Alerji Göz Bakımı

göz damlatılması Çoğu zaman, göz alerjileri konjonktivit veya dermatit ile kendini gösterir. Alerjen gözün iç astarını etkilerse, o zaman keratit, üveit veya optik sinirin şişmesi gelişir.

Allerjik konjunktivit, kozmetik, parfüm, ev kimyasalları, bitki poleni, hayvan kılığına maruz kalınması nedeniyle gözün mukoza zarının iltihaplanması sonucu oluşur.

Oküler allerjinin lokal semptomlarının tedavisi için, gözün mukoza zarının şişmesi ve kızarıklığını hafifleten göz damlaları, ağrı, göz kapaklarında kumun yanma hissi ve mukoza boşalması, fotofobi ve yırtılma kullanılır. Bu belirtilerin tedavisi için farklı farmakolojik gruplara ait damlalar kullanılır: vazokonstriktör, antihistamin ve anti-inflamatuar.

Vazokonstriktör damlaları

Gözler sulu ve kaşıntılı olduğunda, konjunktivanın kızarıklığı vardır, vazokonstriktör damlaları kullanılır, bu da alerjinin semptomlarını hafifletebilir. Bunlar, gözün mukoza zarının damar duvarının karşılık gelen reseptörleri üzerinde etki yapan ve vazokonstriksiyona neden olan bir adrenomimetik veya adrenostimülan içerirler. Sonuç olarak, şişlik, kızarıklık, yanma, gözlerde kum hissi.

Bu göz damlaları nahoş semptomları hafifletir, ancak ortaya çıkışlarının nedenini tedavi etmez. Vasokonstriktör damlaları genellikle terapötik etkiyi geliştirmek için diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılır.

Bağımlılık yaratabileceğinden, bu grubun damlalarının dört günden fazla sürmesi önerilmez. Sonra alet etkisiz hale gelir, gözlerin mukoza zarının kızarması artar.

Vazoconstrictor damlalarına şunlar dahildir:

 • klasik vizin;
 • montevizin;
 • Vizin temiz bir yırtıktır;
 • vizoptin.

Klasik Vizin

vizin Tetrizoline (alfa reseptörlerini bloke eden bir sempatomimetik) klasik vizin aktif maddesidir. İlaç, bir alerjene maruz kalmanın yol açtığı mukoza zarının şişmesini ve kızarmasını azaltır.

Klasik Vizin 2 yaş ve yetişkinler için endikedir. Açı kapanması glokomu, hamilelik ve emzirme ile, 4 günden fazla damlama tavsiye edilmez. Göz damlacıklarının etkisi damlatmadan bir dakika sonra gerçekleşir ve 4-8 saat sürer.

Uygulama şekli: Her iki gözde 1 damla günde iki kez. İlacın salınım biçimi göz önüne alındığında, ampulün açılması ve sıvının , gözün konjunktival kesesi içine damlatılması, ampulün kısmının maddeyle hafifçe bastırılması gerekir. Bir ampül, her iki gözde de ilacın tek bir kullanımı için tasarlanmıştır (her biri bir damla).

Yan etkiler arasında hızla yanan bir yanma hissi, kuru mukoza zarları, genişlemiş pupiller yer alır. Kazı yaparken, kontak lensleri çıkarın ve 15 dakika sonra bırakın. Aksi halde şeffaflıklarının ihlali riski vardır.

Vizin temiz gözyaşı

vizin temiz gözyaşı Aktif madde - TS-polisakkarit - bileşimde insan gözyaşlarına çok benzemektedir. Genellikle uzun süreli görsel yük için reçete edilir, bu da gözün mukoza zarının kurumasına neden olur.

Kullanım endikasyonları, gözyaşı sıvısının yetersiz sekresyonunun bir sonucu olarak kuru göz sendromudur.

Mukoza zarının tahrişi 4-8 saat süreyle çıkarılır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, emzirme döneminde hamile kadınlar ve kadınlar.

