Alerjik reaksiyonların çeşitleri

Herhangi bir alerjik reaksiyonun tedavisi ayrılmaz bir şekilde alerjenin tanımlanması ve histamin yükünü azaltan önleyici tedbirlerle bağlantılıdır.

ürtiker

Erişkinlerde ve özellikle çocuklarda görülen bu alerjik reaksiyon tipi, alerjenin vücuda gıda, ilaç veya böcek ısırığı ve diğer alerjenlerle birlikte girmesinden sonra ortaya çıkar.

Ürtiker tedavisinde ikinci ve üçüncü kuşak antihistaminikler kullanılırken, tanıdan sonra doktor tarafından reçete edilen bir yatıştırıcı etkiye sahip değildir. Ürtiker hipo-alerjik bir diyet uygulamak için gerekli olduğunda:

tavsiye dışlanan
Süzme peynir, yoğurt, kefir, ekşi süt ve diğer süt ürünleri, süt sadece iyi tolere edilirse tüketilebilir. Süt ve Yumurta, Balık ve Deniz Ürünleri
Meyve (çilek ve narenciye hariç) Kırmızı narenciye ve meyveleri
Haşlanmış ve haşlanmış sebzeler Konserve ürünleri
Tahıldan gelen makarna ve tahıllar Fındık
Haşlanmış et, tercihen dana eti veya sığır eti Et ürünleri: sosis, sosis ve füme et

Et suyu

Ekmek, tercihen tam tahıl veya kepek Turşu ve baharat
Kurutulmuş meyve ve çaylardan komposto Gazlı içecekler, kahve ve kakao, alkollü içecekler
Bitkisel yağlar Kızarmış ve yağlı yemekler

Ürtikerlerin nedenlerinin belirlenmediği veya alerjik reaksiyonun beslenme ile ilişkili olmadığı durumlarda bile diyete uyulması gerekir, çünkü histaminin kan içine girişi en aza indirilmelidir.

Quincke ödemi, alerjik boğaz ödemi ve anafilaktik şok

Ürtiker yanı sıra Quincke ödemi , alerjik reaksiyonun deri bulgularına işaret eder ve cilt ödeminin, mukoz membranların veya deri altı dokusunun aniden ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Göz kapakları, yanaklar, dudaklar ve dil ve cinsel organlar genellikle etkilenir.

Ödem, dokuların yanması ve gerginliği ile eşlik eder. Anjioödemin klinik belirtileri birkaç dakika içinde artmaya devam eder ve birkaç saat veya gün sürebilir.

Yüzde ve ağız boşluğunun mukozada şişme varsa, ilk yardım vermek ve ambulans çağırmak gerekir. Laringeal ödem akut solunum yetmezliğine neden olabilir. İlk belirtiler belirdikten sonra:

 1. Alerjenin etkilerini ortadan kaldırın.
 2. Etkilenen bölgeye soğuk kompres koyun.
 3. Alerjeni çıkarmak için Polysorb veya aktif karbon almak , çocuklar için yaş dozunu gözlemlemek (3 yaşın altındaki çocuklar için - bunlar bir bardak suya karıştırılmış 5 aktif karbon tableti).
 4. Dil altında herhangi bir antihistamin ilacı koyun, (yetişkinler için - çocuklar için bir suprastin , zodac veya zyrtek tableti , iki yaşından itibaren fenistil - 2.5 ml klaritin , 2 ila 3 yaş - 0.005 mg fenokarol ).
 5. Nazal mukozanın yenilgisi ile rhinonorm veya naftirin damlalarının kullanılması gereklidir.

Alerjik ödem hızla ortaya çıkar ve gelişir, bunun sonucu olarak, kısa bir süre içinde, hava yolları önemli ölçüde daraltabilir ve hatta tamamen örtüşebilir. Bu reaksiyon, her tür alerjinin karakteristiğidir, ancak çoğu zaman belirli bir gıdaya veya farmakolojik ilaca duyarlı olduğunda gözlemlenir.

Küçük çocukların solunum yollarının doğal darlığı nedeniyle en tehlikeli alerjik ödemi.

Bu önemli! Hastanın bir ambulans çağırması ve Quincke'in ödemi gelişiminde olduğu gibi, ilk yardımda bulunması gerekir.

Anafilaktik şok ciddi, hayatı tehdit eden, alerjenlerle temas ettiğinde gelişen patolojik bir durumdur. Reaksiyon, birkaç saniye veya dakika içinde kendini hızlı bir şekilde gösterir ve aşağıdakilere eşlik eder:

 • bilinç depresyonu;
 • konvülsiyonlar;
 • kan basıncında keskin bir düşüş;
 • istemsiz idrara çıkma.

