Candida vulvovaginiti

Pembe jinekolojik sandalye Vulvovajinal kandidiyaz veya başka bir şekilde genital kandidiyaz, vajina ve vulvadaki mukoza zarlarını etkileyen dişi genital sistemin bir hastalığıdır. Patolojinin ana nedeni, çeşitli nedenlerin etkisi altında ortaya çıkan Candida cinsinin mantarlarının hızlandırılmış büyümesidir.

Klinik resim

Dış genital organların ve vajinanın incelenmesinde iltihap belirtileri görüldüğünde kandida vulvovaginiti teşhisi konur. Bu maya benzeri mantarların önemli bir gelişimini gösterir ve yetkin terapinin atanmasını gerektirir. İnflamasyon durumunda, vulvar kandida vulviti sadece dış genital organları ve çoğu zaman bu patolojinin yetersiz hijyen ve mekanik hasar gibi dış nedenlerini kapsar.

İnflamatuar süreç sadece vajinanın mukoza üzerinde lokalize ise, vajinit hakkında konuşuyoruz. Lokal ve genel nedenler de, en sık olanı bağışıklık sisteminin işleyişindeki azalmaya atfedilebilen, kandidal vajinitin provokatif faktörleridir. Buna karşılık, koruyucu güçlerin eksikliği de büyük bir grup faktör tarafından tetiklenebilir.

Candida vulvovajinit çeşitli tiplere ayrılmıştır. Bunlar kandidiyaz, akut iltihap ve tekrarlayan kandidiyazdır. Hastalığın belirtileri hastalığın bu formlarına bağlıdır.

Akut vulvovajinit

Jinekolog resepsiyonda Hastalığın bu formu belirgin semptomlarla kendini gösterir. Jinekolog için başvuran hastalar, esas olarak bir dizi karakteristik semptomlardan şikayetçi:

  • Vajinal akıntıda, yapılarında, bir pıhtı kütlesine benziyorlar. Salgılanan sır oldukça geniş ve bu da genital sistem ve dış organların tahriş olmasına yol açar.
  • Hastalığa şiddetli kaşıntı ve yanma eşlik eder. Tahriş, cilt ve mukoza zarlarının çizilmesine yol açar.
  • Belirtilen iltihaplanma süreci nedeniyle, cinsel temas ağrıya neden olur.
  • Çoğunlukla kaydedilmiş sourish kokusu.

Mukoza zarında bakıldığında ve deri döküntüleri tespit edildiğinde, formda küçük kabarcıklara benzerler. Ayrıca, hiperemi ve vajinal duvarların şişmesi, küçük ve büyük labia ortaya çıkardı. Vulvovajinitin akut fazının süresi iki ayda tahmin edilmektedir. Bu süre zarfında hastalık tedavi edilmezse, o zaman kronik hale gelir.

Kronik formu

doc2 Hastalık iki aydan fazla sürdüğünde hastalığın tekrarlayan formu ortaya çıkar. Semptomlar küçük hacimde ifade edilir ve çoğu durumda olmayabilir. Deşarj beyazımsı, daha az normaldir. En kalıcı semptomlardan biri kaşıntıdır, hem kalıcı hem de periyodik olabilir. Muayenede jinekolog vajinal dokuların atrofisine, yani incelmesine dikkat eder. Sızma ve beyazımsı deşarj da mümkündür.

kandidonositelstvo

Bu formda, vajinadan bakıldığında, hastalığın normal belirtileri içinde görüldüğü zaman, hastalığın öznel belirtileri yoktur. Ancak aynı zamanda smear analizlerindeki sapmalar tespit edilir. Hasta pamukçuk sık alevlenmesinden şikayet etmezse, genellikle kandida ilaçlarla tedavi edilmez. Üreme çağındaki kadınların neredeyse% 20'sinde asemptomatik kandidiyaz saptanmıştır.

Aday statüsü, planlama planlamasından önce artan bağışıklık ve profilaktik tedavinin bir göstergesidir. Hamilelik sırasında bağışıklık sistemi azalır ve kızların pamukçuk semptomları olma olasılığı daha yüksektir.

tanılama

Candida vulvovajiniti, bir tetkik temelinde zaten teşhis edilir ve bir smearın laboratuar tanısından sonra doğrulanır. Pamukçuk sıklıkla diğer enfeksiyonlarla birlikte ilerledikçe, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik testlerden geçmek de gereklidir.

