Ayakkabı kokusu nasıl kaldırılır

Adam sıkılmış burun Son zamanlarda, bacaklardan hoş olmayan bir koku alıyorsunuz? Bu durumda ne yapmalı? Öncelikle sorunun nedenlerini anlamanız gerekir.

Birkaç seçenek olabilir:

 • mantar hastalıkları ;
 • ayaklara kan kaynağı takıldığında çok sıkı ayakkabılar kırılır;
 • diyabet, kalp hastalığı:
 • hormonal bozulmalar;
 • baharatlı yiyecek ve baharatlar için tutku;
 • zayıf ayakkabı bakımı;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.

Ayak kokusunun ana nedeni aşırı terleme. Aralarında doktorlar bu hastalık hiperhidroz diyorlar. Çeşitli yaklaşım ve yöntemleri kullanarak tedavisi için. Her şey sorunun zamanlamasına ve şiddetine bağlıdır.

Tıbbi tedavi

Çözümün bu soruna arka yakıcıda ertelememelisiniz çünkü Koku, herhangi bir cilt hastalığının belirtisi olabilir. Ya da vücutta bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret. Bir dermatologa danışın. İlk muayeneyi yapacak ve gerekli testleri yazacaktır.

Sorun hijyen nedenlerinden kaynaklanıyorsa, o zaman ayak bakımı ve eczaneden satın alınabilecek ürünlerin bir listesi hakkında tavsiyelerde bulunacaksınız.

Diğer sebeplerden dolayı aşırı terleme olursa, doktor sizi diğer uzmanlara yönlendirecektir. Örneğin, endokrinolog için.

temizlik

Ayakkabıların hoş olmayan kokusu Eğer sizin için hiçbir mantar hastalığı tespit edilmemişse, büyük olasılıkla, vaka hijyen kurallarına uymamaktadır . Ayaklarınızdaki hoş olmayan kokuyu gidermek için mümkün olan en kısa sürede yapabilirsiniz. Nasıl kurtulur? Sadece şu yönergeleri izleyin:

 1. Çorapları (çoraplar, taytlar) günde en az bir kez değiştirin. İşlerin hala temiz ve taze olduğunu düşünürseniz bile. Ancak, ertesi gün koku sadece yoğunlaşacaktır.
 2. Doğal hammaddeden yapılmış çorapları seçin. Sonuçta, sentetikler terlemenin artmasına katkıda bulunur.
 3. Aynı ayakkabıları birkaç mevsim için üst üste takamazsınız. Rezervde iki tane daha çift satın almak en iyisidir. Bunları dönüşümlü olarak takın, böylece ayakkabıların dışarı çıkıp kurumaya zamanı vardır.
 4. Ayakkabı ve botlardaki tabanlıkların değiştirilmesi düzenli olmalıdır.
 5. Ayaklarınızı yıkamak için sıradan, antibakteriyel olmayan bir sabun kullanın. Herhangi bir süpermarkette satılmaktadır.
 6. Bacakların terlemesini normalleştirmenizi sağlayan özel bir krem ​​alın (aşağıya bakın). Kötü değil kanıtlanmış ve koku giderici maddeler olan bileşiminde anlamına gelir.
 7. Yaz aylarında ayaklar talk pudrası ile toz haline getirilebilir.
 8. Aşırı terlemenin zayıf potasyum permanganat çözeltisinde ayak banyosu yapılması önerildiğinde.

eczane ajanları

Hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için tek başına hijyen yeterli olmayacaktır. Özel kozmetikler olmadan yapamazsınız. Kremler, tozlar ve merhemler halinde bulunurlar. Ayaklardaki hoş olmayan kokularla mücadelede en büyük etkiyi gösteren ne anlama geliyor? Şimdi her şeyi biliyorsun.

