klorheksidin

analogları

Genel görünüm Tam analog yok. Çoğu durumda, Miramistin bir karşı taraf olarak kullanılabilir, bkz.

fiyat

, 15 р. Ortalama fiyat çevrimiçi * , 15 s.

Nereden alınır?

Kullanım talimatları

xlorgexidin Klorheksidin diglükonat antiseptiktir. % 0.05'lik bir konsantrasyonda, gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler üzerinde bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Candida, dermatophytes ve trichophyton funguslarına karşı 10 dakikaya maruz kaldığında etkilidir. % 0.1'lik bir konsantrasyonda virüsleri öldürür.

100 ml hacimli cam ve polimer şişelerde harici kullanım için bir çözüm şeklinde mevcuttur. Renksiz veya hafif sarımsı, kokusuz bir sıvıya benziyor.

tanıklık

Klorheksidin solüsyonu aşağıdakiler için kullanılır:

 • ilaca duyarlı mikroorganizmaların etkisi altında gelişmekte olan hastalıkların tedavisi ve önlenmesi;
 • medikal aletlerin +70 derecelik bir sıcaklıkta sterilizasyonu;
 • Deri ve mukoza zarlarının (enfekte yaralar, yanıklar vb.) yaralanmalarının tedavisi.

Dozaj ve uygulama

dd6 Korunmasız ilişki sonucunda enfeksiyonun önlenmesi için, temastan sonraki iki saat içinde klorheksidin% 0,05 çözeltisi kullanılır. Erkeklere üretrada 2-3 ml ilaç verilir ve kadınlarda - idrar yolu ve vajinada 1-2 ml. Ek olarak, çözelti cildin pubis, genital organlar ve iç uyluklar üzerindeki tedavisini gerçekleştirir. İlacın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için, girişinden sonra iki saat boyunca idrar yapmaktan kaçınmalıdır.

Unutmayın ki, Miramistin'den farklı olarak,% 0.05'lik bir konsantrasyonda Klorheksidin yeterli antiviral aktiviteye sahip değildir ve burada bazı hastalıklara ve benzerliğe karşı koruma sağlayamamaktadır.

Üretritte, idrar yolundaki idrar yolu iltihabı ve diğer iltihaplanma süreçleri, günde 2-3 kez idrar kanalına% 0,05 oranında klorheksidin diglukonat enjekte edilir. İlaç her gün 10 gün boyunca kullanılır.

Belki de gargara, detaylı talimatlar burada .

KBB organlarında dental operasyonlar ve operasyonlardan sonra enfeksiyonun önlenmesi için, günde% 2 defa durulama ve sulama için% 0.05 klorheksidin solüsyonu kullanılır.

Derinin zarar gören bölgelerinin tedavisi için, yaralar ve yanıklar da dahil olmak üzere, ilaçla sulama ve uygulama yardımı ile günde 2-3 kez gerçekleştirilir. Uygulamalar 1-2 dakika sürmektedir.

% 20'lik klorheksidin diglükonatı% 0.05'lik bir konsantrasyona seyreltmek için, 2.5 ml konsantre solüsyon alın ve 1 litrelik işarete enjeksiyon için damıtılmış veya steril su ile doldurun.

Çözeltinin kendi kendine hazırlanması sadece aseptik koşullar altında mümkündür. Sulu çözeltiler, yarım saat süreyle 116 derecelik bir sıcaklıkta sterilize edilmelidir. İyonlaştırıcı radyasyon kullanarak sterilizasyon yasaktır.

Kontrendikasyonlar

Klorheksidin% 0.05 kullanılamaz:

 • dermatitli hastaların tedavisi için;
 • Merkezi sinir sistemi ve işitsel kanal üzerindeki operasyonlardan sonra dezenfeksiyon için;
 • oftalmik hastalıkların tedavisi için;
 • diğer antiseptiklerle eşzamanlı olarak.

Dikkatle, çocuklarda ilaç kullanılır.

Hamilelik ve emzirme

Klorheksidin diglükonat hamile ve emziren kadınlara reçete edilebilir. İlacın, doğmamış çocuğun sağlığını etkilemediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, tüm riskleri ortadan kaldırmak için, hamilelik ve emzirme sırasında sadece bir antiseptik solüsyonun kısa süreli kullanımına izin verilir.

aşırı doz

Talimatlar takip edilirse, aşırı dozda klorheksidin hariç tutulur. Bir kişi yanlışlıkla ilacı yutuyorsa, hemen süt, çiğ yumurta, jelatin veya sabun kullanarak mide yıkamanız gerekir.

Yan etkileri

a8d0c78s-960 Bazen klorheksidin diglukonat% 0,05 kullanımı sonucunda, hastalar deriden aşağıdaki yan etkileri geliştirir:

 • kaşıntı;
 • döküntü;
 • dermatit;
 • kuru cilt

Uzun süreli durulama ve ağrının klorheksidin ile yıkanması mümkündür:

 • diş minesinin renk değişikliği;
 • tat bozukluğu;
 • tartarın görünüşü.

