Kontakt dermatit

Eldiven kullanın (kauçukta tahriş yoksa) içerik

Kontakt dermatit iltihaplı bir doğaya sahip bir bütün cilt patolojilerini içerir. En yaygın:

Bu yazıda, alerjik olmayan bir doğanın basit bir temas (tahriş edici) dermatiti ele alınacaktır. Bu tür hastalıklar genellikle bir çocuğun cildine veya bir yetişkinin irritanlarla temas ettirilmesinden sonra ortaya çıkar: kimyasallar, sürtünme veya yüksek sıcaklık nedeniyle.

Kontakt dermatit akut veya kronik formda gelişebilir, tedaviye bağlı olarak değişir. Semptomlar genellikle yüz , eller, boyunda görülür.

Genel bilgi

Ev kimyasalları Patoloji, tahriş edici inflamatuar bir yapıya sahiptir ve derideki kimyasalların, örneğin ev kimyasallarından, eczacılık ürünlerinden, yiyeceklerden veya giysilerinden vb.

Nemli çimento, alkaliler ve asitler güçlü irritanlar grubuna aittir, çünkü bu çözeltiler akut ve şiddetli kimyasal yanığın oluşmasına yol açabilir.

Başka bir deyişle, alerjik olmayan kontakt dermatitin, ciltte sınırlı bir bölgede gelişen, tahriş edici bir madde ile temas eden ve net sınırlarla karakterize akut cilt iltihabı olduğu düşünülmektedir.

Tahriş edicinin deri ile temasının bir sonucu olarak, patolojinin gelişimi başlar ve buna karşılık gelen semptomlar ortaya çıkar.

Tüm insanlar yaş sınırlaması olmaksızın hastalığa tabidir, ancak istatistiklere göre, kadınların sıklıkla parfüm ve kozmetik, ev kimyasalları vb. Kullanması nedeniyle kadınlarda daha yaygındır.

nedenleri

Kontakt dermatitin gelişmesine yol açabilecek en az 100 bin kimyasal madde maddesi bilinmektedir. Ancak, alerjik olmayan dermatolojik döküntülerin nedenleri:

 • Su (klorlu);
 • Ev kimyasalları;
 • yapışkan bandajlar;
 • asit;
 • Çeşitli alkaliler;
 • çözücüler;
 • Metallerin işlenmesi veya temizlenmesi için kimyasal maddeler;
 • Mekanik irritanlar.

Suyu ağartıcıdan arındırmak için ana filtreyi kullanın. En yaygın örnekler olarak, ev kadınının ellerinde egzama benzeri döküntüleri, asitten kimyasal yanıkları, halka düzleminin altındaki bir döküntüyü, bebek bezlerinden dermatiti, lastik eldivenlerden kaynaklanan döküntüleri, kozmetik losyonları veya jelleri nedeniyle yüzünde dermatolojik döküntüleri ayırt edebiliriz. .

Çoğunlukla ikram alanında çalışan ve deterjan ve su ile sürekli periyodik temas halinde olan kişilerin yanı sıra sürekli dudaklarını yalayan kişiler arasında dermatolojik bir döküntü vardır.

Ayrıca, kontakt dermatit soğuk kış havasına, fiberglas ile yakın etkileşime, güçlü toz ile yıkanmış çamaşır veya yatak örtüsünden, bazı bitkilerin sivri uçlarından veya yapraklarından temastan dolayı oluşur.

semptomlar

kaşıntı Gelişmiş bir lezyonun yoğunluğu, kimyasallara ve özelliklerine, temas süresine ve yoğunluğuna bağlıdır. Kronik dermatite genellikle hafif kuruluğun ortaya çıkması, ortaya çıkan kızarıklığın kırılması vb. Eşlik eder. Akut alerjik olmayan dermatit ile birlikte, güçlü bir hiperemi, deri infiltrasyonu vardır.

Genç anneler dikkatli olmalı, çünkü temas dermatiti herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, kabuk veya bezde kızarıklık ile kendini gösterir.

Çocuklarda, bu tür dermatit genellikle ödem bölgesinde yanma, kaşıntı, hiperemi, ödem, ateş ile kendini gösterir. Şiddetli şişlik sonucu oluşabilir.

Benzer bir durumda, kural olarak, karakteristik belirtiler oldukça geniş bir alanda ortaya çıkar.