Kremler

Ayak kokusu kremi Birçok tanınmış marka, ayaklardaki hoş olmayan kokuyu ortadan kaldıran aletler üretir. Çarpıcı bir örnek Vichy şirketidir. Uzmanları, terlemeyi azaltan ve kokuyu ortadan kaldıran bir deodorant krem ​​geliştirdi. Somut sonuçlar almak için, bir ay boyunca haftada iki kez kullanmanız gerekir. Kremin maliyeti yaklaşık 400 ruble.

"Galeno Çiftliği" şirketinin yerli eşdeğeri sadece 30-50 rubleye mal olacak. "5 gün" serisinden gelen krem, koku ve mantarla mükemmel bir şekilde baş edebilmekte ve buna neden olmaktadır.

Diğer kremler seçenekleri:

 • “DEOcontrol” (endişe “Kalina”);
 • "Lavilin" (yapımcı - İsrail);
 • Celendrem (Hindistan);
 • Dr.Dabour (İsrail).

Tozlar, spreyler ve diğer araçlar

Ayak yeniden canlandırma Evi acilen terketmek zorunda mısın? Sonra ayaklarınızı sprey ile püskürtün. Terlemeye karşı koruyacak ve uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Spreyler için iki seçenek sunuyoruz - “Koku Kontrolü Neutra-Activ 3 in 1” (Scholl markası) ve “Refreshing Reviving Foot” (Oriflame'den).

Odaban veya Galmanin gibi özel tozlar vardır, terden arındırır ve kurutma ve dezenfekte edici etkiye sahiptirler.

Bebek tozunun bir parçası olarak, terlemeyi ve cilt tahrişini ortadan kaldıran bileşenler de vardır. Ayakta ve parmakların arasında uygulayın ve birkaç saat için hoş olmayan bir kokudan korunursunuz.

Fordronic alkol çözümü etkili bir şekilde terleme ile savaşır. Etkilenen cilde haftada bir kez uygulamak yeterlidir. Hamile ve emziren kadınlar, 16 yaşın altındaki çocuklar ve açık yara veya böbrek problemi olan kişiler için kullanılmamalıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Özel kremler, solüsyonlar ve merhemler almak pahalıdır. Ve bazı durumlarda, ilaçların düşük etkinliği nedeniyle maliyetler haklı değildir. Ama umutsuzluk yapmamalısın. Ayak kokusu için halk ilaçları deneyebilirsiniz.

Terleme ayaklarından kurtulmak için özel banyolar yapılmalıdır. Siyah çay ve meşe kabuğu ana malzemeler olarak kullanılabilir. 1 litre suya dayanarak 2-3 çorba kaşığı alırız. Ezilmiş bitkiler. Başlamak için, bu malzemeleri kaynar suyla doldurun ve 20 dakika bekletin, ardından bir bardak ılık suya dökün. Hamamın resepsiyon süresi 15-20 dakikadır.

Ayakkabı bakımı

Ayakkabı için araçlar 5 gün Ayak terlemesine karşı mücadelede pozitif dinamikler var mı? Eh, sadece tebrik edebilirsiniz. Ama ayakkabıların da özel tedaviye ihtiyacı olduğunu anlamalısınız. Herhangi bir önlem almazsanız, sorun herhangi bir yere gitmeyecektir, ancak periyodik olarak kendinize hatırlatacaktır. Ayakkabı kokusu nasıl kaldırılır? Burada entegre bir yaklaşıma ihtiyacımız var:

1. Kurutma

Eve her geldiğinde tabanlıklarını almalı ve kuru tutmalısın. Aküden kolayca ayrılabilir. Ancak ultraviyole kurutucu satın almak en iyisidir. Tabanlık periyodik olarak değiştirilmeli ve ayakkabılar havalandırılan bir alanda saklanmalıdır. Gece için özel deodorantlarla ayakkabı, sandalet ve botlar işliyoruz. Bu süre boyunca, aletin emilmesi için zamana sahip olacak ve tabanlık kuruyacak.

2. Özel müstahzarlar

Eczaneler “5 gün” ve “7 gün” tozları satarlar. Ayakkabıları içeriden serpin. Etki gelmek için uzun değil.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.