Toz alerjisi

Adam avucunun içinden toz üfler Parlak güneşli bir günde, havada yumuşak bir şekilde yüzer biçimde duran küçük motifleri fark etmek kolaydır - bunlar ev tozudır. Aslında, kesinlikle inanılmaz maddelerin en küçük parçacıklarından oluşan çok bileşenli bir maddedir. Ev tozunda bulabilirsiniz:

 • donmuş volkanik lav ve kül
 • Afrika kumu
 • lastiklerden ve hatta asteroitlerden gelen kauçuk parçacıkları.

Ancak tozun% 80'i daha önemsiz maddelerden oluşur:

 • selüloz (kitap tozu);
 • yumuşak ev tekstillerinin en küçük parçacıkları;
 • bitirme malzemeleri tavanları, duvar kağıdı, vb.
 • mobilya, pencere ve zemin yüzeylerini işlemek için kullanılan deterjan parçacıkları;
 • hayvan kedisi ve yünü;
 • insan derisi ve yağlı bölmelerdeki kornifiye parçacıklar, saç döküntüleri;
 • böcek kabukları ve böcek kabuklarının kalıntıları.

Toz akarları Ancak ev tozunun ana bileşeni, ölü insan epidermisini besleyen mikro akarlar veya saprofitlerdir.

Bu toz akarları kendileri için insanlar için tehlikeli değildir, ancak hayati aktivitelerinin (yumurta, eksi veya ince tüylü örtü) işlemlerinin ürünleri bağışıklık sistemi aracılığıyla insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, mekanizma şöyledir:

 • Toz akarlarının yaşamsal aktivitesinin parçacıkları, solunum organları yoluyla insan vücuduna girer, dokularda ve iç organlarda bir reaksiyon zincirini tetikler ve iltihaplanma sürecine neden olur.
 • “Yağ” olarak adlandırılan bağışıklık hücreleri, histamin üretmeye başlar ki bu da alerji semptomlarının gelişimini tetikler: burun tıkanıklığı , hapşırma ve öksürme , gözlerde kaşıntı ve kaşıntılı cilt .

Rusya'da, ev alerjileri insidansı yüzde 15-17 arasında değişmektedir. Toz akarlarına karşı duyarlılık, hangi organın alerjene daha duyarlı olduğuna bağlı olarak kendini gösterir: bronş, cilt, burun mukozası veya gözler. Bronşiyal astım , atopik dermatit , alerjik rinit veya konjonktivit olabilir .

Nasıl savaşılır?

Bilim adamları henüz bir “alerji hapı” i henüz icat etmemişler, fakat bazı kuralları izleyerek ve modern farmakolojiyi kullanarak, alerjinin klinik belirtilerini durdurmak ya da kontrol altında tutmak hala mümkündür.

Toz alerjileriyle uğraşmanın birkaç ana yöntemi vardır:

 1. alerjen ile temasın dışlanması (bizim durumumuzda toz);
 2. ilaç tedavisi , uzun süreli kullanım için antihistaminiklerin en son jenerasyonunu seçmeniz gerekir;
 3. otoimfositoterapi (ALT) ve alerjene özgü immünoterapi (ASIT) .

Hipoalerjenik Ev

Kız evde vakumlama Bir toz akarı ile temas tek yolla hariç tutulabilir - evin düzenli ve uygun şekilde temizlenmesi. Steril bir kutu için şartlar yaratmak mümkün olmayacaktır, ancak evdeki saprofitlerin popülasyonunu önemli ölçüde azaltmak ve böylece alerjilerin durumunu iyileştirmek mümkündür. Hadi başlayalım

1. kural. Sözde "toz toplayıcıları" ndan kurtulmamız gerekiyor.

 • Ağır perdeler ve kanopiler en iyi şekilde çıkarılır. Perdeler, kolayca yıkanabildikleri için ışık perdeleri ve en iyisi güneşlikler ile değiştirilebilir. Tekstil döşemelik mobilyalar - deri veya diğer kolayca yıkanabilir malzemeler.
 • Toz ve onunla birlikte, mite, yüksek kaliteli temizlik için zor, mobilya dekoru çeşitli karmaşık detaylarda birikir. Bunları değiştirmek için tavsiye edilir. Alerjik bir kişinin yaşadığı ev basit bir tasarıma sahip olmalıdır.
 • Kütüphane ve çeşitli hediyelik eşyalar kapalı cam kapıların arkasında tutulmalı, çocuk oyuncakları özel kilitlenebilir kutularda saklanmalıdır.
 • Doğal dolgu maddeli battaniyeler ve yastıklar, yüksek havalandırıcılı sentetik dolgu ve nem rejiminin desteği olan aksesuarlarla değiştirilmelidir. Yılda bir veya bir buçuk yılda bir değiştirilmeleri gerekiyor.
 • Halılar, halılar (doğal ve sentetik) çıkarılmalı, içlerinde çok miktarda toz akarı biriktirilir, ayrıca linolyum, parke veya laminatın temizlenmesi daha kolaydır.
 • Yumuşak oyuncaklar düzenli olarak yıkanmalı ve özel toz akarı ürünleri ile muamele edilmelidir.

Kadın yatağı değiştirir 2. kural. Akar yatağının lokalizasyonu için ideal koşullar. Burada sıcak, nemli ve insan epidermisinin kurutulmuş parçacıkları olan yiyecek var.

Yataklar düzenli olarak iyi havalandırılmalı ve sadece çalkalanıp yeniden şekillendirilmemelidir. Haftada iki kez yastık ve battaniyeler çıkarılmalı ve yatak her gün temizlenmelidir.

