Ağlayan dermatit tedavisi ve önlenmesi

İnsan cildi koruyucu işlevler yerine getirir, ancak bağışıklık veya herhangi bir agresif maddeye uzun süreli maruz kalma durumunda azalma varsa, cildin koruyucu aktivitesi önemli ölçüde bozulur ve çeşitli türde dermatit gelişir.

nedenleri

Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar Nemli dermatit, oldukça rahatsız edici ve hoş olmayan bir cilt lezyonu türüdür.

Temel farkı, etkilenen bölgelerde oluşan çatlaklardan sıvı, kan ve hatta pürülan kitlenin salınmasıdır.

Kesin olarak, birçok dermatit tipi vardır ve bunların çoğu sıvı salınımı ile birlikte çatlaklara ve ülserlere neden olabilir. Hastalık genellikle çeşitli faktörlere dayanır:

 • Her türlü sindirim bozuklukları, hastalıklar, sindirim sistemi bozuklukları. Tüm bu faktörler, yiyeceklerin enerji bileşenlerine yetersiz bölünmesini tetikler, besin emilmez ve cilt lezyonları şeklinde bir reaksiyon meydana gelir;
 • Karaciğer veya böbreklerde fonksiyonel bozukluklar;
 • Besin karakterinin alerjik reaksiyonu;
 • Kronik stres durumları, sinir suşu, depresyon;
 • dokunulmazlık Yüksek düzeyde allerjeniteye (bitki, kimya, kozmetik, hayvan) sahip çeşitli maddelerle mesleğe bağlı olarak temas. Başka bir deyişle, alerjenlerle çalışan kişiler, özellikle alerjik bir dt veya basit bir temas dt kazanma riski taşırlar ve buna bağlı olarak, dermatitin dışkılarından biri olarak ortaya çıkar;
 • Özellikle atopik formda hastalığa kalıtsal yatkınlık;
 • Etkilenen bölgelerde kabarcık oluşumunu provoke eden bakteriyel mikrofloranın varlığı. Bebek bezi dermatiti olan bebekler için topikal;
 • İlaç alerjileri veya bazı ilaçları almak için reaksiyonlar.

Dermatologlar dermatitin çeşitli etiyolojik çeşitlere sızmasını sağlar: bakteri, ev, meslek veya mantar formları.

Semptomlar ve tanı

Ağlayan dermatitin semptomatik görüntüsü büyük ölçüde hastanın yaşıyla belirlenir:

 • 3 yaşın altındaki çocuklarda hastalık, daha sonra lezyonların yüzeyinde kabuk oluşturan ağlayan ülser ve fissürlerin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Bu yaştaki bebekler için, karakteristik yerler çoğunlukla dirsek ve diz dirsekleri, yüz ve nadiren de vücutta lezyonlar oluşur.
 • 3-12 yaşlarında, sızan dermatit, avuç içleri, boyun ve sırtın kıvrımlarının yerlerinde bir döküntü ile karakterizedir. Bu durumda deri lezyonları, güçlü kızarıklık ve şişlik ile karakterizedir, daha sonra cilt tabakasının sıkışmasına yol açarak üzerlerinde çatlaklar ve papüller oluşur. Bu kızarıklık uzun süre ıslak hale gelir ve tedavi edilmesi zordur, ve sonrasında karakteristik koyu lekeler vardır.
 • 12-18 yaş arası çocuklar için aynı işaretler, önceki yaş grubu için olduğu gibi karakteristiktir. Fakat bu yaşta, hastalığın semptomları kendi kendine kaybolabilir veya aniden kötüleşebilir. Son vakada (alevlenme sırasında) lezyon alanları belirgin şekilde genişler.
 • Erişkin bir hastada, ağlayan dermatit esas olarak deri kıvrımlarında, boyun ve yüzünde, diseksiyon, erozyona uğramış ve ülserlere nüfuz eden eritem ve vesiküler döküntü ile karakterize olan ayak bilekleri, karpal bölge ve ellerde lokalizedir.

Fotoğrafları nemli dermatit:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Ağlayan dermatit bazen ekzema ile karıştırılır, ancak önemli farklılıklar gösterir: derin deri tabakalarında dermatit oluşur, bu nedenle daha belirgin ödem ile karakterize edilir ve egzama yüzeysel hasardır. Genel olarak, ağlayan dermatit, böyle bir klinik tablo varlığında teşhis edilir:

 • Pürülan akıntı ve çapa ile mikro çatlaklar ve derin cilt çatlaklarının ortaya çıkışı;
 • Papül ve veziküllerin varlığı ile karakterize edilen, cilt yüzeyinde bir döküntü görünümü;
 • Akne pürülan doğa;
 • Etkilenen bölgelerin şişmesi.

