Boğazın alerjik şişmesi için ilk yardım

Boğaz ve alerjik larenjit alerjik şişmesi

boğazda kırmızı kalp Boğaz veya larengizmin alerjik şişmesi, vücuttaki bir alerjenin neden olduğu larenks kaslarının ani istemsiz bir kasılmasıdır.

Ödem, glottisin kısmi veya tamamen kapanmasına neden olur ve sonuçta bir kişi normal olarak nefes alamamaktadır.

Zaman tıbbi yardım sağlamıyorsa, hasta boğulmadan ölebilir.

Boğaz şişmesi genellikle küçük çocuklarda görülür (doğumdan 3 yıla kadar).

Yetişkinlerde, boğaz şişmesi alerjenle başka bir temastan kaynaklanabilir. Nöbetler genellikle geceleri ortaya çıkar. Hastalığın semptomlarını doğru tanımak çok önemlidir, böylece zaman boşa kaybedilmez.

Boğazın alerjik şişmesi için acil bakım

Laringospazmdan yakınlarda bulunan bir kişiden şüphelenirseniz , her şeyden önce ambulans tugayı arayın . Telefonla, tüm belirtileri dağıtıcıya açıkça bildirmeniz gerekir, böylece aramanın aciliyetini değerlendirir. Öyleyse göreviniz, kendi çabalarınızla hastayı bilinçte desteklemektir.

 1. Alerjik reaksiyona neden olan maddeyi kaldırın. Durum izin verirse, ağzınızı ve boğazınızı yıkayın.
 2. Hastanın daha rahat bir pozisyon almasına izin verin. Büyük olasılıkla, bir masaya ya da başucu masasına yaslanıp oturması daha kolay olacaktır.
 3. İlk yardım çantanızda ( suprastin , tavegil , difenhidramin, fenkarol ) bulunan herhangi bir antihistamin ilacı verin.
 4. Temiz hava için geniş bir pencere veya kapı açın.
 5. Tasmağı açın veya sıkma giysisini çıkarın.
 6. Yüzünüze ve vücudunuza soğuk su püskürtün.
 7. Boğazınıza bir buz paketi takın, bu şişliğin hafifçe azalmasına neden olur.
 8. Kardiyak arrest varsa, indirekt kalp masajına şu şekilde başlamalısınız: Göğüste 15 kompresyon - 2 yapay nefes. Bu tür eylemler, bir ambulansın gelinceye kadar veya spontan solunum ve kalp atışının restorasyonuna kadar tekrarlanır.

Profesyonel tıbbi bakım algoritması

trakeostomi şeması Ambulans tugayının gelişi üzerine, tedavi ellerine geçer. Ana manipülasyonlar:

 1. Intramüsküler veya intravenöz olarak 1 ml dozda% 0.1 adrenalin enjeksiyonu. Eğer işe yaramazsa, dilin köküne bir enjeksiyon yapabilirsiniz, çünkü O iyi kan ile beslenir.
 2. % 40-100 hava-oksijen karışımı ile solunması.
 3. Herhangi bir periferal ven kateterizasyonu ve fizyolojik solüsyonların infüzyonu (poliglukin, glukoz,% 0.9 NaCL solüsyonu).
 4. Fenoterol + ipratropium bromür karışımının inhalasyonu iyi olur, ancak ambulans hekimlerinde nadiren bir nebulizatör bulunur, bu nedenle 1-2 mg / kg vücut ağırlığı veya hidrokortizon 100 mg prednizolonun enjeksiyonu nadirdir.
 5. Kas içine antihistaminik ilaçların sokulması ( suprastin , tavegil , difenhidramin).
 6. Euphyllinum bronş ve pulmoner damarları genişletmek için intravenöz olarak% 2.4'lük bir solüsyondan 5-10 ml.
 7. Asfiksi, konikotomi veya trakeostomi hemen uygulanır (akciğerlere hava vermek için boğaz ve trakeadaki yumuşak dokuların diseksiyonu).

Ana manipülasyonlar yapıldıktan ve hasta stabil bir durumdayken, ambulans onu en yakın hastaneye taşır. Boğazın alerjik şişmesinden birkaç gün sonra, bir kişi doktorların gözetimi altında olmalıdır, çünkü yüksek bir saldırı olasılığı vardır.

Boğazın olası şişmesi için kendinizi ne kadar alerjik hazırlayın?

suprastin preparatları Zaten böyle ciddi bir tepkiyle karşı karşıya kalan bir kişi, şişliğin tekrar olmayacağını garanti edemez. Ciddi sonuçlardan kaçınmak için tüm önlemleri almalısınız.

