Alerjilerin nedeni - parazitler?

Alerji kaşıntı Herkes, ilk defa alerjilerin insan vücudundaki parazitlerin varlığıyla tetiklenebileceğini bilmez. Ve bu nedenle her zaman gerçekleştirilemeyen antialerjik tedavi, iyi sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Hastalıktan kurtulmak için, parazitlerin gelişimini etkileyip etkilemediğini doğru bir şekilde belirlemek gerekir.

Parazitler, insan vücudunun çeşitli hücrelerini ve organlarını istila edebilen çok büyük bir canlı varlıklar grubudur. İstatistiklere göre, helmintler ve protozoa, tüm gezegenin nüfusunun% 80 ila 90'ını etkiler. Patojenik organizmalar hem mikroskopik boyutlara hem de birkaç on metre uzunluğa sahip olabilir.

Bir kişiye yerleşmiş olan parazitler besin, sindirim suyu, eser element ve vitamin tüketmeye başlar. Bazı en basit ve solucanların yaşam döngüsü on yıllara ulaşır, bu süre zarfında çoğu organın işleyişinin bozulmaması şaşırtıcı değildir.

İnsan vücudunda parazitlerin etkisi altında alerji gelişimi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelir. Paraziter organizmalar:

 • Vücut için en yararlı maddeleri emmek;
 • Toksinler salgılanır ve genel zehirlenmeye yol açar;
 • Sindirim organlarında enzim üretimini engeller;
 • Bağırsak mikroflorasını yok et.

İnsan vücudundaki parazitlerin habitatları. düzen Parazitlerin etkisi altında ortaya çıkan bedendeki tüm bu olumsuz değişiklikler, doğal olarak bağışıklık sisteminin çalışmasında bir azalmaya yol açmaktadır. Dokunulmazlıktaki başarısızlık ve bir kişinin daha önce zararsız olan maddelere karşı duyarlılığını artırmasıdır.

Parazit enfeksiyonu ve zamanında tedavi olmaması, form ve doğasında çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur.

En çok bilinen parazitler arasında yuvarlak solucanlar, kıl kurtları, Giardia vardır, ancak bu sadece, sadece alerjilere değil, aynı zamanda solunum ve sinir sistemi hastalıklarına, sık sık baş ağrısına ve bağırsak tıkanıklığına neden olabilen, bu canlıların sadece küçük bir parçasıdır.

Parazitlere ne kadar alerjik

Parazit türleri Paraziter organizmalar çok çeşitlidir ve neredeyse tüm vücut sistemlerini etkiler. Bu nedenle, alerjik reaksiyonlar hem sindirim sistemini hem de solunum sistemini, cildi ve merkezi sinir sistemini etkileyebilir.

Protozoa ve helmintlerin alerjenleri aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • Ekzojen, yani parazit olgun aşamada olduğunda veya yumurtalardan bir larva oluştuğu zaman ortaya çıkar;
 • Endojen - solucanlar ve protozoaların çöküşü sırasında oluşmuştur.

Vücudun endojen ve ekzojen toksinlerin etkisi altında hassaslaşması, eozinofili, deri döküntüsü , kaşıntı, bronkospazm oluşumuna yol açar. Çoğu zaman, aşağıdaki parazit türleri insan vücudunda yaşar:

 • Pinworms. Bunlar, birkaç milimetre uzunluğundaki küçük solucanlardır, kalın bağırsakta parazite olur ve deri geçişinde yumurta bırakırlar. Vücutta çok sayıda pinworm bulunmasıyla birlikte, kanda çok sayıda eozinofil tespit edilebilir ve alerji esas olarak deri döküntüleri ile kendini gösterir;
 • Yuvarlak kurtlar, bronkospazm, konjonktivit ve vücut döküntülerinin gelişimini tetikleyen alerjenleri salgılar;
 • Kedi Fluke Bu helmint tarafından salgılanan toksin kan dolaşımına girer ve ürtikerin gelişmesine yol açar;
 • Trişinella. Alerji larvaların ve yetişkin parazitlerin ölümünden sonra öldükleri zamanda meydana gelir. Vücuttaki lezyonların oluşması, yüz, ateş dahil vücudun farklı bölgelerinin şişmesi;
 • Giardia. Akut giardiyazis bulantı, karın ağrısı ve sindirim bozuklukları ile kendini gösterir. Ciltte döküntü formları, soyulma bölgeleri görünür ve vücut ısısı yükselebilir;
 • Echinococcus. Alerjik reaksiyonlar, echinococcus ile bir kist rüptürü sırasında zahmet etmeye başlar. Alerjik deri döküntüleri, kaşıntı, dokuların şişmesi, bronkospazm.

Parazit mikroorganizmaların etkisi altında gelişen alerjilerin belirtileri periyodik olarak kötüleşebilir ve azalır. Antihistaminikler , enterosorbentler ve harici ajanlar ile geleneksel tedavi işe yaramamaktadır .

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.