Çocuklarda mantar bademcik iltihabı tedavisi

ağızda bir termometre ile bebek

Farklı çalışmalar farklı rakamlar gösterir, ancak ortalama olarak tüm insanların en az yarısı mantarın taşıyıcılarıdır.

Bu konuda korkunç bir şey yoktur ve mantarın herhangi bir soruna neden olması gerekli değildir. Çoğu durumda, insan bağışıklık sistemi, diğer patojenik mikrofloranın yanı sıra, bununla başarılı bir şekilde baş eder.

Fungal boğaz ağrısına neden sebep olabilir? Kural olarak:

  • bağışıklığın zayıflaması;
  • bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla uzun süreli tedavi;
  • HIV veya diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklar;
  • kötü alışkanlıklar - sigara içme, alkol;
  • uygun olmayan veya yetersiz beslenme.

Eğer bu hipotermiyi, soğuk havanın solunmasını eklerseniz, bademciklerin mantar enfeksiyonu (farengomikoz veya daha basit olarak mantar bademcik iltihabı) alabilirsiniz.

semptomlar

Normal boğaz ağrısı aksine, mantar aynı güçlü belirtileri göstermez. Kural olarak, hasta sıcaklıktan geçmez ve boğazda ciddi bir ağrı olmaz. Tek parlak işaret beyaz, belki de bademcikler üzerinde bir peynirli patina.

Fungal bademcik iltihabının fotoğrafına bakarsanız, bunun damak ve bezlerde süt ve muhtemelen pürülan oluşumların ortaya çıkmasıyla karakterize olduğunu görebilirsiniz.

Pamuklu bir bezle el ile beyaz çileğin durulanması veya çıkarılmasından sonra, mukoza zarında kızarıklık ve şişlik görülür. Bir süre sonra beyaz oluşumlar geri döndü.

Uyarı! İçeriği görüntülemek hoş olmayabilir - 'fungal tonsillit fotoğrafları'

Fungal bademcik iltihabı belirtileri ağızda sadece beyaz bir plak değildir. Boyundaki lenf düğümleri artar, fakat çok fazla değil, kural olarak sadece bir tıp uzmanı değişimlerini tespit edebilir. Lenf düğümlerine dokunmak ağrıya sebep olabilir.

Genellikle beyaz plak bademcikler ile sınırlı değildir ve kandidal stomatit ile anjinayı tamamlayan tüm ağız boşluğuna uzanır.

Bu hastalığı nasıl önleyebilirsin?

Ofisiniz hasta ise Fungal bademcik iltihabının en iyi korunumu bebeğin iyi bir gözetimidir. Çocuklar sürekli olarak her şeyi ağızlarında çekerler ve böylece sağlıklarını tehlikeye sokarlar.

Vitaminler ve uygun beslenme, bağışıklığın artmasına katkıda bulunabilir ve bu da anjinin şiddetli evrelerinin gelişmesini engelleyecektir.

Yemek gelince, kurallar her zamankiyle aynı. Vücudu toksinlerle zehirlememek için daha az kızartılmış, füme, gıda katkı maddesi ve aroma arttırıcı madde tüketmek gerekir. Ve genç vücuda temel maddeler sağlamak için sebze, balık, et, süt ürünleri diyeti dahil.

Bu arada, hayvansal ürünlerin tüketiminin bir kişinin özelliği olmadığını düşünüyorsanız, resmi ilacın size yardımcı olamayacağı :). Ama bu ayrı bir makale için bir konudur.

Karbonhidratlar tahıllardan ve çeşitli tahıllardan elde edilmek daha iyidir, tatlı kötüye kullanmazlar.

tedavi

Fungal bademcik iltihabı tehlikeli bir hastalıktır. Çocuğunuza herhangi bir ilaç reçete etmeden önce doktorunuzla konuşun.

Hastalık önlenemediyse, kapsamlı tedaviden geçmeli ve genel önerileri takip etmelidir.

Kortikosteroid veya antibiyotik alınması durumunda bunları iptal edersiniz, tabii ki mümkün değildir.

sıcaklık Çocuklarda mantar bademcik iltihabı tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi, sadece hafif versiyonda meydana gelir. İlk adım, enfeksiyonun kaynağını ortadan kaldırmaktır - mantar.

Bunun için ideal bir araç Nystatin , çünkü Çocuklarda kontrendike değildir.

1 ila 3 yıl arasında: 250 000 IU günde 3-4 kez;

3 ila 13 yaş arası: 250 000 - 400 000 IU günde 3-4 kez; 13 yaşından itibaren: 250 000 - 500 000 IU günde 3-4 kez.

Talimatlarda detaylar .

Ekinezya - pastil Tabletlere ek olarak, boğazı ve tüm ağız boşluğunu yıkadığınızdan emin olun . Miramistin bir çocuk için idealdir - neredeyse hiç tadı ve kokusu yoktur, güvenli ve etkilidir.

Mmimistin yerine, Hexoral gibi herhangi bir antiseptik sprey kullanabilirsiniz (ihtiyaç duyulan iyi bir antiseptiktir ve sadece bir tür yağ içeren bir sprey değildir).

Peki, son, ama tedavinin daha az önemli bir parçası değil - ilaçları güçlendiriyor. Çocuğun bir sıkıntı yaşıyor olması durumunda bir multivitamin ihtiyacım var emin olun. Ve Echinacea gibi herhangi bir immünomodülatör şiddetle tavsiye edilir. Farklı marka isimleri altında emme için tablet, damla, pastil şeklinde satın alınabilir.

Çoğunlukla bağışıklık sistemini baltalayan bağırsak mikroflorasından muzdariptir. Bu nedenle, bir tedavi sürecinden sonra, bir probiyotikler seyretmek yararlıdır - örneğin eczanede herhangi bir bifidobakteri satın alın, örneğin, kapsüllerde ve talimatlara göre çocuğa verin.

Ortalama tedavi süresi 2 haftadan fazla sürmez. Bir doktor tarafından takip edilmesini, böylece iyileşmesini kontrol edebilmenizi, semptomları izleyebilmenizi, dersin süresini belirleyebilmenizi vb.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.