Siğil çıkarmak mümkün ve gerekli olduğunda

Yüz siğilleri Bir siğil cilt büyümesi şeklinde benign bir tümördür.

Hastalığın nedeni papilloma virüsü olarak kabul edilir. Bilim 100'den fazla bu tür enfeksiyonları bilir.

Vücudun enfekte olması, enfekte nesneler, yüzeyler veya insanlar ile temas ettikten sonra ortaya çıkar. Hastalığın uzun bir kuluçka dönemi vardır. Virüs taşıyıcısı, viral bir enfeksiyonun varlığından haberdar olmayabilir.

Papillomatozis yayılması, temas ve cinsel yolla meydana gelir. Hastalığın klinik belirtileri 1-10 yıl içinde ortaya çıkabilir. Patolojinin gelişiminde bağışıklık durumu etkiler. Koruyucu kuvvet seviyesinde keskin bir düşüşle, virüs aktive edilir.

Silmek gerektiğinde

 1. Hasta yüz ve boyun derisinde viral lezyonların bulunduğu yerde belirgin kozmetik rahatsızlık hisseder.
 2. Siğillerin cildin sürekli sürtünme ve giyim unsurları arasında lokalizasyonu. Atipik dokuların kronik yaralanması, tümörün malign dejenerasyonuna neden olabilir.
 3. Genital papilloma formu. Bu gibi durumlarda hastaya uygun tedavi olmaksızın komşu yapılara yayılabilen genital siğiller teşhisi konur.
 4. Siğiller Plantar varyantı. Bu durumda, hasta ağrı sırasında acı çeker, bu da yürüyüş sırasında artar.
 5. yüzünde birden fazla papilloma Papillomatöz büyümelerin çoklu formu. Lezyonun çok sayıda viral unsuru, iç organların yüzeyinde benzer işlemlerin varlığına işaret edebilir.

Bazı durumlarda, epitelyal dokuların papillomatöz büyümeleri kendiliğinden kaybolabilir ve bu da yüksek düzeyde bir bağışıklığa işaret eder.

Tedavi yöntemleri

Papilloma tedavisi iyi huylu bir neoplazm üzerinde bir tıbbi etki ile başlar. Hastalara aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 • Bağışıklık uyarıcılar. Bunlar interferonlar , immünostimülanlar ve immünomodülatörler olabilir . Vücudun koruyucu yeteneklerini aktive etmek, lenfatik sistem tarafından viral hücrelerin tahrip olmasına katkıda bulunur.
 • Antiviral ajanlar . Antiviral ilaçların etkisi, papilloma virüsünün belirli suşlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Sistem seviyesindeki bu tür ilaçlar, bir viral enfeksiyonla delinir.

Cerrahi yöntemler

Tıbbi uygulamada papillomların radikal olarak çıkarılması aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir:

 • Cerrahi Papillomun tüm lokalizasyonlarında geleneksel radikal müdahale uygulanabilir. Ameliyattan önce hasta lokal anestezi ile enjekte edilir. Enfekte dokuyu kesmek için, cerrah bir neşter kullanır. Yöntemin temel dezavantajı, sonraki plastikler gerektiren ameliyat sonrası bir yara oluşumudur.
 • Lazer tedavisi Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bir neoplazm eksizyonu, patolojik dokuları yakan bir lazer ışını ile gerçekleştirilir. Prosedür sırasında, tıkalı kan damarları otomatik olarak bloke edilir, bu da postoperatif kanamanın gelişmesini engeller. Bu manipülasyonun avantajı, prosedürün sadeliği, atipik hücrelerin tamamen çıkarılması ve fizyolojik olarak sağlıklı dokuların bütünlüğünün korunmasıdır. Lazer tedavisinin dezavantajı, yara izlerinin oluşmasıdır. Cildin lazerle yenilenmesiyle bu tür kusurları gidermek.
 • Cryodestruction. Siğil sıcaklıklarının siğil üzerine lokal etkisi, papillomun derin dondurulmasına ve daha sonra mutasyona uğramış dokuların reddedilmesine neden olur. Cilt büyümesinin soğutulması sıvı nitrojen kullanılarak gerçekleştirilir. Kriyoteknolojinin avantajı, skarların ve dikişlerin yokluğu, iyi huylu tümörlerin tamamen uzaklaştırılması ve manipülasyon kolaylığıdır. Kriyodestrendeki dezavantaj, mukoza zarlarının yakınında siğillerin yerleştirilmesi için yöntemin sınırlı kullanımıdır. Ayrıca, kriyo-dondurma yapmak için, tıbbi kurumlar için her zaman mevcut olmayan karmaşık ekipman gereklidir.
 • Radyo dalgası eksizyonu tekniği . Bu yenilikçi yöntemin özü, yüksek frekanslı radyo dalgalarının papillomatöz odağı üzerindeki etkisinde yatmaktadır. Vücudun yumuşak dokularından geçen bu dalgalar, siğilin ısınmasına ve erimesine neden olur. Tekniğin kendine özgü özelliği patolojik dokuların temassız çıkarılmasıdır. Böyle bir işlem için, evrensel radyo dalgası terapi cihazı "Surgitron" kullanılır. Yöntemin avantajları, doğruluk, ağrısızlık ve kansız cerrahi çıkarılmasıdır. Tekniğin tek dezavantajı, yüksek manipülasyon maliyeti.

