Bacaklarınızda interdigital mantar varsa ne yapmalısınız?

Hastalığın bu formu kendini iki şekilde ortaya çıkarabilir:

 1. ayak parmakları arasında ayak mantarı veya mantarı;
 2. ayak tırnaklarında onikomikoz veya mantar.

Her iki form da tezahürün doğasında farklı olmakla birlikte, bir tanesi benzerdir - canlılık, enfeksiyon ve rahatsızlık yayma kolaylığı. İyi haberler var - hastalık tedavi edilebilir, ancak hastadan biraz çaba ve sabır gerektirecek. Ama önce ilk şeyler ...

Nedenleri

ayak mantarı Ayak parmaklarının cildinin mantar görünümü, antropofilik mantarın yaşamsal aktivitesinden kaynaklanır. Onun "yerleşim" patojen için kıvrımları parmakların altına ya da aralarında seçer. Ayağın yan kısımları da etkilenebilir ve özellikle karmaşık durumlarda tüm ayağın tamamı etkilenebilir.

Ayak ve tırnak mantarının en yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Azaltılmış bağışıklık. Bu durumda, ikincil bir enfeksiyon olasılığı dışlanmaz.
 2. Ayaklara kan akışını azaltan bacakların damar hastalıkları.
 3. Ayak parmakları arasında sıyrıklar ve çatlaklar oluşumu.
 4. Diabetes mellitus.
 5. Nemli ortamda ayağın uzun kalması. Bu ayrıca ayakların aşırı terlemesini veya tersine aşırı kuruluğu da içerir.
 6. Kötü kalite, sıkı ayakkabılar da ayak başparmağı üzerinde mantarlara neden olabilir. Bildiğiniz gibi, rahatsız edici ayakkabılardan veya botlardan en büyük zarar tam olarak baş parmak ile yapılır.

Hijyen, bebek bezi döküntüsü ve hatta düz ayaklara uyulmaması hastalığa karşı hassasiyeti artırır. Risk altında olanlar, ayakları (atletler, işçiler, askerler vb.) Ve büyük şehir sakinlerinin uzun süre kalmalarından dolayı aşırı kilo alan kişilerdir (dolaşım patolojileri olasılığı yüksektir).

Halka açık yerlerde (yüzme havuzu, sauna, soyunma odası) büyük bir parmak tırnak mantarı gibi bir “sevinç”, hasta biriyle temas kurarak veya başkasının havlularını, manikür aksesuarlarını kullanırken alabilirsiniz.

Belirtiler ve belirtiler

ayak-w Yukarıda belirtildiği gibi, ayak ve tırnakları etkileyen enfeksiyonun belirtileri, vakaların% 30'unda birbirlerine eşlik ettikleri halde, biraz farklıdır. Ayak parmakları arasındaki mantarın klinik tablosunda belirtilerin hastalığın evresine bağlı olması önemlidir.

Yani, hastalığın şekli:

 1. Yıpranmış veya yumuşak sahne. Parmaklar arasında küçük çatlaklar ve ayaklarda hafif soyma vardır. En çok etkilenen bölgeler üçüncü ve dördüncü parmak ile dördüncü parmak ve az parmak arasındadır.
 2. Skuamöz hiperkeratotik evre. Ayak derisi kırmızı bir renk alır, cildin üst tabakası pul pul dökülmeye başlar. Bununla birlikte {büyük ayaklardaki mantarlar} sarımsı "mısır" görünümüne neden olur. Hasta ayrıca etkilenen bölgelerin yanmasını ve kaşınmasını hissetmeye başlar.
 3. Intertriginous - interdigital alanlarda ödem ve erozyona dönüşerek daha derin çatlaklar.
 4. Dishidrotik - kabarcıkları oluşumu ve daha yoğun kaşıntı görünümü.

