Tüm HPV iletim yolları

kızın omzuna köstebek Bir kişi genellikle zararsız siğiller için cilt izlerini alır ve geleneksel yöntemlerle iyileşir. Bu tehlikeli bir hatadır - epitel dokusunun anormal proliferasyonu, birçok türün çeşitli kanser türlerini oluşturmak için hücre mutasyonunu provoke eden papillomavirüs olmasına neden olur.

Dünya nüfusunun% 80'inden fazlası, yaş veya ırk fark etmeksizin insan papilloma virüsüdür.

Bağışıklıkta keskin bir azalma ile, daha önce uykuda kalan bir hastalık, ciltte çok sayıda genital siğil oluşmasıyla kendini hissettirir.

İnsan papillom virüsünün nasıl bulaştığı - mikroorganizma insan vücuduna mukoza veya deri yoluyla nüfuz eder. Hastalığın iyi huylu bir seyri ile kendini göstermez: epitelyum şeklini değiştirmez.

Virüs hücrenin genomuna entegre edilmişse, doktorlar prekanseröz bir hastalık olarak kabul edilen patolojinin habis formunu teşhis ederler.

Ciltte, sıyrıklarda ve diğer küçük yaralanmalarda daha fazla çizilme, papillomavirüsün herhangi bir hücresel sisteme nüfuz etmesi daha kolay olur. İşte enfeksiyon olasılığının birkaç kez arttığı bazı faktörler:

boyunda papilloma

 • Vücudun antiviral koruması, bağışıklıkta keskin bir azalma ile yük ile baş edemez. Bir kişi normal boğazda veya soğukta böyle bir duruma sahip olabilir;
 • Virüs bağırsak veya vajinal disbakteriyoz sırasında hücrelerde aktif olarak çoğalmaya başlar - bu hastalıklara yararlı mikroflora kaybı eşlik eder;
 • vücutta zaten bir zührevi hastalık varsa, papillomlar kolayca enfekte olurlar: gonore, trikomonas, sifiliz ve diğerleri;
 • herhangi bir kronik hastalığın nüksü, insan papillomavirüsünün iletilmesi için elverişli bir koşul olacaktır;
 • Stresli durumlar ve depresyonlar insan antiviral korumayı azaltır, böylece patojen hücrelere kolayca nüfuz edebilir.

Sigara kullananlarda ve kombine kontraseptif ilaçları alan kadınlarda papillomavirüs ile enfeksiyon riski artmaktadır.

HPV 16 ve 18 tipleri: iletim yolları

Bu iki türü de en tehlikeli olarak belirtmeliyiz. Bir kadın cinsel organında genital siğillerin ortaya çıkması, bir doktora görünmek için bir işaret olmalıdır.

Kadınlarda kondiloma

Kadınlarda kondiloma

Bu semptomlar, insan papilloma virüsü 16 ve 18 tipinin neden olduğu prekanseröz durumun karakteristiğidir.

Mukoza zarını veya cildi almak, servikal kanser olasılığını 50 kat artıran malign bir hücre mutasyonunu tetikler.

Kadınlar ve erkekler, aşağıdaki yollardan biriyle herhangi bir türden papiloma virüsü alabilirler:

 1. Cinsel olarak: genital, anal, oral seks sırasında.
 2. İç hat: dokunarak.
 3. Tıraş veya epilasyon sırasında olası kendi kendine enfeksiyon.

Yüksek oranda onkojenik virüsler sadece kadınlarda görülmez - papillomavirüsün 16 ve 18 no'lu tipleri, erkeklerde mesane kanseri ve / veya penis gelişimini tetikleyebilir.

Cinsel yol

Tehlikeli bir virüsü iletmek için, bir cinsel temas yeterlidir: vajinal, oral, anal.

kadın ve erkek yatakta Enfeksiyonun kaynağı% 70-80'dir, enfeksiyon kaynağı bir erkekdir, ancak bir kadın da, özellikle cinsel organları, ağız mukozası veya dudaklarında genital siğiller varsa, hastalığın bir dağıtıcısı olabilir.

Bu epitel kitlesi cinsel ilişki sırasında veya bir öpücük sırasında hasar görürse, virüsün bulaşma olasılığı% 90'dır.

Eşcinsellerde, anal bölgede benign veya malign tümörler oluşur. Papillomavirüsün bu yolu en yaygın olanıdır: hasar görmüş mukoza zarları ve küçük cilt yaralanmaları enfeksiyonun girmesi için kolay yollar olarak hizmet eder. Ortaklardan biri anogenital siğiller oluşturmuşsa, bir prezervatif bile güvenilmez bir koruma haline gelebilir.

Patojenik mikroorganizmaların vücuda girmesi için önceden belirleyici faktörler şunlardır:

 1. Cinsel ilişkilerin çok erken başlangıcı.
 2. Cinsel partnerlerin sık sık değişmesi, ilişkilerde rastlantı.
 3. Ortağın hastalığın bariz belirtileri vardır: siğiller ve siğiller.

Oral seks yoluyla virüs, kadın ve erkek derisinin çeşitli şekil bozuklukları yoluyla bulaşabilir. Dahası, onkojenik tip 16 ve 18 ile enfeksiyon riski bu şekilde büyük olasılıkladır. Ağız mukoza zarlarında mikroorganizmaların çoğalmasından sonra, kadınlarda ve erkeklerde, boğaz kanserini provoke edebilir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için, cunnilingus durumunda bir oral seks ve bir femid (kadın prezervatifi) durumunda normal bir prezervatif kullanılması tavsiye edilir.

