Çocuklarda Candida stomatitis: tanımak ve fethetmek

bebek şaşırttı Stomatitis tüm ebeveynler tarafından bilinen bir tanıdır. Hastalığın sık sık ortaya çıkması nedeniyle, ciddi yetişkinler buna dahil değildir. Ve boşuna, çünkü kronik candidal stomatit (ağızda pamukçuk) organlarda sistemik hasara neden olabilir. Bu nedenle, çocukluk kandidiyazı tedavisinde bir zorunluluktur. Nasıl ve ne - şimdi söyle.

Farklı aşamalarda hastalık ve belirtilerin nedenleri

Ne yazık ki, çocuklar için ana tehlike yetişkinlerdir. Özellikle yenidoğanlar için ağızda pamukçukun ana kaynağıdırlar.

Çalışmalara göre, sağlık personelinin% 45'i adaydır. Pratikte, şuna benziyor: eğer yeni doğan bebeklere aday aday bakıcısı cilde temas ederse, Candida mikroorganizmaları 2 saat daha canlı kalacaktır. Mantarlar oyuncaklara ya da bir şişeye yerleşirse, 15 gün sonra çocuğu enfekte edebilirler.

Ebeveynler, mantarların başka bir taşıyıcısıdır. Bebeklerin sadece küçük bir yüzdesi hamilelik veya doğum sırasında (annenin kronik pamukçuk olduğu durumlarda) enfekte olur. Geri kalanlar doğumdan sonra hastalanırlar, çünkü anne ve baba doğal olarak bebeğini öperler ve böylece çocuğu enfekte ederler.

Bir annenin meme ucu kandidiyazı olabilir ve daha sonra emzirmek kandidiyazisin doğrudan bir yoludur. Yapay kandidiyazis olasılığının yüksek olduğu durumlarda da, bazı anneler ağızlarında bir şişe nipeli alırlar. Birimler, vajinal kandidiyaz olduklarını bilmelerine rağmen bebekle banyo yapmayı bile başarırlar.

Candida stomatitis'in fotoğrafta nasıl göründüğüne dair örnekler:

Bir yıl sonra, dünyanın aktif çalışması başladığında, enfeksiyonun ana nedenleri, küçüklerin ağızlarında birbirlerini takip ettiği oyuncaklar. Okul öncesi dönemde ortaya çıkan Stomatitis zayıflamış bağışıklığın veya uzun süreli antibiyotik kullanımının bir sonucudur.

Ağızda pamukçuk için kışkırtıcı faktörler de olabilir:

 • Yüksek şeker içerikli yem karışımları;
 • Bir hastanede uzun süre kalmak, yoğun bakım ünitesi ve reanimasyon;
 • Isırmayı düzeltmek için diş tellerini veya plakaları takmak;
 • Diabetes mellitus ve prematurite.

Eğer yaşamınızda yukarıdaki faktörlerden en az biri varsa, o zaman kandidal stomatitin ilk semptomlarını gözden kaçırmamak için çocuğun durumunu yakından takip edin. Bu iki nedenden ötürü önemlidir: ilk olarak, acı verici duygular bebeği memeden vazgeçmeye zorlar, ki bu istenmeyen bir durumdur ve ikincisi, mantarlarla enfekte olmuş mukus, bir düzine daha fazla hastalığın ağ geçidi olacaktır.

bebek yemiyor Mantarların neden olduğu hafif, orta ve şiddetli stomatit derecesi vardır. Her aşamadaki semptomlar farklı olacaktır.

kolay:

 • Ağızda peynirli plak, sadece dilde değil, aynı zamanda gökte, yanaklarda vb. Şüpheniz varsa, deneyin. Süt filmi zorlanmadan ortadan kalkacak, ancak candida beyazımsı filmi çıkardıktan sonra kanama meydana gelebilir.
 • Ağızdan özel ekşi koku.
 • Yemek yemeyi reddet.
 • Beslenme sırasındaki kaygı.
 • Mukoza şişmesi.
 • Bir ağlama eşliğinde aralıklı, huzursuz uyku, uyanma.
 • Bebek bezi alanında, çocuk bezi döküntüleri oluşur (mantarlar bağırsaklara nüfuz eder ve dışkı yoluyla hassas cildi tahriş eder).
 • Ağız çevresinde tahrişe benzer döküntüler.