Hemen bir ambulans çağırmak ve hastaya ilk yardım sağlamak için gereklidir . Anafilaktik şok gelişimi için en ufak bir önkoşul ile, doktorun gelişinden önce gereklidir:

 • vücuttaki alerjenin daha fazla alınmasını engellemek için, eğer şok nedeni bir böcek ısırığı olsaydı, bu, alerjen akışının kan dolaşımına indirgenmesi amacıyla, ısırık bölgesinin hemen yukarısındaki bir turnike koymak, buz uygulamak için gerekli olduğu anlamına gelir;
 • kurbanı herhangi bir antihistamin almaya;
 • dilin kusması veya durgunluğunun aspirasyonunun neden olduğu boğulmayı önlemek için bir kişiyi sırtına koymak ve başını yana yatırmak daha iyidir;
 • oksijen akışını sağlamak ve göğüs, boyun ve karın serbest bırakmak gerekir;
 • Bir kişi alerjiye eğiliminin farkındaysa veya daha önce anafilaktik şok geçirmişse, o zaman her zaman enjekte edilebilir adrenalin taşımalıdır.

Ardından, profesyonel tıbbi bakım için beklemeniz gerekir.

Ne yazık ki, anafilaktik şok gelişimini tahmin etme yeteneği mevcut değildir, ancak herhangi bir faktöre karşı herhangi bir alerjik reaksiyon gelişirse, bu alerjenle tekrar tekrar temastan kaçınmak gerekir. Ve anafilaktik şok geçiren insanlar, alerjenin belirtisi olan bir kartınızın olması gerekir.

Alerjik ve Atopik Dermatit

Alerjik doğanın kronik deri hastalığı, olumsuz çevresel faktörlere maruz kaldığında genetik yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıkar.

Çocukluk dönemi ile başlar, eksüdatif - akıntılı diyatezi şeklinde birincil belirtiler. Daha büyük çocuklarda ve yetişkin popülasyonda kendini atopik dermatit, egzama şeklinde gösterir.

Bu önemli! Atopik dermatitin komplikasyonu diğer alerjik süreçler olabilir: astım, konjonktivit ve sinüzit.

Tüm terapi, hastalığın belirtilerini ve alevlenmelerini azaltmayı amaçlamaktadır. Dermatite ve çeşitlerine olan eğilim, hastayla birlikte ömür boyu kalır, ancak komplikasyonları önlemek için stabil bir remisyon elde etmek mümkün ve gereklidir.

Alevlenmeler arasındaki dönemde, hastanın cilde düzgün bakması gerekir. Hipoalerjenik yollarla besler ve nemlendirir. Sabun, koku ve çeşitli katkı maddeleri içermeyen çamaşır deterjanı. Sentetik ilavesi olmadan doğal kıyafetler.

Alerjik rinit

alerjik rinit nedeninin çizimi Bu tip alerjik reaksiyon mevsimsel ve yıl boyunca rinit olarak ayrılır.

Mevsimsel rinit veya polinosis, yılın belirli zamanlarında ortaya çıkan kavak tüyü, polen ve diğer maddeler gibi alerjenlere neden olur.

Mevsimsel rinitin en belirgin belirtileri, 20 ila 40 yaş arası alerjisi olan kişilerdir.

Yıl boyu süren rinit, toz ve mikro akarlar, tütün dumanı ve evcil hayvanların , diğer mikroorganizmaların ve maddelerin epidermisi gibi günlük alerjenleri kışkırtır.

Tedavinin taktikleri aşağıdaki aktivitelere indirgenir:

 • Antialerjik ve antihistamin preparatlarının alımı.
 • Temiz filtreler ile donatılmış modern klima sistemlerinin kullanımı, odayı tahriş ediciden izole eder. Dışarıda özel koruyucu maskeler kullanmanın yanı sıra.
 • Spesifik immünoterapi (SIT tedavisi) yapılması . Yöntemin özü, alerjik rinit tezahürlerini azaltmaya veya tamamen durdurmaya imkan veren antikorların üretimini uyarmak için küçük dozlarda alerjenlerin vücuda girmesidir.

Yıl boyu süren rinitin tedavisini komplike etmek, soğuk algınlığındaki damlaların sürekli kullanımının burun mukozasına zarar vermesidir.

Alerjik öksürük ve bronşiyal astım

astım inhaler Alerjik bir öksürük , irritan ile temas ettikten sonra aniden ortaya çıkar ve uzun süreli (3 haftadan fazla) ve soğuk algınlığı belirtileriyle karakterizedir.

Alerjik öksürük nedeni olabilir:

 • alerjik rinit;
 • obstrüktif (astımlı) bronşit;
 • Saman nezlesi;
 • alerjik tracheitis;
 • bronşiyal astım .

Alerjik öksürük boğulma ataklarına neden olabilir. Öksürük rahatlatmak için:

 • hastaya temiz hava sağlayın;
 • antihistamin almak;
 • Mukoza zarındaki alerjen partiküllerini ortadan kaldırmak için, boğazı yıkamalı ve burnu bir sofra tuzu çözeltisi ile durulamalısınız.

