Bacaklar üzerinde eritema nodozum

bacak ağrısı Eritema nodozum, deri altı ve deri damarlarının iltihaplanmasının kaydedildiği bir alerjik vaskülit çeşididir.

Hastalık ilerledikçe, hasta yoğun hemisferik düğümler görünür. Formasyonlar ağrılıdır ve çoğu zaman bacaklarda simetrik olarak görünür.

Eritema nodosumunun gelişmesi çoğu durumda kış-ilkbahar mevsiminde 20-30 yıl arasında başlar.

Nedenleri ve risk faktörleri

Hastalığın oluşumu bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan (çok daha az) bir hastalık ile ilişkili olabilir. Bacaklarda eritema nodozumun nedenleri:

 1. Streptococcus spp. .
 2. İlaçlara alerjik reaksiyon (brom, iyot, antibiyotikler, sülfonamidler, kontraseptifler) ve aşılamalara dayanır.
 3. Alerjilerin varlığında (deri döküntüsü, atopik dermatit, bronşiyal astım).
 4. Vasküler ağın patolojisi (tromboflebit, ateroskleroz, varisli damarlar).
 5. Çocuğu taşıyan.
 6. Genetik yatkınlık.
 7. Bulaşıcı olmayan hastalıklar (kolit, paraproktit, Behçet hastalığı).

Eritema nodozum zayıflatılmış bir bağışıklık ile küçük bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın ayırt edici bir özelliği - çevrede 50 mm'ye kadar karakteristik yoğun nodüller. Cildin yüzeyindeki oluşumlar hafifçe şişer, kırmızımsı ve pürüzsüz olur.

Düğümler hızla büyür, ancak belirli boyutlara ulaştığında, artışları aniden durur. Çıkıntılar ağrılıdır ve bu duyum palpasyonla artar.

3-5 gün sonra, düğümler daha yoğun hale gelir ve bir morluk gibi gölgeyi değiştirir: kırmızımsı - mavi-kırmızı - yeşil - sarı. Konum genellikle bir aynadır: bacakların her iki bacağı üzerinde simetrik olarak, bazen tek taraflı ya da baldırda kendini gösterir.

Genel belirtiler:

 • hipertermi;
 • ateş;
 • titreme;
 • genel arıza, kronik yorgunluk;
 • konjunktivit;
 • kas dokusunda ağrı (özellikle uzuvlar);
 • eklemlerde ağrı ve ağrı geçirmiyor.

Hastalığın süresi yaklaşık 1 aydır. Akut dönem 3 haftaya kadardır, sonra problem ortadan kalkar: düğümler soyulur ve hiperpigmente lekeler yerlerinde kalır. Nadir durumlarda patoloji kronikleşir ve bazen nükseder.

tanılama

Teşhis kurmak için muayene ve bir dizi laboratuvar testi yapılır. Bu aktiviteler, patolojinin farklılaşmasını, ilişkili hastalıkların ve nedenlerin tanımlanmasını amaçlamaktadır.

kız doktor Tanı yöntemleri:

 1. Bir kan testi - nötrofilik lökositozu tespit, ESR artmıştır.
 2. Nazofarenksden bakteriyel tohumlama - streptococcus'u tanımlamak.
 3. Dışkı analizi - yersiniosis dışlamak için.
 4. Eklemlerde şiddetli ağrı olması durumunda, romatizmal testler için bir romatoloğa ve kan testine başvurmak için reçete edilir.
 5. Tüberkülin teşhisi.
 6. Sitenin histolojik analizi.

Tanı konulmasındaki zorlukların ortaya çıkması durumunda, göğüs hastalıkları uzmanı olan ENT SPECIALIST 'te paralel konsültasyonlar mümkündür.

Bu tür araçsal tanı yöntemleri uygulayın:

 • pharyngoscope;
 • rinoskopi;
 • akciğerlerin radyografisi;
 • Alt ekstremite venlerinin ultrasonografisi ve reovasografisi;
 • akciğerlerin bilgisayarlı tomografisi.

Komorbiditeleri tanımlamak için geniş bir araştırma cephanesine ihtiyaç vardır, çünkü eritema nodosum onkolojik oluşumlar veya tüberküloz gibi ciddi patolojiler nedeniyle ortaya çıkabilir.

terapi

Terapötik önlemler eritema nodosumun belirlenen kök nedenine bağlıdır - başlangıçta tüm fonlar kendi çözümüne yönlendirilecektir. Enfeksiyöz bir hastalık kaynağı ilaç antifungal, antiviral veya antibakteriyel etki reçete edildiğinde.

