Alerjenik bitkiler

Alerji belirtileri ile kız Dünyada çeşitli bitki alerjenleri oldukça yaygındır. Şu anda yaklaşık 700 tür bilinmektedir. Bir tür alerji, bitkilerin çiçeklenme döneminde tam güçte olan polinozdur . Kural olarak, yaz ve ilkbaharın yanı sıra güneşli ve sıcak havadır.

Yağmurlu ve kurak dönemlerde üretilen polen miktarı azdır. Bitkilerin güçlü tozlanma saatleri sabah saatlerinin karakteristiğidir.

Alerjiye neden olan bitkilerin tanınması çok zor değildir. Alerjilerin tezahürü mukoza zarında bitki lezzeti veya polen elde edilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle alerjisi olanlar, oldukça güçlü nazal akıntı, şişlik ve hapşırmadan muzdariptir.

İç mekan bitkileri

Alerjik reaksiyonların gelişimi, vücutta bulunan özel bireysel faktörlerdir. Buna rağmen, bağışıklığı oldukça yüksek olan insanlarda kalıcı bir alerjik reaksiyona neden olabilecek bitkiler vardır.

En yaygın iç mekan alerjenleri arasında şunlar bulunur:

Bazı bitkilerin çeşitleri vardır, görünüş farklı olabilir.

  • Her türlü sardunyalar. Yapraklarında oldukça kalıcı bir kokuya sahip uçucu yağlar bulunur. Alerjilere yol açan şey budur;
  • Eğrelti otları sporlarında tehlikelidir. Üreme sürecinde hava yoluyla hareket ederler ve bir kişinin mukoza zarına yerleşerek alerjiye neden olabilirler;
  • Crinum. Alerji genellikle bitkinin çiçeklenme ve kokusu döneminde ortaya çıkar. Bazı insanlar gibi çok güçlü bir koku verir, diğerleri alerjiye neden olabilir;
  • Zakkum. Çiçeklenme sırasında bitki kokulu bileşenlere havaya sıçrar, bu da kalıcı bir alerjik reaksiyona neden olur. Bu bitki potansiyel olarak en tehlikeli olanıdır;
  • Dieffenbachia. Olası alerjilerin gücü ile çok tehlikeli olduğu düşünülen çok güzel bir bitkidir. Çoğu zaman, bir alerjiye sahip olmak için yapraklara dokunmanız yeterlidir. Bu nedenle, bitki bakımı sürecinde eldivenler ellere verilir;
  • Spurge. Kompozisyonunda, belli bir miktarda genel rahatsızlığa yol açabilen karpuz gibi bir maddedir. Bitkinin deri ile temas halinde olan beyaz suyu, oldukça şiddetli kaşıntıya ve hatta kalın döküntülere neden olur. Bu bitkinin bakımı da en iyi eldivenlerle yapılır;
  • Kalanchoe. Bitkide bulunan çok sayıda pozitif kaliteye rağmen, yutulduğunda, suyu larinks ve diğer solunum organlarının ciddi ödemini provoke edebilir;
  • Rhododendron - bazı insanlar migren ve cilt üzerinde oldukça güçlü döküntülere neden olabilir çok parlak bir aroma verir.

Yukarıda listelenen bitkilerden birine alerjiniz varsa, onlarla temas tamamen dışlanmalıdır.

Bu önemli! Houseplants ile temas sürecinde dikkat, alerjenler gereklidir. Bunun nedeni, her birinin güçlü tezahürlerinde kişinin yaşamı için tehlikeli olan çok ağır belirtilere neden olabilmesidir.

Yabani bitkiler

Bitkilerde alerjen konsantrasyonu tablosu Ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilecek birçok vahşi bitki vardır. Birincisi, ambrosia ailesine ait olan ayçiçeği ve papatyaları vurgulamaktır. Bunlar, insan vücudunun ciddi semptomlarının gelişmesine yol açabilen oldukça ciddi alerjenlerdir.

Bazı alerji planlarından kaçınmak için, bahçe arsındaki bitkileri dikmek için hipoalerjenik çeşitlere tercih edilmelidir.

Şiddetli alerjilere neden olan çok fazla ağaç var. Kül, elma, kavak, zeytin, kavak, porsuk gibi bitkiler özel ilgi gerektirir. Bu tür ağaçların poleni nispeten küçük bir hacimde salınır, ancak özel özellikleri nedeniyle, oldukça kalıcı bir alerjik reaksiyona yol açabilir. Benzer bir olumsuz tepki varsa, bu tür bitkileri bahçeye dikmemelisiniz veya bu bitkilerin ekildiği parklarda yürümekten kaçınmalısınız.

