Hangi doktor papillomlar ile gider

Papillomlar veya ortak siğiller - popülasyonda ortak bir cilt lezyonu. Bununla birlikte, azımız kime gideceğini ve papillomalarla ne yapacağımızı biliyoruz. Bu yazıda bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

tanım

parmak üzerinde siğil Papilloma - bir kişinin veya mukoza zarının derisinde iyi huylu bir oluşumdur. Doku genellikle ince bir sap üzerinde duran küçük bir papillaya benziyor. Renk açık pembe ten koyu kahverengiye kadar değişir.

İnsanların siğillerinin nedeni, insan papilloma virüsüdür (HPV kısaltması). Bu virüsün 100'den fazla türü bilinmektedir, bunların sadece 80'i çalışılmıştır.

Enfeksiyondan sonra, bir kişi hastalığın farkında olmadan uzun süre yaşayabilir. Bir hastalığın kendini göstermesi için, provoke edici faktörler gereklidir:

 • şiddetli soğuk algınlığı;
 • güçlü duygusal stres, stres;
 • oral kontraseptifler dahil olmak üzere hormonal ilaçlar.
 • ultraviyole dalgalarına aşırı maruz kalma (örneğin bir bronzlaşma yatağında);
 • dış faktörler tarafından cildin düzenli tahrişleri (yaka, mücevher, saat);
 • kişisel hijyen ile uyumsuzluk.

HPV, insandan insana, mukoza zarları, deri, sıvılar, örn. iç veya cinsel yol:

 • ortak yaşam aracılığıyla;
 • cinsiyet;
 • hamilelik (anneden çocuğa);
 • Deri ve mukoza zarında küçük yaralar yoluyla.

Papillomun ağızdaki mukoza zarını veya yanındaki cildi etkilediği durumda, virüsü bir öpücük yoluyla iletmek mümkündür. HPV iletmek için birincil yöntem iletişimdir.

Tanıya kime giderim?

Siğil bulduysanız, doktora başvurmalısınız. Soru hangisi? Cevap, eğitimin yerelleştirildiği yere bağlıdır:

yüz siğil kaldırma

 1. Deride açık, erişilebilir yerler - dermatolog cerrah.
 2. Crotch, anüs - proktolog.
 3. Cinsel organlar bir ürolog (erkekler için) veya bir jinekolog (kadınlar için), bir venereolog.
 4. Ağız - diş hekimi, kulak burun boğaz uzmanı.

Eğer bir çok yenilgi varsa ve bunlar söğütlerde farklı yerlerde bulunuyorsa hangi doktora gideceğine karar vermek zordur - bir dermatolog ile kayıt yaptırmak sizi doğru uzmana yönlendirecektir.

Ofiste, yukarıda belirtilen uzmanlardan biri anamnezi toplamadan başlar (hastanın durumu hakkında bilgi verir). Doktoru mümkün olduğunca açıklayın:

 • ne zamandır eğitim aldınız;
 • renk ve boyutta değişip değişmediğini;
 • Dışsal olanlardan başka belirtiler var mı?
 • Nasıl enfekte olmuş olabilirsiniz;
 • Sevdiklerinize HPV var mı arkadaşlar?

papilom muayenesi Geçmişi topladıktan sonra doktor siğilin görsel muayenesini yapar, sayılarını, büyüklüğünü, rengini, yapısını, lokalizasyonunu not eder. Tüm bu veriler gelecekte bir tedavi yöntemi seçmek için gereklidir.

Zayıf bir siğil şüphesi varsa, doktor histolojik muayeneyi (vücut dokularının analizi) önerir.

Enfeksiyonun doğasını belirlemek için bir laboratuar PCR çalışması yapılmıştır. Analiz için vajinadan (idrar yolu) idrar veya vajinal sekresyonlar alınır.

Tedavi yöntemleri

Modern tıbbın kullanabileceği tek tedavi papillomların giderilmesidir. Donanım veya muhafazakar teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Cerrahi eksizyon

En basit ameliyat şekli bir neşter ile eksizyondur. Bununla birlikte, vücuttaki lezyon alanı genişse geçerli değildir. İdeal olarak, sadece bir oluşumun giderilmesi için cerrahi eksizyon kullanılır.

elektrokoter

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Siğilin tahribatı, yüksek frekanslı elektrik akımının etkisi altında meydana gelir. Elektrokoagülasyondan sonra, oluşum yerinde ince pembe veya kahverengi bir kabuk kalır.

Lazer tedavisi

Aksine, elektrokoagülasyon anestezi gerektirmez. Bir lazer ile çıkarılması kesinlikle ağrısızdır. Bu yöntemin önemli bir avantajı, derinliğin derinliğini hesaplamanıza ve cilt üzerinde görünür hiçbir iz bırakmayacağınızdır.

Lazer tedavisi hemofili ve kansere yatkınlığı olan kişilerde kontrendikedir.

cryolysis

Sıvı azot ile papillomun dondurulmasıyla üretilir. Cryodestruction dezavantajları uzun bir iyileşme süreci ve cilt pigmentasyonu şeklinde olası yan etkileridir. Yüz bölgesinde uygulanamaz.

Radyo dalgası ameliyatı

Genital bölgede bile yapılan ağrısız prosedür. Kontrendikasyonlar: metal elemanların insan vücudundaki varlığı (fragmanlar, klipler), implantlar.

önleme

Sağlığınızı koruyun, bariyerin korunma yöntemlerini kullanın, temas halinde olduğunuz kişilerin sağlığı hakkında bilgi alın. Bu önlemlere uyum, enfekte olmamanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Böylece, papillomların neler olduğuna ve nasıl tedavi edildiğine baktık. Tedaviyi geciktirmeyin, kendinizi bir hastalıkta bulursanız, bugün tıptaki en son gelişmeler sayesinde kolayca başa çıkabilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.