Görünüm:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Bu arada, parmaklar arasında mantar, fotoğrafla aynı şekilde görünür:

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Mantarların ellerinde bulunan semptomları ve fotoğrafları hakkında daha fazla bilgi

Mantar enfeksiyonlarının belirtilerine özel dikkat, sporcunun tırnaklarını hak eder. Uzun zamandan beri, hastalığın ayırt edici semptomlarını gösteren bir fotoğraf olan ayak mantarının, onikomikoz içine girme kabiliyetine sahip olduğu uzun zaman önce fark edilmiştir. Bu durumda, rahatsızlık tırnak plağının deformasyonuna eşlik edecektir. Yani, daha yoğun ya da tam tersine, zayıf olabilir. Ayrıca çivi görünümünü değiştirecektir. Önce bulutlu olacak ve daha sonra sarı, kahverengi veya yeşil ve hatta siyah bir renk elde edebilir. Tırnak plakası parçalanmaya başlayacak, büyüme ile kaplanacaktır.

Mantarlar arasında mantar tedavisine başlarsanız, tamamen ortadan kaybolduğu için, çiviyi tamamen kaybedebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi tırnak keratinden oluşur. Ve bu da, zararlı organizma için ideal bir beslenme kaynağıdır ve mantarın hızla çoğalmasına katkıda bulunur. Ayrıca, alerjik belirtilere neden olur - bağışıklık sisteminden koruyucu reaksiyonlar.

Tedavi yöntemleri

Ayak mantarını nasıl ve nasıl tedavi edersiniz ? Tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanması oldukça önemlidir. Bu, yalnızca prosedürün kendisini basitleştirmeyecek, aynı zamanda bir nüksetme oluşumunu da önleyecektir. Lütfen dikkat: enfeksiyon kendi kendine gitmez ve doğaçlama araçlar genellikle etkisizdir. Sonunda, ayak parmaklarında bir mantar ile, tedavi sadece bir dermatolog tarafından reçete edilir.

Bu nedenle, hastalıklarla mücadele etmek için tıbbi önlemler arasında genellikle anti-mikotik anti-mikotik uyuşturucu maddeler bulunmaktadır - özel losyonlar, kremler ve merhemler, örneğin:

Bir çivi etkilenirse, özel çözümler veya vernikler ile tedavi etmek daha iyidir:

Bazen ek haplar reçete edilir, ancak bu doktorun takdirindedir.

İlaçlar hakkında daha fazla

Ayak parmaklarından oluşan bir mantarın ilaçlarla tedavi edilmesinden önce, örneğin soyma ölçekleri gibi preparat prosedürlerinin yapılması gerekir. Önemli olan, aynı zamanda, enfekte olmuş bir ayağın ya da çiviye doğru bakımdır. Evet ve hijyen önlemleri iptal edilmedi!

45 yorum

 • Irina :

  Zaten yarım yıl tedavi edemiyorum ..

 • Alena Pak :

  Irina, Trimazole bana çok yardımcı oldu. Ben tavsiye ederim

 • Dasha :

  bronzlaştıktan sonra bu enfeksiyonu ... ... tekrar etmekten kaçınmak için önlem almayı önerdi.

 • Vladimir :

  Yorum silindi

 • Misha :

  Ve ne olduğunu anlamıyorum. Ancak, kesinlikle bir mantar değil, sporcunun hastalığına yakın olmasına rağmen. Ama o değil, çünkü ayak ve tırnaklara geçiş yok. Ve en önemlisi, soyulma yoktur. Bütün parmaklarda kızarıklık, kaşıntı, ısı bu yerde. İlginç bir şekilde, troksevazinom ile tedavi edildi. Periyodik olarak meydana geldi. Son zamanlarda (yıl iki) hayır. Sadece ne olduğunu merak ettin mi? İnternette böyle bir şey bulamadım.
  Ancak bacakta (diz ve ayaklar arasında) hala bir bok var, 15 yaşında, periyodik olarak aktive, çizik ve dökülüyor. Sonra duraklar. Yakın bulduğum tek şey, sayısal egzama idi. Ama yine, tam olarak değil (bana bir çift resim gibi görünse de): bir oval, ama açıkça belirlenmiş bir sınır yoktur, ıslanma, nokta apsesi (ya da orada ne denirse). Mantar zihniyetinin aksine, vücudun diğer bölgelerinde hiçbir zaman üreme olmadı. Böylece sonunda bu çöpü yapmaya karar verdi. Sadece tavsiye? Triderm evrensel, ama pahalı görünüyor. Polshtuki, kurtuluşa harcamak için üzücü değil, ama yardımcı olacak mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Yönetici :

   karşılama

   Semptomlara bakarak, dermatit veya egzama çeşitlerinden biri veya daha fazlası olabilir. Muayene olmadan, histolojiyi belirlemek ve bazen de mümkün değildir.

