Bağırsak kandidiyazı: hastalığın belirtileri ve tedavinin incelikleri

Bağırsak kandidiyazı, Candida cinsinin şartlı patojenik mantarlarının neden olduğu bir hastalıktır. Şartlı patojenik olarak adlandırılırlar çünkü mikromisetler, bağırsakta bulunan ve% 50'den fazla (kandidiyaz semptomları olan doktorlara gitmeyen kişiler) sağlıklı insanlarda bulunan tek hücreli mikroorganizmalardır.

Gelişimin nedenleri ve klinik belirtiler

mikroskop altında bağırsak bakterileri Candida intestinal patojenleri Candida mantarlarıdır. Onlar farklı türlere ait olabilir (Candida glabrata, Candida albicans , Candida parapsilosis, Candida tropicalis, Candida lusitaniae, Candida dubliniensis, Candida krusei), ama normalde insan vücudunda çok azı vardır. Kolonilerin büyümesi, bifidobakteriler, Escherichia coli, laktobasil, enterokoklar ve mukoza zarını örten epitelyal hücre duvarının müsin glikoproteini tarafından engellenir. İkincisi, mikropun epitelyal hücrelere bağlanmasını engeller.

Candida, konak organizma üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir ve sadece vücudun savunmaları engellendiğinde, mantarın bağışıklığı azalır, aktif olarak çoğalır ve bağırsağın çeşitli kısımlarını ele geçirirler. Hem normal bağırsak mikroflorası hem de bariyer bileşikleri antifungal dirence (direnç) katkıda bulunur ve bu faktörlerden birinin aktivitesini baskılayarak veya azaltarak vücudun savunması zayıflar ve maya mantarları iç ortama nüfuz eder.

Antifungal direncin azalmasına ne sebep olur? Farklı durumlar ve hastalıklar:

 • onkolojik hastalıklar (antitümör tedavisi bağışıklık sistemini baskılar ve bağırsak epitel kapağının koruyucu kuvvetlerini engeller);
 • fizyolojik immün yetmezlikler (yaş ve koşullar: erken çocukluk ve ileri yaş, stresli durumlar ve hamilelik, immün yetmezlik);
 • endokrinolojik bozukluklar (dekompanse diyabet);
 • edinilmiş immün yetmezlik sendromu;
 • alerjik ve otoimmün hastalıklar;
 • gıdaların emilimini ve sindirimini ihlal eden veya buna karşı olan herhangi bir hastalık (bu süreçlere mikroorganizma kolonilerinin aktif büyümesi eşlik eder);
 • organ nakli

En sık görülen nedenler antibiyotik tedavisi ve dengesiz beslenme. Uzun süreli antibakteriyel ilaç alımı ile bağırsağın mikrobiyal biyosenosunun dengesi kolaylıkla bozulur. Benzer şekilde, vücuda giren yetersiz miktarda protein, fagositlerin ve bakterilerin aktivitesini etkiler.

Midede iştahsızlık, yorgunluk, şişkinlik ve şişkinlik, beyaz, süzme peynir, dışkıda lekeler, mide ağrısı, boş dışkı ve barsak boşaltımının rahatsız edici hissi - bu, bağırsak kandidiyazının klinik belirtilerinin tam bir listesi değildir. Gördüğünüz gibi, mutlak bir özgüllükleri yoktur, bu nedenle bir doktorun içine bakmak ve tam bir klinik ve laboratuvar muayenesinden geçerek, bu oldukça rahatsız edici ve tehlikeli hastalığın tedavisi başlamalıdır.

tanılama

mikroskop altında mikroflora Tanı, kandidiyazın nedensel etkisinin bağırsakta pasif olarak var olabileceği veya patolojik sürece katılabileceği gerçeği ile karmaşıklaşır.

Genellikle klinik ve laboratuvar araştırmaları şunları içerir:

 • Endoskopik inceleme Mukoza zarının durumunu değerlendirmenize izin verir, ülser ve beyaz plak varlığını veya yokluğunu doğrular.
 • Bağırsağın röntgeni.
 • Mikrobiyolojik araştırma. Patojenin türlerini belirlemenizi ve tedavi için uygun antimikotik seçmenizi sağlar. Ekim dışkısı da tanısal değere sahiptir. Böylece tanı doğrulandı. Belirlenen kolonilerin sayısı gram başına 105-106 CFU'dan fazla ise.
 • Histolojik ve sitolojik inceleme Bağırsak mukoza zarından bir kazıma, bir geçit biyopsisi, bir fırça biyopsisi biyomateryal lekelenerek ya da kromik asit ile muamele edilerek Candida psödomiyelyumu ortaya çıkarabilir.
 • İnvaziv, fokal ve non-invaziv intestinal kandidoz

Bağırsak kandidiyazının klinik bulguları Candida mantarının invazyonunun dokulara bağlı olmasına bağlıdır. Yani, mantarın filamentli formu dokuya girmezse ve Candida aktif olarak bağırsağın lümeninde yeniden üretirse, kandidiyaz non-invaziv olarak kabul edilir. Bu kandidiyaz formunda sadece abdominal ve parietal sindirim ihlal edilir.