 • Yataklama için en iyi kene koruması yoğun dokuma kumaştan yapılmış antialerjenik kapaklardır. Mikropartiküllere karşı yüksek derecede korumaya, iyi hava alabilirliğe ve filtrelemeye sahiptirler, eski vakalardan farklı olarak hışırdamazlar ve dokunuşa hoş gelirler.
 • Yatak çarşafları her üç günde bir değiştirilmelidir. 60 ° C'de yıkayın veya keneyi olumsuz yönde etkileyen özel katkı maddeleri ekleyin.
 • Çamaşırhane, caddede, sundurmada veya balkonda, oturma odasında değil, kurutulmalıdır.

Su Filtresi Süpürgesi Kural 3. Ev temizlerken, havadaki zararlı substratın konsantrasyonunu en aza indiren HEPA filtreleri veya su filtreleri olan elektrikli süpürgeler kullanmalısınız.

Bir valf sistemi ve kalın duvarlı toz toplayıcıları ile donatılmış elektrikli süpürgeler kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgelerin temizlenmesiyle temizlik sadece akarisit veya anti alerjik ajanların eklenmesiyle mümkündür.

Temizlik sırası şöyledir:

 1. Tozu sileriz.
 2. Elektrikli Süpürgeler.
 3. Odayı havalandırıyoruz.
 4. Temizledikten sonra çöken tozu sileriz.
 5. Zemini temizliyoruz.

4. kural. Alerjik reaksiyonun tezahürlerini en aza indirmek için, havayı temizlemek ve odadaki nemi kontrol etmek gereklidir.

Hava arıtıcıları, havadaki toz partiküllerinin ve alerjenlerin azaltılmasına katkıda bulunur. Temizleyici sürekli çalışmalı ve zararlı maddelerin üretimini önlemek için filtreler zamanında değiştirilmelidir.

Not. Kuru havada, özellikle de ısıtma mevsimi sırasında, toz çok uzun bir süre çöker, bu yüzden düzenli olarak ıslak temizlik ve kontrol nemini yapmalısınız. Optimum koşullar -% 40-60.

Bir doktor görmek

Uyarı! Alerji tedavisi bir uzman-alerji-immünolog ile ilgilenmelidir. Kontrolsüz ilaç alımı, alerjilerin durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Çocuklarda ev tozuna karşı alerjilerin yanlış muamelesi, nadiren, kokuların tamamen kaybolmasına neden olabilen, burun mukozasının adenoidlerinin veya atrofisinin nedenidir.

İlaç tedavisi

İlaçlar Erius Histaminin etkisini düzeltmek için antihistaminikler reçete edilir . Onların uygulaması: alerjik rinit ve dermatoz. Şimdi kullanılan ilaçlar II ve III nesil ( Erius , Zyrtec ), sakinleştirici bir yan etkisi yoktur. Bir doktora danışın çünkü Uzun süreli ilaç en iyi çözüm değildir.

Bronkodilatörler astım ataklarını rahatlatmak ve önlemek için reçete edilir. Bu ilaçlar astım, konjonktivit ve rinit tedavisinde kullanılır.

Kortikosteroidler kortizon (bir adrenal hormon hormonu) türevleri olan hormon preparatlarıdır. Kortikosteroidler, alerjik inflamasyonun gelişmesini inhibe eden spesifik bir antialerjik etkiye sahiptir ve tamamen ağır vakalarda reçete edilir. Tedavi, devam eden hekimin gözetimi altında kısa süreli kurslarla gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi esas olarak uzun süreli ilaç tedavisini içerir. İlaçların alerjinin nedenini etkilemediğini, ancak bunun sonuçları üzerinde akılda bulundurulması gerekir. Böylece tedavi semptomatiktir ve "ev" alerjilerinin şiddeti sadece yıldan yıla artabilir.

Autolymphocytotherapy (ALT)

Alerjilerin ev tozuna karşı tedavisi için kendi bağışıklık hücrelerinizi (lenfositler) kullanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin fonksiyonel durumunu geri yükler ve vücudun çeşitli alerjenlere karşı duyarlılığını azaltırlar. Bu, otoimfositoterapinin özüdür.

Autolymphocytes, subkutan olarak omuz yüzeyine enjekte edilir. Seanslar ve tedavi rejimi sıklığı hastalığın şiddetine bağlıdır. Tedavinin akışı 6-8 prosedürdür. ALT yöntemi 5 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır. ALT kontrendikasyonları vardır.

Alerjen-Özgül İmmünoterapi (ASIT)

Kol içine enjeksiyon ASIT, alerji tedavisinin “altın standardı” olarak kabul edilir. Yöntem, vücudun alerjene karşı duyarlılığını azaltmaya ve alerjik reaksiyonun daha da gelişmesini önlemeye dayanır.

Enjeksiyon seansının yardımıyla alerjik bir organizmaya, giderek artan konsantrasyonda önemli bir alerjenin mikro dozları eklenir. Böylece, "bir kama çaldı" ilkesi. Sonuç olarak, vücudun düşman alerjenlere karşı direnci artar.

ASIT sadece semptomları hafifletmekle kalmayan, aynı zamanda bağışıklık sisteminin çevresel ajanlara yetersiz yanıtının nedenini de ortadan kaldıran tek yöntem olarak kabul edilmektedir. Çocukların 5 yıl ile ASIT yapmasına izin verilir. Kontrendikasyonlar var.

ASIT ve ALT hakkında daha fazla bilgi edinin.

diyet

Ev tozuna karşı alerjiler için katı diyet sağlanmamaktadır. Ama deniz ürünlerine karşı çapraz reaksiyon olasılığını dikkate almanız gerekiyor. Kerevit ve ıstakoz, yengeç ve karides, istiridye, salyangoz ve istiridyeler yiyemezsin.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.