Çare doğru instillation için, başını geri eğin, alt göz kapağı geri çekin ve ilacın bir damla konjunktival kesesi içine şişeden sıkın. Sonra yavaşça göz kırp, böylece ajan mukoza boyunca eşit olarak dağıtılır. Damlatmadan sonra görme keskinliği geçici olarak azalabilir, ancak bu hızlı bir şekilde geçecektir.

Göz damlası bileşenlerine karşı duyarlılık, yanma hissi, göz kapaklarının şişmesi, yırtılma veya kızarıklık gibi olumsuz reaksiyonlar vardır.

Vizoptik

göz visoptik Sempatomimetiklere ait tetrizolin hidroklorür, bu ilacın aktif bileşenidir. 7 yaş ve üstü çocuklar tarafından kullanılabilir, kuru göz sendromu, korneal distrofi, glokom, gebelik ve emzirme ile reçete edilmesi tavsiye edilmez.

Bir doktor tarafından reçete en fazla 4 hafta göz damlası uygulayın. Göz damlatılmasından sonra 48 saat boyunca yanma ve yırtılma belirtileri devam ederse, bir doktora danışın.

Montevizin

montivizin Aktif madde, bir yardımcı madde olan benzalkonyum klorür ile alfa blokeri - tetrizolin hidroklorürdür.

Konjonktival ödem, alerjik göz hasarı, mukozal kızarıklık tedavisinde oftalmolojide kullanılır. İlaç kontrendikedir:

 • 6 yaşından küçük çocuklar;
 • akut açılı glokomlu hastalar;
 • kornea distrofisi olan kişiler;
 • hamilelik ve emzirme döneminde;
 • arteriyel hipertansiyonu olan hastalar;
 • diyabet ile.

Uygulama şekli: Her iki gözde 1 damla bir doktor tarafından reçete edildiği gibi günde üç kez. Yan etkiler artmış göz içi basıncı, lakrimasyon içerir.

Antihistamin damlası

Kaşıntıyı hızlı ve etkili bir şekilde gidermek ve yırtılmayı önlemek için antihistamin damlası kullanın. Aktif madde, alerjiye neden olan gözün bağ dokusunun mast hücrelerinden histamin salınmasını engelleyebilir.

Antihistamin damlası şunları içerir:

 • allergodil;
 • kromogeksal;
 • lekrolin;
 • okumetil;
 • opatanol;
 • polinadim.

allergodil

alergodil Alerjik maddenin aktif bileşeni, H1-reseptörlerini (histamin) bloke eden azelastin hidroklorürdür. Ek madde (benzalkonyum klorür) bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. İlaç 6 yaş ve yetişkinler için uygundur.

Allergodil gebelikte, 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Hamilelik sırasında kullanılması, embriyonun cenin ölümünü, gecikmiş fetal gelişimi veya iskeletin oluşumundaki kusurları tehdit eder.

Kontakt lens kullanıyorsanız, uygulamadan 15 dakika sonra çıkarılmalı ve kullanılmalıdır, çünkü benzalkonyum klorür yumuşak kontakt lensleri renklendirebilir. Sadece doktorun hedefine araç uygulamak mümkündür, kurs süresi 6 ayı geçmemelidir. Her iki göze günde iki kez 1 damla verin.

kromogeksal

kromogeksal Aktif madde, mast hücrelerinin zarlarını stabilize eden ve histamin, bradikinin ve prostaglandinin serbest kalmasını önleyen sodyum kromoglikattır. Çocukları 4 yaşından ve yetişkinlerden atayın. Alerjik konjonktivit, keratit ve keratokonjonktivit, tahriş semptomlarını hafifletir. Benzalkonyum klorürün varlığından dolayı, kontakt lensleri çıkarmanız ve damlaları kullandıktan sonra 15 dakika bekletmeniz gerekir.

lekrolin

Lecrolin göz damlası Aktif madde - sodyum kromoglikat - mukusun şişmesini hafifletir ve anti-alerjik etkiye sahiptir. 4 yaşından büyükler ve yetişkinler için reçete edilenler, emzirme döneminde hamile kadınlarda ve kadınlarda olumsuz bir durum yoktur.

