Pitriyazis liken tedavisi: "silahın altında" çocuklar ve hamile kadınlar

Pityriasis versicolor, saprofit mantarı Pityrosporum orbiculare'nin aktivasyonu sonucu ortaya çıkan dermatolojik bir hastalıktır. Hemen hemen tüm insanların cildinde yaşar, ve koşullar altında aktif olarak çoğalır ve epidermisin azgın tabakasına bulaşır. Koşullar nelerdir? Örneğin, vücutta hormonal bir değişim, zayıf bağışıklık, aşırı terleme, antibakteriyel kozmetiklerin kötüye kullanımı ve hatta duygusal şok.

Genel olarak, hastalık oluşan organizma için çok tehlikeli değildir. Bununla birlikte, tedavi olmaksızın küçük pembe odaklar hızla ilerlemeye başlar ve büyük bir estetik sorun haline dönüşür. Gerekli olan her şey bir dermatoloğa zamanında başvurmak ve harici antimikotik ilaçlar ya da tabletlerle tedaviye girmek.

Çocuklarda, ergenlerde ve gebe kadınlarda chirimatosis tedavisi ile durum çok daha zordur. Hapları içeri alın ya da yaşlarından dolayı ya da hamilelik nedeniyle yapamayacağı kremleri kullanın.

Hastalığın özellikleri

mujer-embarazada-turta Hastalığın üç klinik formu vardır: invert, sivri-pullu ve foliküler. En yaygın eritemaskuamedir. Bu formdaki iltihap önleyici olmayan noktalar kıl foliküllerinin yanında ortaya çıkar ve lezyonların rengi soluk sarıdan kahverengiye kadar değişebilir. Noktalar giderek artan bir alanı işgal eder, birleşir ve yüzeyleri soyulmaya başlar. Stratum korneumun gevşetilmesi görsel olarak farkedilir derecede zayıftır, bu nedenle şüphesiz basit bir deney gerçekleştirilebilir: sağlıklı deriyi, çevreleyen noktayı ve odağın kendisini bir iyot alkol çözeltisiyle yağlayın. Pitriyazis liken durumunda, etkilenen cilt parlak bir gölge kazanır.

Çocukları yoksun bırakma odakları genellikle kafa derisi üzerinde lokalizedir (saçın kendisi etkilenmez). Gebe kadınlarda, göğsün ve sırtın üst kısmında, bazen omuz, boyun ve karın dış yüzeyinde çok renkli lekeler bulunur.

Noktalar incitmez, kaşıntı yapmaz ve sadece hafifçe lapa lamasıyla, versicolor bazen düzensiz bir tan ile karıştırılır.

Bir çocukta tombul liken için kuluçka dönemi 1-3 hafta - bir aydır. Çocuk çok küçükse, birkaç gün sonra enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Böyle kısa bir süre için neden çocuğun bağışıklık hücrelerinin olgunlaşmamış olmasıdır.

Diğerleri için hastalık çok incidir ve bir tehlike oluşturmaz. Aynı zamanda, hasta kişi kendisi için tehlikelidir: yoksun odaklarla temas eden giysiler, mantarların yayılmasını teşvik eder. Bu bakımdan, hamile kadınlar ve hastalığı olan çocukların ebeveynleri her zaman kıyafetlerini ütülemek zorunda kalmaktadır.

tedavi

Bebek kaşif masajı Hamilelikte likenleri sadece dış preparatlarla tedavi etmek mümkündür. Yerel preparatları olan çocuklarda pityriasis versicolor tedavisi tavsiye edilir.

Ana şey bağımsızlık göstermemek ve lezyonları herhangi bir yağlı krema ile yağlamamaktır (bu aynı zamanda bebek kremi için de geçerlidir). Yağlı bir ortamda patojenik mantar bakterileri, hastalığın çok yoğun ve muhtemelen agresif seyrini çoğaltır. Ayrıca, yağlı kremler yapıları nedeniyle patojenik mantarların kolonilerinin biriktiği saç köklerine nüfuz edemez.

Ve en önemli kural: kendi kendine ilaç verme, doktorunuza bakın.

Genel olarak, çocuklarda ve hamile kadınlarda scabular tedavisi, şunları önermektedir:

1. Keratolitik ilaçların lokal uygulaması.

 • Salisilik alkol% 2
 • Resorsinol alkol

Bu fonlar stratum corneum'u kurutur ve cildi kullandıktan sonra parşömen görünümünü alır ve kolayca çıkarılır. Hem salisilik alkol ve resorsinol toksik özelliklere sahiptir ve geniş alanlarda uygulandığında zehirlenmeye neden olabilir.