Yukarıdaki tüm önlemlerden sonra, rahatlama gelmezse, bir ambulans çağırın.

Alerjik öksürük tedavisi "hipoalerjenik bir ev" ile başlar. İkinci yön, bir allergist tarafından reçete edilen antihistaminik ilaçların yanı sıra bronkodilatatör ve balgam söktürücü ilaçların epizodik veya seyridir. Ve son fakat en az değil, duyarsızlaştırma.

Bronşiyal astım durumunda, inhalasyondan kaynaklanan alerjiler, astım ataklarının ana nedenleridir, ancak nadir durumlarda, reaksiyon da gıda alerjilerinde gelişir. Huş ağacı poleni ve bir elma gibi çapraz alerjik reaksiyondan bahsediyoruz. Polen alerjisi olan bir astımlı bir elma yerse, bir saldırı başlayabilir.

Tedavi aşağıdaki gibidir:

 • kısa etkili inhaler bronkodilatörler nöbetler rahatlatmak için atanır;
 • anti-enflamatuar ilaçlar olarak, inhale edilen glukokortikosteroidlerin yanı sıra kromoglik asit türevleri de kullanılır;
 • orta ve şiddetli astım ile uzun etkili inhale bronkodilatörler reçete edilir;
 • Son derece şiddetli astım için, kortikosteroidler yutulması için reçete edilir;
 • üçüncü nesil antihistaminikler;
 • Astımlı öksürük varyantları için lökotrien reseptör antagonisti ilaçlar.

Astım tedavisinin en önemli bileşeni SIT tedavisidir (alerjene özgü tedavi).

Alerjik bronşit ve tracheitis

bir kaşık içinde şurubu Alerjik bronşit ve tracheitis, ev alerjenleri yanı sıra patojenik stafilokok dahil viral ve bakteriyel alerjenlerden kaynaklanabilir.

Çoğu zaman, bu tip alerjik reaksiyon çocukları etkiler.

Her iki hastalık da birbirleriyle kombine edilebilir, ancak genellikle kendi kendine solunum alerjilerinin bir tezahürüdür.

Bu tip solunum yolu alerjisinin ana tezahürü, çoğu durumda geceleri meydana gelen paroksismal obsesif öksürüktür.

Sık alevlenme ile uzun, obsesif bir seyir ile karakterizedir. Buna göre, tedavi uzun vadeli, sistematik, karmaşık ve bireysel olmalıdır.

 • antihistaminikler almak;
 • fizyoterapötik prosedürler, örneğin, ultraviyole banyoları, sertleştirme, terapötik egzersizler;
 • spesifik duyarsızlaştırma.

Alerjik Pnömoni

Çoğunlukla alerjik pnömoni bir meslek hastalığıdır. Uyaranın vücuda tekrar tekrar nüfuz etmesinden sonra gelişir. Organik toz veya farmakolojik ajanlar bir alerjenin rolünü oynayabilir.

Hastalığın üç şekli vardır:

 • Akut. Semptomlar alerjen ile yeniden temas ettikten sonra 5-10 saat sonra ortaya çıkar ve gribin bulgularına benzerdir. Ancak, iki veya üç gün sonra tamamen yok olurlar.
 • Subakut. Akciğer hastalıkları için yaygın semptomların ortaya çıkması ile gizli bir kursa sahiptir: nefes darlığı ve öksürük. Bu form bir kişi için akut alerjik pnömoniden daha tehlikelidir, çünkü bir kişi alerjenle temas etmeye devam edebilir, sağlık durumunu doğru bir şekilde değerlendirmeden ve bir alerjistle temas kurmadan.
 • Kronik . Semptomların yokluğu ile karakterizedir ve zamanla teşhis edilmeyen ve tedavi edilmeyen akut veya subakut pnömoni formunun bir sonucudur.

Alerjik pnömoninin ana nedeni zararlı çalışma koşulları olduğundan, alerjenlerle teması önlemek önemlidir. İlaç etyolojisi hakkında konuşuyorsak, reaksiyona neden olan ilacı iptal etmeniz gerekir. Tekrarlanan uygulama anafilaktik şoka neden olabilir.

Akut ilaç tedavisinin yapılmadığı durumlarda, sadece zararlı faktörleri ortadan kaldırmanız gerekir. Böyle bir önlemin subakut ve kronik formlarının tedavisi için yeterli değildir. Doktorlar genellikle kortizol veya analogları gibi kortikosteroidleri reçete ederler.

Alerjik Konjunktivit

konjonktivit Alerjik konjunktivit , kaşıntı, şişlik ve yırtılma eşlik eden gözün konjunktivasının iltihaplanmasıdır. Alerjen ile temas ettikten hemen sonra gelişir.