Uygulama şekli: Bir doktor tarafından reçete edildiği gibi günde iki kez gözlerin her iki tarafından damla damla. Kontakt lensler varsa, damlatma işleminden önce çıkarılmalı ve uygulamadan sonra 15 dakika sürülmelidir, çünkü bileşimdeki ek madde bunları renklendirebilir.

Okumetil

belge Aktif maddeler difenhidramin hidroklorür, napzolin hidroklorür ve H1-reseptörlerini bloke eden çinko sülfattır.

Anti-histamin ajanı kullanım kolaylığı için 5 veya 10 ml'lik şişelerde mevcuttur. Okmetil 4 yaş ve yetişkinlerden çocuklara uygulanabilir.

Damlalar, şişkinlik, kızarıklık ve çinko bileşimi rahatlatmaya yardımcı olur, antiseptik bir etkiye sahiptir ve mukoza zarının lokal iltihaplanmasını ortadan kaldırır. Eğer 72 saatlik kullanım sonrasında herhangi bir etki olmazsa ilacın değiştirilmesine ilişkin doktorunuza danışmalısınız.

Opatanol

Gözler için Opatanol Aktif madde, inflamatuar mediatörlerin salınmasını bloke eden ve alerjik konjonktivit semptomlarını azaltan olopataindir. Göz damlaları pediatri, 3 yaşından büyükler ve yetişkinler için, günde iki kez 1 damla kullanılabilir. Tedavi bir doktor tarafından reçete edildiği gibi 4 ay boyunca devam edebilir.

Polinadim

ilaç polinadim Aktif madde, birinci nesil antihistaminiklere ait difenhidramin ve naphazolin'dir. İlaç konjonktiva inflamatuar hastalıkların tedavisi için 3 yaşından ve yetişkinlere çocuklara reçete edilebilir. Kontrendikasyonlar şunlardır:

 • kapalı açılı glokom;
 • kseroz;
 • gebelik;
 • emzirme dönemi.

Çocuklar için, göz damlası günde 1 damla reçete edilir ve yetişkinler 1 günde üç kez düşer.

Ağır topçu

Enfeksiyöz bir bileşen alerjik bir tezahürü (göz mukozasına viral veya bakteriyel hasar) birleştirdiğinde kortikosteroid veya nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar reçete edilir.

Kortikosteroidlerin ve antienflamatuar ilaçların uzun süreli kullanımı önerilmemektedir, çünkü kuru göz sendromu ortaya çıkmaktadır, lens opaklaşması veya glokom gelişimi mümkündür.

Dexa-Gentamisin

Dexa-gentamisin Oftalmolojide, lokal kullanım için, konjunktivit ve keratokonjonktivite eşlik eden enfeksiyöz hastalıkları önlemek veya tedavi etmek için dex-gentamisin, damla veya merhem şeklinde reçete edilir.

Ana aktif maddeler: gentamisin - antibiyotik ve deksametazon - glukokortikoid. Bu maddelerin ikisi de reçeteyle eczanelerden dağıtılmaktadır ve bu sadece yapılmamaktadır.

Bu tür güçlü ilaçların kontrolsüz kullanımı yan etkilere neden olabilir.

Dex gentamisin göz merhemi Damla şeklinde, ajan iki haftadan fazla olmamak üzere günde üç kez konjonktival keseye 1 damlatılır. Dex-Gentamicin, 12 yaşın üzerindeki çocuklara ve yetişkinlere reçete edilir, hamilelik ve bebeğin emzirme döneminde kullanılması kontrendikedir.

Eğer gentamisin bir merhem şeklinde reçete edilirse, o zaman alt göz kapağının iç tarafında ince bir merhem tabakası uygulamanız ve ilacın dağılımı için yavaşça göz kırpmanız gerekir. Yan etkiler arasında yanma, fotofobi veya görme keskinliğinde kısa süreli bozulma yer alır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.