   Doktorlar ne diyor?

 • Aşk :

  Parmaklarımın arasına biraz sivilce ve daha fazlasını söyleyin, ama kaşıntı yok. Ne olduğunu göremediğim yere kaç tane bakmıyor, ne yapacağımı bilmiyorum.

 • albina :

  parmaklarımın arasında herpes gibi soğuk algınlığı, kaşıntı, yanma ve kaşıntı gibi bir çeşit sivilce vardı ve daha fazlası var ...

  • Doc :

   Merhaba Bu herpes, olası asiklovir denebilir. Birkaç saat içinde herhangi bir etkisi olmazsa - doktora.

 • Andrei :

  ve tırnaklarım dışarı düşerken, ayaklarım soyulup kaşınıyor, çocuklar, tedavi etmek için daha iyi bir yol var mı?

  • Doc :

   karşılama
   Herhangi bir eczanede çok fazla fon vardır, örneğin: Ketoconazole, Clotrimazole, Lamisil, Mycoral. Belki başka bir şey önerebilir.

   Ve çivi hangi sebepten dolayı düşebilir?

 • Artemy :

  8 aydır zaten iyileşemiyorum, sadece semptomları azaltmaya, çorapları günde 3 kez değiştirmeye ve bacaklarımı taramamaya izin vermeyen bir irade, ne yapacağımı söyle, ben öğrenciyim ve tüm gün ayakta duruyorum (12 saat boyunca) yurtta) kısaca mantar oluşumu için komple bir set.

  • Doc :

   "Nefes al" ayakkabılarına ihtiyacım var.

   Kışın, içeride çok fazla zaman geçirirseniz, değiştirilebilir ayakkabılara ihtiyacınız vardır.

   Hangi ilaçlar denendi? Sadece mantarlar geçmediği için.

 • Irina :

  Merhaba, oğlum şimdi orduda hizmet veriyor ve son zamanlarda parmaklarının arasında bacaklarında çatlaklar göründü, mantarın daha fazla gelişmeyeceğinden korkuyorum. Ne merhem almalı? Birçok isimde kayboluyorum ...

  • Doc :

   karşılama

   Makale, mantarların tüm spektrumunu kapsayan popüler ilaçları listeler. Biri bir durumda diğeri diğerinden daha iyi olacaktır, ki bu sadece bir analiz yaparak belirlenebilir.

   Terbinafin seçin - çok çeşitli eylemler, 2 hafta boyunca bir tedavi süreci.

   Aniden yardımcı olmazsa, ki bu pek olası değildir, o zaman ketokonazol, 3-4 hafta.

 • Irina :

  Çok teşekkür ederim, tavsiyelerinizi takip edin ...

 • Vyacheslav :

  Merhaba, Şekil 3'te (ayak parmakları arasındaki mantar) aynı şeyi görüyorum, onu göstermenin en iyi yolu nedir?

  • Doc :

   karşılama

   Makalenin sonunda en popüler ilaçların listesi, herhangi birini seçin.

   Butona basılarak liste basılabilir.

 • Arthur :

  Merhaba, ama mantardan sonra sarı nasırlar uyuşturucu yardımı ile kaldırılıyor mu yoksa onları bir şekilde temizlemek zorunda mıyız? Teşekkür ederim

 • Lesha :

  Ayak parmakları arasındaki mantar ile 3 hafta boyunca savaşıyordum. Klotrimazol - 1,5 - 2 hafta - etki sıfır, daha da kötüleşti. Daha sonra Lamisil (520 re) - Bir hafta boyunca, günde 2 kez, lekeleri yıkadıktan ve kuruttuktan sonra, sonuç olarak da sıfır etki gösterir. Belki halk ilaçları vardır? Bana insanlara yardım et!

