Nasıl tedavi edilir kendinizi kaynar

kızın yüzü Bir kaynama, etkilenen bölgede irin oluşumu ile karakterize edilen akut bir deri hastalığıdır. Böyle bir patoloji ile, sadece doku iltihabı değil, aynı zamanda saç folikülü alanında iltihaplanma vardır.

Bu patolojinin gelişiminde birkaç aşama vardır. İlk aşamada, hasta cilt bölgesinde kızarıklık ve karıncalanma şikayeti ile karşılaşabilir, bunun ardından yakın dokuların ödemleri ile oldukça ağrılı ve yoğun bir tümör oluşur.

Birkaç gün sonra, kaynarın ortasında bir nekrotik çubuk oluşur, vücut ısısı yükselir ve genel esenlik bozulur. Daha sonra, kaynama yüzeyi doğal olarak açılır, daha sonra pürülan içerik ortaya çıkar.

Son aşamada, oluşan kraterin yara izi ve iyileşmesi başlar, daha sonra kaynamadan sadece küçük bir iz kalır. Bu tür hoş olmayan oluşumların, herhangi bir folikül olmadığı için, avuç içi ve ayaklar hariç, vücudun herhangi bir bölümünde oluşabileceği belirtilmelidir.

Olası komplikasyonlar

Uyarı! Pürülan içerikli kırmızı sivilce durumunda, bir uzmana en kısa sürede başvurulması önerilir.

burnun kenarında kaynatmak Halk ilaçları ile tedavi bu durumda tehlikelidir, çünkü yanlış eylemler yapılırsa, enflamatuar süreç ilerleyebilir, sonuç olarak kan ölümcül bir sonuçla enfekte olabilir.

Özellikle tehlikeli olan, bir kaynamanın yüzünde oluşması durumudur. Gerçek şu ki, vücudun bu kısmı beyinle yakından bağlantılı bir dolaşım sistemine sahiptir. Bu yüzden, oluşumun pürülan içeriğinin beyne girmesi riski vardır.

Bağımsız önlemler

Genellikle bir uzman ile randevu alabileceğiniz durumlar vardır hemen değildir. Örneğin, yürüyüşe gittiniz ve 2 gün sonra en yakın hastaneye gittiniz. Bu durumda, birkaç gün boyunca, anti-enflamatuar ve iyileştirici etkileri olan ilaçların yardımıyla kendi başınıza tedavi edilebilir.

Muhtemelen etkilenen cildin topikal tedavisi. En başta belirtileri fark edebilecek olursanız, iyotla kaynamaya neden olabilirsiniz. Şansınız varsa, bütün stafilokoklar ya da çoğu yok edilecektir.

ambalaj ile biopin merhem Ayrıca, kaynama büyümeye devam ederse, Dimexide veya Biopin gibi merhemler kullanılır. Alet etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulanır, daha iyi sabitleme için bir pamuklu çubuk ve elastik bandaj kullanılır.

Birkaç gün sonra, kaynama açılır, bundan sonra sağlıkta bir iyileşme olur (vücut ısısı ve dokuların şişmesi düşer).

Bu durumda, kaynama kabı, günde üç kez hidrojen peroksit çözeltisi ile yıkanır, daha sonra% 10 sodyum klorür çözeltisi ile bir pansuman yapılır.

Bu tür prosedürler, yara yüzeyinin tamamen temizlenmesi için gereklidir (aksi takdirde, iltihaplanma prosesi devam ettirilebilir).

Uyarı! Hiçbir durumda evde kaynamayı sıkmayın, bu bakterilerin derinliklerine nüfuz etmesine ve enfeksiyonun çevreye zararlı doku ve kanlara hızla yayılmasına neden olabilir.

İlk yardım çantasında, bu gibi durumlarda antibiyotik merhem olması istenir.

Hapları kullanmalı mıyım?

kız doktor Bir doktora danışmadan, kesinlikle değil.

Aynı zamanda dış yollarla doktor, size antibiyotik tedavisi verebilir, bu da belirli bir bakteri grubunu etkileyecek ve iyileşmeyi destekleyecektir.

Antibiyotikler ayrı ayrı reçete edilir (bu, hangi bakteri grubunun iltihaplanmaya neden olduğuna bağlı olarak sefotaksim, amoksiklav, azitromisin olabilir).

Antibiyotik tedavisine ek olarak, kesinlikle bağışıklık sistemini güçlendiren ve hızlı iyileşmeyi destekleyen bir vitamin kompleksi de atayacaksınız. Böyle bir vitamin kompleksi mutlaka hayati eser elementlerin yanı sıra askorbik asit ve A vitamini içerir.

Antibiyotik tedavisinin süresi genellikle 5-7 gündür.

Böylece, karmaşık tedavi ile, kolayca kaynamadan kurtulabilir ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önleyebilirsiniz. Çoğu durumda, bu tür iltihapların tedavisi, hastaneye yatmayı gerektirmez, ancak, enfeksiyöz bir sürecin yoğun bir şekilde gelişmesi ile, yatarak tedavi koşullarında tedavi gerekebilir.

Ağrılı aknenin vücutta düzenli olarak görülmeye başladığını fark ederseniz, vücudun tam bir muayenesinden geçmesi önerilir, belki de bağışıklık sisteminde problemler vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalın, hijyen kurallarına uyun, sigara içmeyi bırakın, yağlı yiyecekleri ve alkollü içecekleri deneyin.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.