Orta ve ağır:

 • Vücut ısısını 38 dereceye çıkar.
 • Sarı-gri renk plakası.
 • Şişmiş lenf düğümleri.
 • Plakayı çıkarmaya çalışırken mukus kanamaya başlar.
 • Dil ağır bir şekilde kaplıdır (“pamukla kaplıymış gibi” ifadesini hatırlayın).
 • Ağzın köşelerini kırmak.
 • Zarar kaybı.
 • Yutulduğunda ağrı.

İlaç tedavisi

tabletler Uygun tedavi ile kandidal stomatitli çocuk 1-2 gün sonra kendini daha iyi hissetmeye başlar, ancak bir uzman tarafından reçete edilen ilaçlar semptomlar ortadan kalkıncaya kadar kullanılmalıdır. Kronik (tedavi edilmemiş) pamukçuk, diş çıkarma sırasında veya aşılama aşılarının verilmesinden sonra kendini gösterir.

Eğer bir doktor değilseniz, o zaman ilacın dozajını artırmayın ve gereğinden fazla kullanmayın. Gerçek şu ki, "güçlü" antiseptikler veya konvansiyonel antiseptikler, ancak yükleme dozunda bakteriyel stomatitin provoke edilmesidir. İkincisi, oral mukozanın yüzeyindeki normal mikrofloranın ölümüne ve patojenik bakterilerin büyümesine bağlı olarak ortaya çıkar. Antiseptiklerle tedavi edilmek için özel antifungal ajanların bir seyrini içmek daha iyidir.

Bir çocuk doktoruna danışın, çocuğun sağlığını riske atmayın.

Candidal stomatitis için yaklaşık eylem dizisi şöyle görünebilir:

 1. Doktor tanıyı belirler ve uygun tedaviyi reçete eder.
 2. Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçları almak.
 3. Oyuncakları kaynatmak, memeleri ve sodaları soda çözeltisinde tutmak, memeleri (emzirme sırasında) her yemden önce sabunsuz ılık suyla yıkamak.

Şu anda, şekilsiz çocuk organizmasını olumsuz etkilemeyen ana eylemin ana antifungal ilaçlarını listeliyoruz, fakat ağızdaki mantarların çoğalmasını engelleme göreviyle mükemmel bir iş yapıyoruz.

1.% 1 soda çözeltisi: bir gazlı bez tampon yapın veya pamuklu bir parmakla sarın, bir solüsyonda ıslatın ve ağız boşluğunu günde en az 3 kez (diş etlerini ve yanakları unutmadan) işleyin.

2. Çözüm "Candide"

Çözüm, yukarıdaki fonlardan daha etkili kabul edilir. Ürüne tatlı bir tat veren Klotrimazol ve gliserin içerir.

Uygulama şekli: tek doz - 10-20 damla. Bir pamuklu çubukla mukus üzerine dağıtılırlar. Tedavi süresi 10 güne kadardır.

Candide, yenidoğanlar için izin verilen birkaç ilaçtan biridir.

3. Diflucan (veya benzer - flukonazol )

merhem Kandidal stomatitte günlük doz 3 mg / kg / gün'ü geçmemelidir. Diflucan yenidoğana reçete edilirse, ilacın ilk 2 haftası ilacı aynı dozda, ancak 72 saatlik bir aralık ile reçete edilir. Diflucan 3-4 haftalık çocuklara 48 saat ara verilir.