Bu nedenle, çocuklarda çocuk liken tedavisi sürecinde, lokal keratolik preparatlar aynı anda birkaç büyük lezyona uygulanamaz. Hamilelik ve emzirme döneminde, tedavi de mümkündür, ancak uzun süreli kullanımda, yukarıda belirtilen maddeler resorptif bir etkiye sahiptir (kanın içine nüfuz ederler).

Hassas ciltli hastalarda alkol ürünleri kullanılması önerilmez.

 • Katran merhem
 • Kükürt merhem

Bunlar hamile kadınlar ve çocuklar için nispeten güvenli ürünlerdir. Birçok doktor, onları doğal olarak düşünerek, çoğu cilt hastalığı için onları reçete. Avrupa'da, bu ilaçlar kullanılmamaktadır: sülfürik merhemin, yüksek konsantrasyonlu bir süspansiyonun kan içerisine hızlı emilmesi nedeniyle kronik böbrek hasarına neden olduğuna inanılmaktadır.

Ve katran normal fonksiyonlarına müdahale ederek folikülleri tıkayabilir.

Ek olarak, alerjik bir reaksiyon mümkündür. Bu nedenle, ilk ilaçlar küçük, deneme amaçlı bir arsaya uygulanır. Katran ve kükürtlü merhem kullanmaya karar verirseniz aklınızda bulundurun: tedavi süresi 5 günü geçmemelidir. Ve henüz: kalıcı bir hoş olmayan koku için hazırlıklı olun, bu da hamilelik ve emzirme döneminde pullu yoksunluğun tedavisini çok rahatsız ediyor.

 • İyot% 3

Hamilelik sırasında lokal iyot preparatları özellikle ilk trimesterde önerilmemektedir . Bir kadının vücudunun, iyotun topikal olarak uygulanmasından sonra alacağı serbest iyot dozu, kullanım sıklığına ve tavukların kalıbına göre değişir. Bu nedenle, eğer antiteptik tedaviden bahsediyorsak, ocağın yok edilmesi (iyotun antifungal veya antiviral etkisi yoktur), günde iki kez% 3 iyot kullanılabilir. Evet, ve sadece iyottan yoksun bırakmak imkansız.

2. Antimikotik ilaçlar.

isim çocuklar Hamile kadınlar Özel talimatlar
ekzoderil - +/- Hamilelik sırasında, Exoderil kullanımı, ancak, doktora danıştıktan sonra mümkündür. Dozu sıkı bir şekilde takip etmek gereklidir, çünkü az miktarda ilaç nafifinin aktif bileşeni vücutta ve fetus üzerinde toksik bir etkiye sahip değildir.
klotrimazol + 3 yaşından küçük çocuklar dikkatli +, istisna: hamileliğin ilk üç aylık dönemi Bir krem ​​veya merhem liken ceplerine günde 2-3 kez uygulanır. Tedavi süresi 1-3 haftadır.
Nizoral + haplar (3 yaşın üzerindeki çocuklar için): 10 gün boyunca günde bir kez yarım hap. Krem , şampuan +, sadece harici olarak: krem, şampuan Krema: günde 2-3 kez bir kez günde bir kez şampuan (bebeklikten itibaren): 1 p. 5 gün içinde. Önleme: 1 s. Tek seferde 3 gün için günde.
Bifosin + 1 yıla kadar dikkatle +, istisna: ilk üç aylık dönem Krem gece için 1 kez uygulanır. Süre 2 hafta. Laktasyon sırasında ilaç tedavisi kabul edilemez.
terbinafin + 12 yıl sonra izin verilir +, sıkı göstergelere göre Krem 2 haftada bir kez uygulanır.
Keto Plus + + Şampuan. Pityriasis versicolor tedavisinde günlük 5-7 gün ve önleme için günde 3-5 gün kullanılırlar.
siklopiroks +, sadece büyük çocuklarda (10 yıl sonra) -
Dermazol + + Sadece krema ve şampuana izin verilir Krem: Günde 1-2 kez, tedavi süresi - 2-3 hafta. Dermazole Şampuanı : 5 gün günlük, yaz başlangıcından önce üst üste 3 gün.
Mikozoral (sadece merhem!) + +, ana bileşen - ketokonazol - dışarıdan uygulandığında kan dolaşımına absorbe değildir. Emzirme döneminde izin Doğrudan günde bir kez ocağa. Tedavi süresi 2-3 haftadır. Gastrointestinal sisteme, özellikle de bir çocuğa girmesine izin vermeyin!
Zalain + - güvenlik çalışmaları yapılmamıştır. Sistemik absorpsiyon yoktur, bu nedenle krem ​​kullanımı yenidoğan döneminden (2-3 gün) mümkündür. 2 ila 16 yıl arasında, ilaç 2-3 hafta boyunca günde 1 odaklarına uygulanır. Çocuklarda yan etkiler gözlenmez.
LAMİSİL + 12 yaşından büyükler - Odağı haftada bir kez kuruduktan sonra, hamile olduğunda, sadece sıkı belirtilere göre. Laktasyon da kullanılmaz (terbinafin anne sütüne geçer).
triderm + 2 yıl sonra +/-, özellikle birinci trimesterde dikkatli olun. Krem, sadece anneye yararın anne karnındaki bebek için riskini aştığı durumlarda reçete edilir.