Cinsel yolla bulaşan çoğu enfeksiyondan farklı olarak, prezervatif kullanımı papilloma virüsü ile enfeksiyona karşı her zaman koruma sağlamaz. Hücre dışı parçacık son derece küçüktür, ancak prezervatife nüfuz edemez, bu bir efsanedir.

pantolon cebinde prezervatif Tehlike, siğil ve siğillerin lokalizasyonu alanında yatar - genellikle kondomun dahil olmadığı kasık boyunca oluşurlar. Bu ön oyuklardan bahsetmiyor.

Bu hastalıktan çok az korumaya rağmen, erkeklerin prezervatif kullanımı reddedilmemelidir: kondomlu anal, genital veya oral seks papilloma patojenlerinin yayılma riskini% 70-80 azaltır.

Hastaların dış patoloji bulguları yoksa oral veya vajinal enfeksiyon olasılığı küçüktür. Bunlardan biri hastalığın taşıyıcısı olsa bile, o zaman gizli bir formdadır. Patojenik mikroorganizmalar aktif değildir ve insan papilloma virüsünün yayılma kaynağı haline gelemez.

Dikey enfeksiyon

Tabii ki, hastalık insan genleri ile ilişkili değildir ve kelimenin olağan anlamında “kalıtsal” değildir, ancak virüsün bir çocuğa bulaşması mümkündür.

Hamilelik sırasında, virüslerin anneden çocuğa bulaşma olasılığı düşüktür, ancak bu tür vakalar tıp literatüründe açıklanmıştır. Bu, plasentada hasar veya yapısında patolojik değişiklikler olduğunda ortaya çıkabilir.

hamile kadın Fetus, bronşiyoller ve alveoller (ilk nefeste açık akciğerler) oluşmaz, bu yüzden transplasental transmisyon sırasında enfeksiyon oluşur ve fetusta solunumsal papillomatozis oluşmaya başlar.

Bir çocuk doğduğu zaman, solunumsal bozukluklarla teşhis edilirse, daha sonra insan papilloma virüsü varlığını test ettikten sonra, tıbbi tedaviye ihtiyaç vardır. Ne yazık ki, böyle bir tedavinin etkinliği son derece düşüktür, bu yüzden doktorlar ameliyathaneye başvururlar.

Hamileliği planlarken, virüsü tanımlamak ve uygun tedaviyi yapmak için testlerden geçerken kadınlar için çok önemlidir.

Çocuğun doğum sırasında patojenik mikroorganizması ile enfeksiyon olasılığı. Enfeksiyonun bir sonucu olarak, bebeğin ağız boşluğu ve gırtlak mukozasında genital siğiller ve anogenital siğiller vardır. Solunum problemleri ve bağışıklıkta kalıcı bir azalma olabilir.

Gelecekte annenin cinsel organlarında epitelyal neoplazmalar bulunduğunda jinekologlar, doğal doğum sırasında çocuğu enfekte etme riskini en aza indirmeye çalışırlar. Bu durumda kadının sezaryen geçirmesi önerilir. Aktarım olasılığı, doğmuş bir bebekle bile var, ama çok daha düşük.

Emzirme, insan papilloma virüsünü anneden çocuğa iletme ve solunumsal papillomatoz gelişmesi yollarından biridir.

Virüsün yurtiçi nakli

İnsanlarda papillomavirüs tanısı konduğunda, hastalığın hane halkı tarafından ailesinin tüm üyelerine iletildiğini iddia etmek% 85-90 olasılıkla mümkündür. Evde enfeksiyon nasıldır?

havluda sabun

 • cilt patolojisindeki lezyonların varlığında, genel kullanım havlu, nevresim, kozmetik, sabun, lif;
 • Tükürük, aynı taşıyıcılar veya hastalığın taşıyıcısı olan bir diş fırçası kullanılarak enfekte olabilir;
 • Hasta bir kişi giymek virüsün bulaşma riskini artırır. Enfekte olmuş bir kişinin iç çamaşırını giyerseniz, enfeksiyon olasılığı önemli ölçüde artar;
 • Kendi kendine enfeksiyon genellikle bikini bölgesini tıraş ederken veya epilasyon yaparken ortaya çıkar. Bir insanın siğil veya siğiline yanlışlıkla zarar vermesiyle, bir kişi komşu bölgedeki birkaç epitelyal neoplazmın gelişmesine neden olur.

Herkese açık yerlerde nasıl virüs bulabilirim:

 • banyo, sauna, havuz ziyaret ederken, bir virüs bulaşmış olmak oldukça zordur çünkü vücut teması gereklidir. Ancak böyle bir seçeneği dışlamak mümkün değildir;
 • Sık sık el sıkışmalar, üst epitelyumdaki mikro çatlaklarda virüs bulaşmasını uyarır.

Virüsün bulaşma yolları nelerdir?

kan nakli

 1. Tıbbi literatür, donör kanının transfüzyonu sırasında insan papilloma virüsü enfeksiyonu vakalarını tarif eder.
 2. Genital siğilleri çıkarmak için ameliyat sırasında, doktorlar ve hemşireler, burun mukozasında aktif olarak çoğalan viral partikülleri soluyabilirler.
 3. Güzellik salonlarında manikür aletlerinin zayıf şekilde sterilize edilmesi, hastaların enfeksiyonuna neden olabilir.

Papillomavirüsün vücuda girememesi için, halka açık yerlere giderken, bir partnere sadık kalmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek için önlem almak gerekir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.