Belirtileri ve ayak tırnaklı mantar fotoğrafları

Doktor ve hasta Ayak mantarı mantarı bazen distrofik değişiklikler başlamadığı sürece rahatsız etmez. O zaman hasta tıbbi bakım için doktora acele ve uzun bir tedavi süreci başlar. Bazen aylarca sürer ve cerrahi olarak çıkarılmış tırnak bir yıldan daha geç olmadan büyür. Ayak tırnaklarının durumunu daha yakından izlemek ve ilk belirtilerde doktoru hemen görmek iyi bir neden değil mi? Mantar enfeksiyonunun nasıl ortaya çıktığını, böylece mantarı başka bir deri hastalığından ayırt edebilmeniz ve zaman içinde dermatoloğa gelebilmeniz için erişilebilir bir biçimde anlatmaya çalışacağız. Yani, ayak tırnağı mantarı: belirtiler.

"Halkın" belirtileri

Bakımlı tırnaklar Ayak tırnağı mantarıyla karşılaşmış olanlarla, hastalığın başlangıcında ve ileri bir aşamada hissettikleriyle röportaj yaparsanız, o zaman cevaplara dayanarak, "Ayak tırnağı mantarı belirtileri" nin "popüler" listesini yapabilirsiniz.

  • tırnak plağının yüzeyindeki lekeler ve beyaz şeritler
  • çivi kenarı kırabilir
  • tırnak plakası gevşetti
  • tırnak plakası sarıya döner
  • tırnak plakası kalınlaştırır
  • yürürken ağrı
  • tırnak tabakası lekeleri

Tıbbi belirtiler

Doktorlar çeşitli mantar tırnak enfeksiyonlarını ayırt eder. Tırnak plağının rengine ve şekline göre sınıflandırılırlar. Yenilgi 1 ve 5 ayak parmakları ile başlar, bu nedenle muayeneye özel dikkat gösterirler. Gezmek zorsa, o zaman ayak tırnağı mantarının fotoğrafına bakın:

tırnak mantarı Onikomikoz formu: distal lateral (subungual) onikomikoz Patojen: kırmızı trihofiton Nasıl ortaya çıkar: 100 vakadan 100'ünde ortaya çıkar . Başlangıç ​​evresi. Çivinin yenilgisi, çivi yatağının kenarlarında başlar (bu, üzerinde tırnak plakasının bulunduğu bir bağ dokusu tabakasıdır). İlk olarak, değişiklikler çivi yan kenarlarına ve serbest kenarına temas eder. Böylece disk saydamlığını kaybeder, rengi biraz sarı veya beyazlaşır, serbest kenar incelir, parçalanır, hatta dış hatlarını kaybeder. Uzak-latent onikomikoz formunun arka planı karşısında, subungual keratoz gelişebilir (tırnak plakası kalınlaşır). Mantar, mutlaka çivi kenarını etkilemez: onu tamamen yakalayabilir. Bu durumda, kenardan çiçeğin büyüme bölgesine kadar beyaz şeritler vardır. Kalıp enfeksiyonları durumunda, çivi alışılmadık bir renk kazanabilir: gri, siyah veya yeşil. Son aşama. Tüm tırnak plağının yenilgisi, germ bölgesi (matriks), tırnak distrofisi.

2-2 Onikomikoz formu: beyaz yüzeysel onikomikoz Patogen: Trichophyton mentagrophytes, Aspergillus. Nasıl kendini gösterir: Genellikle sadece ince dorsal tabaka etkilenir (tırnak plağının en üst tabakası). İlk aşama. Başlangıçta çivi üzerinde küçük şeritler veya beyaz noktalar oluşur. Yavaş yavaş, beyaz tırnak plağını sarıya çevirerek, daha fazla bölge yakalarlar. Tırnakların kazıma işleminden etkilenip etkilenmediğini bağımsız olarak belirleyin: eğer plaka gevşerse, pürüzlü ise o zaman çivi beyaz yüzeyin onikomikozuna çarptı. Genellikle ilk parmaklarda , bazen 5. parmağında, bu tür mantar enfeksiyonu teşhisi konur. Bu formun geliştirilmesine katkıda bulunan bir faktör, nemli bir ortama uzun süre maruz kalması nedeniyle tırnak plağının yumuşamasıdır.

2-3 Onikomikoz formu: proksimal subungual onikomikoz Patogen: Candida albicans, T. rubrum, Scytalidium spp. Nasıl ortaya çıkıyor: Bu form nadirdir. Mantarlar periungual sırtlar veya deri yoluyla çivi altına düşer. Patojen Candida albicans'ın mantar enfeksiyonu ise, o zaman önce çivi şaftının iltihaplanması söz konusudur ve ancak o zaman enfeksiyon çivi altına nüfuz eder. Daha sonra çivi renginde bir değişiklik başlar, yarım ayın bölgesinde, daha sonra büyüme bölgesinde deforme olur. Elverişsiz bir şekilde tırnak tablası tamamen reddedilir. Tırnak plağı, T. Rubrum mantarından etkileniyorsa, hastalık aşağıdaki sırayla geçer: yarı ayın bölgesinde beyaz bir nokta, beyaz lekenin serbest kenar seviyesine yayılması. Tırnak kirli sarı bir gölge alır, plaka kalınlaşır ve ileri durumlarda reddedilir.

2-4 Onikomikoz formu : toplam distrofik form Patojen: dermatofitler, küf ve maya benzeri mantarlar Nasıl kendini gösterir: Bu form tedavi edilmezse proksimalden veya distalden gelişir. Çivi kalın görünüyor, plakanın rengi sarımsı gri, kontur düzensiz. Subungual hiperatoz mevcut olabilir. Çoğu durumda, tırnak plağında distrofik değişiklikler vardır: yıkım, incelme, kırılganlık.

Yukarıda önerilen sınıflandırmanın geliştirilmesi üzerine N. Zaias çalıştı. 1972'den beri, dünyanın her yerinden doktorlar tarafından kullanılmıştır.

Bu sayfadaki ayak tırnağı mantarı resimleri sadece bir örnektir. Onlara bakmak kendinize bir teşhis yapmanız gerekmez. Dermatolog, patolojik materyalin mikroskobu ve mantarların özel tanımlama ortamlarında ekilmesinden sonra bunu doğrulayacak veya inkar edecektir.

Devamı oku: Tırnak mantarını fotoğrafla tanımla

4 yorum

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.