Genel tedavi prensipleri

Modern teşhis sandalye Vulvovajinal kandidiyazisin tedavisi, entegre bir yaklaşım gerektirir. Reklamlara güvenmeyin ve bir tabletin problemle başa çıkabileceğini ve tüm semptomları bir gün içinde ortadan kaldırabileceğini umarız. Gerçekten de, güçlü bir ilacı aldıktan sonra vulvovaginitin dış belirtileri kaybolur, ancak bu, pamukçuku iyileştirdiğiniz anlamına gelmez.

Mantarların neden olduğu akut inflamasyonun ilk görünümünde, birkaç gün boyunca iyi seçilmiş bir tedavi kursu geçirilmesi yeterli ve hastalığın daha fazla alevlenmeyeceği kanıtlanmıştır. Bu zamanda, aynı zamanda, terapiyi takviye etmek ve gastrointestinal sistemin herhangi bir hastalığı olup olmadığını öğrenmek önemlidir.

Kronik kandidal vulvovajinitin tedavisi çok daha zordur. Bu aşamada hastalık ile baş edebilmek için, bazen tam teşhise uğrayabilmek ve tüm bilinen ortak ve jinekolojik hastalıkları tedavi etmek gerekebilir. Antifungal ilaçlarla uzun süreli bir tedaviye de ihtiyaç vardır.

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi, yerel ve sistemik eylem ilaçlarının kullanılmasından oluşur. Tabletleri, kapsülleri, süpozituvarları kullanın. Belirli patojenler tanımlandığında, belirlenen patojen türüne bağlı olarak antibakteriyel tedavi gereklidir. Candida colpitis ve vulvovajinit, lokal antifungal ajanlarla tedavi edilir, bunlar:

Vajinal mumlar İlacın formu, dozu ve tedavi süresi doktor tarafından seçilir. Tipik olarak, krem ​​hastalığın erken teşhisi ile vulvit ve komplikasyonsuz vulvovaginit için reçete edilir. Hastalık uzamışsa ve belirgin semptomlar varsa, yerel ve genel araçların kullanılması gerekir. Vücuda sistemik etkileri olan antifungal ilaçlar Flukonazol , Ketokonazol tabletleri içerir.

Tedavinin önemli bir aşaması da immünomodülatör ajanlar ve multivitamin kompleksi yardımıyla elde edilebilecek bağışıklık çalışmalarını arttırmaktır.

Tedavi sırasında genel önerileri izlemelisiniz:

  • Cinsel barışı gözlemlemek gereklidir. Yani, tüm terapi boyunca cinsel ilişki olmamalıdır.
  • Her iki cinsel eşin eş zamanlı tedavisi gereklidir.
  • Kremi kullanmadan veya mum kullanmadan önce yıkamak gerekir. Anti-inflamatuar bitkilerin bu amaçla kullanılması için en iyi yöntemdir.
  • Ana tedaviye paralel olarak, probiyotiklerin kullanılabileceği intestinal kanalın mikroflorasının geliştirilmesi gereklidir.
  • Tedaviden sonra, testlerin tekrarlanması gereklidir, tedavinin etkinliğini yargılayacaktır.

Hamilelik sırasında pamukçuk tedavisi için tıbbi ilaçlar kesinlikle doktor tarafından seçilir. Bazı antifungal ilaçlar fetus üzerinde olumsuz bir etki yapabilir ve bu nedenle kullanım için önerilmez.

Vulvovajinal kandidiyazisin önlenmesi, genital organların sürekli hijyeni, bir cinsel partnerin varlığı, genel ve jinekolojik hastalıkların zamanında tedavisi olarak kabul edilir.

Candida vajiniti

Maya benzeri mantarların yaşamsal aktivitesinin belirtileri sadece vajinanın astarını etkilediğinde, kandida vajinit veya kolpitis teşhisi konur.

Oku ...
Candida vulviti
Fotoğrafa göre teşhis

Vulvitis sadece dış genital organları, yani büyük ve küçük labiyaları etkileyen inflamatuar bir değişikliktir. Hastalığın belirtileri şunlardır:

Oku ...