Hamilelik sırasında ürtiker

Çimenlerin üzerinde oturan hamile kadın Ürtiker en yaygın alerjik reaksiyonlardan biridir. Gelişme olasılığı, gebeliğin başlangıcı olan kadınlarda birçok kez artmaktadır.

Çocuk doğurma döneminde, ürtiker hamilelik seyrini olumsuz etkileyebilecek hem hafif hem de şiddetli formda ortaya çıkar.

Alerjik reaksiyonun tedavisi mümkün olduğunca doğru seçilmelidir, çünkü bazı antihistaminikler fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Ürtiker nedir

Ürtiker, vücutta farklı boyutlardaki kırmızımsı kabarıklıkların oluşmasıyla ortaya çıkan alerjik bir hastalıktır. Plaklara ek olarak bir kişi şiddetli kaşıntı hakkında endişelenir, patolojinin kronik seyri ile tekrarlayan nüksler olur.

Ana alerjen kurulu ise hastalık kolayca tedavi edilir. Antihistaminik tedavi rejiminin kullanımı, merhemlerin kullanımı ve bir dizi başka ilaç, cildin durumunu hızlı bir şekilde normalleştirmenizi sağlar.

Ancak hamilelik, vücudun hormonal olarak yeniden yapılandırılmasıyla ve fetüsün daha iyi konsolidasyonu için gerekli olan bağışıklık sisteminin çalışmasında bir azalma ile karakterize edilen bir zamandır. Ürtikerlerin gebe kadınlarda daha sık meydana geldiği gerçeğini etkileyen bu iki faktördür.

Vücuda giren bir alerjen, "repulse" ile karşılanmaz ve alerjik reaksiyon başlar. Vücutta ve doğumun başlangıcından önce, alerjik reaksiyonların tüm “cazibelerini” tecrübe etmiş olan annelerde daha fazla kabarma riski vardır.

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Daha önce de belirtildiği gibi, gebe kadınlarda sık sık ürtiker görülmesinin ana nedeni, hormon oranındaki ve koruyucu kuvvetlerdeki düşüştür. Ve alerjenler çeşitli maddeler olabilir - gıda, ev kimyasalları ve kozmetik bileşenleri, ev tozu, hayvan tükürük proteini, polen, çeşitli bitkiler, ilaçlar.

Gebelik, alerjik reaksiyonların seyrinde iz bırakır. Ürtiker en sık tezahür eder: göğüste kurdeşen

  • vücutta kabarcıkların oluşumu - cildin üzerinde, farklı, çoğunlukla düzensiz şekil ve kırmızımsı renkte oluşan plaklar. Boyutları 2 mm veya devasa az olabilir - bazı durumlarda noktalar 15 cm'ye ulaşır;
  • şiddetli kaşıntı;
  • Nihayetinde uykuyu büyük ölçüde bozan artan sinirlilik ve sinirlilik.

Birincisi, vücutta birkaç leke görülebilir, hafif bir patoloji formuyla, genellikle tüm bunlar sınırlıdır ve bir süre sonra döküntü kaşıntı ile birlikte kaybolur. Yani, bu belirtiler tıbbi eliminasyona ihtiyaç duymaz ve bu nedenle hamileliğin seyrini olumsuz yönde etkilemez.

Ağır vakalarda, kabarcıklar başlangıçta karın üzerinde oluşur, sonra kalça ve uyluklara gider ve eller, göğüs ve yüzün yüzeyini örtmeye başlar.

Kronik ürtiker, listelenen semptomlara ek olarak, gebe kadınların vücut ısısını, baş ağrılarını, şiddetli zayıflıklarını periyodik olarak arttırmasına neden olur.

Akut olarak gelişen alerjilerle, yüzün şişmesi, boğaz ve astım atağı ile ortaya çıkan anjioödem riski vardır. Bu durum acil yardım gerektirir.

Kadının vücudu ve fetüsü için kurdeşenlerin tehlikesi

Kendi başına alerjik bir reaksiyonun, fetüsün gelişimi üzerinde neredeyse hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Çocukta doğumdan sonra yükselen tek şey alerjiye yatkınlıktır.

doktor ofisinde hamile kadın Ancak, bazı ilaçların, yanlış seçimlerinin, dozajının ve tedavi süresinin, rahim içinde gelişmekte olan bir çocuğun organlarının oluşumuna müdahale edebileceğini bilmek gereklidir. Bu nedenle, ürtiker için anti-alerjik ve diğer ilaç gruplarının atanması için deneyimli bir alerjistle temas kurmalıdır.