Hastanın duyguları:

 • Anüste kaşıntı
 • Biçimlendirilmemiş sandalye
 • Bağırsaklarda ağrı hissi
 • tantana
 • Spastik karın ağrısı
 • Hafif zehirlenme belirtileri

Ne diyete ne de antibiyotik tedavisine son vermek rahatlama getirir. Pozitif dinamikler sadece antimikotik ilaçların tedavisinde izlenebilir.

Fungus epitel tabakasını ve bazal membranı işgal ettiğinde invaziv intestinal kandidiyaz tanısı yapılır. Şiddetli bir seyir ile karakterizedir ve duodenal ülser semptomları eşlik eder.

Hastanın duyguları:

 • Karın ağrısı
 • Kan ve mukus ile ishal
 • tantana
 • Subfebril ateş
 • Perianal kandidodermatit fenomeni

Zaman bağırsak invaziv kandidiyaz tedavisine başlamazsa, o zaman diğer organların mukoza zarına zarar veren sistemik kandidiyaza dönüşmesi muhtemeldir.

Bağırsak kandidozunun ilaç tedavisi yönleri

pills2 Bağırsak kandidiyaz için bir tedavi planının değerine göre birkaç tedavi alanı vardır.

 1. Seçici bağırsak dekontaminasyonu, yani. Hastalığın nedensel etkeni ortadan kaldıracak ilaçlar almak - Candida mantarları.
 2. Majör ve ilgili hastalıkların tedavisi.
 3. Bağırsak mukozasının doğal antimikrobiyal mikroflorasını restore etmek için prebiyotikler ve probiyotiklerin bir dersin atanması.
 4. Diyet tedavisi

Tüm antifungal (antifungal) ilaçlar, fungal hücre duvarının ergosterol biyosentezini inhibe eder. Bununla birlikte, bazı antifungal ajanlar üst bağırsakta absorbe edilir ve kolon ve ileumun lümeninde yeterli konsantrasyonda ulaşılmazlar ve mantarların ana kolonileri bağırsak kandidiyazında yoğunlaşır. Bu bağlamda, ketokonazol , amfoterisin B, flukonazol , itrakonazol gibi antifungal ilaçların alınması etkili olmaz. Aksine, toksik hepatit ve çoklu yan etkilerin gelişimi mümkündür.

Bu nedenle, emilemeyen antifungal ajanlar tedavi için kullanılmalıdır.

hazırlık harmanlama
pimafutsin
 • gastrointestinal sistemden emilmez
 • normal bağırsak mikroflorasını inhibe etmez
 • Mantarların ilaca karşı direnci gelişmez
 • çocuk ve hamile için izin verilir

7-10 gün boyunca günde 4 kez hap (100 mg) - yetişkinler.

Günde 2 kez, 1 tablet (100 mg.) 5-10 gün boyunca.

Kontrendikasyon: ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık.

Levorinum Yetişkinler: 500–12 IU için 10-12 gün için günde 2-4 kez Çocuklar (kilograma göre): 25–30.000 IU için 2 yıl, 20–25.000 IU için 2–6 yıl, 6 yıldan fazla - 200-250 000 IU. Günde 2-4 kez Kontrendikasyonlar: peptik ülser, pankreatit, gebelik, 2 yıla kadar yaş, böbrek yetmezliği.
nistatin Tedavi süresi 10-14 gündür Yetişkinler: 500 000 IU dozunda. Günde 3-4 kez Çocuklar için: bir yıla kadar - 250.000 IU'luk bir tablet için günde üç kez - 3 yıla kadar - aynı dozda günde 3-4 kez, 3 yaşından büyük - günde 4 kez 13 yıl maksimum 1 000 000 IU dozu. Günde kontrendikasyon: idiosenkrazi Hamilelik sırasında ilaca izin verilir.

Antifungal ilaçlarla tedavi, hastalığın semptomları ortadan kalktığında ve mikolojik araştırmanın verileri, mantar sayısının normalleştiğini gösteriyorsa etkili kabul edilir. Ekimin pozitif bir sonucu, aslında bir hastalık olmayan bir candida taşıyıcısına işaret edebilir.