 1. Her zaman cebinize alerjinize neden olan maddelerin bir listesini taşıyın. Ayrıca nasıl ilerlediğini detaylı olarak açıklayınız.
 2. Ayrıca hızlı etkili antihistaminikler ( klorpramin , suprastin , fenkarol ), hormonlar ( prednizon) almalısınız . Mümkünse, enjekte edilebilir formda olmalıdırlar. Bu, etkinin başlangıç ​​oranını arttırır.
 3. Ailenize ve arkadaşlarınıza hastalığınızı ve sonuçlarını anlatın. İlk yardımın nasıl yapılacağını açıklayınız.
 4. Cep telefonu olmadan evden çıkmayın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız hemen bir ambulans çağırın.

Boğaz şişmesi belirtileri

Larinksin lümeninin daralması 4 aşamada ilerleyebilir. Aralarında net bir sınır yoktur, birbirlerini çok çabuk değiştirirler. Sonuç olarak, asfiksi (boğulma) meydana gelir.

Aşama 1 - tazminat:

 • solunum daha nadir ve derin olur;
 • çarpıntı yavaş;
 • Yürürken nefes darlığı var.

Aşama 2 - alt birim:

 • istirahatte dispne;
 • ıslıklı gürültülü solunum;
 • cildin ağartılması;
 • zor nefes alma;
 • bir korku hissi var;
 • Yardımlı kaslar solunumla ilgilenir.

Aşama 3 - dekompanse edilmiş:

 • sık sık sığ solunum;
 • dakikada 120 kez kalp atışı;
 • kan basıncında düşüş;
 • ortopnenin zorlanmış pozisyonu (bir kişi dizlerinin üstünde oturur);
 • kalıcı dispne.

Aşama 4 - Asfiksi:

 • nefes almayı durdurmak için tek nefesler;
 • mavi deri;
 • Nabız sık görülür, sonra yavaşlar, olası kalp durması;
 • bilinç kaybı

Alerjik larenjit nedenleri ve sınıflandırılması

alerjiye neden olur Boğaz şişmesi alerjik larenjitin bir komplikasyonudur. Bu hastalık, alerjenlerin bir sonucu olarak larenksin mukus tabakasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Mukoza tabakasının şişmesi, havanın geçişini önemli ölçüde zorlaştıran larenks lümeninin daralmasına neden olur. Çoğu zaman böyle bir hastalığı kışkırtır:

Alerjik larenjit mevsimsel bir doğaya sahiptir, hastalık genellikle ilkbahar ve sonbaharda şiddetlenir. Bu nedenle, bu dönemlerdeki yatkın kişiler tüm güvenlik önlemlerine uymalıdır.

Hastalığın akut ve kronik formları vardır.

Keskin bir başlangıç, genellikle geceleri keskin bir başlangıç ​​ile karakterizedir. Hastalık genellikle yıldırım hızında gerçekleşir. Bu nedenle, en kısa sürede ilk yardımın sağlanmasına başlamak önemlidir.

Kronik formlar laringospazm ataklarının sürekli nüksleri ile karakterizedir. Hastalık larinksin mukoza zarını değiştirir, polipler ve epitel dokusunun proliferasyonu üzerinde görünür. Kronik seyir genellikle solunum sistemi diğer organlarını etkiler, muhtemelen bronşiyal astım veya KOAH gelişir. Kalp de etkilenir, hipertansiyon ve kronik kalp yetmezliği görülür.

Boğazın alerjik şişmesini önleme

Herhangi bir alerjik hastalığı önlemek için alerjene yalnızca temas tamamen sınırlanabilir. Kullandığınız tüm öğelerin ve gıdadaki bileşimin talimatlarını dikkatlice okuyun. Ayrıca, şişmenin nedenlerinden bağımsız olarak, vücudu bir bütün olarak güçlendirmeniz gerekir:

 • yiyin, diyetinizi doğal vitaminlerle zenginleştirin;
 • içme modunu gözlemleyin (günde en az 1.5 litre);
 • temiz havada günde 30 dakika yürüyün;
 • Stres ve aşırı çalışma önlemek;
 • Kendiniz için hafif egzersizler seçin ve haftada 3-4 kez tekrarlayın;
 • günde en az 8 saat uyuyun, çünkü sağlıklı uyku bağışıklık sistemini mükemmel şekilde güçlendirir;
 • Haftada en az iki kez dinlenmenize, sevdiğiniz şeyleri yapmanıza, kendinizi olumlu duygular ile doldurmanıza izin verin.

Küçük bir çocuk boğazda alerjik bir şişlik varsa, o zaman o sağlıklı bir yaşam tarzı korurken sadece basit bir şekilde hastalığı aşılayacaktır.

Alerjisti yılda iki kez ziyaret etmeyi ve onun tarafından yazılan tüm ilaçları içmeyi unutmayın. Vücudun alerjik yatkınlığını mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır. Bu basit önleme kurallarını gözlemleyerek, alerjik larenjit ve laringeal ödemin alevlenmesini kolayca önleyebilirsiniz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.