Hastalığın tedavisi kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilir ve şunları içerir:

 • ikinci ve üçüncü kuşak antihistaminiklerin uzun (birkaç ay) kurslarla alınması;
 • göz damlaları şeklinde kromoglikasit türevlerinin topikal antihistamin preparatlarının kullanımı;
 • Göz merhemleri ve damla şeklinde topikal kortikosteroid preparatları.

İnsanlar, polen alerjileri, alerjenle temastan kaçınmak için, reaksiyonun gelişimini provoke eden bitkilerin çiçeklenme döneminde başka bir iklim bölgesine ilerledikçe böyle bir radikal önlem olarak önerilmektedir.

ürtiker

Ürtiker (ürtiker veya ürtiker ateşi) en yaygın alerjik reaksiyonlardan biri olarak kabul edilir. Bazı verilere göre, akut akan ısırgan ateşi semptomları, dünya nüfusunun üçte birinden daha fazla bir oranda yaşamda en az bir kez yaşanmıştır. Hastalık hızlı bir başlangıç ​​ile karakterize edilir - iltihaplı kaşıntılı kabarcıklar vücutta görünmeye başlar.

Oku ...
Anafilaktik şok için acil bakım

Anafilaktik şok, acil tıbbi bakım gerektiren akut bir alerjik reaksiyondur. Alerjik reaksiyonun gelişme hızı alerjenle temastan birkaç saniye ila 4-5 saat arasında olabilir. Şok oluşumunda, maddenin miktarı ve kalitesi ile vücuda nasıl girdiği bir rol oynamaz. Mikrodözlerde bile anafilaksi gelişebilir.

Oku ...
Quincke'in ödemi, ilk yardım önlemleri
boyunda şişlik

Angioedema veya anjioödem - deri altı dokunun ödemi, mukoza ve epidermis ile ifade edilen bir alerjik reaksiyonun tezahürüdür. Tetikleyici ile doğrudan temas sonucunda oluşur. Çoğu zaman yüz, kulak, dil, uzuv ve genital bölgelerin parçaları etkilenir. Hastalığın eşlik etmesi ürtikerdir - vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızımsı kaşıntılı lezyonlar. Ödemin meninge yayılması durumunda, merkezi sinir sistemi semptomları - epileptiform nöbetler, afazi. Solunum sisteminin mukoza zarlarının büyüklüğünde bir artış sağlığa zararlıdır ve boğulmaya yol açabilir.

Oku ...
Boğazın alerjik şişmesi için ilk yardım
adam kırmızı boğazda tutun

Boğaz veya larengizmin alerjik şişmesi, vücuttaki bir alerjenin neden olduğu larenks kaslarının ani istemsiz bir kasılmasıdır. Ödem, glottisin kısmi veya tamamen kapanmasına neden olur ve sonuçta bir kişi normal olarak nefes alamamaktadır. Zaman tıbbi yardım sağlamıyorsa, hasta boğulmadan ölebilir. Önleme kurallarına uyulması ve alerjenle temasın ortadan kaldırılması, alerjik larenjit ve laringeal ödemin alevlenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Oku ...
Alerjik Konjunktivit
iltihaplı göz şeması

Alerjik konjunktivit, vücudun bağışıklık sisteminin bir alerjene atipik bir reaksiyonunun neden olduğu gözün (konjunktiva) bir iltihaplanmasıdır. Alerjik konjunktivitin özelliği, aynı anda iki gözün enflamatuar sürecindeki tutulumu ile belirlenirken, diğer nedenlerin neden olduğu lezyonlar başlangıçta sadece bir lokalizedir. Çok nadir durumlarda, alerjen bir yandan bir reaksiyonu kışkırtır.

Oku ...
Alerjik bronşit hakkında her şey
kızın öksürüğü

Vücudun alerjik reaksiyonları kendilerini farklı şekillerde gösterir. En sık görülen semptomlar deri döküntüleridir, ancak bağışıklık sisteminin atipik bir yanıtının daha az fark edilir fakat daha tehlikeli belirtileri vardır. Solunum sistemi kısmında, alerjik bronşit ciddi bir sağlık problemi olabilir.

Oku ...
Alerjik Astım
Kız ağır saçmalık

Hastalığın gelişmesinin nedenleri ve semptomların şiddeti şekilleri tarafından belirlenen alerjik kökenli bronşiyal astımın birkaç sınıflandırması vardır. Bu hastalığın semptomatik tedavisi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu yönelimin uyuşturucuları, bronş ağacının düz kaslarını etkileyerek atakları ortadan kaldırır. Hastalar, sonuçlarının giderilmesinden ziyade, bir alerjinin tamamen ortadan kaldırılmasını, bir saldırının gelişmesini önlemenin daha iyi olduğunu anlamalıdır.

Oku ...