Kadınlarda insan papilloma virüsü 16 ve 18 tipi

HPV 16 ve tip 18 özellikle bayan hastalar için tehlikelidir, çünkü bu tipler servikste kanser patolojisine neden olurlar.

İletim yolları

HPV 16 tipi Bu virüsün ana bulaşma mekanizmaları aşağıdadır:

  1. Cinsel temas (bu en yaygın enfeksiyon yöntemidir).
  2. Hanehalkı iletişim - olası, ancak olası bir yol. Uzun süredir birlikte yaşayan insanlarda, aile bireylerinde görülür. (Virüs havlular, küçük yaralar ve insan cildinde bulunan çizikler) bulaşabilir.
  3. Doğum sırasında anneden yeniye.
  4. Kendi kendine enfeksiyon (örneğin, virüsün traş edilmesi sırasında cildin enfekte olmayan alanlarına gidebilir).

HPV'nin yetişkinliğe göre son derece kolay bir şekilde iletilmesi nedeniyle, insanların yaklaşık yüzde 80'i bu virüsün taşıyıcılarıdır.

semptomataloji

Çoğu durumda, bu virüs türü insan vücudunda bulunur ve kendini göstermez. Bir hasta için uzun zamandan beri var olabilir, ancak, bağışıklık tekrar üretimini baskılayacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıf çalışmasıyla dışsal belirtiler gözlemlenir.

HPV 16 ve tip 18 Virüsün belirtileri enfekte olanların yaklaşık yüzde beşinde görülür. Bu durumda, HPV, deri ve mukoza zarlarının hücrelerinde aktif olarak çoğalmaya başlar. Sonuç olarak, insan vücudunda papillomlar ve siğiller şeklinde estetik olmayan büyüme meydana gelir.

Kadınlarda olduğu gibi, çoğu durumda hastalık semptomları olmadan ilerler. Cinsel olarak aktif olan ancak her zaman değil, üreme çağındaki hastalarda genital siğiller bulunabilir.

Bir kadının vücutta HPV varlığı için periyodik olarak test edilmesi önerilir. Gerçek şu ki, menopozdan sonra virüs, kadın genital organlarının malign neoplazmlarına dönüşebilir.

Erkekler için bu virüs de tehlikelidir, penisin kanserine neden olabilir.

HPV'yi buldunuz: Hangi önlemleri almalısınız?

Teşhis sırasında bu virüsü bulduğunuzda panik yapmamalısınız: Çoğu durumda, sadece bir uzmanı düzenli olarak görmek yeterlidir (eğer böyle bir virüs belirtiler olmadan ilerlerse). Bu, zamanla kanserin gelişmesini önlemeyi mümkün kılar.

Bir kadının her yıl bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Harici bir muayene ile bile, mukozal hücrelerin malign dejenerasyonu tespit edilebilir. Aynı zamanda, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için antiviral terapi reçete edilir.

Kanser zamanında nasıl tanımlanır?

papiller ultrason HPV tipleri 16 ve 18 ile, bir jinekoloğun düzenli gözlemleri yardımıyla onkolojinin gelişimini zamanında öğrenebilirsiniz.

Modern teşhis yöntemlerini kullanarak prekanseröz koşulları tanıyabilir (örneğin, ultrason). Bu durumda, bir uzman servikal displaziyi görebilir (prekanseröz bir durum).

Buna ek olarak, menstruasyon döngüsü ile ilişkili olmayan, genital organlardan kanamaya dikkat etmelisiniz (bunlar önemsiz veya bol olabilirler), alt karın bölgesinde ağrılı duyular, daha sonra uzuvların ve dış genital organların şişmesidir.

İlk müdahale belirtilerinde, zamanında teşhis ve acil tedavi için bir uzmana başvurmanız gerekir!

HPV 16 ve tip 18'in tedavisi

Virüs çıkarmak için en etkili yolu papillomları kaldırmaktır. İşte böyle oluşumlardan kurtulmanın bazı yolları:

  1. Kriyoterapi. Bu durumda, papillomlar tedricen ölümlerinin meydana geldiği sıvı azot kullanılarak çıkarılır. Bu teknik basit ve ucuzdur, ancak büyük boyutlu papillomların sıvı nitrojen ile çıkarılması mümkün değildir, ayrıca neoplazmdan kurtulmak için birkaç seans alacaktır. Bireysel büyüme yerine, yara izi geçmemek için uzun süre kalabilir.
  2. Elektrokoagülasyon (bu durumda yüksek frekanslı akım kullanılır). Mevcut kanama ve hematomların görünümünü engelleyen neoplazmı kısırlaştırır. Büyük boyuttaki papillomları çıkarmanız gerekirse, anestezi uygulayın.
  3. Bir neşter ile cerrahi çıkarılması. Büyük boyutların oluşmasında, özellikle de onkolojik nitelikte ise etkilidir.
  4. Doğru bir lazer ışını kullanarak çıkarılması. Bu, papilloma üzerindeki kesin etki, kanama ve enflamatuar süreçlerin yokluğu ve bu tür bir işlemden sonra yara izlerinin yokluğu ile karakterize edilen en ilerleyici tekniktir.

Evde, asit veya alkali içeren özel merhemler (örneğin, siğiller için Solcoderm ve Condylin, Siğiller için Verrucacid veya Super Cleanl), büyümeleri kaldırmak için kullanılır.

Uzman antiviral ilaçlar (interferonlar) reçete edebilir.

Önleyici tedbirler

Önleme yöntemleri olarak, kötü alışkanlıkların reddedilmesini ve bağışıklık sisteminin çalışması üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan dengeli bir beslenmeyi ayırt edebiliriz.

Cinsel hijyeni gözlemleyin: sıradan seksten kaçının, prezervatif kullandığınızdan emin olun. Sadece kendi hijyen ürünlerini kullanın (havlu, diş fırçası).

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.