Teşhisi doğrulamak için gerekirse cilt testi ve kan testi yapılmakta ve doktor gerekli tedaviyi reçete etmektedir.

tedavi

Klaritin Dermatitin ana terapötik ilkesi, lezyonların daha fazla yayılmasını durdurmak için tahriş edici faktörün ortadan kaldırılmasıdır .

Genel olarak, ağlayan dermatitin tedavi yönü karmaşıktır ve şunları birleştirir:

 1. etkilenen bölgelerin hijyeni;
 2. anti-enflamatuar tedavi;
 3. antialerjik tedavi.

Alerjik belirtileri durdurmak için Telfast , Claritin veya Tavegila gibi antihistaminikler reçete edilir . Bu grubun en yeni ilaçlarının hiç dikkat ve uykululuk bozukluğuna neden olmaması dikkat çekicidir, bu nedenle tedavi sırasında hasta normal ve olağan bir yaşam tarzını sakin bir şekilde sürdürebilir.

Telfast Çoğunlukla, tedavi hormonal merhemler (Akriderm, Diprosalik , Sinaflan , Advantan , Elokom , vb.) Gibi yerel ilaçların kullanımını içerir. Çocuklarda, bu tür ajanların kullanılmaması, çinko bazlı merhemlere tercih edilmesi daha iyidir - etkili bir antibakteriyel, antifungal, anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Ayrıca, sızan dermatit, meşe kabuğu veya farmasötik papatya infüzyonu ile etkilenen bölgelerin tedavi edilmesi tavsiye edilir. Bu prosedürler cildin kurumasına katkıda bulunur. Furatsilinovye araçlar benzer bir etki verir.

İyotlu solüsyon etkilenen bölgeleri tedavi etmek için kullanılmamalıdır, sadece enfeksiyöz sürecin daha fazla yayılmasını önlemek için yaraların kenarlarını temizlemek için uygundur.

Akriderm Bu önemli! Patolojinin seyri veziküllerin oluşumu eşlik ediyorsa, bu kabarcıklar antiseptik ve aseptik gereksinimlere göre açılmalıdır. Bu manipülasyonlar sadece tedavi odasının steril şartlarında bir uzman tarafından yapılmalıdır. Ağlayan dermatitin nörolojik doğası ile, Valerian, Ana Güvercin, Glisin, Şakayık tentürü, Novo-Passit, Persen, vb. Gibi sedatif bitkisel ilaçların atanması belirtilir.

Diprosalik merhem Hastalığın etiyolojisi gastrointestinal sistem organlarının patolojileri ile ilişkili ise, tedavi altta yatan hastalığın tedavisine yönlendirilir. Bu tür tedaviye genellikle alerjenik ürünlerin (narenciye, çikolata, yumurta, bal, vb.) Ortadan kaldırılmasını içeren diyet rejiminin gözlenmesi eşlik eder.

Eğer dysbacteriosis hastalığın sebebi ise, Probifor veya Linex gibi prebiyotik preparatların alınması ve ayrıca günlük menüye ekşi süt ürünleri eklenmesi tavsiye edilir.

Bağırsak mikroflorasının restorasyonundan sonra, sızan dermatitin tüm belirtileri yavaş yavaş azalır. Hekimin takdirine bağlı olarak kapsamlı tedavi, su, çamur terapisi, elektroforez, manyetik terapi, lazer tedavisi vb. İçin fizyoterapik prosedürlerle desteklenebilir.

önleme

Sağlıklı yaşam tarzı Ağlayan dermatitin gelişmesini önlemek veya tekrarlanmasını önlemek için birkaç basit koşulu yerine getirmek gerekir:

 • Kişisel hijyen kurallarına uyun;
 • Sinir bozuklukları, depresyon ve stres ortadan kaldırmak, bu tür durumlarla ilişkili durumlardan kaçının;
 • Mantıklı Yiyin ;
 • Alerjen bağımlı kişiler, olası tüm temasları alerjik faktörlerle dışlamalıdırlar;
 • İç organların patolojilerinin zamanında tedavisi, dermatitin ilk semptomlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, hemen bir uzmana başvurmanız gerekir.

Akut formlarda, tüm tıbbi tavsiyelere sıkı sıkıya bağlılık, semptomatik belirtilerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını ve hastalığın tamamen iyileşmesini sağlar. Nemli dermatit kronik formlara geçtiyse, remisyonu sırasında güçlendirici bir bağışıklık tedavisi yapmak son derece önemlidir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.