3. Mineral ve vitamin komplekslerinin kabulü.

4. Fizyoterapi (manyetik terapi, güneş banyosu, kuvars lambasından radyasyon).

5. Giysilerin ve çamaşırların derinlemesine dezenfekte edilmesi. % 2 sabun-soda solüsyonunda kaynar şeyler ve yatak çarşafları içerir, her iki taraftan da buharlı sıcak demir ile ütülenir. Dezenfeksiyona ek olarak, doğru kıyafet seçimi önemlidir. Bu nedenle, keten ve pamuk tercih etmek ve sentetik ve yünlü kumaşlardan kaçınmak için gereklidir.

Çocuklukta ve gebelik sırasında pityriasis versicolor özel bir şekilde tedavi edilir. Çocuk taşıyan kadınlar ya yerel, onaylanmış ilaçları kullanmalı ya da tedaviyi ertelemelidir. Ebeveynler mutlaka çocuğu bir uzmana göstermeli ve hastalığa başlamamalıdır.

bebek ve anne ayakları

14 yorum

 • Anna Sinitsina :

  Sülfürik merhem üç yaşından büyük çocuklar için tedavi edilebilir. Ve bebek 2 yaşındaysa ne önerirsiniz?

 • Fesleğen :

  Ve söyle bana, pityriasis versicolor ve pityriasis versicolor Deverzh aynı şey mi? Aynı zamanda pityriasis versicolor (Deverji) teşhisi konulduğu gerçeğiyle ilgileniyorum ama vücudumda küçük kırmızı erüpsiyonlar var.

 • Lena :

  Hoşgeldin! Kızım 8 aylıkken, birkaç gün içinde üç kere daha haline geldi, likenle doğranmış bir kaç lezyon var. Henüz doktora gitmedik, ama eminim ki bu o!
  Lütfen bana bu yaşta neler tedavi edilebileceğini söyle?

 • Catherine :

  Zdravsvuyte. Siteniz için çok teşekkür ederim. Çok iyi ve yararlı bir yazı!

 • Tanya :

  Merhaba! Bir zamanlar, doktor, etkilenen bölgeler için mendil suyla bana bir reçete yazdı - yardımcı oldu. Söylesene, lütfen, 3 yaşını doldurmuş olursak, bu etkilenen yerleri bir bebek suyuyla temizler misin?

  • Doc :

   karşılama

   Chemenichnuyu suyu liken için reçete edilmemiştir. Ve sadece, bu yazıyı okuyan herkes için - hamile kadınlar yardımcısı için ÇOK TEHLİKELİDİR.

 • Lydia :

  Merhaba, bir yıl önce bir dermatoloğa gittim, tedavi edilmediğini söyledi, ama bugün doktor onun acıları teşhis etti.Güvenli bir çözüm ile hamilelik sırasında% 6 sirke tedavisi mümkün mü?

  • Doc :

   karşılama

   Su 1: 1 ile seyreltin,% 3'lük bir çözüm elde edersiniz ve sonucu izleyin. Eğer yardım etmezse, o zaman doktorun resepsiyondan siparişini verin.

 • Svetlana :

  Merhaba Mayıs ayında kızları (13 yaşında) teşhis edildi - kesildi. Tedavi edilen - salisilik alkol% 1 ve terbizil krema. Bu yardımcı oldu. Ekim ayında tekrarlandı. Kendimize de davranıyoruz - aynı. İki hafta yayıyoruz. Daha iyi görünüyor. Tedavi etmek için ne kadar çok şey bulaşır? Her şeyi doğru yapıyor muyuz? Ve başka ne tavsiye edebilirsin? Teşekkür ederim.

  • Doc :

   karşılama

   2 hafta - ortalama süre, ancak bir aya kadar tedavi görmeniz gerekiyor. TÜM semptomlar ortadan kalkınca, 3-4 gün daha sürün.

   Hala bir nüksetme varsa, bir doktora danışın ve her şeyi detaylı olarak açıklayın.

 • Albert :

  Hoşgeldin! Günümüzde liken tanısı konulmuş, tekdüze odaklar, reçeteli krem ​​kullanılmıştır. Ben bir babayım küçük bir çocuğum var (6 ay). Bebek için riskler nelerdir?

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.