Yüzünde düz siğiller

Siğiller viral, benign cilt büyümeleridir. Vardır:

 • sıradan veya basit;
 • düz veya genç.

Düz siğil, cildin biraz üstüne çıkıntı yapan pembe bir gölge ile 3 ila 5 mm açık kahverengi renkten pürüzsüz bir plağa benziyor. Bu tip siğiller, yüzdeki gruplarda düzenlenir, ayrıca el ve ayaklarda düz siğiller ortaya çıkabilir.

Tanı, görsel inceleme ve analiz, çıkarılmış tümörün örnekleminin histolojik muayenesinden sonra bir dermatolog tarafından yapılır.

Siğillerin kimliğini nasıl belirlenir

Tecrübeli bir dermatolog, siğilleri görsel muayene ile ayırt edebilir. Doktor ayrıca dermatoskopi ve numunenin histolojik muayenesini de kullanacaktır. Tüm muayene yöntemleri histoloji örneklemesi dışında ağrısızdır.

Görsel bir muayene, düz bir siğilin, aşağıdaki kriterleri kullanarak başkalarından ayırt etmesine yardımcı olacaktır:

yüz siğilleri

 • tümör deri üzerinde, düz bir yüzeye sahip bir papül veya nodül biçiminde yükseltilir;
 • etkilenen bölgede cildin keratinizasyonu yoktur;
 • Formasyonların rengi özel bir gölge ile ayırt edilir;
 • çap siğillerinde 3 ila 5 mm arasında değişir;
 • gruplara yerleştirilenler birleşmez;
 • yüzünde (çene, alın), eller ve bacaklarda lokalize.

Hastalığın ana nedeni, deri tümörleri şeklinde topikal olarak ortaya çıkan ve polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenen HPV (insan papillomavirüsü) 'dir. Ek olarak, siğil olan hastaların karsinojenik risk tayini için taranması önerilmektedir.

Geleneksel olmayan tedaviler

Siğillerin çıkarılması çeşitli ev ilaçları, ilaçlar veya cerrahi tedavi ile gerçekleştirilir. Geleneksel olmayan yöntemler arasında kırlangıçotu ve sarımsak tedavisi yer alır.

harç ile kırlangıçotu Taze kırlangıçotunun kökünü kır ve bitkinin sarı suyu ile siğiri temizleyin. Yüzdeki siğiller kayboluncaya kadar günde iki kez prosedürü tekrarlayın.

Siğilleri sarımsakla da tedavi ederler: plakayı kesin, sonra formasyona tutun. İşlem, neoplazma ortadan kayboluncaya kadar günde iki kez yapılır.

Doktorlar kendi kendine tedavi önermezler, çünkü halk ilaçlarının etkinliği büyük bir sorundur ve aynı zamanda alerjik reaksiyonlara veya neoplazmın yapısına zarar verebilir.

Lokal tedavi, insan papilloma virüsünü etkilemeden etkili olmayacaktır, çünkü bu, düz siğilin temel sebebidir. Ek olarak, alternatif tıbbın kullanımı komplikasyonlara veya siğillerin yayılmasına yol açabilir.

Geleneksel tedaviler

Resmi yöntemler, bir estetik tıp kliniğinde ya da güzellik salonunda, yanı sıra bir dermatolog talimatına göre bir hastanede tedaviyi içerir. Doğru tedavinin temeli, doğru tanıdır. Tanıdan sonra doktor, her durumda bireysel olan yöntemin ve tedavi araçlarının seçimi ile belirlenir.

yüz siğil kaldırma Hasta atandı:

 • antiviral tedavi (insan papillomavirüsünün yok edilmesine yönelik ilaçlar);
 • yıkıcı (kusturucu ilaçlar: verrukatsid veya feresol, cryodestruction, laser removal, electrocoagulation);
 • immünmodülatör tedavi.

Koter ilaçlar

Özel ilaçlar arasında sadece dışsal olarak kullanılan koterize edici ve bakterisit etkisiyle verrukatsid ve feresol bulunur.

Verrukacid antiviral bir etkiye sahiptir. Farmakolojik etkiler arasında, siğilin koterizasyonu ve ayrılması ve etrafındaki etkilenen hücrelerde virüsün yok edilmesi yer alır.

İlaç kullanırken, olası bir tehlike neoplazma etrafında sağlıklı bir cilt yanığıdır. Yanıklardan kaçınmak için, verrük asidi uygulamadan önce siğilin etrafındaki bölgeyi Vazelin veya bebek kremi ile yağlayın. İlaç, siğilin üzerine 2-5 dakika arayla 10 kata kadar yayılabilir.

Ayrıca yıkıcı ilaçlar salisilik asit ve Solkoderm içerir, ancak daha sıklıkla güzellik salonlarında kullanılırlar.

Cryodestruction, lazer ve cerrahi siğil kaldırma

cryolysis Siğillerle başa çıkmak için hızlı ve etkili bir yöntem, kriyodestrit veya sıvı nitrojen ile tedavidir. Azot dokuya (nekroz) öldürmek için 30 saniye formasyona uygulanır.

Uygulamadan bir saat sonra ciltte bir kabarcık belirir ve bir hafta içinde kurur.

Kriyotestranın yerinde, sonunda yok olan bir kabuk vardır ve tedaviden hiçbir iz bırakmaz.

Tümörlerin lazerle çıkarılması, siğilyi besleyen kan kılcal damarlarının damar duvarlarını yapıştıran darbeli bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir. İşlemden sonra, 7-14 gün sonra kaybolan bir çürük görülür, yara izleri görünmez.

Diğer bir tedavi yöntemi, neoplazmın elektrik akımı ile koterizasyonuna dayanmaktadır. Bir siğilin çıkarılması bir elektrokoagülatör ile gerçekleştirilir, işlem bir kabuk meydana geldikten sonra 15 dakika sürer.

Yaranın tamamen iyileşmesi için 4 gün boyunca% 5 potasyum permanganat solüsyonu ile tedavi edilir. 10 gün boyunca kabuğunu kendiniz ıslatmayın ya da çıkarmayın. Elektrokoagülasyon ağrılı bir işlem olduğundan, bunun önünde lokal anestezi uygulanmaktadır.

Tüm seçeneklerden, lazer siğil çıkarma tercih edilir. Cilt için daha az travmatiktir, tümör çıkarıldıktan sonra skar oluşmaz. Her durumda, tedaviye başlamadan önce bir dermatoloğa danıştığınızdan emin olun.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.