Klorheksidin için spesifik bir antidot yoktur. Yan etkiler varsa, semptomatik tedavi uygulanır.

Kompozisyon ve farmakokinetik

% 0.05'lik bir konsantrasyonda ilacın 1 ul'lik bir çözeltisinde 0.5 mg klorheksidin biglukonat ve enjeksiyon için 1000 ml'ye kadar damıtılmış veya steril su bulunur.

İlaç hemen hemen gastrointestinal sistemden emilmez. Eğer 300 mg klorheksidin yanlışlıkla yutulursa, kan plazmasındaki bir maddenin tepe yoğunluğuna yarım saat içinde ulaşılır, bu 0,206 μg / l'dir. İlacın% 90 kadarı dışkı ile birlikte bağırsak tarafından atılır,% 1'den az idrar yoluyla böbrekler salgılar.

Diğer maddelerle etkileşim

hlorgeksidins1 Klorheksidin diglükonat nötr bir ortamda kullanılır. 8'in üzerinde pH'ta bir çökelti oluşur. Sert sularda bakterisit etkisi azalır.

İlaç, farmasötik olarak alkaliler, sabun, kolloidler, arap zamkı, karboksimetil selüloz ve diğer anyonik bileşikler ile uyumsuzdur. İyot ile eş zamanlı kullanım için önerilmez.

Klorheksidin çözeltisi katyonik ilaçlar ile uyumludur - bromür, benzalkonyum klorür.

Etil alkolün etkisi altında, ilacın etkinliği artar.

Özel talimatlar

Açık kafa yaralanmaları, omurilik yaralanmaları ve kulak zarının delinmesiyle, klorheksidinin, beyin ve zarlarının yüzeyine ve iç kulağa girmesine izin verilmemelidir.

İlaç mukuslu gözlere bulaşırsa, temiz su ile iyice durulayın.

Sıcaklık ne kadar yüksek olursa ilaç da o kadar yoğun olur. Bununla birlikte, +100 derecede kısmi ayrışma oluşur.

İlaç kumaşa bulaşırsa, ağartıldığında kahverengi lekeler oluşabilir.

diğer

Orijinal ambalajında ​​ilacın raf ömrü - 2 yıl. Şahsen hazırlanan çözüm, 1 hafta boyunca geçerlidir.

İlaç depolamak doğrudan güneş ışığı ile temastan koruyarak, +1 ila +25 derecelik bir sıcaklıkta olmalıdır.

Reçetesiz eczanelerin dağıtımı.

yorumlar

(Görüşlerinizi yorumlarınızda bırakın)

Yaklaşık 3 yıl önce klorheksidin ile tanıştım. Güzellik salonunda güzellik uzmanım tarafından tavsiye edilmiştim. Bu ilaç hakkında hiçbir şey bilmiyordum, ama ucuz olduğu için riske atmaya karar verdim. Bana yardım etmeseydi bile, üzülmezdim. Şimdi bu çözümü epilasyondan sonra sıklıkla kullanırım. Tahrişleri önlemeye yardımcı olur - cilt güzel, bakımlı, dokunaklı bir görünüm verir. Bazen klorheksidin bazen sivilcelere yardımcı olur, ancak doğduklarında sadece erken bir aşamada. Marina, Yaroslavl

Bacaklarım çok terliyor, ama ofiste mutlaka kapalı ayakkabılar giymelisin - bu bizim kıyafetimiz. Çalışanlar, içlerinden klorheksidin ile ayakkabılarını çıkarmaları tavsiye edildi. Aldığımda, bunun bir çeşit hata olduğunu düşündüm, çünkü ilaç düz su gibi görünüyor ve kokuyor. Ancak, terleme ayaklarından hala yardım etti! Hoş olmayan bir koku yok, ıslak ayak yok. Şimdi rahatça çalış. Bu arada, klorheksidin ayakkabının rengini ve malzemesini etkilemez. Zhenya, Nizhny Novgorod

Hidrojen peroksit için eczacılığa geldiğimde derin bir çizik işlemek ve eczacı beni klorheksidin tavsiye etti. Çizgiyi temizlemem için bana yargılamak zor, ama herhangi bir problem yaşamadan hızla sürüklendi. Sonra bu ilacın görünür etkilerini keşfettim. Örneğin, dudak üzerinde uçuk olsun diye kullanırım - daha hızlı geçer. Ayrıca klorheksidinin% 95 civarında bir yerde, bikini bölgesini tıraş ettikten sonra tahrişleri azalttığını söyleyebilirim. Yaz aylarında, bu özellikle bizim kızlar için geçerlidir. Alena, Irkutsk

* - İzleme sırasında birkaç satıcı arasındaki ortalama değer halka arz değildir.

İlaç hakkında geri bildiriminizi bırakın.

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.