyazisin periyodik alevlenmesine dikkat ederler. Ve bu gerçeğin makul bir açıklaması var. Kandaki yüksek bir glikoz seviyesi de vajinal ortamın asitliğindeki değişiklikleri etkiler. Vajinal sekresyon ile birlikte salgılanan şeker, maya benzeri mantarlar için elverişli bir ortam yaratmaya yardımcı olur.

Hormonal dengesizlik

Östrojen formülü Vücuttaki bazı kadın hormonlarının seviyesinde bir artış, asidik ortamda alkali bir değişime yol açar, burada maya benzeri mantarlar hızla ve engelsiz gelişir. Hormonal dengesizliğe neden olabilir:

 • Gebelik. Pamukçukun görünümü herhangi bir trimesterde ortaya çıkabilir, bu sırada tedavi özellikle gereklidir çünkü kandidiyaz çocuğu olumsuz etkileyebilir.
 • Çoğu hastada pamukçuk, menstürasyondan birkaç gün önce gerçekleşir. Bunun nedeni, hormon progesteronunda bir artış ve yumurtlama sırasında sıcaklık artışıdır, ki bu da mantarlar için faydalıdır.
 • Climax.
 • Doğum Kontrolü. Hormonları olan kontraseptifler, vajinal ortamı alkali olarak değiştirir, burada mantarlar hızla gelişir. RİA'nın uzun süreli kullanımı da mantar kolonilerinin büyümesinin nedenidir.

Kontraseptiflerin neden olduğu hormonal dengesizlikler doğru kontraseptif seçilirse düzeltilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Sıklıkla pamukçuk cinsel yolla bulaşan hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Chlamydia, Trichomonas, gonokok ve diğer mikroorganizmalar vajinal mikroflorayı değiştirir, bu da maya benzeri mantarların seviyelerinin büyümelerine göre sapmasına neden olur. Ve pamukçuk cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmamasına rağmen, cinsel ilişki sırasında eşten partiye aktarılabilir.

Pamukçuk sürekli olarak ağırlaştırılırsa ve tedavinin uzun süreli bir iyileşme getirmemesi durumunda düzenli bir eşin de incelenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Erkeklerde pamukçuk tamamen asemptomatik olabilir, ancak bu maya benzeri mantarların seviyesinin normal olduğu anlamına gelmez.

Hijyen ile uyumsuzluk

Hello Kitty Contaları Vajinal kandidiyazın ana nedenlerinden biri, genital organların uygunsuz hijyeni, yani:

 • Sabun ve çeşitli jellerin aşırı kullanımı. Yakın kozmetiklerin sürekli kullanımı normal mikroflorayı ihlal eder ve maya benzeri mantarlar için ideal bir ortam geliştirir.
 • Nadir conta değişimi. Contaya girerken, mantar hızlı gelişim için iyi şartlar alır ve bu kadın hijyenini değiştirmek nadir görülürse, mikroorganizmalar vajinaya geçer.
 • Bağırsakta mantar benzeri bir mantar bulunur ve bağırsak hareketinden sonra hijyen izlenmezse, bu mikroorganizma da vajinal mukozaya geçer.

Sentetik veya sıkıca takılan iç çamaşırı giymek de yanlış hijyene bağlanabilir. Bu tür külotlar giyildiğinde, vajinanın asiditesi değişir ve bu da mayanın gelişimini provoke eder.

Pamukçuk'un ana önlenmesi, yukarıdaki tüm faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Antibiyotiklerle tedavi edilirken, probiyotik ve diyetle bağırsak mikroflorasının restore edilmesi her zaman önemlidir. Bağışıklıktaki sürekli artış, cinsel alanın hastalıklarının sadece istisnai durumlarda ortaya çıkmasına da katkıda bulunur. Soda çiftlemesi de hastalığı önlemek için kendini kanıtlamıştır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.