Ev tedavisi

Ayaktan tedaviye göre, siğiller aşağıdaki tekniklerle tedavi edilebilir:

 1. İyot ile yakı . Bu ilaç cilde yanıklara neden olabilir. Böyle bir tedavi için, papilloma çevresindeki epidermis, bir yağlı krem ​​ile tedavi edilir. Daha sonra siğilin yüzeyi ince bir iyot tabakası ile kaplanır. Manipülasyonu iki hafta boyunca tekrarlamak istenir. Sonuç olarak, cilt büyümesinin tamamen reddedilir.
 2. Tedavi kırlangıçotu . Bu bitki, halk hekimliğinde cildin çoğu hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. Terapötik amaçlar için, kırlangıçotunun suyu kullanılır. Bunun için gövde çatlamış ve papillomaya turuncu bir sıvı uygulanmıştır. Böyle bir prosedürün tekrarlı tekrarı, patolojik dokuların nekrozu ile sona ermektedir.
 3. Sığla büyümelerinin koterizasyonu için farmasötik preparatlar. "Verrukatsid", "Solkoderm" olabilir. Bu fonlar, kimyasalların yardımıyla papillomayı yok eder.

Hamilelerden kaldırılma

hamile bir kadının karnı üzerinde papiloma Derideki papillomatöz lezyon gebelik sırasında doğrudan bir tehlike oluşturmaz.

Böyle bir durumda, bir siğil, bir kadına önemli bir estetik rahatsızlık verirse, ikinci trimesterde iyi huylu bir neoplazm çıkarılır.

Uyarı! Gebe kadınlarda papilloma virüsü enfeksiyonunun acil tedavisi için tek endikasyon, patolojinin vajinal formu olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda, doğum sırasında fetüsün yüksek bir enfeksiyon olasılığı vardır.

Emzirme

Emziren bir annenin siğillerini cerrahi olarak çıkarmasına izin verilir. Bunun tek şartı, bebeği beslemeden önce 1.5 saat süren prosedürdür. Aksi halde, emzirme sırasında, bebeğin aşırı uyarılabilirliğine neden olabilen adrenalin salınır.

Bu tür işlemler çocuklar için yapılıp yapılmadığı

bir çocuğun yüzünde Pediatrik hastalarda siğil büyümesi tedavisi ihtiyacı tek tek belirlenir.

Papillomları kalıcı yaralanma bölgelerinde bulunan çocuklar mutlaka antiviral tedaviye maruz kalırlar.

Bu gibi durumlarda, dermatologlar medikal ve cerrahi etkileri iyi huylu bir neoplazi üzerinde birleştirmeyi önermektedir.

Çocuklarda siğillerin çıkarılması hakkında daha fazla bilgi edinin .

Yaşlı hastalar

Yaşlı insanlar sıklıkla cildin seboreik lezyonu olan yaşlı siğillerle teşhis edilir. Hastalığın ikinci adı seboreik keratozdur.

Uzmanlar, bu hastalığın nedeninin papilloma-viral enfeksiyon olmadığını tespit etmişlerdir.

Bu patolojiyi tedavi etmek için doktorlar lazer tedavisi ve kriyodestreyi kullanırlar. Bu hastaların rehabilitasyonu birkaç ay sürebilir.

Olası komplikasyonlar

antihistaminikler Radikal müdahalenin papillomatöz dokulara olan olumsuz etkileri şöyledir:

 • Enjeksiyonluk anestetiklere ve konservatif tedaviye yönelik ilaçlara alerjik reaksiyonlar. Bu komplikasyonun belirlenmesinde, tedaviyi durdurmak ve antihistaminik almak gerekir.
 • Ameliyat sahasındaki kan damarlarının zarar görmesi kendiliğinden kanamaya neden olur.
 • Cildin ortak bir iltihabı olan yara yüzeyinin enfeksiyonu.
 • Relaps hastalığı. Tekrarlayan siğil oluşumu, atipik dokuların tamamen çıkarılması ile gözlenir. Cilt dokusunun papillomatoz gelişimi 1-3 yıl içinde ortaya çıkabilir.

önleme

Bağışıklık sisteminin yüksek aktivitesini koruyarak insan papilloma virüsü enfeksiyonunun gelişmesini önleyin. Bunu yapmak için, kişi tamamen yemek yemeli, düzenli olarak terapötik egzersizlere katılmalıdır.

Viral bir enfeksiyonun insan vücuduna girmesini engellemek, kişisel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaktır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.