Birincil eritema nodosum reçete edildiğinde:

antihistaminikler

 1. Anti-inflamatuar ilaçlar (nonsteroidal): Diklofenak, Movalis, Nimesulide, Tsilekoksib.
 2. Kortikosteroidler (hormonal): Prednizolon , Metilprednizolon . Steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçların etkisini arttırmak.
 3. Antihistaminikler : Zodak , Cetirizine , Loratadin , Suprastin , Fenistil, Alerzin.
 4. Aminoquinoline grubu ilaçlar (hastalığın nüksetmesi ve uzun süreli seyri): Plaquenil, Delagil.
 5. Vitamin tedavisi.
 6. İmmünomodülatör ilaçlar .

Adjuvan terapi

Yardımcı bir tedavi olarak, nonsteroidal ve kortikosteroid merhemlerin lokal olarak uygulanması, kremlerin yanı sıra Dimexide ile kompresler reçete edilir .

lazer ayak tedavisi Fizyoterapi yöntemleri - eritemli dozlarda ultraviyole ışınlaması, hormonal preparatlarla fonoforez, lazer tedavisi - tedavide kullanılır ve tedavinin sonucunu önemli ölçüde iyileştirir.

Semptomların hızlı regresyonu ekstrakorporal saflaştırma yöntemleri sağlar: plazmaferez, hemosorpsiyon, kanın lazerle ışınlanması.

Tedavi sırasında, doktor, oluşan düğümlerdeki değişikliklerin seyrini gözlemlemek zorundadır, terapi, deri altı dokunun damarlarındaki inflamasyonun patolojik bulgularının tamamen ortadan kaldırılmasına kadar sürer.

Hastalığın akut aşamasının tedavisi boyunca, diyette artan miktarda laktik asit ürünü ve yarım yatak modu ile yemek önerilir.

Çocukların ve hamile kadınların tedavisi

Pediyatrik eritem nodosumunun bacaklardaki tedavisi, çok sayıda kontrol testine ve kullanılan ilaçlara duyulan ihtiyaç nedeniyle katı bir tıbbi gözetim altındadır.

hamile kadın Çocuk doğurma döneminde, hastalıkla uğraşmanın karmaşıklığı çok daha karmaşıktır çünkü önerilen ilaçların çoğu, anne karnındaki fetusun normal gelişimini ve yaşamını tehdit etmektedir.

Eritema nodozum kendiliğinden gerileyen bir süreçtir, bu nedenle bazen yatak istirahati ve elastik bandajla fiksasyon gibi bir ilaç tedavisi yöntemi olmaksızın bunu durdururlar.

Ancak ciddi bir eşlik eden patolojiler ile, bu yöntem her zaman uygulanabilir değildir, bu nedenle tedavi duruma göre reçete edilir.

Hamilelik sırasında önerilmeyen ilaçlar, amaçlanan fayda olası riski ağır basarsa kullanılabilir.

Hastalığın sonuçları ve tedavi döneminden sonra

Tedaviyi tamamladıktan sonra, 2 ay boyunca vücut üzerindeki fiziksel yükleri sınırlandırmanın yanı sıra ani ve önemli sıcaklık değişimlerini (sıcak banyo, kontrast duşu, kışın hipotermi veya yaz aylarında güneşte aşırı ısınma) önlemek için tavsiye edilir.

Eklem ağrıları hastalıktan 3-6 hafta sonra geçer.

Eritema nodozum, insan vücuduna önemli bir zarar vermeden ilerler ve nadiren kronikleşmeye eğilimlidir. Hastalığın tehlikesi, sıklıkla başka bir daha tehlikeli patolojinin arka planında ortaya çıkmasıdır.

Bu nedenle, farklılaştırılmış teşhisler için pek çok farklı çalışma kullanılmaktadır - sarkoidoz, tüberküloz, onkolojik tümörler gibi ciddi hastalıkların erken aşamalarında kapsamlı bir inceleme ortaya çıkabilir. Bu tür patolojilerin saptanması üzerine, erken bir aşamada saptanmanın büyük önemi vardır - tedavinin başarısı ve hastanın gelecekteki yaşamı tamamen buna bağlıdır.

Bacaklardaki eritema nodozum tatsız fakat tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Bacaklardaki kırmızımsı mühürler durumunda romatoloğa başvurmalıdır. Eşzamanlı hastalıkların yokluğunda tedavide prognoz olumludur, eritem gebelik döneminde başarılı bir şekilde tedavi edilir ve pediatride.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.