Alerjik bronşit hakkında her şey

kız öksürük Bir çocukta olduğu gibi bir çocukta da alerjik bronşit, bir enfeksiyöz değil, inflamatuar sürecin alerjik doğası olan bir kronik bronşiyal lezyon türüdür.

Çoğu zaman, hastalık kuş tüyleri, hayvan kılı , toz ve polen , ilaçlarla temas sonucunda kendini gösterir.

Semptomlar ve tanı

Hastalığın teşhis edilmesi zordur, çünkü semptomları tipik akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına çok benzer ve bu nedenle özellikle yılın soğuk döneminde şüpheye neden olmaz.

Hastalığı, kural olarak, aslında vücutta bulunan uzun ve başarısız bir enfeksiyon tedavisinden sonra tanımlayın. Böyle bir tedavi başarısız olduğunda, sorunun diğer kaynaklarını arayın.

Bir çocukta hastalığın belirtileri:

 1. gece şiddetli öksürük;
 2. Çoğu zaman sıcaklık normaldir, nadiren 37.5 dereceye çıkar;
 3. bir alerjene temas ettikten sonra öksürük şiddeti artar;
 4. soluk verme ile solunum zorlaşır, hırıltılı sesler duyulur;
 5. bazen burun akıntısı var, burundan hava solumasıyla ilgili bir problem var;
 6. komplikasyonlar boğaz, trakea, larinksi etkileyebilir;
 7. kuru öksürük yavaş yavaş gider ve balgam ayrılmaya başlar;
 8. aşırı terleme;
 9. zayıflık, uyuşukluk ve titreme.

Hastalık sık viral bronşit arka planı gelişebilir. Alerjeni tanımlamak, temas etmeyi bırakmak ve tedaviye başlamak gereklidir. Problemi, kendi kendine ilaç tedavisini ve yanlış tedaviyi görmezden gelirseniz, astım ve obstrüktif bronşitin alerjik formları şeklinde komplikasyonlar mümkündür.

Tanı yöntemleri

anaziz Bronşitin alerjik kökenini tanımlamak için, bu tür teşhisler yeterlidir:

 • genel ve biyokimyasal kan testleri (lökosit ve eozinofil düzeylerinin yükselip yükselmediğini belirlemek);
 • X-ışını (kan damarlarında ve akciğer dokusunda değişiklikler);
 • alerji testleri .

Olası komplikasyonlar

Alerjik tracheitis - trakea yenilgisi. Tracheitin ana belirtisi - kuru öksürüğün nefes darlığını azaltan güçlü saldırıları. Saldırının süresi arttıkça, baş dönmesi, göğsünde ağrı, nefes alma sığlaşır.

Hipertermi nadir görülür, ses kaybı olabilir.

Hastalığın seyri sırasında balgam ayrılığı başlar, miktarı artar, rengi saydamdan sarımsıya değişir (mukus içeren irin).

Bronşit tespit etmek için kullanılan tanı yöntemlerine ek olarak, aynı zamanda enstrümantal olanları kullanmaktadırlar - laringotrakeoskopi ve faringoskopi.

Allerjik pnömoni - (pnömopati, ekzojen pulmoner granülomatozis, hipersensitif veya çökelmiş pnömoni) - akciğer dokusunda, bronşiyoller ve alveollerin duvarlarının etkilendiği atipik bir bağışıklık sistemi reaksiyonunun neden olduğu enflamatuar bir oluşumdur.