Polen bitkileri Meşe, huş ağacı ve kızılağaç gibi ağaçlar büyük miktarlarda polen yayar. Vücudunuzu alerjiden korumak için, bu bitkilerle her türlü teması önlemek gerekir. Belirli bir stres durumunda olan bu ağaçlar, kalıcı alerjilerin gelişmesine yol açabilecek aşırı miktarda polen salgılarlar. Bu bitkilerin çoğu tıbbidir, ancak özel reaksiyonlar ile vücut ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Laleler, gözler, çiğdemler, karanfiller gibi çiçekler, oldukça inatçı bir alerjiye neden olabilir. Reaksiyonlar, burun akışından başlayarak ve cilt yüzeyindeki döküntülerle biten farklı olabilir.

Ayrıca alerjiye neden olabilecek bazı tıbbi bitkiler vardır. Bu kategoride en tehlikeli olanı olağan eczane papatyasıdır. Papatyaya verilen ciddi tıbbi özellikleriyle birlikte, özelliği insan vücuduna zarar verme kabiliyetidir.

Koruyucu maske ve çiçek kadında Amaranth, aynı zamanda, büyük miktarlarda polen salınımında farklı olmamasına rağmen, benzer bir etki ile karakterize edilir. Bu bitkinin bazı özellikleri, oldukça olumsuz bir genel klinik resmin geliştirilmesine yol açabilmektedir.

Alerjinin şekli ve şiddeti doğrudan havada bulunan polen miktarına bağlıdır. Özellikle alerjisi olanlar için tehlikeli olan, polenin çok yoğun yayıldığı kuru ve oldukça sıcak havadır. Bu bitkilerin neden olduğu alerjilerden muzdarip insanlar daha soğuk bir dönem için ertelenmeli veya antihistaminikler bir profilaksi olarak kullanılmalıdır. En etkili ilaçlar arasında Zyrtec , Sempreks ve Telfast belirtilebilir .

Bu önemli! En etkili ve modern anti alerjik ilaçlar bile bir uzmanla görüştükten sonra kesinlikle alınmalıdır.

alerji

Alerjisi ile kelepçe En başlarda hafif bir genel halsizlik, olası baş ağrısı, nefes darlığı var. Ağızda ve burnunda oldukça belirgin bir kaşıntı , yanık var.

Çoğu hasta uyuşukluk, mukoza akıntısı, hapşırma ve konjonktivit gibi belirtiler gösterir. Alerjik reaksiyon bronşları ilgilendirir etmez, kişi öksürük geliştirir.

Tüm alerjenik bitkilerin poleni, özel bir erkek hücredir. Bitkilerin yeniden üretimi için gereklidirler, yani oldukça karmaşık bir yapıya sahip özel bir bitkisel proteindir. Solunum organlarına girdiğinde, polen, tıbbi bir bakış açısına polinosis denilen, vücudun oldukça belirgin bir reaksiyonuna neden olur.

Bu tip alerji, ciddi doku hasarının özel bir reaksiyon mekanizmasına dayanır. İmmünoglobulin E ve G gibi maddeler reaksiyona girer ve serotonin, histamin, bradikinin ve diğer biyolojik maddelerin kan içerisine salınmasına neden olurlar.

Bitki alerjileri belirtileri tamamen farklı yaşlarda ortaya çıkabilir. Öncelikle etkilenen cilt, solunum organları, yanı sıra gastrointestinal sistem.

Tedavi yöntemleri

suprastin preparatları Her şeyden önce, bir kişinin her türlü alerjenle temas etmesini durdurmak gerekir . Aynı zamanda, antihistaminikler reçete - Suprastin , Ketotifen, Fenkrol , Tavegil . Bu ilaçlar genellikle her on günde bir değişir. Genellikle uzman burun veya gözlerde özel damlalar reçete eder. Hastalığın yeterince şiddetli formları ile, doktor tüm semptomlar ortadan kalkana kadar sarhoş ilaçların kurslarını reçete edebilir.

Bildiğiniz gibi, bir hastalığı önlemek daha sonra tedaviye girmekten çok daha kolaydır. Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek, kendinizi alerji geliştirmekten korumanın en güvenilir yoludur . ASIT ve ALT gibi alerjiden kurtulmaya yardımcı olan yöntemler vardır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.