 • EFIK :

  Merhaba, uzun zamandır mantarın parmakları arasında kalan kaşıntıdan kurtulmuyor. Bacakları terlerken, yaz aylarında daha beyaz olur, bacakları kırılır, bacaklar kuruduktan sonra üst cildi kaldırabilirsiniz.

  • Doc :

   karşılama

   Tavsiyeler standarttır, makalenin geniş bir ilaç listesi vardır, bunlar eczanelerde yaygın olarak bulunur, fiyatlar 50 ruble başlar.

   Durumunuzda, ilaveten hapları da içmelisiniz, ancak bir doktorun reçetesinde serbest bırakıldıkları için en yakın dermatoloğa gidin.

 • Inna :

  İyi günler !! Çocuğun kırmızı sivilce ile kaplı büyük bir burnu vardır, soyulup sıyrılır. Bir doktor muydu? Analiz bir maya mantarı gösterdi. Candide (toz) ve Zalain (krem) reçete edildi. Sabahları, pudra, akşam kremasında. Yani şimdi 3 hafta. Tam iyileşme sonucu yok. Bu biraz daha iyi, daha sonra tekrar kötü. Sadece büyük bir başparmak. Bu hastalığın düğümünden kurtulmak için başka ne yapabilirim?

  • Doc :

   karşılama

   Tedavi bir buçuk ay sürebilir. Prosedürü atlamamak, her gün para yatırmamak çok önemlidir.

   Çocuğu tekrar doktora gösterin.

 • Mary :

  Ayak parmakları arasındaki çatlaklar için iki basit çözüm işe yarar: salisilik asit ve iristir. Ayaklarınızı yıkayın, kurulayın, özellikle çatlakların olduğu yerleri kurutun, salisilik asit solüsyonu ile tedavi edin, kurumaya bırakın, ardından ince bir tabaka ichthyol merhem sürün. Şiddetli kaşıntı durumunda, günde birkaç kez prosedürü tekrarlayın, daha sonra sabah ve akşam bunu sınırlayabilirsiniz. Hızlı geçiyor. Bu saçmalıkların size asla geri dönmeyeceğinden emin olmak için bir, daha erişilemez, ama aynı zamanda en kesin yol var - şeker ve et içeren yiyecekleri ve yemekleri yemeyi bırakın!

 • Inna :

  Kocamın çivi uzun yıllar boyunca sadece korkunç. Büyümeler, deforme olmuş, yaşlılık ile kalın. Restattat olmadan bir yıl önce, Exoderil gibi davranıyor. O 40 yaşında, doktora gidemezsin. Lütfen daha etkili tedavi öneriniz.

  • Doc :

   karşılama

   Böyle ihmal edilmiş bir durumda, önce çivi parçasını çıkarmalısınız, çünkü bu özel preparatlar vardır - Nogtivit, Nogtimitsin. Talimatlara göre kullanın. Bundan sonra, damlacıklar tırnak plağına daha iyi nüfuz etmeye başlayacaktır.

   Ayrıca hap ekleyebilirsin. Ya da 1 hafta boyunca itrakonazol 3 ders - günde 200 mg. 3 hafta boyunca kurslar arasında tatili.

   Flukonazol, önemli gelişmeler gerçekleşene kadar, haftada 1 kez 150 mg, birkaç ay boyunca alınır.

   • Victor :

    Doktor, lütfen modern dermatologların ayakkabıları dezenfekte etmenin neden gerekli olmadığını söylemesine lütfen dikkat edin, aksi takdirde, mantarın ne kadar tedavi edildiği önemli değil, kaçınılmaz olarak ayakkabılardan geri dönecektir. 30 yıl önce bir mantar aldı, o zamanların doktorlarının tavsiyesi üzerine, hafta boyunca bir merhem sürdü ve ayakkabıları kloramin solüsyonuyla tedavi etti. Bu teknoloji yarım litre suya iki parça kloramin için aşağıdaki gibidir, buruşturmak, ıslatmak, hafifçe sıkmak ve ayakkabının içine koymak için bir parça kağıt alın. Sonra ayakkabıları plastik bir torbaya koy, bağla ve bütün tedaviyi yapan gece için ayrıl. 5 yıl önce mantarı tekrar topladım, hala merhemle temizliyorum ve tekrar geri döndü. Tüm eczanelerin etrafında gitti, ama kloramin yok. O nereye gitti?