4. Nistatin ve levorin merhem.

Nistatin bazlı merhem nadiren bugün reçete edilir. Bu, kaşıntı, şişme, yanma ve alerjik reaksiyon gibi bu tür komplikasyonların yüksek riskinden kaynaklanır. Levorin merhem 2 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

5. Mukoza geri yükleme hazırlıkları

A vitamini yağ çözümü

Bir petrol çözümü şeklinde deniz cehri

Viniline (ikinci isim Shostakovsky Balsam'dır) - en az 3 kez bir gazlı bez ile durulayın veya tedavi edin.

Geleneksel tıp ile tedavi

halk sredstava Çocuk organizması savunmasız ve hassastır, bu yüzden geleneksel tıbbı kullanırsanız, çok bileşenli ücretlerden vazgeçin. Herhangi bir yabancı ot üzerinde alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir ve hangisinin bir saldırıyı hafifleteceğini bilmek daha iyidir.

Bitkisel infüzyonlar:

durulama için papatya kaynatma (200 ml kaynar su başına 1 çay kaşığı ham madde)

güçlü yeşil çay veya calendula kaynatma (durulama için)

adaçayı, meşe kabuğu, elecampane, dulavratotu, civanperçemi (her öğünden sonra durulama için)

aloe (nokta yağlama)

Doğal yağlar:

keten yağı

kuşburnu yağı

şeftali yağı (hepsi durulandıktan sonra kullanılır)

Zarar vermemek için ...

sağlıklı bebek - mutlu bebek Şimdi çocuklarda mantar kandidiyazının kendi kendine tedavisi hakkında konuşalım, çünkü birçok anneler ve anneanneler kendi bilgisine ya da kız arkadaşlarının deneyimlerine güveniyorlar. Bazen bu “tedavi” bir çocukla yanlara gidebilir.

Mukoza zarlarını tedavi etmek için önerdiğimiz görünüşte güvenli bir gazoz, zaten zarar görmüş mantar ağız boşluğunu yakabilir. Bebek yanlışlıkla soda solüsyonunu yutarsa ​​(şimdi kendi kendine durulanır), şişkinlik, kolik ve kabızlık olasıdır. Bunu önlemek için% 1 veya% 2'lik bir soda çözeltisi hazırlamanız gerekir. Daha fazla konsantrasyon yanıklara neden olur.

Ağız boşluğunun balla tedavisi, aynı zamanda stomatitin karmaşık bir yoluna da yol açabilir. Balın ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabildiği gerçeğine ek olarak, mantarlar ve diğer patojenik mikroorganizmalar tatlı besin maddesi ortamında yoğun olarak çoğalmaya başlayacaktır.

Frenk üzümü, havuç ve diğer meyve suları - sağlıklı bir bebek için bir incelik. Ağzın mukoz membranı, yaralarla kaplı olduğunda, tahriş oluşur ve bebek zaten hastalığından dolayı huzursuz davranır.

En tehlikeli ilaç kedibat tetraborat veya gliserinde sadece borakstır. Bu ilaç oldukça zehirli olarak sınıflandırılmıştır. Ölüm için bir yetişkin yeterli sadece 10 gram, çocuk hakkında ne söyleyebiliriz. Üç yıla kadar bu ilaç çocuklara reçete edilmez.

Fungal stomatit relapslara eğilimlidir, bu nedenle ilk kez son olmayacak olması için hazır olun. Ve doğaçlama yapmak ve uzmanların randevularını almak daha iyidir. İlaç tedavisi ile komplikasyon riski sıfıra inmektedir.

2 yorum

 • Anastasia :

  İyi yazı, sadece bu bilgiye ihtiyacım vardı.

 • Olga :

  Havuç suyu harika bir profilaktik. Bebek havuç suyunu bir aylıktan itibaren vermek mümkündür, ancak kaşıkla değil, 1-2 damla. Basitçe suyla seyreltin ve bebeğinize emzirmeden önce bebeğinize bu ışık “compotius” u verin. Yavaş yavaş, sudaki damlacıkların sayısı artmaktadır ve yıl içinde bir gün içinde 5 çay kaşığı meyve suyu vermek kolaydır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.