Bu hastalığın önemli sayıda kurbanı, mesleğinin doğası gereği alerjene temas etmişti. Yetişkinler arasında, genellikle aşağıdakilerle çalışanlarda görülür:

 • kuşlar (dışkı, tüyler, aşağı);
 • malt, tahıllar;
 • süt mayaları (penisilin mantarları);
 • mantarlar (dikim için topraktan kalıp);
 • balık;
 • hayvan kılı.

yatakta bir termometre ile çocuk Klinik resim:

 • Akut aşamada, grip, ateş, kas ağrısı, nefes darlığı, öksürük, titreme ve güçsüzlüğü andırır. Bu semptomlar, ilk temastan sonra 5-10 saat içinde alerjene tekrar tekrar maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. İyileşme (tetiğe temas etmiyorsa) 2-3 gün içinde meydana gelir.
 • Subakut formu daha az dikkat çeken belirtilerle oluşur: öksürük, nefes darlığı, nefes darlığı, akrosiyanoz. Hastalık hafif belirtilerle tehlikelidir, çoğu zaman göz ardı edilir ve kendi başına tedavi edilir.
 • Kronik formu akut ve subakut formlarda tedavinin yokluğunun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Alerjik pnömoni tedavisi, hastalığın seyrine bağlıdır. Alerjen ile teması önlemek ve antihistaminikler , ağrı kesiciler ve hormon preparatları ile daha ileri tedavi bir alerji uzmanı tarafından reçete edilmelidir.

Önleyici ve destekleyici önlemler

Alerjik bir çocuk için, evde basit kurallar onun durumunu hafifletebilir ve hastalığın alevlenmesini önleyebilir:

 1. günlük ıslak temizlik;
 2. odanın sistematik havalandırması, havanın nemlendirilmesi (ısıtma mevsiminin başladığı ve hava çok kuru olduğu zaman bunu soğuk mevsimde yapmak özellikle önemlidir);
 3. dışlanmış alerjenik gıdalar ile diyet;
 4. tüylerden ve kuş tüylerinden yapay dolgu maddeli ürünlere yastık ve battaniyeler değiştirmek;
 5. hayvanlarla temastan kaçının.

İlaç tedavisi

kız bir hap ver Bir tedaviyi seçerken, hastalığın belirtilerine dayanırlar - ilaçların seçimi buna bağlıdır.

Alerjik reaksiyonun tedavisi için antihistaminikler ve glukokortikoid ilaçlar kullanılır: Diazolin , Loratadin , Suprastin , Tavegil , Zyrtek , Zodak, Aleron, Alersin, Flunisolid, Beclometason.

İlacın dozu ve doz sayısı hastanın yaşına bağlıdır. Tedavinin seyri 5 ila 14 gün sürer.

Bronşitin, ister alerjik ister viral olsun, kendini tedavi etmenin uygun olduğu bir hastalık olmadığını unutmayın. Her zaman kaliteli yardım alın.

Solunum sistemi semptomları hap şeklinde veya şurup: Mukaltin, Bronholitin, Pertussin, Pectolvan Ivy: Mukolitik ilaçların kullanımı ile kaldırılır. Araçlar balgamı daha likit hale getirmeye yardımcı olur ve böylece balgam söktürmeyi kolaylaştırır. Bu gruptaki ilaçlar 3 yaşın altındaki çocuklara reçete edilmez.

Ayrıca etkili olan bronşiyal kasları gevşetmeye yardımcı olacak ilaçların kullanılmasıdır: Zaditen, Lekrolin, Kromosol, Intal.

Bronşit ve pnömoni ile bronkodilatör aerosoller öksürük atakları ile başarılı bir şekilde mücadele eder - Salbutamol, Hexaprenaline, Fenoterol.

Alerjik bronşit riski ve komplikasyonları, yaygın enfeksiyöz hastalık türüne bağlı olarak tanılarının komplike olduğu gerçeğinde yatmaktadır.

Çoğu zaman, alerjenle temas kurmaya devam ederek, enfeksiyonla savaşmak için yanlışlıkla ilaç kullandı. Böyle bir tedavi sadece sonuç getirmez, aynı zamanda hastalığın kronik forma geçişi için elverişli koşullar yaratır ve halsiz semptomlar ile hastalığın doğru tanımlanma şansı daha da az olur.

Hastalığın alerjik yapısından şüpheleniyorsanız, muayene için bir uzmanla görüşmelisiniz. Bronşit erken tanı ve tetikleyici madde ile tekrarlanan temas olmaması ile başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.