 • Svetlana :

  İyi günler! Anneannem ayak parmakları arasında cildin var, cildinin ıslanmasına ve sonradan soyulmasına neden oluyor gibi hissediyor. Bir dermatolog muydu, bir mantar olmadığı söylendi, bize hiçbir şeyde yardım etmeyen merhemler reçete ettiler. Resimlere bakıldığında mantar gibi görünüyor. Genellikle ayak plakası damlama exoderil üzerinde. Bir şey önerebilir misin? Belki biraz uyuşturucu içer misin? Şimdiden teşekkürler

  • Doc :

   karşılama

   Tekrar doktora git, belki doktor teşhisle hata yaptı, ya da belki uyuşturucu sana uymuyor.

 • Arthur :

  Küçük parmağımla bir sonraki parmağım arasında, sadece kokunun huzursuz olmadığını değil, bir miktar beyaz büyümenin kuru bir cilt nekrozuyla silinip silinebileceğini anlamıyorum. Böyle bir şeyimiz yok ve ne yapacağımızı bilmiyorum, belki biliyorsunuzdur.

  • Doc :

   karşılama

   Evet, açıklamaya göre bir mantar gibi görünüyor. Clotrimazolum 2 hafta, günde 2 kez, sürülmemelidir. Ayrıca, ayakkabıları dezenfekte edin, her gün çorapları değiştirin, hijyeni izleyin.

 • Katya :

  Zdraste !!!! Ayaklarımda bir problemim var, 2 yaşından beri. İçinde tırnakların arasında bir parça et gibi büyümüş bir parmağım var.

  • Doc :

   karşılama

   Açıklamaya göre, kimse tam olarak ne olduğunu söyleyemez, doktora git.

 • Victor :

  Merhaba Küçük parmak ile isimsiz ayak parmakları arasında beyaz oluşumlar. Uzan. Bana bir şey söyle

 • Nastya :

  Merhaba, söyle bana, lütfen, sağ el baş parmağımda, sol elimdeki parmaklar arasında ve bacaklarımdaki benzer bir düzende kızarıklık var. Soyulma, sadece kaşıntı ve hiperemi yok .. 2 hafta önceden doktoru kaydedin.

  • Doc :

   karşılama

   Bu tombul veya ringworm olabilir, dermatit veya bir çeşit otoimmün reaksiyon, birçok seçenek olabilir. Ne yazık ki dermatolojide, muayene olmaksızın çok az şey söylenebilir.

   Eğer ilerlerse, Triderm veya başka bir kombinasyon ilacı kullanın, ancak yine de bir doktora kayıt olun.

 • olga :

  Merhaba. Kocam ayak parmakları arasında çok çatlamış. Kaba. Kaşıntı veya başka bir şey hakkında şikayet yoktur. Ama çok hoş olmayan bir koku. Ayakkabılarda ve kokuda yarım saat sadece korkunç. Bir fabrikada çalışır ve iş botlarındaki tüm vardiyayı harcar. Ne yapılabileceğini, neyin tedavi edileceğini tavsiye et. Onu sürmek için doktora çalışmayacak.

 • Natalia :

  Hoşgeldin!
  Kaşıntı, yanma ve hatta ağrının eşlik ettiği 4 ila 5 parmak arasında bir çatlak ve dökülme vardı. Ve ayrıca topuklu kaşıntı. Önce Lamifen jeli, sonra bir aydan uzun bir süre Mikofin spreyi ile tedavi edildi. Parmaklar arasındaki çatlak, topuklar üzerinde kaşıntı - her şey yavaş yavaş geçmeye başladı. Uyuşturucu kullanıyorum, kaşıntı yeniden ortaya çıktı. Korkarım parmaklarım arasında bir çatlak tekrar görünecek. Sıcak demirle ütülenmiş çoraplar ve ayakkabılar forgidron ile tedavi edildi. Aynı antifungal ilaçları kullanmanın etkisiz olduğunu biliyorum. Lütfen hangi etkili ilaçların mikozla tedavi edilebileceğini bildiriniz. Ayakkabıları kullanırken hangi dezenfektanlar en etkilidir?

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.