Genel olarak, kontakt dermatitin klinik bulgularının yoğunluğu, etkileşimin süresi, uyaranın konsantrasyonu ve gücü ile yakından ilişkilidir.

fotoğraf

Basit kontakt dermatitin ayırt edici özelliği, uyaranla temas noktasındaki reaksiyonudur. Fotoğrafa bakarak kendiniz görebilirsiniz:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Güçlü uyaranlar , semptomlarla karakterize olan ani bir reaksiyona neden olur:

 • eritem;
 • Yanma hissi;
 • şişme;
 • ülser;
 • Bazen ağlayan kabarcıklar.

Hafif irritan ajan sonucu ortaya çıkar:

 • eritem;
 • Ağrılı çatlaklar;
 • Kuru cilt ve peeling.

tanılama

Doktor-büyüteç cam Hastalık vücudunuzun durumuna duyarlı bir hiper duyarlı tutum gerektirir. Kontakt kronik seyreden dermatit genellikle uzun süreli basınç veya sürtünme ile oluşur.

Lezyonların bulunduğu yerdeki deri sıkışır, küçük kabarcıklar ortaya çıkar ve ciddi rahatsızlığa neden olur. Hastada yanma hissi ve kaşıntı görülür, döküntü bölgesinde bir kabuk oluşmaya başlar. Nadir durumlarda, hastanın çok fazla acı hissettiği zamanlar vardır.

Teşhis edilirken, mantar etiyolojisi lezyonlarını dışlamak için, bir potasyum hidroksit çözeltisinde bir çalışma gerçekleştirilir ve alerjileri hariç tutmak için bir patchwork testi yapılır.

Patoloji genellikle egzema, nörodermatit, alerjik dermatit, uyuz, egzama vb. İle karıştırılır. Bu nedenle atopik dermatit, alerjik formlar ve fungal ajanlar ile ayırıcı tanı koymak gerekir.

Diğer dermatitler nelerdir?

Dağıtım ve semptomlar ile: ağlayan , büllöz , eksfolyatif , bebek bezi .

Basit kontakt dermatitin alerjikden nasıl ayırt edileceğine dair basit bir kural vardır: Tahriş, temas bölgesinin ötesine geçerse, alerjiktir . Fakat eğer yapmazsa, onları dışa vurmak neredeyse imkansızdır, bu nedenle çalışma bir testle anlamlıdır.

Tedavi yöntemleri

nanesenie-mazi Bir dermatoloğun birincil görevi, patolojinin nedenini güvenilir bir şekilde tespit etmektir. Bu, hastalığın sonraki tedavisine yardımcı olan en önemli göstergelerden biri olarak kabul edilir.

Nedeni kurulamıyorsa, kör tedavi bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Güvenilir bir şekilde provokatör patoloji kurduktan sonra, tavsiye edilir:

 1. Hastaları tahriş edici ile doğrudan temastan ayırın;
 2. Kontakt dermatitin ilaç eliminasyonunu başlatınız.

Sabun, su, deterjan veya sabit sürtünme gibi düşük yoğunluklu uyaranlarla sürekli temas etmeyi durdurmak gereklidir.

Cildin koruyucu fonksiyonlarını eski haline getirmek için, kontakları ortadan kaldırmaya ek olarak, cildi yumuşatan vazelin gibi yumuşatıcılar kullanmak önemlidir.

Döküntüler ellerde lokalize ise, su ile temasta pamuk ve sonra lastik eldiven giyilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde dermatitten etkilenen ellerin ıslanmasını önlemek mümkün olacaktır.

Kortikosteroid Merhem Profesyonel faaliyetler kimyasallar, reaktifler veya çözücülerin kullanımını içeriyorsa, gerekli güvenlik önlemlerine uymanız ve uygun eldivenlerle çalışmanız gerekir.

Eğer güçlü belirtiler yoksa, ilk nokta hastanın iyileşmesi için yeterlidir ve bir daha asla problemle yüzleşmez. Doktor gerekirse ilacı reçete edebilir.

Önerilen yerel ilaçlar - kortikosteroid merhem (liste) .

Örneğin Advantan , Elidel veya Lokoid .

İnce bir tabaka ile hafifçe masaj yapan merhemler etkilenen cilde günde bir kez uygulanır. Tedavi süresi, genellikle 2 haftadan fazla olmayan semptomların tamamen ortadan kalkmasına kadardır. Kullanmadan önce, ilacı ile birlikte gelen talimatları okuyun.

Bu ajanların kullanımı genellikle erozyon ve kabarcıkların eşlik ettiği belirgin cilt iltihabi süreçleri için endikedir.

Dermatoloğa, doğru tanıya ve doğru tedaviye zamanında temyiz, kontakt dermatitin zararsız ve sağlıksız sonuçlardan kurtulmasına yardımcı olur.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.