Eşzamanlı hastalıklar paralel olarak tedavi edilir. Örneğin ülseratif ve gastroözofageal reflü hastalıkları antisekretuar ilaçlar (lanzap, nexium) ve histamin H2 reseptör blokerleri ile tedavi edilir. Helicobacter pylori tedavisi amoksisilin, omeprosol ile gerçekleştirilir. Prebiyotikler (normal mikrofloranın yoğun büyümesinin sözde uyarıcıları) diyete de dahil edilmelidir. Mükemmel bir başlangıç ​​pektin, laktuloz, Eubikor - diyet lifi, amino asitler ve vitaminler açısından zengin bir ilaç olacaktır. Diyet lifi, değişime uğramadan, kolon içine girer ve mikrobiyota ile metabolize edilir. İkincisi, bifidobacteria ve lactobacilli'nin rahat hissettiği mukus ve hücrelerin oluşumunu uyarır.

Bağırsak kandidiyazis tedavisi sırasında, uzmanlar basit karbonhidratlar açısından zengin olan gıdaları yemeyi önermektedir: süt, çilek, şeker, şekerleme, kvas, bira, bal.

uğursuzluk Herhangi bir nedenle, uyuşturucu tedavisini kabul etmeyenler için, geleneksel tıbbın birkaç reçetesi sunuyoruz. Her zaman hatırlattığımız gibi: kendi kendine tedavi güvenli değildir, doktorunuza danışın.

Yulafın kaynatılması (5 yemek kaşığı. Tahıllar 15 yemek kaşığı. Suyun üç katı), sonuçtaki et suyunu süzün ve günde 3 kez, her biri 100 g alın. ısı şeklinde. Tedavi süresi 4 aya kadar.

Brand bardak brendi 3 yemek kaşığı ekleyin. Tuz, tuz kristalleri eriyene kadar karıştırın. Yarım saat sonra, tenteyi 1: 3 oranında kaynayan su ile seyreltin. Ortaya çıkan ilaç günde bir kez içilir, 2 yemek kaşığı eklenir. tentürler 6 yemek kaşığı. su, yemeklerden 1 saat önce. Tedavi süresi 25 gündür.

Ne halk ilaçları ile tedavi, ne de ilaç tedavisi sonuçları vermezse, o zaman tanıyı açıklığa kavuşturmak ve uzman bir mikolojik kliniğinde muayene edilmesi mantıklıdır. Tedavi eksikliği parankimal organlara verilen hasar ve bağırsak perforasyonu ve fungal sepsisin gelişmesi ile doludur.

9 yorum

 • Elena :

  Bağırsaklarla ilgili sorunlar zaten yarım yıldır ... düşündüğüm yazıdan sonra, tıpkı doktora gideceğim, muhtemelen ertelenmeyi bırakacağım ..

 • Cyril :

  Bu gerçekten yararlı bir bilgidir, aksi takdirde doktorlarımız her şeyi bilirler, ancak bunu basit terimlerle açıklayamazlar.

 • Konstantin :

  Birkaç ay boyunca bağırsak problemleri
  Sanırım kendime hastaneye gitmek için boş zaman bulmalıyız ...

 • ala :

  Çocukluktan beri bağırsakta kandidiyazdan muzdarip oldum ... yorgun (Ne sadece sarhoş değil, hangi güncel ilaç ve diyetler amfoterisin B'nin sonuncusuydu, sistem buna dayanamadı) her gün iki doz için 10-12 şişe içinde bir süspansiyon olarak karar verdi ve al sadece 100 parça zordu ve 9 gün sürdü (Candida geri döndü ... Tekrar denemeye karar verdim 250 parça 14 parça / gün ... Bu rahatsızlığın üstesinden gelmeyi umuyordum ... Aniden birisi kişisel deneyimlerden bir şey biliyorsa bana kav28leta84 mail yaz @ mail.ru ... Teşekkürler

  • Yönetici :

   İyi öğleden sonra

   Pimafucin tabletlerini denediniz mi? Sadece LCD için en iyi seçenek.

   • ala :

    Tabii ki, hem de hemtatin ve hem de pimafucin yorgun içti ... ve amfoterisin B kişisel olarak yardım etmedi ... ne yapmalı ??? Bana ulaşın lütfen ... 89 ********* Bir şeye yardımcı olabilirseniz.

  • Eugene :

   Aylık bir Bacillus subtilis sporobacteria dersini deneyin. Hazırlıklarda bulunan: Sporobacterin, Vetom, vb.
   Altı ay sonra tekrarla. Dışkı bozuklukları için - enterol
   Ve diyet ömür boyu muhafaza edilmelidir! Şeker, fırınlama, beyaz ekmek ve kondisyonu hariç tutun. ürünler, tatlılar ve tatlı içecekler, alkali, süt, mayonez, ketçap! Baharatlı, baharatlı, konserve, füme kullanımını azaltmak için.
   Daha fazla sarımsak ve taze otlar yiyin! Daha fazla protein - yağsız et, balık, kümes hayvanları, soya peyniri, yumurta. Zencefil.
   Geceleri, en az bir yıl boyunca her gün az miktarda sıvı ile doğranmış karanfil karanfil yediğinizden emin olun!

   Ve ilk yardım çantanı at, bazı takviyeleri daha iyi iç - daha ucuz olacak

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.