Pamukçuk ve gebelik sss

Doktor

Soru: Tedavi edilmezse pamukçuk tehlikelidir?

Erkekler çoğu zaman sadece bu hastalığın taşıyıcılarıdır ve sadece kadınların belirtileri vardır. Kadınlarda Candida mantarı her zaman hastalığa neden olmaz. Pamukçuk dişi kısımda en sık görülen hastalıklardan biri olduğundan, düzenli olarak bir jinekologu ziyaret etmek ve mikroflora için test yaptırmak gerekir. Ana belirtiler kaşıntı, yanma, ekşi bir koku ile heterojen beyaz peynirli akıntı olabilir.

Pamukçuk tedavi edilmezse, çok fazla komplikasyon verebilir. Servisit (servikal kandidiyazis), sistit (mesanenin iltihabı), üretrit (üretranın iltihabı). Kandidiyaz cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklarla birlikte ilerlediğinde, kısırlığa bile yol açabilir. Ancak pamukçukun hızlı bir şekilde teşhisi ve acil tedavi ile, genellikle hiçbir komplikasyon ortaya çıkmaz.

Soru: Hastalık nasıl bulaşır? Pamukçuk ile seks yapmak mümkün mü?

Hastalık cinsel yolla bulaşır. Ortaklardan biri bir candida taşıyıcısı ise, her ikisi de tedavi edilmelidir. İlaçları alma süresi boyunca, samimi yakınlığı reddetmek daha iyidir veya oral seksle bile olsa, prezervatif kullanmak gereklidir. Pamukçuk da daha az hoş semptomlarla doludur ağız boşluğunda oluşabilir.

Soru: Pamukçuk gebeliği engelliyor mu? Kronik pamukçuk için nasıl bir çocuk planlanır?

- İzole Hamilelik, hamile kalmaya çalışırken kendiliğinden ciddi bir sorun değildir, ancak vajinadaki asidik ortam nedeniyle, çoğu sperm hala yumurta yolunda ölür. Bu nedenle, gebe kalma girişiminde başarılı olmak için, bir erkeğin tamamen sağlıklı olması ve sperm hücrelerinin olabildiğince mobil olması gerekir, ki bu da pek yaygın değildir.

Hamilelik, hiç sahip olmayanlar için pamukçuku kışkırtabilir. Doğumdan önce, bebeğin enfeksiyon riskini azaltmak için doğum kanalı sanitasyonu yapılmalıdır - bu konuda jinekoloğunuza danışın.

Hamilelik sırasında, bu tehlikeli bir hastalık değil, doğmamış bir bebeğe zarar verebilecek bir tedavi değildir. Hamilelik ve kronik pamukçuk planlarken bir doktor tarafından düzenli izleme gerektirir. Hastalığın kronik seyri ve gebe kalmadaki başarısız girişimlerle birlikte, suni dölleme genellikle klinik bir ortamda tavsiye edilir - bu kanıtlanmış ve etkili bir yöntemdir, ancak ek mali maliyetler gerektirir.

Soru: Hastalığın önlenmesi için ne önerirsiniz?

Kızlar samimi hijyenine dikkat etmelidir. Pedleri ve tamponları en az 4 saatte bir değiştirmek gerekir. Hastalık sırasında antibiyotikler alınırsa, sağlıklı bir bağırsak mikroflorasını korumak için bir probiyotik tedavisi içmek daha iyidir. Ayrıca rahat iç çamaşırı giymeniz ve külotlu ipekten vazgeçmeniz tavsiye edilir. Ve elbette, bir jinekologla düzenli olarak randevu almayı unutma. Erkekler, taşıyıcı olmamak

Her ikinci kadın pamukçuktan geçer ve doktorlar bu hastalığı ciddi olarak düşünmezler. Uygun bakım ve uygun kandidiyaz tedavisi ile gebe kalmayı önleyemez. Ancak, sağlıklı kızlarda bile, vücuttaki hormonal değişikliklerin arka planına karşı, hamilelik sırasında pamukçuk oluşabilir, endişelenmeye değer değil - iyi seçilmiş tedavi ve bir doktor tavsiyesi, doğmamış çocuk da dahil olmak üzere olumsuz etkileri önlemek için yardımcı olacaktır.

Ayrıca bakınız: Kadınlarda pamukçuk nedir? Belirtiler ve fotoğraflar

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.