Alerjik reaksiyonların gebe bir kadının vücudu üzerindeki olumsuz etkisi de, bu tür hastalıkların vücudun ve diğer tezahürlerin kaşınmasına bağlı olarak ciddi sinirliliklere ve uyku bozukluklarına neden olmasıdır. Sürekli sinirlilik, uyku eksikliği, gelecekteki anne ve bebeği için çok iyi olmayan psiko-duygusal rahatsızlığa yol açar.

Tehdit ayrıca anjiyoödem artmaktadır. Bu komplikasyonda ortaya çıkan boğulma, özel ilaç tedavisini kullanmadan ölümcül bir sonuca neden olabilir.

Hamile kadınlarda tüm patolojik süreçlerin çok hızlı geliştiği ve alerjinin artmaya başlaması halinde hemen bir ambulans çağırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Hamileliğin farklı trimesterlerinde hastalığın seyrinin özellikleri

Çoğu zaman, akut formdaki ürtiker, gebe kaldıktan sonraki ilk haftalarda ortaya çıkar. Bu, şu anda bağışıklığın en zayıf olduğu ve buna hala yabancı olan organizmaya adapte olmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır - cenin.

Alerjiler, ilk trimesterde kadınların şiddetli toksikoz geçirme olasılığının daha fazla olması gerçeğiyle ağırlaşır. Erken ürtiker tedavisi en güvenli olmalıdır.

İlk haftalarda gelişen ürtiker ikinci trimesterin başlangıcında geçer ya da azalır. Ancak, kronik formuna geçiş tehlikesi vardır, bu durumun uyaranı, uyaranın çok az etkisi ile ortaya çıkar.

Son haftalarda ürtiker taşıyan preeklampsi ile kombine edilebilir, bu nedenle de göz ardı edilemez ve bağımsız olarak tedavi edilemez.

Tedavi ihtiyacı

Hamilelik sırasında kendi ilaçlarını seçemezsiniz. İlk önce, öncelikle doğru tanıyı kurmanız gerekir. İkinci olarak, seçilen ilaçlar plasentaya nüfuz etmemelidir.

Tek doğru karar, bir alerjistin temyiz edilmesidir, doktor testler yazacak, muayene yapacak ve ilaçları seçecektir.

Daha hafif ürtiker formlarında antihistaminikler kullanılmadan tedavi mümkündür. Bazen akut olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar, yerel eylemli fonların yardımıyla ve başka birçok ilacın kullanımıyla başa çıkabilir. Ürtikerlerin tedavisi için standart şema şunları içerir:

Antihistaminiklerden, Suprastin , Ketotifen, Tavegil , Pipolfen, Betandrin gibi ilaçlar hamile kadınlara reçete yazmak için tamamen yasaklanmıştır.

Harici bir ilaç olarak, çeşitli merhemler ve konuşmacılar, rahatlatıcı ve antipruritik bir etki ile kullanılmıştır. Olumsuz reaksiyon krem ​​La Cree, Bepanten , Psilo-Balsam, Nezulin neden olmaz. Kaşıntı fenistil jeli iyice temizler.

Ürtiker rahatlatmak için nasıl

Gebe kadınlarda ürtiker belirtilerini azaltmak ilaç olmayan olabilir. Bir kadın reddetmelidir:

hamile kadın ellerinde krema ile

  • dekoratif kozmetik ürünleri. Hipoalerjenik deterjan ve kremlerin kullanılması arzu edilir;
  • ev kimyasallarının sık kullanımından;
  • Bir doktorun izni olmadan ilaç kullanımı. Bir dizi ilaç ya alerjik reaksiyonu tetikler ya da daha ağır yapar;
  • bazı ürünlerden.

Alıntıların herhangi birindeki alerji genellikle yemeklerden kaynaklanır. Erken bir tarihte hamile bir kadın çok sayıda narenciye, kırmızı renkte taze meyveler, füme ürünler, tatlandırıcılar ve lezzet arttırıcılar içeren ürünlerden vazgeçmelidir.

Ürtiker durumunda, alerjen gıdaya uygulanmasa bile hipoalerjenik diyete mutlaka uymalısınız.

Ürtiker ortaya çıkarsa, hamile bir kadın mümkün olan en kısa sürede bir alerjen oluşturmalı ve bir tedavi seansı ile randevu için doktora başvurmalıdır. Daha erken tedaviye başlandığında, gelecekteki annenin gelecekteki anne tarafından rahatsız edilmemesi olasılığı artar.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.